GEMENGDE BERIGT EN. BEURSTIJDINGEN. Amsterd. 23 Jan. W. 8. 2; pCt. 61 SpC. 71} Rusland, oude {»pC. 97} 5pC. Oostenrijk, Metaliek, 5pC. 50J idem Spanje, tb. 2} pCt 35} SpC. binnnl. 34} Portugal, SpC. 44} BI. Grieken. 5pC Mexicanen. SpC. 20} Londen, Wisselk. zigt f 11,87} 2 m. 11,72} Parijs, re 56} r 56} Hamburg, Wisselk. zigt f 85} 85 Bordeaux, e 15 dagen 56} 56 Metal. Coupons f 27,05 GEMEENTE AFkONDIGINGEN. kANTONGEREGT. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. Burger!. Stand der gemeente Barsingerhorn e. a. MARKTBERIGTEN. klaring ran den beklaagde aan bet hem ten taste gelegde en zijne veroordeeling tot 15 dagen cellu laire gevangenisstraf en twee boetenieder van f8. De redacteur van de erunderpest" heeft een billet ter onderteekening verzondenvaarin de wensch wordt genitadat de Regering den tot na toe ingeslagen weg verlate en besluite om alle aangetast en verdacht vee na voorafgegane ont eigening volgens eene daartoe opzettelijk ontworpen wet - af te maken." Vele bekwamen beschouwen dezen weg als den eenigen, langs welken de gevreesde veeziekte te stuiten is. Te Ofen heeft dezer dagen een bewoner dier stadeen molenaar zijn 19jarige dochter bij de voeten opgehangen 5 ten einde haar elk middel tot bevrijding te ontnemen had bij hare handen aan het ligchaam bevestigd. Toen men Let feit ontdekte, was liet meisje reeds dood. De Times berigtdat de woelingen der Fenians in Ierland oen zoo bedenkelijk voorkomen hebben aagenomendat de stad en de provincie Dublin jL Zondag in staat van beleg zijn gesteld. In de bij deze gelegenheid afgekondigde proclamatie wordt gezegd dat in alle woningen onderzoek zal worden gedaan naar wapenenomdat men meent te weten dat die hier of daar zijn verborgen. De electro-telegrafie heeft reeds veel aan professor Wheatstone te danken, maar zijn proefstuk moet al het vorige overtreffen: Met zijn verbeterd automatisch werktuig is hij in staat 600 duidelijk leesbare teekens of lettere in ééne minuut over te seinen. Sedert eenigen tijd oefent te Lobith een ambtenaar der belastingen de geneeskundige praktijk nit, hetgeen van vrij algemeene bekendheid is. Hij levert medicijnendie hij mengt en samenstelt waarvoor hij zich de benoodigde ingrediënten in een kruidenierswinkel aldaar aanschaft, en die hij door onnoozelen vrij goed laat betalen. In der tijd werd daar geverbaliseerd tegea een Pruisisch ge promoveerd döcter, omdat deze geen diploma had vau een onzer geneeskundige faculteiten en het tegenwoordige feit wordt maar zoo leidelijk geto lereerd. Tusschen Appingadam en Ten Post woont een boerrenteniertoen men hem eene bijdrage kwam vragen voor nieuwjaarsgiften te geven aan de arme menschen zeide de rentenier aan de leden der commissie hij had het zelf wel noodigen gaf niets. De commissie stuurde bij de uitdeeling den rentenier 1 kop boonen gort een half brood enz., er tevens bij latende zeggendat bij gedu rende eenige weken een half brood hij den aan gewezen bakker koude halen. De man was hierop zeer boos en deed eene klagte bij den burgemeester hoewel men hem zeidedat hij zelf zijne behoefde had te kennen gegevea. Men maakt zich met deze geschiedenis zeer vrolijk. Den 11 ziju in een hois te Dablin 7 per- soneu gevangen genomenwaarvan 4 bezig waren met bet gieten van kogels en de andere in het bezit vau wapens en van eene gedrukte proclamatie zijnde eene aansporing tot opstand. De timmerman Tracv in wiens wouing voor eenige dagea eene hoeveelheid wapenen was gevonden is nog niet opgespoord. Den 18 is bij openlijke afkondiging iedereen gelast om mede te werken tot het opsporen van wapentuig. Als gevolg daarvan zijn vele pieken enz. in het kanaal geworpen en heeft men ook weggeworpen kleedingstokken gevondengemerkt met de beginletters der woorden Iersche Republiek Den 16 is eene algemeene huiszoeking gedaan. In den avond van den 19 Jau. omstreeks 9 are ontstond er op de Haar nabij Groningen in de boerderij van d. G. die zoo in hevigheid toenam dat woonhuisstalling en schuur binnen 2 uren geheel verbrand waren. Hois schuur en inboedel warenzoo men ons meldtgeassureerd; de koeijen en paarden welke gered zijnniet. Een onderzoek naar de oorzaak ingesteld door den brig. maj. Lintveid, den rijksveldwachter Wesseling en den gemeente veldwachter van Meurs heeft het gevolg gehad dat K. d. G. in voorloopige bewaring is genomen en voor den officier van justitie is gebragt. In eene der voorsteden te Berlijn heeft men eergisteren eergisteren eene bende dieven sterk 10 personen gearresteerdde ondste dezer personen had den leeftijd van 14 jaren bereikt, terwijl de jongste ter naauwernood een weinig meer dan de helft dier jaren aan de beoefening der ondeugd bad kunnen besteden. De jongste stormen hebben weder vele schip breuken en andere ongelulken veroorzaakt. Door de groote zwelling van de rivie» de Exe, is de spoorweg tusschen Brislol en Exeter overstroomd en de voorstad vau Exeter onder water gezet waardoor eene menigte schapen is verdronken, Het stoomschip Londenden 6 met 270 personen naar Melbonrne vertrokken, is den 11 in volle zee vergaan. Slechts 16 man der equipage en 3 passagiers hebben zich met de sloep gered en zijnDa 20 uren rondgezwalkt te hebben door eene italiaanscbc brik gered en te Falmonth aan wal gebragt. De burgemeester van Wetzlar heeft dezer dagen het opnemen van advertentien in de "Wetzlarsche Zeitung in stenographiscb schrift verboden, op grond vdat niet ieder in staat is dergelijk berigt te lezen." Volgens een gerucht, heeft Liszt aan den Rans eene gift vau 20,000 fr. gezondenom in de kas van den Pieterspenning gestort te worden. De korvet der Ver. Staten Kearsargedie gelijk men zich zal herinneren in de baai van Cherburg de Alabama in deu grond heeft geschoten, ligt thans te Marseille, waar zij van Villafranca is aan gekomen. Men verzekert dat prins Murat ten gevolge van zijn tweegevecht bevel heeft ontvangen om eene reis te doen waarvan de duur nog onbepaald is. Volgens de opgaven in de Tijd, beliepen de vrijwillige bijdragen voor Z. II. Pius IX op 18 Jaunarij f 100,810,82J. Dezer dagen is te Chalham een soldaat, wegens een moorddadigen aanval op een officier van gezondheid veroordeeld geworden tot brandmerk met de letters B. B. en vijf jaren dwangarbeid. Den Sisten dezer zal op de Tuilerien het eerste gecostnmeerde bal van dit jaar plaats hebben. Het eten van beereuvleesch schijnt te Parijs werkelijk in de mode te komen. Thans is weder in de passago Mires bij een restauratichouder een reusachtige beer tentoongesteld. Het groote lot van 1,500.000 fr. der jaarlijksche loterij te Madrid it gewonnen door een rijk handelaar van Havana die voor niet minder dan 40,000 fr. aan loten had genomen. De Paus tracht te Parijs eene leeuing te sluiten van 25 miliioen francs. Te Parijs is kwestie van de oprigting eener dames-verecuiging onder den titel «Club de la Saiute Mousseline," ten doel hebbende om de overdreven weelde in de toiletten der dames tegen te gaan. IL- In de Staatscourant van 11 dezer no. 9, wordt de aandacht gevestigd op onjuiste geruchten die bier en daar schijnen verspreid te zijn over het hooger bedrag dat men in dit en in volgende jaren ten gevolge der wet van 7 Julij 1865 (Staatsblad no. 72) aan grondlasten zal moeten betalen, van welke geruchten door sommigen misbruik schijnt te worden gemaakt tot opdrijving der huishuren. Inderdaad is die verhoogiug zeer gering. Blijkens het medegedeelde in de Staatscourant heeft het rijk afgezien van de 21} opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen die het vroeger ten zijnen behoeve hief, en daarentegen aan de gemeentebesturen vrijheid gegeven om 25 opcenten meer dan vroeger te heffen. Daar de opcententen behoeve der provincie ge heven in dit gewest onveranderd rijn gebleven kan de verhooging der grondbelasting in Noord-Holland dus niet meer bedragen dan drie gulden vijftig cent (f 3,50) van elke honderd gulden die mea vroeger in hoofdsom aan grondlasten voor gebouwde eigendommen betaalde. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij schrijven van 17 dezer litt. Fafdccling 2, verzocht deze inlichting zoo algemeen mogelijk te verspreiden. Schagcn den 22 Januarij 1866. De Burgemeester voornoemd 11. R. I)E MÉÉR. Zitting van den 18 Januarij 1866. 1. P. B. te Zijpe wegens het op den Koegras Zeedijk laten loopen weiden van een paard aan den pnblieken weg tonder schriftelijke vergunning, ver oordeeld in eene boete vau f 15 en in de kosten. 2. P. B. te Zijpewegens het in den Anna Paulowna Polder gemeente Zijpelaten loopen gra zen van een Paard aan den publieken weg veroor deeld in eene boete van f 1 en in de kosten. 8. M. v. D. te Sint Maarten wegens het ncderhangen vau klecdingstakken aan den publieken weg te Sint Maarten veroordeeld in eene boete van f 3 en in de kosten. 4. J. v. d. R. te Hoornwegens het rijden in een hondenkar onder de gemeente Schagen ver oordeeld in eene boete van 3 en in de kosten. 5. J. V. te lloornwegens het rijden in een honden kar onder de gemeente Schagen veroordeeld in eene boete van 3 en in de kosten. 6. G. V. te Nieuwe NieÜorp wegens het rijden in een honden kar onder de gemeente Schagen veroordeeld in eene boete van f3 en in de kosten. 7. P. L. Sz. te Barsingerhorn wegens het zich in verregaande staat van dronkenschap bevinden aan den publiekenweg onder Barsingerhorn ver oordeeld in eene boete van f3 en in du kosten. 8. P. B. te Barsingerhornwegens het zich in verregaande staat van dronkenschap bevinden aan den pnblieken weg onder Barsingerhorn veroordeeld in eene boete van f3 en in de kosten. VERBETERING. Het berigt in ons vorig No, betrekkelijk het redden van een manspersoondie bij de spoor wegbrug in het water was gevallen schijnt iu zoo verre onjuist te zijn, dat niet C. de Vries, maar de spoorwaebters J. Koomen en K. Nuch- terenden man gered hebben. GEBOREN21 Jan. Grietjedochter van Pieter Kromhout en Geertje Wagemaker Maria dochter van Pieter Kiezeling en Aatje Riesling. OVERLEDEN 20 Jan. Jacob Streek oud 15 dagen. Ingeschreven van 16 23 JaDuarij 1866. GEBOREN: 21 Jan. Trijntje, dochter van Pieter Pool en van Jannetje VinkAntjedochter van Dirk Portegijs en van Jacoba Bakker 20 Jan. Jan zoon van Jan Yoorthuijzen en van Grietje Kreyger; 23 Jam Neeltjedochter van Pieter Bakker en van Grietje Btankmao. ONDERTROUWD: 19 Jan. Adriaan van der Welle, jm. en Maartje Keetman, jd. beide te Barsingerhorn laatstelijk te Winkel 20 Jan. Lonwris Hoogland we- dnwn. van Neeltje Btaauboer en Maartje Groen jd. beide te Barsingerhorn. OVERLEDEN18 Jan. Antje Galis oud 77 jaren. Schagenden Januarij 1866. Aangevoerd 2 Paarden f 70 a 80; 4 magere gelde Koeijen f 100 a 160; vette dito f 180 a 230 8 nuchtere Kalveren f 5 a 9; 20 magere Schapen f 16 a 24; 68 Overhonders f20 a 28; 16 magere Varkans f12 a 24: 60 Biggen f7 a 12; Konij nen 10 a 60 ct. Kippen 60 a 110 cl; Eenden 60 a 75 ct; Duiven 10 a 20 et; Boter 80 ct, per kop of f 1,07 ptt N. v£; Kaas 25 a 45 ets.

Schager Courant | 1866 | | pagina 3