GEMENGDE BERIGTEN. de*ijl ik die stad niet kon verlaten ten gevolge van den oorlogwelke in Chopi heerschte zoodnt het mij onmogelijk was om dragers te bekomen voor mijne pakage. Veel heb ik daar door geleden want mijne verzameling levende dieren is daardoor geheel verloren gegaan, ftndelijk is het mij gelukt om met mijne col- lectien te Chartum aan te komen heb ik eene zware taak moeten vervallen zij is naar ik mag vertrouwen voor de wetenschap niet van nat ontbloot. Bij het verrigten van herstellingen aan den toren van het zoogenaamde Arroen-kantoor te Maagdenburgheeft meu in de peer een looden kistje gevonden, bevattende eene menigte op perkament geschreven aanteekeningen be treffende het jaar 1707, in hetwelk die toren werd vernieuwd. Hierin leest men o. a.dat toen werd betaald voor ft rundvleesch 1 grosschen 1 ft kalfsvleesch 1 gr. 4 pfenn. 1 ft schapeuvleesch 1 gr. 1 ft varkensvleesch 1 gr. 3 pf. enz. Voor een paar weken werddoor den officier van justitie te Breda aan de mare- chaussée te Roosendaal een bevelschrift toege zonden tot inhechtenisneming van H. de J. ontvanger der in- en uitgaande regten te Nispen ter zake van valschbeid in het opmaken van acten en het verduisteren van 's rijks- penningen. De commandant der te Roozeudaal geposteerde brigade marechausseede brigadier D., begaf zich ter uitvoering van het bevel naar Nispen. Toen de hnisgenooten het doel van de komst der policie beambten vernamen was het een hartverscheurend schouwspel. De echt genoot en zoon van den heer de J. omklemden geknieldde voeten van de marechanssées en toen deze tot de arrestatie overgingen, smeekten de wanhopige huisgenooten om opspraak voor te komen dat de heer H. niet tusscheo de marechaussees zou worden weggeleidmaar dat hem vergund zou worden hen te volgen. Diep geroerd stonden de beambten dit toedoch de heer J. in plaats van te volgenverwijderde zich heimelijk en ontvlood naar Belgie. Den toestand van den vermelden brigade commandant kan men zich voorstellen. Naar Breda ontboden werd hij door den officier van justitie streng berispteene berisping waaraan deze zich ouderwierp daar hij moest erkennen dat hij aan zijn gevoel niet had moeten toege ven. Men meende hier dat daarmede de zaak was afgeloopen, maar hoe stond men versteld toen meo heden vernam dat de brigadier door zijn chef, den majoor Faulus te 's Hertogen bosch van zijn rang en betrekking was ontzet en als marechaussees naar Breda gezonden. De deelneming in het lot van den brigadier is hier algemeea en men meent dat de straf oneven- jeidig is aan het feit. De monniken der ordedoor broeder Ignatias te Norwick gestichtzijn dezer dagen openlijk iu verzet gekomen wegens de gestrenge voorschriften waarsan zij onderworpen zija, en waarop onlangs de kroon is gezet door een nieuw voorschrift van den broederom zeven maal het plaveisel te kussen en met de tong een krois te maken. Zij hebben de meubelen hnnner cellen verbrijzeldbroeder Ignatius eenparig afgezet enin gernimen tijd niets anders gebrnikt hebbende dan water en brood ea groenten in zont gekooktzich op ossen- vleeschaleenz. vergast. De aartsbisschop van York heeft genoemden broeder het regt ontzegd, om als geestelijke te fungeren in de diocese van York. Bij gelegenheiddat de nienw benoemde goaverneur van BosniëOsman Pacbate Serajewo met groote plegtigheid den firman des Sultans had doen afkondigen «aarbij de Herzogewina en Bosnië tot eene provincie werden vereenigdstonden de consuls aan de regterzijde en de nlema's met den hadji Muchtis van Trasnik aan de linkerzijde des Pacha's geschaard. Naanwelijks was de pleg- tige afkondiging geschied toen de Pacba een teeken gafwaarop een photograaph te voor schijn traddie zich terstond gereed maakte om de gansche groep af te beeldeD. Uit eer bied voor den Pacha of uit vrees voor den magtigen gebieder waagden de niema's het niet zich te verwijderen, niettegenstaande hnn het gebod van den Koran overbekend was dat verbiedt zijne beeldtenis te doen vervaardigen. Zij zagen elkander aan ten einde te verne men of iemand zich voor dat verbod in de bres zonde stellen, maar niemand hunner scheea daartoe den vereischten moed te bezit ten. De hoog bejtarde hadji Muchtis vsn Trasnik dacht er anders over. Onverschrok ken naderde hij den Pacha en verklaarde, dat in zijne tegenwoordigheid de voorschriften van den profeet niet zouden worden geschon den indien hij het kon verhinderen en on verschillig of hij zich daarbij aan gevaren blootstelde of niet. Onmiddelijk daarop be dekte hij het gelaat met zijn mantelen verwijderde zich zonder verder een woord te spreken de ulema's volgde dit voorbeeld en de Pacha hoe verbolgen hij ook wasdurfde bet niet wagen om de nlema's te straffen die zich tegen zijn wil hadden verzet. Bijzondere berigten uit Athene ontvangen loopende tot den lsten dezer, bevatten o. a. de mededeeling dat de ergste kwaal waaraan de schatkist lijdt, is gebrek aan geld. De schatkist is lediger wordt schier niets ontvangen en de ambtenaren zijn sedert lan gen tijd niet betaald. Zonder eene leening te sluiten van minstens 10 millioen drachmen bestaat er geen middel om voort te kunnen gaan. Bij de heerschende armoede hoort men allerwege van rooverijen talrijke benden van struikroovers trekken in alle rigiingen door het land zoodat de onveiligheid zeer groot is. Van tijd tot tijd geraken zij slaags met de troepen die tegen hen uitgezonden worden. Bii dergelijke gelegenheid heeft men voor eenige dagen in de provincie Lokris een paar roovers doodgeschoten en in Livadie een der gevaarlijkste hoofden gevangen genomen. Te Stockholm is dezer dagen aangeko men een balling uit Siberie de voormalige kwartiermeester van het garnizoen te Warschau Jaroslof Dombrowski geheeten. Voor drie jaren wegens het plegen van verraad ter dood veroordeeld werd hem gratie geschonken op voorspraak van den generaal Berg en zijne straf veranderd in 15 jaren zwaren mijnsr- beid in Siberie. Geïnterneerd te Ardatoff, vond hij gelegenheid om in vronwenkleederen te ontsnappen en na zes maanden te hebben rondgedooldeindelijk de grenzen dea lands te bereiken. In de vorige week had tnsschen Ritzu- tnazijl en Deinum het volgende treurige geval plaats. De Franeker trekschuit werd daar ingehaald door een ander schip dat aldaar koeijeo zon laden. In bet eerste bevonden zich drie Duitsche grasmaaijersdie vrolijk zaten te zingen. Dit scheen een zoon van den schipper van het andere vaartuig te hinderen, althans hij wierp eentg water naar hen toe. Een der grasmaaijers sloeg daarop met zijn stok nasr den jongenhetgeen den schippers knecht aanleiding gaf met een ijzereD werktuig er op in te slaan. De andere grasmaaijers wilden toen voor bannen kameraad partij trekken, waarbij twee van de drie overhoord sloegen en een hunnerondanks de spoedig aangebragte hulpslechts als een lijk werd opgehaald. De justitiedie zich natuurlijk de zaak dadelijk heeft aangetrokken, heeft den knecht en den zoon des schippers in ver zekerde bewaring genomen. De dagbladen in de noordelijke staten van Amerika, sprekende over de vraag waaneer de betaliDg in specie daar zal kunnen worden hervat, zijn van oordeel dat het minstens nog wel vijf jaren zal dnrenalvorens dit langs natuurlijken weg kan geschieden want dat dit niet door een willekeurig gebod kan wor den verkregen wordt door de meesten als zeker gesteld. Er is voor 700 millioen dol lars papiergeld van de Unie in omloop bui tendien circnleren er nog voor 300 millioen dollars aan billetten van nationale banken wier getal thans circa 1300 beloopt. Berigten van New-York loopende tot 1 Jnlijmelden dat de krijgsraad nitspraak beeft gedaan in de zaak der zwaamgezworenen tegen den president Lincoln. Zij is echter voorloopig nog niet openbaar gemaakt. De advocaat- generaal heeft in eene zitting van de militaire commissie beweerddat Jefferson Davis een medepligtige van Bootb is. De president Johnson is ongesteld. Eene bloedige botsing heeft te Portsmonth in Virginie p'aats gehad tosschen blanken en negers. De bevelvoerende generaal in Noord-Louisiana heeft den slaven verboden om de plantages te verlaten. De gouveruenr van Kentncky heeft de bevolking aangemaand om de slaven-emancipatie te bekrachtigen. De uitgaven van den staat gedurende het afgeloopen jaar hebben 1200 millioen dollars bedragen. De president heeft aan den beroemden cavallerie- generaal der Zuidelijke Mosby amnestie ver leend. De nederlaag van "btegrele en de bezetting van Chihuahua worden bevestigd. Juarez is gevlugt. Eene schildwacht der Noord-Ameri kanen heeft over den Rio Grande op twee Fransche officieren geschoten. De baron Brian heeft over deze zaak een particulieren brief aan den generaal Brown geschreven die echter op de ingezonden klagt geen antwoord heeft ge geven. Voorts wordt uit New-York gemeld dat de president Johnson by voortduring ongesteld was cn daardoor de zittingen van de mi nisterraad niet kon bijwonen. Volgens berigten uit New-York van 1 dezer des avondszendt de regering levens middelen aan de noodlijdenden van Atlanta. Zij zal eerlang de laatste 1000 gevangenen der Zuidelijken in vrijheid stellen. De voor malige miuister van finantien der Zuidelijken de heer Trenholm is reeds op vrije voeten gesteld. Te Philadelpha is een gefailleerd leverancier van legerbehoeften op last van den provoost- maarschalk gearresteerd. De burgerlijke reg- ter gebood de invrijheidstelling en toen daaraan niet voldaan werd de gevangenneming van den provoost, De daarmede belaste ge- regtsdienaren werden echter door de militaire wacht vau den provoost verdreven. In het afgeloopen jaar hebben de uitgaven van het gouvernement 1200 millioen dollars bedragen. De 500 personen welke de Great Eas- tern aan boord heeft, worden verdeeld iu 150 matrozen en hunne officieren 179 stokers en machinisten 44 hofmeesters bedienden enz. en ongeveer 100 werklieden met hunne opzieners en deskondigen die met het afrollen van den kabel zijn belast. Voort heeft men aan boord eene menigte ganzen en hoenders 13 ossen, verscheidene melkgevende koeijen 100 schapen, verscheidene varkens en een grooten voorraad groenten. De dengdelijkheid van den kabel laat overigens niets te wenschen over des morgens vroeg en des avonds wordt over de geheele lengte (2500 mijlen) getele- prapheerd. Meer dan vier woordeu per minuut heeft men tot dusver uiet kunnen seiuen, zelfs met den Varley-toestel. Op elke vijftig mijlen dat de kabel is nedergelateo, zal naar den vasten wal worden getelegrapheerd. Wanneer de Great Eastern niet door tegenwind uit zijn regten koers wordt gebragtzal meo waarschijnlijk 20 pCt. van de kabellengte kunnen besparen terwijl bij ongunstigen wind welligt tot de laatste el toe zal moeten worden gebruikt. Men hoopt dat het schip aanstaanden Woeosdag te Valectia zal aankomen en den volgenden dagmet de Terrible Sphinx en Hawk de groote reis zal aanvaardeu. Dr. Pritchard in Engeland beeft bekend zijne vronw vergeven te hebben om rustiger te knnuen leven met zijne dienstbode met wie hij ««-dert een paar jaren verboden omgang had. De verontwaardiging tegen dien booswicht is algemeen. Bij de behandeling der wet op het zegel bij de Tweede Kamer is den 13 een amandement van den heer v. Nieropom de nietigverklaring vau ongezegeld handelspa pier in te trekken, met 50 tegen 16 stemmen aangenomen de minister van finantien beeft daarop het wetsontwerp terug genomen. Uit het Westland worden thans bijzonder veel aardappelen naar Engeland verzonden tegen f 2,60 het mud. De Prov. Staten van N.H. hebben ongunstig geadviseerd op het verzoek der gemeente Winkel om toepassing vaD art. 36 der wet op het lager onderwijs. Men meldt nit Petersburg, dat de Rus sische gezant te Peking met de regering on-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2