1 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 16 SWfEÏKJBKR. M 425, Negende Jaargang. A°. 1 De Oppositie in Nederland. GEWONE BERIGTEN SCHAGER COURANT. TT* abonnementsprijs voor drie maanden 1,00. 1,15. 0,10. Voor Sphagen Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gesegh. (cats.) TJITGrEVEB IP. J*. Gr. DIDEEIOH. pkus der advekthnttën Van een tot vijf regel0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PBANOO. Door den bekenden rruisischen Staatsman Radowitz werd eens op eene geestige wijze de oppositie der behoudende partij in zijn vaderland, ofschoon hij in vele opzigten haar gevoelen was toegedaan gebrandmerkt hij vergeleek namelijk de handelwijze van hendie eene liberale regering in al hare pogingen zoeken te belemmeren en dan als ten gevolge van hunne oppositiehet vrijzinni ge bestuur blijkt magteloos te zijnluide uitroependat de vrijzinnigheid niets nuts slicht bij de dwaasheid van eenige personen die nadat zij de rails van een spoorweg hadden weggebroken hunne verwondering betuigdendat de spoorwagen niet verder kon koincn. Had de duitsche Staatsman het woelen en werken der oppositie in ons vaderland aan schouwd hij zou de vergelijking voor een gedeelte ook op haar hebben kunnen toe passen en het is voorwaar alleen aau hare oumagtniet aan haren wil tc wijtendat de vergelijking niet volkomen doorgaat. Want zoo haar wensch was vervulddan zouden sinds lang de rails zijn opgebroken. Kon dat opbreken niet geschied zijn zonder levens gevaar voor'machinisten en reizigersgeen nood, het gehate bewind zou ten minste gevallen zijn. Het ministerie Thorbecke moetop wat wijze dan ookverwijderd wordeniedere oorzaak van dien valal dompelt zij ook het vaderland in eene zee van rampen moet geprezen wordeniedere vijanddie tegen dit bestuur opstaat, moet aangemoedigd wor den iedere pogingdie uitgaat van dat be wind tot vermeerdering der volkswelvaart moet worden tegengewerkt, iedere wet, die iets voorsteltbestreden worden. Wij weten wel dat wij daar harde woor den uitsprekenwant wij verwijten de oppo sitie dat de afkeer tegen het bewindbij haar boven de vaderlandsliefde drijften dat zij zich alzoo schuldig maakt aan een soort van landverraad. Pleegt men toch reeds ver laad jegens zijn landals men uit afkeer van het bestuur, niet alles doet wat zijn welzijn kan bevorderenhoeveel te meer maakt men zich schuldig aan die misdaad als men, gedreven door dezelfde partijzucht, liever het vaderland in eene zekere mate van gevaar brengt, dan een middel tot bestrijding van het ministerie te willen laten rusten. Ons verwijt is hard, maar wie die de han delwijze der oppositie in de laatste drie jaar onpartijdig heeft nagegaan zal durven beweeren dat het onwaar is, als een enfant terrible bragt de heer van Zuijlen van Mij velt de denkwijze van vele leden der oppositie aan het licht, toen hij openlijk te kennen gaf, dat hij hoopte eene wet te zien aannemen die hij had afgeschilderd als eene volksramp, omdat die wet vroeg of laat den val van of linkerzijde aan bet roer zit, het minbteric ten gevolge zoude hebben. Een nieuw staaltje van hare antipat riotsche partijzucht heeft de oppositie gegeven in hare handelwijze ten aanzien van de zoogenaamde Limburgsche agitatie. Een ieder is het bekend dat wij in Lim burg een allergevaarlijkst pnnt van aanraking met Dnitschland hebben. Zijn wij niet voor- zigtig en vol beleid in onze handelingen dan kan die provincie voor ons worden wat Holstein is geweest voor Denemarken. De vonk die daar smeultsmeult in de nabijheid van de kruidkamer, al onze waakzaamheid moeten wij dan cr voor over hebben om tc zorgendat die vonk bij tijds gebluscht wordt. Maar wat doet de oppositie? Klaar blijkelijk schept zij behagen in de zoogenaamde agitatieomdat daaruit inoeijelijkbeden voor het bestuur kunnen ontstaan te meer moet de oppositie hierin veroordeeld wordenom dat zij vroeger steeds er op heeft aau ge drongen dat eene wet tot regeling der grondbelasting in Limburg, in den zin als titans is ontworpendoor den minister van Financiën zoude worden voorgedragen. Voor zag welligt de oppositie de moeijelijkheden die er uit voort zouden komen Is dit het geval dan doet de uitkomst eer aau hare politieke inzigten maar dat zij er zich niet op verhoovaardigewant die lof is schraal heeft zij toch werkelijk zulke inzigten gehad dan zonde men het vermoeden tact van zich kunnen werendat de geert van Machiavelli onder hare leden ronddoolde. Doch neen I vrij bedriegen ons de diepzin nige Italiaan die zijn vaderland boven alles, zelfs boven de zedelijkheid bemindezoude den omgang met onze onvaderlandslievende opposanten schuwen de lessen der onzedelijke staatkunde die hij aan vorsten en regenten gaf, gaf hij alleen omdat hij daardoor hoopte zijn vaderland van den invloed der vreemden vrij te makenmaar nimmer zoude hij iets hebben aangeradendat zijn vaderland in ge vaar biagt. Naar ons gevoel speelt de oppositie ten onzent zulk eene treurige rolals zij elders zelden of nooit vervuld heeft. In andere landen is de strijd vaak hevigerde tegen stand bitterder geweestmaar in de worste- 5 zij toch niet hem te steunenwaar zij denkt Het zijn dan ook meestal slechte kleine persoonlijke grievendie den wrok tegen het ministerie aanblazen. Het is een geest van klein-steedschen en burgerlijken naijver, die ons parlement verdeeld houdt. Dc aristocraat denktzal ik Graaf X. X. onderdoen voor een gewezen professor Dc geleerde spreekt tot zich zei ven ben ik niet even geleerd als hij De gewezen minister kan het maar niet vergevendat hij den minislrielen zetel heeft moeteu inruimen voor ecucn andereu dc vroeger hooggeplaatste en invloedrijke per soon die eertijds alle ftmbtcn voor zijne familie en vrienden in beslag natndenkt er met schrik aan hoe met ieder jaar zijn creaturen hem ontvallen. Als geen enkele ambtenaar van zijn maaksel meer te vinden is 'waar zal dan zijn invloed blijven De tegenstand van een groot gedeelte onzer opposanten wordt door dergelijke kleine grie ven in beweging gebragt. Geen wonder, dat aan die oppositie dan ook adel en «aardigheid ontbreekt. Tusschen het kleingeestig tegen- s|iartelen onzer oppositieen den feilen vaak- hloedigcn tegenstand iu andere laudenis hetzelfde verschil ais tussclieu de erfelijke tweedragt van burger-familien in onze kleine steden en de bloedvete der Oosterlingen. Op pervlakkig beschouwd schijnt de eerste wel onschuldiger dan de laatstemaar toch wordt op den duur het karakter oneindig meer be dorven door gene dan door deze. In de bloedvete ligt bij al het verkeerde en afschu welijke toch iets grootin de klein-steedsche tweedragt kon men nooit iets dan laags ontdek ken. Het eenige middel tegen de laagheid onzer oppositie is vermeerdering van vaderlandsliefde. Zoo de opposie deze liefde in haren boezem aan wakkert dan zal zij spoedig persoonlijke grie ven lcercn verpeten dan zal zij niet uitzien naar eene volksramp als eene iniddel tot bestrijding van het bewind dan zal zij geene agitatie aanmoedigen, die gevaarlijk kan zijn voor de rust van ons rijk, dan zal zij het voorbeeld volgen van dc oppositie, die de liberale partij thans in Pruissen tegen het bewind van Bismark voert. Want ofschoon die oppositie als het ware dien minister in den ban gedaan beeft, aarzelt ling lag vaak iets groots en edels. Waar een liberaal bestuur op het kussen zatdaar stond meest achter de oppositie dc groote geest van het verledenmet zijne duizen derlei traditien en veroordeelen of als een behoudend Staatsman aan het roer stond dan werd de oppositie aangevuurd door het nitzigt op eene schitterende toekomst van vernieuwd leven. Maar bij ons is in den grond der zaak oppositie en ministerie het bijna eens. Wij zullen het naauwelijks aan de rigting bespeuren of bij ons de regter- dat de eer en het welzijn van het vaderland dat vorderen. Moge ook in Nederland weldra de op- postitie door zulke vaderlandslievende gevoe lens worden gedreven. Drie locomotieven van de centraal--poor» weg-administratiebenevens eenige waggon* 2 klasse zijn per scheepgelegenheid te XieuwcJiep aangtbragt. Nacht en dag is

Schager Courant | 1865 | | pagina 1