Waar de grondwetgever sprak van ccne zaak, die sinds eenwen het voorwerp van de haat en de vervolging van duistcrlingen en tirannen is geweestdaar vinden wij het lofwaardig dat hij met ronde woorden voor de veronge lijkten openlijk partij koos. Die woorden be helzen eene oorlogsverklaring aan duisterlingen en tirannen. Wij vinden deze woorden schoon en verhevenvooral als zij van eenen Koning uitgaanen te schooner moeten zij geacht worden naarmate zelfs liberale meuschen de vrijheid van drukpers langen tijd als een kwaad hebben beschouwd. Zoo b. v. zegt de engelsclie schrijver Johnson in zijn leven van Miltondat het even dwaas is //oin de drukpers vrij' te latendewijl de schrijvers later toch kunnen gestraft wordenals om met öpene deuren te slapendewijl de dief toch later volgens de wetgehangen kart worden.// Zoo roept de schrijver van Hollands roem uit: //(let bandelooze Journalisinus los gelaten om twisttweedragtoorlogop roer en verbreking van alle maatschappelijke banden vrij uit te prediken, zal de zetel der beschaving eindelijk het onderste boven keerenen een rijk stichtendat niet dan met de trekken van een Dante zal kunnen afgebeeld worden. In vergelijking dezer gezegden van anders liberale mannen komt de schoondhcid der in de grondwet van 1815 gebezigde woorden uit als helder daglicht tcgonover nachtelijk duis ternis zij voegde in de grondwet eener natie die meer dan eenige andere sinds eeuwen die vrijheid heeft gehuldigd en tot welke een dichter en staatsman (O. Z. van Haren in zijn Geuzen) ia een tijd, toen overal de drukpers aan ijzereren banden laghad toegezongen O vrije Drukpers toen gebannen Gij, schrik en geesel der tirannen, Gij de eersto stem, daar 'tvolk is vrij, Door Albaas maar alleen te smoren De dagdie dat verbod moest hooren Dien dag begon de slavernij 1 In geen enkel opzigt blijkt de vooruitgang der staatkundige begrippen bij ons volk meer dan ten aanzien van het volksgevoelen nopens de vrijheid der drukpers. Terwijl toch voor •80 jaren de gevoelens daarover verdeeld waren zijn thans bij ons alle partijen het eens dat de vrijheid der drukpers de grootste zegen is. die er ..voor een land kan bestaan. Trou wens de ondervinding heeft vooral in Neder land en Engeland de waarheid der door Bo naparte nis consul gesprokene maar door hem als keizer geheel veronachtzaamde spreuk be waarheid: de vrijheid der drukpers is gelijk aan de speer van Achilleszij heelt elke wonde, die zij geslagen heeften vooral ten aanzien van de vrijheid der drukpers hebben de ge beurtenissen der laatste 20 jaren de waarheid bewezen van Schillers gezegde beef niet voor den vrije-, maar alken voor den slaaf, als hij zijne ketenen verbreekt. De overtuiging van het nuttigejahet onmiAare der vrijheid van drukpers .is zoo vast geworteld in het hart van ons volk, dat wij niet behoeven te vreezen dat zij ooit zal wankelen. Geen bewind zal zich staande kunnen houden, zoo het ooit die vrijheid zoude pogen te belemmeren. Wij hebben het daarom steeds betreurddat de minister van Oorlog voor eenige jaren had gepoogd de officieren in dat regt te beperken. Wij hopen dat de Staten-Generaal bij de behan deling der begrooting van het departement van oorlogwederom ten sterkste zal aandrin gen om die besluiten te herroepen. Het volk heeft regt van eene liberale regering in de eerste plaats te verwachten, dat zij alle hin derpalen aan de dierbaarste vrijheiddie wij bezittenuit den weg neme. Maar van den anderen kant heeft ook de regering het regt van het volk te verwachtendat het zich die heilige vrijheid waardig makeom ook zonder vrees voor straf vervolgingenalle mis bruiken te gehuwen, Een ieder die gebruik maakt van de drukpers om zijne gedachten te openbarenmoet zich zeiven beschouwen als een priesterdie een heilig werktuig han teert. Waar hij zich nederzet om te schrij ven moet hij steeds zich zclven afvragen word ik wel bij mijn schrijven door goede beginsels gedrevenis het liefde voor de waarheid en de menschheiddie mij be zielt of partijzucht en liefdeloosheid Zoo een ieder dit deed, zoo Zoude de vrijheid der drukpers nog oneindig grooter zegen zijn dan zij thans reeds is. Dit hou den wij voor zekerdat ieder Nederlander wel zal doen door zich de aangehaalde woor den der grondwet van 1815 te herinneren namelijk door steeds de drukpers en te be schouwen èn te gebruiken als een middel om beschaving en verlichting te verspreiden. GEWONE ISEUIGTEN Een grondeigenaar in Oostenrijks hoofdstad en sints twee jaren weduwnaarhad het voornemen opgevat te hertrouwen hoofdzake lijk in het belang van zijne dochter, een allerliefst meisje en dat vooral op hare jaren, zij heeft reeds den ouderdom vau 15 jaren bereikt, behoorlijke moederlijke leiding behoefde. Hij liet een huwelijksaanvraag in de dagbla den plaatsen en verkreeg ten slotte een ren- dez-vous met een der onbekende schrijfsters van de talrijke brieven op zijne advertentie inge komen. De weduwnaar bevond zich op het bepaalde uur in een tuin te Schwarzenberg, de afgesprokene plaats van bijeenkomst en spoedig daarna vetscheeu ook de schoone die niemand anders was dan de dochter des weduwnaars. Zekere M. Vignout te Antwerpen heeft op het Kasteel pleinproeven genomen met een nieuw bluschmiddeldat inderdaad zeer zonderling mag genoemd worden. Er was een houten toestel geplaatstmet teer en petroleum bestrekendat vervolgens in brand werd gestoken. Naanwelijks stond het volop in brand of M. Vignout, welke eene kleine blik ken kas op den rug droegnaderde den brand greep den darm welke aan zijn blikken kastje was gehecht en Spoot eene hoeveelheid van den iuhoad op de vlammen welke onmiddelijk werden uitgedoofd. Daarop gaf hij bevel om het hontwerk op nieuw in brand te steken maar welke moeite men zich ook gafhet hout wilde geen vuur meer vatten. Deze proefneming werd door een groot aantal perso nen bijgewoond welke in den beginne dachten dat ei een vuurwerk werd afgestoken. Opdat de Chinesche reus Chang Woo Gow en de dwerg Ghung Mow uiet gratis zonden worden aanschouwdvervoert men hen van en naar de Egyptiau Hall per rijtuig doch gisteren wilde het ongeluk dat nabij de Wenstuiinster 'abdij de vloer der Cab onder de voeten der Ilemelsche gasten wegzonk en beiden in den modder lagen te -spartelen. Nadat de omstanders hen eene wijl om niet hadden aangestaard, totdat het rijtuig hen weder kon ontvangen werd de togt zouder verder ongeval voortgezet. Een timmermansknechtmet name P. R. H ed woonachtig te Warplesdon in Surrey ontving verleden week een brief, waarin hem werd gemelddat de oom zijner vrouw was overleden en zij met hare drie zustersalle in een geringen maatschappelijke!) kring verkee- rendeten gevolge van dat sterfgevalin het bezit van 290,000 S St, waren gekomen. In de nabijheid van Coblentz heeft een landbouwerwonende in het dorp Metternich bij het delven van een kuilter bewaring van aardappeleneen aarden pot gevonden gedekt met een steen. Bij nader onderzoek bleek het dat de pot eene groote meaigte zilveren munten bevatte, geslagen ia de jaren 1532 1558 1554 en 1555. Zij zijn alle volkomen goed bewaard gebleven. De dagbladen van Algerie hebben het berigt aangebragt dat Lalaeen Arabisch legerhoofd, zich in het zuiden van Daya, met zijne benden heeft vertoond met het klaarblij kelijke doel om de bewoners van den Teil te plunderen. Er zijn echter maatregelen genomen om dat tegen te gaan. Aan die gebeurtenis schijnen dus de geruchten te moeten toege schreven worden die hier in de jongste dagen omtrent liet uitbarsten van nieuwe onlusten in bet ruiden van Algerie verspreid waren. Uit Frankrijk schrijft menDe handel in de wijnen van het nieuwe gewas is nog zeer onbeteekenendaangezien de meeste merken nog niet proefbaar zijn zelfs met het proeven van de fijne merken zal men nog veertien da gen geduid moeten oefenen. De wijnen hebben eene schoone kleur, een zeer geprononceerden vruchtensmaak en zijn zeer mollig; in één woord zij vereenigen alle kwaliteiten in zich van een uitstekend gewas. Er is nogtans veel keuzeaangezien het geen twijfel lijdt dat er mollige wijnen gevonden worden. De prijzen die op het oogenblik besteed worden zijn onge veer die van het vorige jaarmaar men voorziet datindien men de kwaliteit beter zal kunuen beoordeclenzij zeer zullen stijgen. In de Oeconomische Courant van 21 May 1800 No. 185 leest men onder anderen het volgende middel tegen de veepest: Volgens den West-p/taler Anzeü/er van Julij 1798 heeft men in Zweden waargenomen dat het veein het voorjaar brandnetels gegeten hebbende des zomers van deze vreesselijke ziekte verschoond bleef; zelfe wanneer de be smetting werkelijk in de stallen gedrongen was bleven die beesteo gezond, welke men vroegtij dig geuoeg de netels te eten gaf. (Mogt men ook in andere landen een zoo eenvoudig en weldadig middel bij soortgelijke gelegenheden ernstig beproeven - Toen de erfprins v. Avguslenlurg 's nachts de Eckernförde doorreed hebben de inwoners bij het verbod des burgemeesters om te illumi- neerenhunne glasramen aan de binnenzijde verlicht en hebben eenige liedenbij monde van een onderwijzerhem als Landvorst ge huldigd. Daarop ziju 2 compagnién militairen die in den omtrek in kwartier lagennaar de stad verlegd en heeft de pruissche bevel hebber in Sleuswijk aangekondigd dat dergelijke demonstratien niet weder geduld en dca noods door de gewapende rnagt verhinderd zullen worden mogende alleen hulde bewezen worden aan den wettigen Landsheer. Aan de ambte naren heeft hij 3 dagen tijd gegeven om te verklaren, of zij zich aan deze bepaling on- werpeu. Voorts heeft de gouverneur den prins schriftelijk opmerkzaam gemaaktdatindien hij zich weder zonder 's Konings verlof naar Sleeswijk begeeft en tich eerbewijzen laat aan leunen zijne aanhouding niet zal kunnen achterblijven. De justitie te Breda hondt zich bezig met het onderzoek naar eene aanranding op de eerbaarheidgepleegd onder het gehucht Zelden Elfengemeente 's Prinsenhageen wel door een daar in het veld jagend persoon die tot nog toe onbekend is. Men heeft het jeugdig aangerande boerenmeisje in het veld met de handen boven het hoold gebonden ge vonden. Zij verkeert in levensgevaar en is naar de gemeente O. vervoerd. De dagbladen deelen thans bijzonderhe den mede omtrent de plegtige ter aarde be stelling van 28 lijkenwelke onder de puin- hoopeu vau twee ingestorlte woningeB te Ber lijn Vrijdag jl. zijn bedolven gevonden. Ge durende de jongst verloopeu jaren heeft men daar ter stede geene dergelijke plegtigbeid aanschouwddie zoo zeer de algemeeae be langstelling heeft opgewekt als met die van isteren het geval was. Nadat ten 10 ure in e groote zaal van den Schweitlergarten door een talrijk koor een psalm was gezongen met begeleiding van muziek en eene aauspraak was gehouden door den heer Bnchman©ppercon- sistoriaalraadzette de stoet zich in beweging. Vooraan marcheerden twee militaire muziek^ corpsen dan volgde eene deputatie uit d* predikanten der hoofdstad en achter deze bevonden zich de president van policie opperconsistoriaalraad voornoemdde militaire commandant der hoofdstad eene deputatie den gemeenteraed en uit het comito ter on dersteuning van de betrekkingen der veronge lukten. De met zwart floers omhulde ban»t* der timmerlieden werd gedragen aan het hoofd van een zeer groot aantal meesters en gezellen van dat gild en achter deze weiden 14 lijktistcfl

Schager Courant | 1865 | | pagina 2