Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 436. Thorbecke's verzoek om ontslag De Onkwetsbare. Tiende jaargang. SCHAGER COURAN abonnementstrijs voor drie maanden: Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk ar 1,15. Afzonderlijke Couranten ar ,10. Verschijnt iederen D->nd r Abonnementen op dit blad v, i jor alle Die timmert aan den wegh Verwacht gczegh. (Cats.) TTITG-EVEE 3?. J\ Gr. XDHDEihlC/H. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerderu 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN Wat eene menigte woorden zullen er al ge sproken en geschreven zijn over den staat van crisiswaarin ons ministerie verkeertvoor deze beschouwing het licht ziet 1 Het ligt in den aard der zaakdat een nieuwsblad't geen slechts eens per week in het licht komt vaak de echo is van hetgeen reeds door andere bladen is gezegd en ofschoon wij trachten zooveel mogelijk daaraan te gemoet te komen door onze beschouwingen op eenigsints andere leest te schoeijen als de meeste bladenis de behandeling van een thema als het hierboven aangeduide, nu het publiek reeds op de meest verscheiden wijze door de dagbladen hieromtrent is ingelicht, eene niet gemakkelijke zaak. Wij mogen echter niet zwijgen waar het een onderwerp geldt, dat te regt de aandacht van het algemeen trekt en deelen daarom kort ons inzigt mede omtrent de ministriële crisis en hare waarschijnlijke gevolgen. Haar ontstaan ligt voor ons nog in het duis ter. De weinige berigtendie daaromtrent tot ons kwamen, wettigen geen besluit. Zooveel schijnt intusschen wel zeker dat er in den boezem van het ministerie verschil is ontstaanmaar zoo niet de hoofdaanleidingdan zoeken wij toch eene Uit de vertellingen van een ouden Rüssischen soldaat. II. Doch het is meer dan tijd dat ik van Paul spreke. Paul stamde van zeer aanzienlijke ouders af, zijn vader was patriarch en zijne moeder, die groot was opgevoed zoo menig geheim wistdat voor anderen verborgen moest blijven, was de dochter van een griekschen bisschop. Zij wist zonder geneesmiddelen te heelengoed en slecht weder te voorspellenschadelijke dieren te verdelgenen nog vele andere zaken meer. Toen Paulhaar eenig kind ter wereld kwamnam zij den wijndie gewoonlijk in de miskelk overblijft en wreef er het geheele ligchaam van het kind mede in. En daardoor kwam het, dat Paul onkwetsbaar wasdat geen vijandelijk wapenhem in het minst kon kwetsen. In het gevechtbij bestormingwas hij steeds de eerste en werd nimmer gewond. Dochgij hebt hem wel gekend, waarom zal ik het u dus nog ver tellen? Wij bevonden ons reeds langzeer lang in het verbannen regement, toen op zekeren dag het Ozaner-regimentzoo heette het onze namelijk plotseling naar het Zuiden gezonden werd. Van het ijskoude Noorden naar het Zuidenwaar het dubbel heet zijn moesteerstens door de gloei- Jende zonnestralen en tweedens door de gloeijenden kanon kogels, dat was eene belangrijke verandering. bovendrijvende oorzaak voor de aanvraag om ont slag door den minister Thorbeckein de onwaar dige aanvallen waaraan deze Staatsman van de zijde der oppositie heeft blootgestaan. Wij willen hier niet in eene herhaling treden om onze lezers op nieuw over Limburg te gaan sprekenmaar wij brengen alleen deze zaak in herinnering om het duidelijk te maken hoezeer het eergevoel van ieder regtschapen man bij eene behandeling als Thorbecke hierin ondervonden heeft, smartelijk moest gekwetst zijn. Eu voor geene enkele daad genade. En voor het verwijt waarvan men het kleingeestige zelf erkentde verschooning Zoo ook deed Thorbecke als leider der oppositie. Neenhet verwondert ons niet dat wij onzen eersten minister om ontslag zien verzoeken en nu wij geen geldende reden zien opgeven voor dat verzoekmeenen wij d it deze welligt te vinden is in de zucht om van Verdere miskenning bevrijd te blijven. Misschien dropt men ons tegen dat Thorbecke waarlijk genoeg is gevierd en de over schatting door enkelen de geringschatting door anderen ken goed maken. Doch welligt is over schatting nog grievender dan geringscbattting. De eenige voldoeningdie een Staatsman als hij kan smaken is de overtuiging dat zijn werk duur zaam isdat zijn geest zich mededeelt aan zijne omgeving; dat zijne gedachte blijft inwonen onder Men deelde ons namelijk te gelijk mededat een oorlog met de Turken uitgebroken was. Wij verheugden ons over den oorlog, het zou toch veel plezieriger zijn, dau het cen- toonige leven in het Noorden. In den krijg kan zich het noodlot tot verbetering van den een of ander keeren. Wij bedrogen ons hierin ook niet. Weken, maanden lang waren wij onophoudelijk op marsch naar het Zniden. Op eens liet men ons op een heuvel halt houdenvan waar men eene groote rivier ontwaarde. Men zeide onsdat dit de Donan was, wij verheugden ons bij dezen aanblik, zonder dat wij wisten waarom Aan den oever van den Donau stond eene vesting, eene vesting met vijfhoekige batterijen en groote roode torens waar uit rijen kanonnenzeer be daard en trotschin de diepte neer zagen. Die schoone, lieve kanonnen! Tegenover de vesting werd halt gehouden, wij stelden ons in gelid, en eene trotsche, magere officier reed langzaam voorbij. Hij moet een hoog persoon geweest zijn; want hij had drie sterren op zijn borst hangen. Plotseling hield de deftige heer zijn paard in en wierp een langen, monsterenden blik op ons. Het was eene groote eerdat hij ons zulk een blik waardig achtte, nog gelukkiger maakte hij onsdoor de aanspraakdie hij tot ons rigtte, Mijne kinderenzoo begon hijja hij noemde ons zijne kinderen, ons, tot heden de ellendigste en verworpenste schepsels der aarde. Mijne kinderenDe verhevene Czaar schenkt u genade. Gijdie van den goeden weg waart het volk dat de zaak door hem voorgestaan aller zaak wordt. En zou uit dit oogpuut gezien, het Nederlandsche volk zijn pligt hebben gedaan Draagt onze toestand de bewijzen dat wij sints bijna 20 jaar in het bezit zijn ecner constitutie die het volk tot zelfregering roept en door ieder minister eerlijk gehandhaafd is Waar en wan neer gaven wij de bewijzen van echte belangstel ling in de publieke zaakwaar hebben wij het gezag gesteund door eerlijke en krachtdadige mede werking En nog eensis het te verwonderen dat ook de moedigste eindelijk den moed verliest en verlost verlangt te worden van een dagelijk- schen strijd afmattend maar niet afdoendweinig roemvol en toch nog benijd Dit over het ontstaan der crisis nu over hare waarschijnlijke gevolgen. Naar onze mcening treedt Thorbecke af en verliest ons Vaderland voor altijd de leiding van zijne vaste hand. Wat wij hier door verliezen ligt voor de hand. Het zal lang duren eer weder eenig gezag, gelijk in zedelijke waardeaan dat van Thorbecke onder ons op staat. Er zal weer een tijd een gulden tijd voor middelmatigheden aanbrekenproefnemingen ge noeg maar evenveel teleurstellingen. Daarbij mis sen wij in Thorbecke niet alleen don bekwamen administrateur, den grooten regelaar, maar wel vooreerst en voornamenlijk het partijhoofdden afgedwaaldziet thans weder den weg van den terugkeer, geopend voor u, voor u wier namen verboden was te noemenvoor u wiens aanden ken vergeten moest worden, gij Lekorat uwe eer teruggij kunt ze bier op de keurplaats van roem en van eere weder verwerven. Ik herinner mij nog elk zijner woordenzoo goed als of ik ze hem gisteren liad hooren uit spreken. Ziet gij deze muren riep hijop de voor ons liggende batterijen wijzende het zijn de eerste poorten van den vijand des Czaarsdaardoor gaat de weg naar den vijand. De keizer wil de eerste kransen van den roem aan u overlaten. Gij zult de eersten zijndie deze schansen bestormen en reeds morgen reeds zullen uwe namen in onver- welkbaren roem schitteren en de eerste vrouw van het rijk zal nw vaandel met het geheiligd lint versieren leve Czaar Wij schreeuwden eeuwig zal hij levenonze vreugde liet zich niet beschrijven. Onder het geroffel van trom— en feestmuziek marcheerden wij alle regementen voorbij, zelfs voorbij de aller eerstenmen had op de plaats onzer bestemming voor ons alleen een schoon altaar opgerigtde bisschop van Moskau las de groote miszegende ols en deelde eigenhandig het heilige avondmaal nit. Toen werd het beeld van den bescherm heilige George aan onze vlag bevestigd, en wer den de twaalf sterkste manschappen tot elkander opvolgende vaandeldragers benoemd, om wanneer de een in het gevecht viel, de andere onmidde- lijk zijne plaats kon innemen. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1866 | | pagina 1