ai^n aan het werk om den wrg verder af le --nakenzoodal alles doet vermoeden dat de baan nu nut 1 December feestelijk zal geopend worden. Mta verwacht, bij die gelegenheid den Minister van Binnenlandsche Zaken be nevens den Commissaris des Kopjngs dezer provincie als ook de Commissie voor de exploitatie der Staats-Spoorwegen men maakt te Nieuwediep dan ook reeds toebereidselen om die aathoriteiten waardiglijk te ontvangen. Te PaTijs zijn welgeslaagde proeven geno men met een zeer grooten omnibns waarvan de impériale plaats biedt voor bO personen. Het rijtuig wordt door stoom bewogen en zal volgens bevoegde bcoo> deelaars ceuo omwente ling brengen in de middelen van vervoer, liet gebruik van paarden ulthans zal bijna geheel kunnen afgeschaft worden. Deze omnibus beeft reeds herhaaldelijk te middernachtwanneer bet verkeer van rijtuigen miuder groot is proeftogtea afgelegd van de Pastille naar de Madeleinc langs deu boulevard van Sebas- topoi. De berigten uit Madrid zijn niet gunstig. Overal boort men bet woord republiek spre ken men koopt fluitjesmet liet luid ver kondigde doel om de koningin uit te fluiten die dooi baar weinig grootmoedig gedrag tijdens de cholera, ook hare weinige overgebleven populariteit heeft verloren. Om den slechten indruk te verzwakken, besloot H. M. een f;eschenk van 1 millioen realen voor de fami- ien der slagtolTers van de epidemie te ver- leenenmaar de schatkist is ledig en het geschenk der Koningin blijft voorloopig op het papier. In gelijke matewelligt nog sneller dan de republikeinsche partijneemt de partij toe, welke eene liberale monarchie de aansluiting bij Portugal verlangd. Men vraagt zich af of de Koning van Portugal zijn terugkeer naar Lissabon derhalve bespoe digt. - In de Midd. Ct. leest men het vol gende De Heer Roscnstein privaat-docent aan de hoogescbool te Herlijnis tot hoogleeraar in de cliniek aan de universiteit te Groningen benoemd. Welligt zal dit bij velen groote bevreemding wekken. Bniten twijfel dient het. dan ook te worden afgekeurd als een vreem deling boven eeu burger van Nederland getrok ken wordt. Maar dit is hier uiet geschied. Het onderwijs in de cliniek kwijot in ons vaderland. Wij Nederlanders, kunnen slechts twee namen vermeldeu welke in zaken van cliniek gezag hebben, liet zijn de Damen van Dr. Gobée en Dr. Gildemeesterbeide ge- neeslieeren te Arasterdam. Dr. Gobée is reeds bejaard en zou den post vau hoogleeraar op zijn leeftijd niet meer wenschen te aanvaarden Dr. Gildemeester is met Dr. Bosensteiu door curatoren dezer hoogescbool op de voordragt geplaatstzelfs werd Dr. Gildemeestes in dfe eerste plaats genomineerd. Maar deze heeft verzocht niet in aanmerking ta komen voor het hoogleeraarsambt in Groningen. Hij was niet geneigd zijne nitgestrekte practijk te laten varen. Zoo laat het zich zeer goed ver klaren dat een buitenlander is aangesteld geworden. Eu wat hier alles afdoetDr. Rosenstein staat hoog aangeschreven bij Europa's grootsten patholoog Prof. Virchowbij den beroemden oj>erateur Prof. von Laiigeqbeck bij Prof. Traube enz. De nieuw benoemde hoogleeraar beeft te Koningsbergen gestudeerd en is vervolgens eenige jaren in het uitgebreide ziekenhuis te Dantzig werkzaam geweest. Hij heeft zich een naam verworven door zijne uitmuntende opstellen in het tijdschrift vau Virchow en zijn groot werk over da ziekten der nieren. Zijne vrije voordregt wordt door de studenten te Berlijn zeer geroemdzijne collegies worden drok bezocht, Hij is een man in den bloei des levenscirca 35 jaren ouden zalindien bij besluit de hem opge dragen post te aanvaarden buiten twijfel in Groningen de studie van een vak releveren dat tot das verre in geheel Nederland volgens het oordeel van bevoegde regters schromelijk eenzijdig en onwetenschappelijk beoefend wordt vrfb de cliniek. Ziedaar hetgeen ik meende n te moeten mèdedeelen daar de benoeiniog van een vreemdeling tot boogleeraar aan eene onzer hoogcscholcn bniten twijfel groot opzien zal baren. Te Bantsen had den 2Ssten Octobor eene vrecselijke teregtstelling plaats. De moor denaar Böhmc moest den dood door de guilotine ondergaan. De delinquent wilde evenwel niet sterven. De geestelijke voegde hem te vergeefs eer.ige woorden van troost toe. Böhme rilde ze zelfe niet aanhooren. Rustig besteeg hij het schavot, waarin hij geholpen werd door vier in het rood geklecde beulsknechten. Boven gekomen begon evenwel een geweldige strijd er, het duurde bijna wel een kwartier eer de misdadiger zoo vastgebonden was, dat hij op de plank kon gelegd worden Onder den 72 fÈ zwaren valbijl. Hij wist zich evenwelwedcr los te worstelenhij beetschopte en schreeuwde als een razende: vllulp redding! menschen redt mijik ben onschuldig. Gij zijt men- schenmoordenaars. Ik sterf onschuldig" Deze en dergelijke kreten deed hij onophoudelijk hooren. De omstanders beefde van het akelig tooneel. De vier uianoen konden den delinquent niet bemagtigen. Er werd hulp gereqnireerd. Nog drie mannon schoten toe, doch ook daarna gelukte het zelfs niet den misdadiger te binden. Eindelijk werden zij nog versterkt door een stevige geregtsdienaar, deze greep Böhme bij de lange zwarte haren en trok xijn hoofd achter over zoodat hij magteloos werd. Nogthans kostte het veel moeite hem vast te binden op de plank. Weinige oogenblikken daarna was bet hoofd van de romp gescheiden. - Te Maagdenburg werd voor een paar da gen een Duitsche baron in hechtenis genomen op eene aauklagt ingediend door den generaal Berg, stedehouder des Keizers van Rusland in Polen. De gearresteerde had onder voor geven dat hij zeer uitgestrekte bezittingen bezat in Saksen en Silezieeen landgoed gekocht in de nabijheid van Warschauter waarde van 300,000 zilv. roebel». Vertrouwende op de juistheid der mededeelingcn door gemelden kooper gedaan, welke naar allen schijnwaarheid hevatteden had de stedehouder hem 45,000 Z.R. ter hand gesteld om den eersten termijn van afdoening der koopsom te bewerkstelligen. Iu de plaats van hieraan naar behooren te voldoen had de gewaande kooper zich met het voorschot verwijderd. Hierop was de aauklagt tegen gemelden baron gegrond waarop de arrestatie spoedig volgde. Op 5 dezer heeft de regering van Ba zelland genade verleend aan zekeren Martin Bader, wegens vergiftiging zijner vrouw, moe der en zustervoor weike gruwelijke misdaden hij in der tijd was veroordeeld tot 24-jarige tuchthuisstraf. De regering heeft hem genade geschonken under voorwaarde, dat hij het land verlaten en zich in Noorch-Amerika zon gaan vestigen. Zoodra dit bekend washeeft de Amerikaansche consul te Bazel hiertegeu op de krachtigste wijze geprotesteerd. Een Fransch uitgever beeft aan den heer Thiers 300,000 francs gelmden voor eene ge schiedenis van den ondergang van de regering der Restauratie en de vestiging der Jalij-dynastie 600,000 francs daarboven voor eene geschiedenis van den val de Jalij regering. Deze werken zullen een vervolg zijn op Thiers geschiedenis van den Consalaat en het Keizerrijk. Het is nog niet bekend of de beroemde schrijver dit aanbod heeft aangenomen. Door ruim honderd gegoede landbouwers op het eiland Walcheren is dezer dagen een rekwest aan den Koniug aangeboden waarbij verzocht wordt vernietiging van de verordening door eenige gemeentebesturen uitgevaardigd waarbij de uitvoer van vee is verboden. Met leedwezen verneemt men, dat zich iu de nabijheid van Haarlemnamelijk in de gemeente Haarlemmeiliedetwee gevallen van veeziekte hebben voorgedaan. Ten aanzien dezer zieke runderen zijn de vereiachte maatregelen genomen. Uit New-York zijn berigten ontvangen loopende tot 28 Oct. jl. meldende o. a. dat Jefferson Davis weldra voor het hoog geiegtshof zal teregt gesteld worden, beschuldigd van hoog verraad. Het blijkt dat de zaken in het zuiden des lands eene gunstige wending nemen en dat de regering de bezettingstroepen zal terngtreiken zoodra het burgerlijk Lestuor zal zijn geheel geregeld. In Zuid-Carolina is de voormalige geueraal der Zuidelijken Wode Hamptou met eene groote meerderheid tot gouverneur gekozen. In Georgie zullen de verkiezingen van een gouverneur eu de leden van het congres ge schieden op deu 15den Nov. e. k. Wat betreft den toestand van New-Orleans ten dezen opzigte wordt berigtdat maatregelen zijn genomen om de spanning tusschen de vrijge maakte slaven en de liberale bevolking te doen ophouden. Te Washington had op 27 jl. een langdurige ministerraad plaats gehad men beweerde dat de kwestie met Engeland was behandeld. De Toronto Leadereen Canadasch dagblad waarschuwt de regering ten ernstigste tegen de plannen der Eenians. De Keizer van Mexico heeft geproclameerd dat, vermits de republiek door den geopenbaar- den volkswil heeft opgehouden te bestaan na verloop van zekeren termijn al degenen die met de wapenen in de hand gevangen genomen zijn voor eene militaire regtbank teregtgesteld eu binnen 24 uren als bandieten ter dood ge- bragt znlleu worden aan degenen die de juaristen helpen wordt hetzelfde lot toege zegd. Onder de jongste berigten per Oost- Indische mail te Triest ontvangen wordt er een gevonden betreffende de wijze waarop de Chinesche regering voor korten tijd heeft ge handeld met de hoofden van een geheim genootschap dat ten doel had eene revolutie tegen de regering tot stand te brengen. Negen eu dertig der voornaamste leden van bedoeld genootschap werden onthoofd, de familiebetrek kingen van het opperhoofd ondergingen een gelijk lot zijne minderjarige kinderen werden in een tuchthuis opgesloten met het doel om ze bij het bereiken hunuer meerderjarigheid naar eene der eilandentot verbanningsoord gebezigd over te brengen. Het vermogen dei veroordeelden werd verbeurd verklaard. Te Lnbeck bestaan de aloude gildewet- ten nog en daaraan wordt zoo gestreng de band gehoudendat dezer dagen een blik slager herhaaldelijk is veroordeeld tot betaling eener geldboete van 50 m. b. dewijl hij niet slechts lampen had verkocht door hem ver vaardigd een handel hem veroorloofd maar omdat hij zich niet had ontzien afzonderlijke deelen van dergelijke voorwerpen te verkoopen hetgeen hij volgens de gildewetten niet mogt doen. In de omstreken van Boppard aan den Rijnhebben de vroege druiveu niet slechte voor de tweede maal gebloeid maar zijn zij thans beladen met nieuwe vruchten welke tot volkomen rijpheid zijn gekomen. Te Fourneauxin Savoyeis de kruid- molen waarin 5500 kilogrammen buskruid in voorraad warenin de lncht gesprongen. Vier werklieden werden onmiddelijk gedood een stierf van schrik een zesde overleed aan de bekomen wonden. Vele anderen personen zijn gekwest. Te Fourneaux zijn alle glas ruiten verbrijzeld en te Modane is het groot ste gedeelte insgelijks vernield. Te St. Mi- cheldat ruim 16 kilometers van Modane is verwijderdwerd de slag duidelijk gehoord* De oorzaak van het ongeluk is onbekend. - Een treurig ongeval heeft te Utrecht plaats gehadeen onder-officierwaarschijnlijk het ieven moede heeft zich voor eenen in vollen gang zijnde spoortrein nabij deze stad geplaatst, met het noodlottig gevolg dat het hoofd van de romp werd gescheiden en 'de ongelukkige op deze droevige wijze om het leven kwam. In het Frausch geneeskundig tijdschrift V Art médicaldoor de voornaamste mannen van Frankrijk geredigeerd wordt de opmerking gemaakt, dat de cholera in den grond moet bestreden worden daar waar zij haar oorsprong ontleent, Die oorsprong is de Gauges. De ze rivier, waarin door de Indianen onreinhe» pen van allerlei aard gednrende het geheele jaar worden geworpenverzameld dat alles in de Delta. Nu treedt jaarlijks tweemaal in April en Jnlij die rivier buiten bare oevers en laat dan een slip nadat wél den grond vruchtbaar maaktmaar teveDS den dampkring verpest. De doodelijke uitwasemin gen die daaruit geboren worden verspreiden heinde en verre en komen eindelijk in Euro pa. Om dit voor te komen moeten oo

Schager Courant | 1865 | | pagina 2