Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 411. Wet tegen kuiperijen bij verkiezingen. De eed over het graf. Mogende Jaargang. n. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. ÏÏITG-EVER :p. J- Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) Gh DIDEBIOH. BRIEVEN PEANOO. De thans in Belgie aangenomen wet tegen kuiperijen bij verkiezingen levert weder het bewijs hoe vaak zelfs bij liberale staatslieden het beginsel, waar alle liberaliteit eigentlijk op moest steunennamelijkvertrouwen op de menschheid, ontbreekt. Indien men in waar heid aanspraak wil maken op den naam van liberaaldan moet men overtuigd zijn dat de menschelijke natuur zulk eene behoefte aan vrijheid heeftdat zij waar zij aan zich zelve wordt overgelaten steeds haar uiterste best zal doen om ia het bezit van dit voor- regt te komen en niet zal rusten voor en aleer zij dat doel bereikt heeft. Niets dat meer in strijd is met ware li beraliteit dan de vrijheid met geweld en dwang aan een volk op te willen dringen. Indien het belgische volk nog zoo weinig ontwikkeld is dat het zonder het gebruik van zoodanige kunstige middelen, als in de wet zijn aange wezen geene vrije keuze kan uitbrengen dan is het beter dat het nog een poos blijve in zijne ouvrij ïeidwant dan toch zoude bij de verkiezingen niet de ware volkstem spreken. Zoo het liberale beginsel zijn paladium moet SCHETSEN UIT EEN DAGBOEK. Hij was doorgaans materialist en gold al gemeen voor een persoon, die niets geloofde, wat hij niet met de handen voelen kon. Zoo moest hijnaar zijne handelingen ook beoordeeld wordenhoewel het mij toescheen, dat het in hem eerder eene zekere kokette rie wasten einde voor een vrijgeest gehou den te worden. Hij had aan eene hooge school gestudeerd, doch dit had echter cijne hoogzwevende op gewondenheid van geest niet verbeterd, maar ia hem eene ongelukkige half volmaakte vor ming te weeg gebragtevenzoo bad hijge dreven door eene onbeperkte weetgierigheid te veel door elkander gelezenom door dezen geestvollen half voltooiden meosch verteerd te kunnen worden. En zoo bestond er een voortdurende strijd ia hemdewijl hij juist niet regt bekennen wildehetgeen hij oiet begreepdoch even min hetgeue hij op geen duidelijke wijze bevatten kon. Hem ontbrak het geloofhet verstand waardoor het bestaan van het van tijd tot tijd onverklaarbare duidelijk wordt. De spoedig volgende zamenspraak tusschen Ewald zoo willen wij hem noemen en mijkan tot bewijs voor het aangevoerde strekken. Aai' den straatwegin een zeer aange- vinden in een bij dc verkiezingen gebruikt schotje dan voorwaar zal er ook wel een Ulisses te vinden zijn die het op arglistige wijze weet mede te nemen. Onwillekeurig moet men bij dezen kinder- achtigen maatregel denken aan de woordeu welke Virgilius in den mond legt van Heen- ba toen zij haren afgeleefden gemaal met sidderende hand de wapens zag opvatten te gen de bloeddorstige overwinnaars van hun strijdbaar volk en hunne krachtvolle zonen Non tali auxilio, nee defensoribus istis Tempus eget, non si ipsa mens afToret Hector, Hoe tandem concede. d. i. Zal bij de rampen, die alom ons overstelpen, Zulk een beschermer, zulk een krachtelooze arm ons helpen Ach! zoo mijn Hektor zelfs verwonnen viel in 'tgraf, Wat baat uw hulp dan? och! zie dus van weerstand af Want waarlijk zoo de liberale partij hare overwinning over de clericalen van zulke ver dedigingsmiddelen verwacht dan erkent zij zich reeds overwonnen, dan is het beter dat zij den strijd ten laatste opgeeft en eindelijk den ministrieelen zetel afstaat aan haar we derpartij. In de hitte van den strijd verliest naam en vrolijk oord op ongeveer een half nnr afstand*zoo van T. als van de Kreis- stad Bhuisvest eene familie Hernhutters zij zijn in het bezit van een door eene groene hegge omgeven bedehuiseen zeer schoon logement en gemeentehuiszindelijke bakke rijen goede winkels en scholenenz. waar in trouwens deze koloniën overal op elkander gelijken. Alvorens men van uit T. de door deze kolonie loopende hoofdstraat bereikt heeft men een korten weg af te leggen die een verlaten en somber aanzien oplevert, en wel door een boschje langs een grootenonden pijnboom van historische beteekenis ouder den naam van sritselboom» die dan ook vooral bij duisternis zoo veel mogelijk verme den wordt, daar eene menigte sagen omtrent dien ouden stam,- onder het volk zekere vrees en schrik verspreiden. In den laatsten tijdonder de frensche heerschappijhadden ia deze streek bloedige schermutselingen plaats gevonden er zonden verscheidene moorden door roorer? gepleegd zijn zoo verhaalde men ook van voorvallen bij #den ritsel boom» die de haren te berge deden rijzen en waaraan de verschillende grafheuvels eene zekere auto riteit bijzetten. Al deze sagen laat ik voor hetgeen zij zijnen vermeld slechts eene zeer zonderlinge eigenschap van dien boom die bem waarschijnlijk dien naam gegeven heeften die het volk een wonder toescheen, dewijl het niet met zekerheid de natuurlijke oorzaak er van kon opsporen of voor die de liberale partij te veel uit het oog, dat de verkiezingen dan alleen waarde hebben als zij de uitdrukking zijn van de ware gemoeds stemming des volks. Indien bet nu waar is, dat een groot gedeelte van het belgische volk zoozeer behebt is met een clericalen geest, dat het vol gedweeheid de leiding der priesters volgt, dan is het goed dat, dat ook blijke uit den pitslag der verkiezingen ja zelfs zoo het daardoor duidelijk wierddat de meerderheid clericaal gezind zijdan is het beter om dc clericalen te laten regeren dan in strijd met de meerderheid eene liberale regering aan het roer te willen houden. Bij een parlementaire regeringsvorm moet men uitgaan van het beginsel dat in den regel de meerderheid gelijk heeft. Wij hebben vroeger reeds meermalen aan gewezen in hoe verre de stelregel vox populi vox deï waarheid bevat dit te herhalen kan dan niet anders dan vervelend voor onze le zers zijn. Dit alleen willen wij zeggen dat moge de stem des volks niet in absolutcn zin deu besten regeringsvorm aanwijzenzij dat nogtans op relative wijze in zekere mate doet. Want zij wijst aan welke elementen waarlijk de bovenhand hebben in de denkwij ze dca volks. En aan hen alleen die in ontdekking bevreesd was. Bij bladstilte namelijk, bewogen zich de naalden der breed wijd uitgespreide takken en een eigenaardig gedruisch, eveo als het gegons van bijen, liet zich zeer duidelijk hoo- ren men kon niet met zekerheid bepalen of dat geluid uit den stam of uit de takken voortkwam. Ik heb deze eigenaardigheid meer malen waargenomen en was zelfs zoo stout die te willen doorgrondendewijl ik iu de stellige meening verkeerdedat eene zwerin wilde bijen of een wespennest dit geruisch veroorzaakte. Doch de stam was te hoog om te beklimmen en geheel van buiten ten minste gezond, men kon zich der halve niet overtuigenof hij van binnen hol was. Doch getuigen kan ik, dat de paarden in de nabijheid van dezen pijnboom, dikwijls onrustig werden, steigerden, snuifden, en vervolgens er zeer schichtig voorbij holden. Terwijl ik elke verdere opmerking hierover voorbij gawil ik alleen nog aanvoerendat zelden een dag verliepdat ik nietdeels in groot gezelschapdeels met Ewald of ook geheel alleende kolonie bezochtdaar deze tegelijkbuiten hare aangenaamheid ook het middelpunt vau menige aangename partij uitmaaktedat ik echter ik moet zulks met schaamte bekennen wanneer ik aileen wasdes avonds laat vermeeduiijuen weg door het werkelijk vreesachtigeoude boschje te nemen en liever een grooten omweg maakte om te huis te komen. 'Wordt vervoigd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1