Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 431. Ncscndc Jaargang. A°. 1^65. ZWEDEN. Voor het duivenhok. in. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR O RIB MAANDEN t Voor Schagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk «1,15. Afzonderlijke Couranten«0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle DITO-EVER F. J". GK DIIDElRlcm:. PRIJS DER ADVEUTENTIÖN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerdcT0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. 28;I BRIEVEN FB/^VlSraO. Weder hebben de liberale beginsels in Zweden cene overwinning behaald, zoo luister vol en van zulk een gewigtigen aard als de geschiedenis der laatste jaren weinigen weet aantewijzen. De hervorming in het staatswe zen die na een strijd van meer dan twintig jaren daar eindelijk werd tot stand gebragt belooft een nieuwen roem en voorspoed te sullen geven aan dat uitgestrekte rijk. De nieuwe grondwet die in velq opzigten op de zelfde leest is geschoeid als de onzeheft toch de twee grootste belemmeringendie den bloei van dat land in den weg stonden, op want wordt zij eerlijk nageleefd (en bij den vrijzinnigen geest, die de tegenwoordige re gering bezielt, kan geen vrees voor het te gendeel bestaan) dan aal d» al te groote magt der aristocratiezoowel als geestelijkheid wor den beperkt en een einde gemaakt worden aan de schandelijk onverdraagzame wetsbepa lingen tegen de catholieken. Door bijna alle schrijvers, die over Zweden hebben geschre ven, worden in deze kwalen de oorzaken aan gewezen van de treurige kwijuingwaaraan i «Hebt gij,« vroeg ik verder, «eene wacht bij bet lijk gesteld «Daaraan heb ik niet gedacht, ik was zoo onthutstdat ik alles vergeten heb. Slechts herinnerde ik mijdat ik er u kennis van moest geven. Ik het daarom dadelijk in spannen en reed hier heen.« Ook dit antwoord ontving ik dadelijk, slechts nog eene vraag moest ik doen. «Hebt gij aan het lijk ook kwetsingen waar genomen «Kwetsingen herhaalde de regterals of hij niet goed verstaan had, doch voegde er echter bij«Dat weet ik nietik zeide u immers dat het nog duister wastoen ik het lijk vondik kon er niets van zienzelfs wanneer ik er naar gezocht liad.« Nadat ik proces—verbaal opgemaakt en de verdere noodige formaliteiten vervuld hadge leidde ik den regter naar Beumelnom daar de lijkschouwing te doen. Voor elk regter commissaris is zulks een onaangename zaak; ik ten minste heb gedu rende mijne langdurige betrekking niets on aangenamer leeren kennen. Op weg naar Beumelnwas de regter stil zwijgend, achterhoudend en in gedachten ver zonken. Een gesprek met hem aan te knoo- pen was onmogelijkzelfs niettoen ik zijn lievelings thema, het duivenhok, ter sprake bragt. Ik wist niet, wat ik er van denken moest i het was mij onverklaarbaardat de dat rijk sedert het laatste der 17de eeuw lijdt. Even als voor ons vaderland was ook voor Zweden de 17e eeuw do gouden tijd van roem en magt. Welk een tijd van inspan ning, heldenmoed en glorie voor de Zweden. Ilun grootste kouing Gnstaaf Adolf, schoon bedreigd door RuslandPolen en Denemar ken dorst toch met zijn betrekkelijk klein maar geoefend leger den strijd aannemen tegen het magtigc huis van Habsburg en de Ligne en versloeg de grootste veldheeren van zijn tijdTillijPappeoheiin en Wallenstein. De' niet minder groote veldheer Tortsenson sneldi met zijn overwinnend leger geheel Duitschland door. Hun staatsman Oxenstiern besliste met Richelieu over het lot der wereld. En later onder Karei Gnstaaf en Karei XII, welke dagen van ongeëvenaarden roem lichtten toen nog niet overal voor Zweden. Doch zie eensklaps schijnt het eens zoo magtige rijk afstand te doen van alle magt en aanzien. De rollater door Pruissen met zulk een gelukkigen uitslag vervuld namelijk om als eerste magt in het Noordende overmagt van Oostenrijk te fnuiken en een staat te vor men die de belangen van het noordelijk IFg regter aan het vinden van den dooden man eene zoo gewigtige bcteekenis hechtte en dat voorval hem zoo neerslagtig maakte. Wij wa ren inmiddels te Beumeln aangekomen. De regter geleidde mij naar den tninwaar het lijk liggen moest, daar ter plaatse werd hij, nog stilzwijgender en het kwam mij voor als of hij op dat oogenblik over zijn geheele ligchaam beefde. Niemand vergezelde ons en het scheen mij toe dat niemand in hois iets van het vinden van het lijk afwistwant de huisgenooten des regtere haddenbij mijne komst, niets daarvan laten blijken en geen der dienstboden had eenige nieuwsgierigheid betoond. Ik kon mij dit niet verklarenhet kwam mij niet natuurlijk voor en nam mij dus voor op mijne hoede te zijn. De denr die naar den tuin leidde was ge sloten. De regter had den sleutel in den zakhij deed de deur openwij traden binnen en hadden nog slechts weinige schre den gedaan of wij bevonden ons bij het lijk, Op mijne vraag, verklaarde de regter, dat het zich nog op dezelfde plaats en in de zelfde houding bevondals toen hij het verla ten had. Het hekwerkdat de beide tuinen van el kander scheidde, stond aan het einde in verbinding met een muurdie den tuin om heinde. In den regten hoekdie het hek met den maar vormde, leunde het lijk in eene ongedwongen houding. Het scheen als of de man daar post gevat had om uit te rustenea ingeslapen was. De voeten la- gedeelte van Europa met kracht kon hand" haven, scheen eerst voor Zweden weggelegd* Maar overgegeven aan de leiding eencr zelf zuchtige aristocratiezonk het volk in eene sluimeringwaaruit het alleentoen het ge vaar op handen wasen het reeds te laat wasontwaakte. Weerloos stond het weldra tegenover zijne magtige en heerschzuchtigo buren Rnslaud en Duitschland. De geschiedenis van Zwelen heeft bewezen, dat de regering eener bedorven aristocratie bijna de slechtste is, die men kan denken. Ofschoon in het laatste der 18e eeuw de raagt der aristocratie reeds aanmerkelijk werd beperkt, door Gnstaaf III en de toen afgeschaf te geheel aristocratische rijksraadnimmer werd hersteld, zoo heeft toch gelijk het ge woonlijk gaat de adel zich in Zweden langs duizende verboden wegen geheel in het gezag weten te dringen. Tegenwoordig zijn dan ook alle ambten en bedieningen van eenig gewigt in zijne magt. Deze onbeperkte magt der aristocratie, werkt des te nadeeliger voor Zweden, daar het land in de eerste plaats behoefte heeft aan eenen nijveren burger stand. Met eene uitgestrektheidwelke die gen uitgestrektde armen hingen slap langs de zijden van het ligchaam het bovenlijf was voorover gebogenhet hoofd hing op de borst zoodat men het gelaat niet zien kon. Naar de kleeding te oordeelenbehoorde de doode tot den arbeidenden stand. Pk verklaarde den regter, dat het lijk ont kleed moest worden en raadde hem daartoe een beëedigd persoon te gebruiken. «Waartoe dien omhaal heer collega vraagde bij, «gij ziet immers, dat de man dood is waartoe nog opzien te verwekken Hij zeide dit, naar het mij toescheen, in zekere opgewondenheid echter voegde hij er zich gewillig naar toen ik hem verklaarde, dat deze voorzorg noodig was en volstrekt niet verzuimd mogt worden. Terwijl hij bezig was een beëedigd persoon te halennam ik de omgeving in oogenschijn. Op den vasten, met kort gras begroeiden grondkon ik nergens eenig spoor ontdekken. Ik ging verder, en bekeek den munr, doch ook daar was geeüe plaats te vinden die tot overklimming geschikt wasik vond er echter eene denr en dat ongesloten zij opende zich zoodra men op de klink drukte. Het binnenkomen in den tuin liet zich hierdoor verklaren. Naauwelijks had ik deze waarneming ge daan, toen de regter terugkwam. Hij was verbaasd, toen ik hem de opene deur toondo en verzekerde mij op het stelligstedat de deur altoos gesloten gehouden werd, en vol strekt niet open geweest was. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1