25 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Jtè 435. Tiende Jaargang. A°. 1 De Kieswet. De Onkwestbare. SCHAGER COURAN abonnementsprijs voor drie maanden t Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheeie Rijk n 1,15. Afzonderlijke'Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert arn den wegh, Verwacht ges^gh. (Cats.) prijs der advertenticn Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITGrEVEB F. J-. Gr. DIDERICH. BRIEVEN In twee naburige, ons als het ware naar den den geest, aanverwante StatenBelgie en Enge land heeft de openbare opinie, in den laatsten tijdzich zeer bezig gehouden met de vraag of het niet raadzaam zoude zijn om door verla ging van den census het getal der kiesgeregtigden uit te breiden? Wij hopen, dat ook bij ons deze kwestie weldra aan de orde van den dag zal komenwant naar ons gevoeleneischt het algemeen belang dat de grondwettige bepalingen betrekkelijk de kiesbevoegdheid vroeg of laat worden gewijzigd. Volgens art. 76 der grondwet worden de leden der Tweede Kamer gekozen door de meerderjarige ingezetenenNederlandersin het volle genot der burgerlijke en burgerschapsregtenen beta lende in de directie belastingen eene somdie overeenkomstig met de plaatselijke gesteldheid doch niet boüulon het Lodrag van f 20 noch boven dat van f 160 in de kieswet zal worden vereischt. Terwijl art. 128 der grondwet bepaalt, Uit de vertellingen van een ouden Russiscuen soldaat. L Laat ik mij het verledene nog eens voor den geest roepen, laat ik nog een maal aan hem denken en zijn beeld voor mijnen geest halen, hoe hijals kindmet mij in het zand speelde hoe men hem den eersten keer het geweer in de hand gaf en //voorwaartsmarscha kommandeerde; laat ik mij nog eens herinnerenhoe wij bei den oud zijn gewordenik als armoud soldaat en hij als aanzienlijk, oud generaal. In het geheeie groote leger was er niemand dapperder dan hij, honderden van jaren zullen verloopen, eer zijne nagedachtenis vergeten zal zijn. Gij wilt mij wel veroorlovendat ik hem steeds wmijn Paul* noem. Ik ben het zoo gewoon zoo noemde ik hem als kind en ook, toen hij generaal was. Zijnen naam moogt gij zelf be denken. Wij waren beiden nog jonge borsten, toen Mu- rawieff zich bij ons bekend maaktedoch ik heb niets gezegd. Gij kinderen moogt niet vragenwie deze Murawieff geweest is. Dat be hoeft gij niet te weten. Genoeg, zoo ik u zeg, dat hij reeds dood en vergeten is. Hij stierf; en moge in vrede rusten. Amen Toen ter tijde woedde eene vreesselijke épidémie in het groote Russische rijkeene ziektege vaarlijker dan de pest, besmettelijker dan de cho lera, doch gelukkig gemakkelijker te genezen, o, veel gemakkelijker Ook wij werden door deze krankheid aangetast, ook wij werden genezengemakkelijkzeer ge makkelijk. dat de leden der provinciale Staten gekozen wor den door de ingezetenen, bezittende de vcreisch- ten in art. 76 vermeed. Op deze bepalingen steunt de kieswet van 4 Julij 1850 (8t. No. 87) waarbij echter het maximum van den census slechts tot f 112 is gtbragt terwijl in 493 gemeenten die census nht hooger dan het mini mum van f 20 is gesteld. Ofschoon de kieswet ulzoo de grondwet in een liberalen zin heeft uitgelegdkan men echter niet ontkennen dat de gebreken van ons kiesstel sel meer en meer beginnen zigtbaar te worden en dat ons volk hoe langer hoe meer zich boven de kieswet als het ware verheven voelt. Naar ons gevoelen, wordt, gelijk wij reeds meermalen hebben gezegd, het bezit van de staatsburger- schapsregten te veel afhankelijk gemaakt van den aanslag in de belastingen, eu dus vau liet bezit van geld. Gaarne erkennen wij, dat het in 1848 bij de verandering onzer grondwet allezins in de regering moest geprezen worden dat zij niet verder ging. Ware toen het algemeene stemregt, gelijk men beweert, dat door eenige leden van de commissie tot herziening van de grondwet, werd gewenscht in ons vaderland ingevoerd de rust van Nederland ware waarschijnlijk door dc zelfde staatkundige schokken gestoordals waar door in die dagenhet naburige Frankrijk werd beroerd. Ook nu zelfs na 18 jaren van ontwikkeling komt een algemeen stemregt ons verre van be geerlijk voor. De groote menigte is bij ons te weinig ontwikkeld om eenig waar begrip te heb ben van datgene, waartoe zij bij de verkiezing der volksvertegenwoordiging zoude geroepen zijn zij zou dan geheel aau den leiband van ande ren moeten loopen. Het algemeene stemregt zoude wel verre van de inagt der geldaristocratie te fnuiken die dus nog veeleer vergrooten, want on getwijfeld zouden dc fabriek-arbeiders stemmen zoo als hun meester, dc daglooncr zoo als hun land eigenaar, de bedeelden zoo als hun diaken het hun gebood. Men moet het dus als zeer ver standig in onze wetgevers prijzen, dat ue »^t slechts diegenen tot dc uitoefening van het kies- regt heeft geroependie zij tot die uitoefening Het is iets zonderlings deze ziekteHet bloed begint in den mensch te kooken het hart wordt vol, en het oog ziet in een ander licht. Men wordt ontevreden met hetgeen men bezit en ver langt het onmogelijke. Vreemde gedachten en plannen maken zich van de ziel meester en spelen een eigeuaardig spel met haar. Stelt u voor den geestdat onze ziekte daarin bestonddat wij met den loop der dingen in het groote russische rijk niet te vreden warenen wilden dat ieder mensch vrij zou zijn, dat de knecht geen knecht meer ware. De hemel mijne kindereu, beware u voor deze gevaarlijke ziekte! Het was een zeer treurige tijd. In naauwelijks eene maand tijds had deze krankheid zich ver in het land verbreid. In een ommezienhad zij zich in ons bloed gevestigd. Er bestaat geene épidémiedie zulke snelle vorderingen maakt als deze, en zoo de wijze beheerschers van het land geene genoegzame voorzorgen nemenbesmet zij het geheeie rijk. Do:h men nam alle moge lijke maatregelenmen deedwat doenlijk was om het vaderland voor dit vreesselijk onheil te bewaren. Degenendie reeds te zeer door het kwaad waren aangetast, werden, opdat zij geen anderen aansteken zouden te vuur en te zwaard verdelgddie nog te genezen waren werden op gesloten opdat zij door hunnen ademgeen ge zonden aansteken zondenen diegenen eindelijk bij wien de znkte het eerst zigtbaar was, bragt men spoedig bijeen vormde een afzonderlijk ba- taillon van hen en zond hen naar Kanen nog verder op natr Astrakan, aan de oevers van de IJszeenaar Kamtchatka. Nadat zij eenige jaren in deze koide landen geleefd haddenvoelde men hun w;der den polsom te zienof zij nog altijd zilke koortsachtige, opgewondene, heet- bloedige lieten gebleven waren. En dan bleek het doorgaais dat hun bloed veel kouder en rus tiger geworden was. Doch wie kan eene dergelijke ziekte vertrouwen Het is een zeer boosaardig dingdat na verloop van jaren zelfs een tiental jaren, weder terug kan keerenzijn duur is niet te bepalenmen dient even als bij razernijziektezijnen tijd af te wachten b.v. negen dagen, negen maanden, of negen jaren, wanneer men het juist het allerminst verwacht breekt het weder uiteene radicale genezing is zeer moeijelijk en zeer zeldzaam. Ik weet dit aan mij zeiven. Ik en mijn Paul dienden in hetzelfde bataillonniet zelden stonden wij voor de lood- mijnen te zamen op wacht, en wanneer anderen bij de ontzettende koudein den vreessclijken sneeuwstorm onophoudelijk klaagden, konden wij met hunne klagten niet instemmenhetgeen in ons branddekon de ijzige koude niet verkoelen. Dat is nu alles voorbijthans vrees ik voor den terugkeer dier ziekte niet meer. Een regement dat van zulke besmettelijke ziekte overvallen was kon niet in het moederland verblijven. Waar onze marsch steeds heen ging, wij mogten niet in ste den of dorpen halt houdenmaar moesten buiten op het land camperen. Daarbij werd ons leger rondom van grenscordons voorzienen binnen dezen omtrek durfde zich geen vreemdeling ver- toonen. Wij zelf mogten nimmer aan onze fami- lien schrijven of brieven ontvangen. Zelfs de laatste onder—officier kwam uit een ander regement, de subalterne officieren moesten eiken avond, omtrent ons gedragonze gesprekkenenz. stiptelijk rap port aan hunne hoofdlieden doen, deze op hun beurt aan den oversten, de overste aan den gou verneur, die ze dan eindelijk naar St. Petersburg zond. Wanneer ik toevallig gevloekt of Paul ge zucht haddan wist men in weinige dagen te St Petersburg//Peter beeft gevloektPaul heeft gezucht.* (Wordt vervolgt.)

Schager Courant | 1866 | | pagina 1