26 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 422. Negende Jaargang. A°. 1865. De eed over liet graf. PALMERSTON. (IFordi virwlgd.) SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor 8oliagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk «1,15. Afzonderlijke Couranten 0,10. Verschijnt iedcren Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle prijs dek advkrtentick Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zcgclrcgt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh Verwacht gezegh. (Cats.) TTITaÉVER I1. CT. Gr. DIDEBIOH. beieven m^-osroo. In de afgeloopen week is de bekende lord Fulinerston overleden. Voor de lezers van ons weekblad is dit waarlijk geen nieuws meer en uit de auderc dagbladen die ter hunnor beschik king staan, hebben zij min of meer uitvoerige levensberigtcn vanen beschouwingen over dezen innu gelezen. Toch mcenen wij hunne aandacht nog voor ecmge oogenblikken te bepalen bij den Eiigelschman, die tiog slochts i Alhe weck geleden Kngelands eerste minister j was en sints 5"S jaren een werkzaam aandeel had in de leiding van Engckinds staatkunde. Ecne zoo langdurige loopbaan, aangevangen op 22 jarigen leeftijd en eerst besloten 'door den dood op 82 jarigen ouderdomsteeds op bet glibberig pad der staatkunde, pleit wel voor 's mans staatkundige behendigheid. Moge bij een paar keer misgetast hebben in het doorgronden van 's volks opinie zeer zeker heeft hij gedurende een menschen leeftijd slechts de sympathie van het Engelsche volk kunnen behouden door zijn bijna volkomen kennis van het Engelsche volkskarakter. Ligt lderin zijn triomf, hierin ligt ook tegelijker tijd de zwakke zijde van Palmcrston als siaats- schetsen uit een dagboek. XIIL Ilc zette de paarden aan en spoedig waren wij op het slotplein aangekomen. Ewald zouder zich ergens om te bekommeren of mij goeden nacht te zeggensprong snel van het rijtuig afliep naar huis en verdween achter de deur, eer ik nog aan een toege- anelden stalbediende de paarden kon overgeven; voor zooveel ik-bij het afstijgen meende te bemerkenwas Ewald doodsbleek. Ik dankte Godheel huids te huis te zijn gekomen, terwijl de eenzaamheid mij ook niot zeer aangenaam was. Den volgenden morgen was, mijn eerste werk naar Ewald te informeren. Men had hem nog niet gezienen daar ik denzelfden dag vertrekken wildebegaf ik mij naar zijne woningom hem op te zoeken. Zijne gadeeene eenvoudige bedaarde vrouw, eene zeer goede huishoudsterdoch die wat opvoeding betrof, verre bij haren echtgenoot ten achteren stondkwam mij met groote ont roering te gemoet en nog vódr ik de gele genheid had eene vraag tot haar te rigten vroeg zij mij: «Mijn God, wat is er gisteren toch voorgevallen Is de heer Ewald ongesteld vraagde Ik nieuwsgierig. Zonder twijfelHij is laat in den nacht te huis gekomen en beeft ach, zonder mij te ziendadelijk naar zijne kamer begevendie bytegen zijue gewoonte, achter zich geslo- man. Want waar wij hem ook werkzaam vindenwij vinden in hem nergens den lcids- mau van een groot volk of den strijder voor een verheven denkbeeld maar steeds den talentvollen dienaar van de zwakke zijden eens volks. De ware staatsman staat boven het volk en echte staatsmanskunst houdt het oog op de toekomst en tracht oen beter volk in het ge not te stellen van betere dugen. De zooda nige heeft een leven van strijdgedurende hetwelk het denkbeelddat m hem leeft langzamerhand wint In het gemoed des volks, althans kan het keerpunt iu zijne geschiede nis worden aangewezen waarop hij van strij der leider werd. De zoodauige laat eene plaats open bij zijn sterven maar ook aan de na komelingschap eene nalatenschap in hetgeen hij gewrocht heeft. Eu dit is het geval niet met Palinerston. Engeland heeft een behendig man minder en waar zijn egoïsme en zijn hooghartigheid een diplomaat zoektzal het vuak Palinerston te betrenrou hebben. Maar wil het vooruit op den weg van ontwikkeling en winnen aan zedelijken invloeddan heeft het geen dienaar maar een meester noodig. Wij zouden tot staving van het bovenstaande ten heeft. Dit bevreesde mij zeer, ik had geene rust en luisterdehet kwam mij voor, als of ik stemmen 1 mordezijne stem ten minste vernam ik zeer duidelijk doch kon niets verstaan, in allen gevalle scheen hij in aich zeiven te pratendaar er niemand bij hem was. Ook geloofde ik een jammerkreet van hem vernomen te hebbenvervolgens werd alles stiL Daar hij heden niet aan bet ontbijt verseheenheb ik verscheidene malen aan zijne deur geklopt, doch hij gaf geen antwoord. Daar ik eerst een ongeluk vreesde, wilde ik de deur laten openbrekenmaar toen ik nu eu dan voetstappen in de kamer hoorde, ben ik van dit besluit terug gekomen. Mis schien zal hij voor u de deur openen! Wat was er met Ewald sints ik hem ver laten had toch gebenrd Had de in zijn graf liggende doode zijnenop zulk eene tergende wipe daartoe uitgedaagde, eed werkelijk in gelost Was de door de misdaad gepijnigde phantasie van Ewald door een boos spook overtuigd Ik klopte aan zijne kamerdeur en daar ik geen gehoor kreeg, riep ik: Ik wil u mijn waarde Ewald goeden morgen wenschen en hoorenhoe u het feest van gisteren beko men is- Geen antwoord krijgendeverwijderde ik mij en stelde het uur van mijn vertrek van lieverlede uit daar het intusschen weder avond geworden waszoo bepaalde ik mijne afreis op den Tolgenden morgen. Zijne vrouw was doodelijk beangstdaar ineuig feit kunnen aanhalen uit de lange ge schiedenis van dezen staatsman. Palinerstona naam staat onder de verbrokkeling van De nemarken de verwoesting van Polen de ver warring in Griekenland den chaos in Italië. Niemand zal ontkennen dat in elk dier zaken gehandeld is in den geest van het Engelsche volk, maar toch zal men bij al die handelingen te vergeefs zoeken naar liet bewijs dat ceu groot staatsman er de hand in had. Onze grief tegen Palinerston is deze, dat bij te veel eene populaire staatkunde zocht en dewijl wij erkennendat eene staatkunde, wil zij slagen en dienstig zijn voor het volk nationaal behoort te zijnrekenen wij ons verpligt eene nadere uiteenzetting te geven van die grief. Wij kunnen dit het best doen door tegen over Palmcrston onzen mi nister Thorbecke te stellen. De populariteit van Thorbecke is weinig minder dan die van Palmerston. Maar wat hen beiden onderscheidt isdat de eerste zijn denkbeeld in de natie overplant, terwijl de andere slechts het pro duct is der volksmeeningen. Waarschijnlijk is de laatste grooter diplomaatwant een heldere blik en een fijn oordeel is er toe noodig om steeds de inan van het oogenbtik Ewald zich den gelieclen dag niet had laten zienliet zij de deur vau zijne kamer met geweld openen. Ewald lag nog in dezelfde kleeding van gis teren doodsbleek zonder levensteeken op den divanzijne gade die met mij mede binnen getreden washem dood wanendewierp zich met een luiden kreet op hem; met innige ontroering greep ik zijne handen gevoelde dat hij nog leefde. Ik liet hem uitkleeden bragt hem te bed en wendde alle middelen aan om hem uit zijne onmagt op te beuren. Eindelijk sloeg hij de oogen open hoewel zij van een vreesverwekkend vuur glommen, ves tigden zij zich zonder eeuige deelneming op de om hem staande personen. De spoedig gehaalde geneesheer verklaarde zijnen toestand voor eene hevige hersenontsteking; de docler bleef den geheelen nacht aan het ziekbed terwijl ik mij ook zeer weinig verwijderde. Wilde phantasie n woeste k ree ten van smart wisselden elkander met onverstaanbare woorden, beurtelings af. De geneesheer verklaarde niet te kannen begrijpenhoe zulk eene snelle verandering had kunnen plaats grijpen zoo er geene buitengewone oorzaken beston den. Daar Ewald den vorigen dag neg vol komen gezond was en de doe ter vernam dat ik hem alleen naar B. vergezeld hadzoo vorschte de arts mij uitof ik volstrekt niet begrijpen kon wat tot zulk een toestand aan leiding had kunnen gevendaar het boog noodig was zulks bij de behandeling van den zieke te weten.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1