Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M hVi. Negende Jaargang. 4* I A ".tSmP Een Voorzienigheids man ontmaskerd. De eed over het graf. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het gehcele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJIT3-EVER IP. J\ Gr. DIDERICH. BRIEVEN PRANOO. Menigeen onzer lezers zal waarschijnlijk den keizer der Franschen, in zijne gedachten, ge volgd zijn bij zijn uitstapje op Zwitsersch grondgebied. Wij gelooven dat de meesten met hem hebben gesyrapatisccrd toen zij in den keizer zoo den mensch zagen boven komen. Napoleon de keizer, op Arenenberg, de woonplaats van Napoleonden balling I Welk eene geschiedenis lag er tusschen dit heden en verleden en hoe gemakkelijk valt het ous de indrukken na te gaan die in de ziel des keizers werden opgewekt, toen hij aan de prachtige Bodenzee zich terug dacht in het verledenwaarin zijne providentionele bestemming nog slechts een droomzijn keizerschap eene onzinnige verwachting was. Welke diepten en hoogten vertoonden zich daar voor zijne verbeelding en hoe zeer moet hij er niet hebben gevoelddat hij de pro videntiële man toch een man was als een ander. In de geschiedenis achter hem vond hij geen oogenblik, dat het tegenwoordige evenaarde aan rijkdom en diepte, en wanneer i i SCHETSEN UIT EEN dagboek. V. En evenwel, indien het geprevel in deze takken, de spraak der hier gruwelijk en listig vermoorden indien het hunne ge schiedenissen ware Waarom verstaat men die taal nietindien het klagtenverwen st hingen tegen hunne moordenaars, bedrei gingen waarschuwingen warenindien deze geesten hier hun verblijf hielden Zou dit niet zoo kunnen zijn Veroorloof mij, antwoordde ik, terwijl ik eene voorwaartsche beweging maakte u hierop met mijn vaders woorden te zeggen die hij tot mij rigttetoen ik als knaap bij de vertellingen van geestverschijningen in diergelijken zin oordeel veldemiju zoon er bestaat zeer veel in de wereldwat wij niet begrijpen kunnen en zullenbij God is echter alles mogelijkwie kent zijne plannen ik wil er niet gaarne over spreken. Begrijpt gijlater had ik mijn hoofd met andere denkbeelden vollevenlnstvermaak alsmede mijne studiëngaven mij te veel te doen om mij ernstig over de verblijfplaats van geesten te bekommerenik hield mij aan de woorden des dichters: vil oog boven de sterren staat geschreven De mensch zal gelooven, hopen be minnen !v Doch, voegde ik er lagchend bij, gij de ongeloovigede materialistwat bc- hijde magtige vorstzich de stoute grepen herinnerdewaarmede hij getast had naar magt, hoe ijdel moet hem dat streven zijn voorgekomen toen hij zich gelukkig zag in het kleine Arenenberg. Waarlijkde man die zich geroepen waant door de Voorzienig heid tot leidsman der volken wordt ontmas kerd in het oogenblik waarin hij erkent dat de nederige rol van mensch het meest overeenkomstig is aan zijn aard. Want wat toch is de bewering van Napo leon III in zijne bekende voorrede van het leven van Ccsar Volgeus hein stelt de Voorzienigheid mannen aan de spits der mensch- heid en het is de pligt der volken de leiding dier mannen te volgen. Wij zouden eerder dit gevoelen declen op bet gebied van kun sten en wetenschappeuwaarop wij geniën zien opstaandie een gansch geslacht voeden eu ook voor het nageslacht opgcrigt blijven eveu als de bergen op de aarde. Doch in het rijk der feiten heerschen gansch andere wetten. De grootheid van den man van daden pleegt immer afgemeten te worden naar de gevolgendie zijne daad voor de menschheid had. Die gevolgen, schoon regtstreeks voort- vloeijende nit die daadliggen niet meer in kommert gij u over de verblijfplaats der gees ten gij die aan geen wederzien gelooft Dat is het echteralleen voor het gevalriep hij driftiger een verder leven ua den dood iswaarom kunnen wij dan niets van het geestenrijk begrijpen Zekerheid overtuigingmoet ik heb ben I Er ontbreken nog eenige dagen krijg ik in dien tusschentijd geene opheldering dan noem ik het alles bedriegerijdwaasheid en hij die zonder zekerheid gelooftis een dwaas Hoewel ik hem toen niet goed begreep, antwoordde ik onwillekeurig«dat is laster ik bid uzoo niet tot mij te spreken Luister, riep ik, meu vermistmen roept ons 1 Inderdaad hoorden wij tot mijne groote vreugde het luide en roepende hallo van onze jagtgenooten in wier midden wij ons spoedig weder terug bevonden. Ewald plotselings geheel veranderd scheen weder geheel vol vreugde en zoo opgeruimd als vroeger te rijn. Spoedig had ik in het zeer vrolijke gezel schap dat tot laat in den nacht bijeen bleef, den indruk van de philosophische intermesso vergeten. Eenige dagen na deze jagtpartij verliepen waarin ik Ewald slechts even gezien had. Het kwam mij voor als trachtte hij mij te vermijden of voor het minste niet te zoeken. Daar ik voor mijnen terugkeer naar de universiteit nog eenige dagen ia mijne "ze de hand des mcnschen. Het is hier als schoot men een pijl af in den blindewant even onzeker als de mensch is van den weg door zijn pijl af te leggen even onkuudig is hij in den regel van het gevolg zijner daden. Daarom schoon wij in het rijk der feiten ongetwijfeld een Alexnndereen Cesareen Bonaparte ontmoeten kunnen wij niet nagaan waarom uit deze een afzonderlijke cathegoric van personen gevormd wordt. De stralenkrans die hen omgeeft spruit uit ander licht, dan dat van eigen daden. Bovendien vindt iedere daad hare aanlei ding in hetgeen voorafging. Napoleon Ide man der Voorzienigheidwas iu den grond der zaakhet product der revolutie. Napo leon IIIde staatkundige Messiasis veel eerder door overweldiging, zwakheid en be sluiteloosheid geroepen dan door de Voorzie nigheid. Men heeft dus niet liet regt van providentiële in&unen te sprekende gebeur tenissen kweeken zich zelve eu de handelende partijen daarbij zijn niet meer zelfstandige wezens dan de elementendie de Armada deden vergaan. Eindelijk is eene juiste rangschikking van feiten naar hare meerdere of mindere belang rijkheid eene voor ons mcnschen onmogelijke boorteplaats verblijven wilde, had ik mijn vertrek van T. vastgesteld en mijne reiszaken geregeldtoen des morgenshet was op den 14 October, Ewald mijne kamer binnen trad eu mij met de grootste hartelijk heid verzocht mijn vertrek nog een dag te verschuiven, en dezen dag nog aan hem en een gloeijend feest te wijden. Hij vertelde mij dat in de kreisstad B. heden het zooge naamde koningschielen zou plaats hebben waartoe eeue groote menigte menschen zelf uit verwijderde stedenovergekomen waren. Waarom zou ik van deze gelegenheid niet profiteren zeide ik en een half uur la ter, zat ik in eene zeer nette open tilbury naast Ewalddie zelf de paardeu bestuurde. Wij snelden den ritsel pijnboom' voorbij, zonder hem op te merkendaar wij beiden zeer vrolijk gestemd waren en ons in een druk gesprek bevondende kolonie konden wij natuurlijk niet doorrijden zonder eens af te stappen. Het was daar zeer druk; wij troffen er verscheidene bekenden aandie even als wij naar het feest gingenen te midden van verscheidene elegante rijtuigen, reden wij de sfad B. binnen, en hielden voor het logement »de drie krooDen* een der voornaamste hotels stil; gejuich en muziek kram ons te geraoet, daar juist de optogt naar de daar onlangs nieuw gebouwde schutterstentdie een kwar tier van de stad verwijderd lagzich in be weging zette. {Wordt tertoiyd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1