GEWONE BERIGTEN. overeenstemming zijn met de denkwijze der natie komt het toe over haar te regeren. Is dus de meerderheid van het belgische volk waarlijk clericaaldan zal het volk ziek onder een clericaal bestuur het gelukkigst* gevoelen en het wordt dwinglandij zoo men het een bestuur van'vrijzinnigen wil opdringen. De ware beweegreden tot het invoeren van deze wet moet gezocht worden in het wan trouwen dat de belgische regering koestert ten aanzien van het gezond verstand van de meerderheid der kiezers. Zulk een wantrou wen is eveh ongepast als dwaas. Men wane echter niet dat het alleen de belgische rege ring zij, die zich door zulk een ongepast wantrouwen tot dergelijke verkeerde maatregelen laat leiden. Neengeen ondeugd is bijna meer algemeen dan wantrouwen in de mensch- beidzij ontsiert de meestenzoo niet allen en wat het ergste isdoor de meesten wordt zij als levenswijsheid aangeprezen. Terwijl alle andere gebreken in den regel door ou dervinding en omgang met menschen worden verbeterd neemt dat wantrouwen gaande weg toe. Er zijn inderdaad zoo vele oorzaken die dat wantrouwen steeds nieuw voedsel geven. Men wordt bedrogen of verwaarloosd door een vriend en men gelooft niet meer aan menschelijkc vriendschapmen wordt bestolen door den eenen of anderen knecht en men gelooft niet ineer aan de eerlijkheid der dienst boden. Er zijn voorzeker omstandigheden, die dat wantrouwen in de menschheid eenigzius ver- schoonlijk kunnen makenmaar dat neemt echter niet weg dat het steeds een gebrek blijft, dat immer moet worden tegen gegaan. Men ziet ten dezen aanzien al te zeer over het hoofd dat ongeloof aan de menschheid een bijna even groot gebrek is als ongeloof aan de Godheid. Wie het er toch voor houdt dat de mensch in welken wij het voortreffe lijkste schepsel Gods erkennen, zulk eeu el lendig wezen isdat er hoegenaamd geen staat op is te makendie kan ook waarlijk moeijelijk gelooven aan de wijsheid van zijn Maker. Men vergeet ook te bedenkendat omdat het toeval ons de slechtheid van eenen mensch laat blijken dat nog volstrekt niet bewijst dat alle menschen slecht zijn. Wantrouwen in de menschheid is dus een gebrekdat steeds moet gelaakt worden en toch hoe vaak maken regeringen zich niet schuldig aan deze font Hoe vaak wordt niet een geheel volk voor langen tijd van zijne vrijheid beroofdalleen omdat enkelen er van misbruik hebben gemaakt en dat al leen nit vrees dat de anderen er ook mis bruik van zullen maken. In Frankrijk vooral heeft men vaak op deze wijze uit wantrouwen misgrepen gedaan. Toen in 1834 te Lvon «en oproerzoo men vermoeddeten gevolge van uitspattingen der drukpersontstond werd aanstonds de pers in geheel Frankrijk aan banden gelegd. Toen onlangs te Parijs ten gevalge van de samenspanningen der werk lieden eenige inoeijelijkheden ontstonden gin gen er aanstonds in den senaat stemmen op om aan te dringen op de opheffing van de vrijheid tot vereeniging. Ofschoon in ons vaderland gelukkiger wijze het wantrouwen in het volk bijna nooit zoo ver gedreven wordtdat het de regering eene schendige hand aan de vrijheid doet slaan, zoo ontbreken echter geenszins de voorbeelden, dat het bestuur zich al te zeer door zulk een wantrouwen heeft laten leiden. Men zie het aan onze fiscale wettenhoevele bepalingen zijn in deze alleen haar bestaan verschuldigd aan de omstandigheiddat enkelen frauden hebben willen plegen. Maar het is vooral ten aanzien van de ambtenarendat het bestuur al te zeer alleen gehoor geeft aan een onge oorloofd wantrouwen, Wie met onze admini stratie bekend isweet het hoevele omslagtige wijzen van controle zijn voorgeschreven alleen omdat een enkel ambtenaar eens bedrog heeft gepleegd. Niemand die meer dan wij op hebben met eene strenge controle over ambtenarenwant alleen door eene «trenge controle behoudt men goede en eerlijke ambtenaars, maar zulk eene controle moet niet gegrond zijn op achter docht en wantrouwennoch uitgaan van het beginseldat alle ambtenaren oneerlijke men schen zijn. Neenbij alle voorschriften tot controle moet men steeds uitgaan van het denkbeeld dat de menschelijke natuur in den regel geneigd is tot het goedemaar tevens dat zij voor struikelen vatbaar is. De contro le moet zoo ingerigt wordendat zij eerder ge schikt is om den zwakke te steunen dan den schuldige te straffen. Boven alles moet ieder maatregel die een regtstreeksch wantrouwen in de ambtenaren duidelijk maaktzooveel moge lijk worden vermeden. Het spreekwoord zegt, wie zich aan een ander spiegeltspiegelt zich zacht, moge dit ook voor ons bewaarheid worden. De belagchelijke maatregel iii Belgie genomenleert ons duide lijk hoe verkeerd eene regering handeltdie zich door wantrouwen in de menschheid laat drijven. Laat ons dat ten afschrikwekkend voorbeeld zijn. Mogen alle onze besturen het zij van het rijkhet zij van de provincie het zij van de gemeente er door worden aan gespoord om alle maatregelen, die alleen hun oorsprong nemen in kleingeestige achterdocht te vermijden. Een zekere heer üale in Engeland heeft na Inng zoeken het problema opgelost om bus kruid onontplofbaar te makeu zonder dat het iets van zijue kracht verliest, zoodra het meng sel word verwijderd. In tegenwoordigheid van vele wetenschappelijke mannen werden gisteren met kleine en groote hoeveelheden aldus gepre pareerd buskruid proeven genomen die alle de hoogste verwondering uitlokten. De anders zoo gevaarlijke schietstof wilde niet ontbranden ofschoon een gloeijend stuk ijzer in een vol vat werd gelegd, liet beschermende middel is niets anders dan tot poeder gestampt glas en zoodra dit door eene fijne zeef is weggeloopen krijgt het buskruid zijne oorspronkelijke eigenschap terug. Deze uitvinding is van hoog gewigt bij het behandelen en vervoeren der vaten met buskruid. De heer Gale heeft octrooi op zijne uitvinding genomen. Dezer dagen zijn verscheiden metselaars van Lyon door de regtbank van correctionele policie tot 2 a 5 maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat zij renigen hunner kameraden hadden gejonast, die deii arbeid hadden hervat. Zij hadden de ongelukkigen de handen op den rug gebonden en hen daarna gedurende eenigen tijd in de hoogte geworpen en weder in den deken opgevangen tot dat zij builen kennis waren geraakt. Uit Versailles wordt gemeld, dat Gesbert broeder van de Christelijke scholen der Barm hartigheid tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld wegens schending der eerbaarheid op 87 kinderen gepleegd zicb dezer dagen in de gevangenis beeft opgehangen. Uit Zutpheu meldt men van den 4den. Nabij deze stad werd den 2deo Aug. des avonds van ongeveer half tien tot tien ore, eene schoone zoogenaamde bijmaan waargenomen. Het ver schijnsel was zeer prachtig en vertoonde zich aldus De maan scheen naar boven en naar beneden een loodregten en minder duidelijk naar regts en links een horizontalen straalbun del uit te schieten. Om de maan heen vertoonde zicb een cirkel van ongeveer 23 graden straal, den horizon rakende, naar binnen sterk begrensd naar buiten zacht uitvloeijende en wit gekleurd, Op de hoogte van de maan zag men twee hel dere plekken in dezen cirkelduidelijk de regenboogskleuren veitoonende met het rood naar de maan toegekeerd eu smaller naar baiten roet een wit licht in horizontale rigting oit- vloeijende ter lengte van 6 graden. Eindelijk was nog een klein gedeelte vat; een tweeden cirkel hoog aan den hemel loodregt boven de maan zigtbaar. Deze keerde de bolle zijde naar de maan toewas van binnen vrij scherp begrensdvloeide naar baiten in een wit licht uit en vertoonde de kleuren van den regenboog met het rood naar binnen. Het laagste punt van dezen cirkel was ongeveer 46 graden van de maan verwijderd. Andere cirkels die wel eens bij dergelijke verschijnsels gezien worden, werden hierbij niet waargenomen. De hemel was in de geheele streek van het Z.-W. met een witachtig floers bedekt, De bekende Bamum heeft onmiddelijk na den brand van zijn museum aan het Amerikaansche publiek bekend gemaakt, dat hij voornemens is dadelijk maatregelen te nemen tot oprigting van een museum op uog veel uitgebreider schaal dan het afgebrandeten einde aldaar een groot aantal voorwerpen tea toon te stellendie bij wegens gebrek aaa ruimte tot nog toe niet kon opnenenen tevens meer uitgebreide amusementen te geven. Hij hoopt dit reeds binnen eenige maanden tot stand te brengen. Inmiddels heeft hij met het oog hieropreeds een agent naar Europa gezondenterwijl hij zelf binnen kort derwaarts zou volgen. - Te Rouaan heeft zich een echtpaar ver dronken. De man was 70 de vrouw 65 jaren. Zij hadden zich aan elkander gebonden en op die wijze in de rivier geworpen waaruit zij als lijken werden opgehaald. Vroeger waren zij welgestelde liedeu dronkenschap heeft den man tot armoede gebragt. De vrouw was ziekelijk. Uitslag der op 1 Aug. gehouden her- stemming voor leden van den Gemeenteraad. Helder, te verkiezen .2 leden. Geldig uitge- bragte stemmen 228. Gekozen de heeren J. i T. Zur Muhlen met 169 en A. J. v. Kelck- hoven met 132 stemmen. Voorts zijn uitgebragt i op de heeren L. M. van Gelder 65 en L. 1 Jelsersma 59 st. Texelte verkiezen 1 lid. Geldig uitgebragte 1 stemmen 238. Gekozen den heer S. Keijser Sz. met 120 stemmen. Op den heer KI. Sz. i Kikkert (aftredend lid) ziju 118 stemmeu uit- gebragt. i Dezer dagen zijn te Londen weder twee 1 nachtelijke bijeenkomsten gehouden met het i doel om van het pad der deugd afgeweken 1 meisjes daarop terug te brengen de eerste i werd door ruim 80, de andere door 149 1 zoodanige vrouwen bijgewoondna eenige i gemoedelijke toespraken van de menschlieveude aanleggers dezer bijeenkomstengaven eeu 30tal het voornemen te kennen om in een 1 gesticht tot beteren levenswandel voorbereid te worden. i Te Algiers hebben bloedige botsingen tustcken de Turcos en de Zouaven plaats i gehad. Eeu bataillon der eersten weigerde namelijk naar Mexico scheep te gaan en stelde i zich gewapend te weer, teu gevolge waarvan 1 de hulp der Zouaven moest worden ingeroepen, i Behalve een aantal gewonden van beide 1 corpsen telde men twee dooden onder de muite- i Hogen. 1 Een der dagbladen te Annecy verschij- nendedeelt bijzonderheden mede omtrent de 1 pogingen in het werk gesteldom de lijken der ongelukkige reizigers op te sporendie i voor eeoige dagen van den Matterhorn zijn gestort Men heeft niets gevonden dan geringe i overblijfselen van ligchaamsdeeleD en enkele schier onherkeobare deelen der kleedicgstukken i van de verongelukte personen. Voor eenige dageu is te Londen uitspraak i gedaan in de zaak van Charlotte VVinsor en 1 Mary Jane Harrisbeschuldigd van moord, i deu 14den Febr. te Torqoay gepleegd op eeu 1 kind. Eerst kon de jury tot geen eenparig besluit komendoch bij eene tweede behan- 1 deling der zaak werd eerstgenoemde, nadat de jury anderhalf uur had beraadslaagd ter dood veroordeeld zonder dat er voor haar i| eenige hoop op gratie schijnt te bestaan, vooral omdat gebleken is dat zij pogingen aangewend heeft om van het ombrengen van kleine kin- i deren een bestaan te maken. In het hier i[ genoemde geval had zij voor 5 St. de gruweldaad volbragt. i1 In de Vereenigde Staten was sedert eenigen 'i tijd het plan opgevat om eene spoorwegbrug over de Niagara-rivier te boowen. Volgens de i jongste berigten nit New-York hebben onder- i scheiden maatschappijen en belanghebbende spoorwegbesturen zich vereenigd om gezamenlijk dat grootsche werk te ondernemen. Het ka-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2