GEWONE ISE1UGTEN te zijnmaar als staatsman behoort de palm den eerste daar hij de zaaijer de beschermer is van een nieuw denkbeeld dat trots de volksveroordeelen steeds in omvang toeneemt. nWanneer" vraagt Thorbecke in de Kamer, »heb ik naar populairiteit gezocht?// Wij gelooven nietdat die woorden mogen opgevat worden in een zin als gaven zij eene minachting te kennen voor de genegen heid van het volkin welks belang men werkzaam is, want dit is eene der grootste belooningen van den staatsman. Maar iets anders is in die populairiteit te zoekeniets anders is die populairiteit te verdienen en te bezitten als belooning voor een hooger streven. En nu beweren wij dat bij Thor becke die populairiteit werkelijk een gevolg is geweest van zijne getrouwheid aan een edel en verheven denkbeeldterwijl Palmerston haar zocht als doel en als behendig staat kundige vond. Toch is een man als Palmerston een ver blijdend verschijnsel. Men zal nog lang op hem blijven wijzen als toonbeeld van werkzaam heid snelheid van besluit, en onverdroten toewijding aan zijn volk. De grijsaard stelt hier niet een bouwval voormaar vereenigt in zich al de krachten van den jongeling en den man. En als lid der Engelsche aristo cratie verdient zijne aaneensluiting aan de zaak zijns volksals grijsaard verdient zijne getrouwheid aan de zaak van den vooruitgang voor menig als voorbeeld gesteld te worden. Iloe demokratisch ook de instellingen mogen zijn van ons land en hoe burgerlijk ons volk iu den grond ook zij als iedere Staat bezit ook de onze eene aristocratie. En ter wijl helaasdikwijls een belagchelijk vooroor deel dien stand den pligt oplegt niets te doenheeft het volk juist den steun noodig van de krachtenwaarover die stand in zoo groote mate te beschikken heeft. Vindt de adel in onze constitutie zijne plaats niet aan gewezen het noblesse, oblige, moet dringen tot volstandige behartiging van 's volks zaak en zelf moet hij zich in daden een titel scheppendie hein aanspraak geven op de achting en dankbaarheid van het volk. En ook te dikwijls bindt de sleur der gewoonte te sterk om het nieuwe te onder zoeken en om te leeren dit lief te hebben. Het zogenaamde moderne staat als de schepping daar van een jonger geslacht en met een zekeren afschrik blijft de man van jaren en ouderviuding op een afstand. Dit is niet het werk der natuur. Een grijs hoofd moge koeler denkeumaar het geloof aan inensche- lijken vooruitgang liefde voor de ontwikke ling van den menschop ieder gebied zijn denkbeeldendie eene gestalte houden ook voor het koelste denken. En ook hierin is Thorbecke het pendant van Palmerston. Al leen is zijn geloof aan eene volmaking der maatschappij zuiverder en inniger, daar het niet is zamengekoppeld aan de belangen van een volkwaarvan de echte Engeischman dit begrip niet zuiveren kan. Een der liberale dagbladen te Berlijn deelt het volgende mede. Iu eene stad gele gen in de nabijheid der hoofdstadwas voor eenigen tijd een man door de regtbank tot gevangenisstraf en geldboete veroordeeld we gens het herhaaldelijk plegen van woeker. De veroordeelde vatte het plau op om zich tot den Kouing te wendenten einde ontheven te worden van de tegen hem uitgesproken straf. Tot dat einde verzocht en verkreeg hij van het burgerlijk hoofd der gemeente de volgen de aanbeveling De ondergeteekende burge meester der stad N. verklaart dat N. N. bij alle verkiezingen van leden van het Huis der Afgevaardigden, van den stedelijken raad en ook bij andere voorkomende gelegenheden als het onderteekenen der adressen van hulde aan U. M. steeds zeer conservatieve gevoelens aau den dag heeft gelegd. De 18 dezet is Eugelands eersten mi nister Lord Palmerston overleden geboren den 20 October 1784 mogt de edele lord den ouderdom van bijna 81 jaren bereiken. Het grootste deel zijns levens bragt lord Pam gelijk de Engc'.schen hem noemden, in de staatsdienst door, reeds op jeugdigen leeftijd in 1806 trad hij op als vertegenwoordiger in het parlement nam in 1807 deel aan het toenmalige ministe rie, werd in 1809 secretaris van oorlogwelke betrekking hy waarnam tot in 182S. Door zijne redevoeringen in het Engelsche parlement in 1829 deed hij zich kennen als een vriend van de voor hunne vrijheid opge stane catien. Even na 1830 tot staatsminister van bui- tenlandsche zaken benoemd toonde hij zich een vriend der Belgenwas een ijverig be vorderaar der scheiding van Holland en Belgie en toonde zich in veel een vriend der Eran- sche staatkunde. In latere jaren nBtn hij meermalen deel aan het Engelsche ministerie tot hij eindelijk in 1855 tot Engelands eersten minister benoemd werd. In deze schitterende positie hield hij zich roemrijk staande, bleef steeds een voorstander der Pransche alliantie en een vriend van keizer Napoleon wiens buitenlandsche staatkunde in hem vaak een warm voorstander vond. In lord Palmerston heeft Engeland een zijner grootste staatslieden verlorenwiens zienswijze door velen in Engeland werd gedeelden wiens staatkunde door zijne vele volgers wel zal worden voortgezet en volgehouden. Uit Abcam in Tyrol wordt dato Sjl. gemeld dat aldaar sedert vier dagen een he vige wond brand heerschtwelke derwijze door een vellen wind wordt aangewakkerddat een uitgestrekte bergrug als het ware in een enkelen reusachtigeu vuurhaard is herschapen. Te ver geefs zijn de gewone middelen tot blussching van den brand aangewend. Gedeeltelijk be- hooren die wouden aan particulieren gedeelte lijk aan het domein. Te Toydonnabij Epping is een huis gezin ten gevolge eeuer doudclijke ziekte na genoeg geheel uitgestorven waarna ook de geneesheer die deze personen in behandeling had genomendoor de zelfde ziekte werd aangetast en daarna overleed. Men dacht eerst aan cholera doch er bestaat veel meer vermoeden dat die persouen ziek zijn gewor den door de aanraking en behandeling van verschillende voorwerpen, die aldaar in huis waren overgebragt uit eene boerenhoeveal waar de runderpest heerscht. De Privy Coun- cil heeft een deskundige afgevaardigd om dit geval te onderzoeken. Dezer dagen had te Delfzijl een verschrik kelijk onheil plaats. De vrouw van een tig- chelwerker ging in eene boot over het diep om haren man van het werk af te halen. Zij had hare drie kinderen medegenomen. Niet lang nog hadden zij in de boot gezeten toen deze zonkmet dat treurig gevolg dat de moeder en twee kinderen verdronkenhet kleinste werd nog door de tigchelwcrkers bij tijds gered. De man is radeloos. Bij het afbrekpn van een hnis te Ben- mits nabij het Saksische stadje Ostritzheeft men onder den vloer van eenen kelder een aar den pot aangetroffen van aanmerkelijke grootte ineerendeels gevuld met mnntstukkea uit de middeleenwen zoogenaamde bracteaten. Iemand heeft berekend dat de 600,000 obligatien van 500 fr. die onlangs door de stad Parijs werden uitgegeven aan elkander geplakt 7| maal de lengte van de vestingwerken der hoofdstad zonden beslaan. Indien men het zelfde deed met de obligatien van 500 francs van den spoorweg van Parijs over Lyon naar de Middellandsche zeedie op dit oogenblik 3 millioen bedragen zou men een reep papier bezittendie lang genoeg zou wezen om er tweemaal den weg van Parijs naar Marseille mede te beleggen. Een wethouder der gemeente Bnssem is in de vorige week door de regtbank te Am sterdam tot drie dagen gevangenisstraf veroor deeld omdat hij aan den burgemeester van die gemeentedie het kaatsspel verbooddat door eenige personen op den openbaren weg werd gespeeldhad toegevoegd Als wethouder heb ik even c,-1 «-5 ?k heb het vergund. Dc regtbank lieeft daarin uitdruk kingen gezien die de kieschheid van een ma gistraat aanranden. Naar men verneemt zal de veroordeelde in hooger beroep komen. Te Ilulsen onder Baelen (Antwerpen), op eenen akker digt bij de kerk waarop dit jaar nog koren gepikt is, staat thans weêr koren dat volkomen of omtrent rijp is. Als de boe ren gaan uitvinden van twee graanoogsten op een jaar te winnendan zullen ze spoedig rijk zijn. Te Elcene hangen er voor de tweede maal druiven aan eenen wijngaardte Luik staan perenboomen in de bloem en in de om streken van Namen bemerkt men krieken- peren-, perzik- en abrikozenboomen met bloe men overdekt te Arlon is dit hetzelfde geval, en wat meer isdaar heeft men op nieuw meikevers gezien. In de vorige week heeft nabij Boermond weder een droevig ongeluk plaats gehad. Zeke- kere Jaeobus Janssen oud 36 jaren arbeider aan de Kapellerpoort wonende, was werkzaam op den ijzeren weg nabij het station terwijl eene locomotief met eenige wagens kwam aan- stoomen. Door den Heer Biemerplaatshe- kleeder van den Heer Verwaaijen, gewaarschuwd zijnde dat hij van den weg zou gaan, deed hij zulks doch daar zijne pijp tnsschen de rails was blijven liggen, keerde hij terug om dezelve te krijgen waarna hij van den weg willende springen met zijn linkervoet achter de rail bleef haken met. het ongelukkig gevolg dat hij viel en de locomotief met al de wagens over zijn linker onderbeen ginghetwelk daardoor verbrijzeld werd. Dadelijk werd Janssen naar het ziekenhuis aldaar vervoerd alwaar het onderheen is afgezet. Zijne vrouw die op het oogenblik dat bet ongeluk gebeurdejuist op weg was om hem de koffij te brengen, bij zich hebbende haar kind ongeveer zes weken oud legdetoen men haar het ongeval vertelde, het kind op den groud en ijlde naar de noodlottige plaats, alwaar zij in bezwijming viel en eene zware bloedspuwing kreeg. De runderpest heeft zich ook aan den dierentuin te Londen medegedeeld en ondanks alle zorg eu aangewende middelen om het kwaad te stuiten zijn reeds drie fraaije ossen, een geschenk van den koning van Italië be nevens twee bisous het slagtolfer van die ziekte gewordeu. Eergisteren avond heeft bij het entrepot te Antwerpen een ongelnk plaats gehad. Een spoortrein, zamcngesteld uit 19 waggonsis onder de galerij van het nieuwe paviljoen uit het spoor geraakten daar de machinist eu de overige beambten belast met het toezigt over den trein dit ongeval niet gemerkt heb ben heeft men den trein laten voortloopen die zoodoende over het groote plein eu de zuidelijke galerij heenstoomende tegen het hek op het plein voor het entrepot aanliep. Het gevolg daarvan was dat eeu gedeelte van het hek werd medegesleept en de steenen pilaster die tot steun van een mnur diende, instortte. Ongelukkiglijk bevonden zich bij het hek twee beambten van de dokmaatschappijdie door den trein tegelijk met een kolossaal brok van den pilaster naar het plein van het en trepot geworpen werden. Het brok viel op een dier beambten neerwaardoor hij geheel verpletterd werdzoodat hij onmiddelijlc dood was. De andere is er afgekomen met eenige kneuzingendie echter vrij zwaar zijn. Er zal waarschijnlijk eene enqnête omtrent deze zaak ingesteld worden. De Précurteur maakt voorloopig de opmerkingdat de directie van den spoorweg wel zou doenwanneer zij des avonds geene treinen naar het plein van het entrepot liet doorstoomenen vooral geene locomotieven liet komen te midden van ge- bonwen die zoovele rijkdommen bevatten. De directie behoordeeven ais dit vroeger plaats had van paarden gebruik te maken om den trein op het plein van het entrepot te trek ken en de locomotieven buiten te laten. Volgens het Weekblad van het Jt^/t loopt het gerucht van een voornemen dat bij de Tweede Kamer zou bestaanom in dit zittingjaar het wetboek van strafvordering in behandeling te nemen eu af te doen. Hetzelfde blad meent vernomen te hebben dat het ontwerp afschaffing der doodstraf van den Baad van State is teruggekomen, en da derhalve de indiening aan de Staten-GeneiasI

Schager Courant | 1865 | | pagina 2