Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 43S. Tiende Jaargang. A°. 1S66. WAT NU? De Onkwetsbare. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maandbn Voor Schagen1,00. Franco per post door het gehcele Rijk 1,15. Afzonderlijke Courantenu 0,10. Verschijnt icdcrcn Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert a.tn den wegh Verwacht geaegh. (Cats.) prijs der advertentiên Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Orootc letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. UITGEVER 3?. J\ Gh DIDEEICH. BRIEVEN FRANCO. De ministriële crisis is geëindigd en het volle licht is opgegaan omtrent de oorzaakdie haar in het leven riep. Wij kunnen door de mede- deeling der stukken die met 's Konings vergun ning in de Staats—Courant heeft plaats gehad thans volledig oordeelen over de beteekenis der crisis. Drie vragen daaromtent waren van het hoogste gewigt. lo. Stond de crisis in verband met de cul tuurwet Geen wonderdat ook wij dit een oogenblik gevreesd hebben. Dit ontwerp van wet omtrent ecne zaak van zoo groot algemeen belang en waaromtrent in het algemeen zoo weinig grondige keunis bestaat, was in staat van wijzen. Het ministerie Thorbeckeopgetreden met een liberaal programma, ook voor onze koloniën, was gelukkig genoeg geweest eonc regeling dezer zaak voor te stellendie veler sympathie deelde, Het had in den minister van de Putte een bekwamen woord voerder, wien Indië's belang na aan het hart lag. Het ontleende aan den naam van Thorbecke Uit de vertellingen van een ouden Russischen soldaat. IV. Vervolgens staarde ik om mij heenom te zien of er niemand van ons belegeringscorps tot onze redding kwam opdagendoch bemerktedat de regimenten in geregelde orde naar hunne leger plaatsen terugkeerden en zich om onsin het minste niet bekommerden. Ik dacht bij mij zei ven dat het zoo zijn moestdat het bepaaldelijk op die wijze het beste was. De soldaten mogen de handelingen hunner superieuren niet beoor- deelen. Onze troepen waren reeds allen terug getrokken en de Turken waagden het niet uit hunne ver schansingen te komen; nog steeds schoten zij van zekere hoogte op Paul en zijn vaandel. Deze stond echter bedaard op zijn oude plaats en luis terde naar het getlnit der geweerkogels; een der- zelve trof juist den stok van het vaandeleen ander vloog door zijne mutseen derde scheurde zijn kapot jas en bleef in een zak zittenPaul haalde hem er uit en liet mij die zien. Ziet gij wel, dat de kogels geene magt over u hebbenriep ik hem toe. Ik begrijp maar niet hoe gij gewond zijt. Toen tegen den avond een digte nevel inviel hielden de schoten van lieverlede op en liet men onze vlag eindelijk met rust. De nacht kwam en wij bevonden ons nog steeds op het slagveld. Zelfs in Siberiën hadden wij nimmer zulk eenen langen nacht beleefdals deze. De sterren bewo gen zich langzaamwij stelden hoop op de een onwcdeistaanbaren steun. En ziet, nu het oogenblik komt waarop pleit zal worden beslecht, trekt plotseling Thorbecke zich terug. Als aan leiding daartoe wordt wel opgegeven een verschil van mecningomtrent de invoering van de straf verordening op Java, maar over het algemeen voldoet die oplossing weinig. Gretig wordt door de reactionaire partij thans gebruik gemaakt van het gezag van den vroeger verguisden man. Al leen het belangrijke wetsontwerp betrekkelijk de cultures kan het verzoek van Thorbecke wettigen, en wie kon er twijfelen aan wiens zijde men zich scharen moestwanneer de bedachtzame, diepdenkende en kalme Thorbecke zich stelde tegen over een van de Puttewien men juist bedacht zaamheid diepdenkendheid en kalmte van geest ontzeide. Ook wij bekennen eerlijk dat zoo het ontwerp betrekkelijk de ^cultures oorzaak was ge weest der crisiswij o-is op het oordeel van Thorbecke eerder verlaten zouden dan op dat van van de Putte. Wij zouden dan wel is waar de zijde van het liberalisme verlaten hebbenmaar niet de overtuiging dat inderdaad de omstandigheden eene vrijzinnige rigting van ons bestuur in Indië on mogelijk maakten. duisternisdan dachten wij zou men ons komen afhalendoch er kwam niemandzeker hadden onze troepen het met den vijand te droklang zeer lang lag ik daarhalf wakendhalf slapend eu steeds door vreesselijke droomen geplaagd. Ein delijk nh een onbeschrijfelijk langen nacht begon de dag aan te breken. Mijn Paul zat steeds tusscken de lijken toen hij bemerkte, dat ik stil zweeg, keerde hij zich naar mij en riep mij bij mijnen naam. Ik had hem gaarne geantwoord doch het was mij uit zwakte onmogelijk een woord uit te brengenop eens riep hij Eene witte vlag waait van de vestiug Zoo was het ook, de Turken gaven den onzen eenen korten wapenstilstand, om hunne dooden te kunnen begraven. Spoedig daarop kwamen de doodgravers met hunne dubbelde karren. Zij werden begeleid door een officier en nog een ander persoon die geen uniform droegen wiens werk eerst na den slag begon. De vijandelijke kanonnen waren niet zoo gevreesdals de hand van dezen man. Hij bezag de ter aarde liggende lijken één voor één, en riep daarbij koud en gevoelloosdooddood. Degenen die hij aangewezen hadwerden da delijk begraven. Alleen wij beiden gaven teeke nen dat wij nog leefden. Ik hield mijne wond voor hem verbolgen, want ik vreesdedat men dadelijk den geheelen arm zon afzetten alleen zeide ik dat de op mij liggende lijken mij ver hinderden op te staan. Naanwelijks bad men dien vreesselrjken last van mij verwijderdof ik liep naar mijn Paul. Met de grootste voorzigtigheidwerd hij door mij, met behulp van de doodgravers bij de hand genomenten einde hem uit het zand te trekken. Maar thans blijkt het dat Thorbecke zijne ge- heele gedachte heeft gezegd toen hij in de Kamer verklaarde dat de cultuurwet in hare algemeene beginselen zijne sympathie wegdroeg. Immers wel verre, dat die wet hem tot aftreden aanzette blijkt uit de openbaar gemaakte stukken dat op den 22 Janurij 11. door Thorbecke is voor gesteld de kwestie die tot de crisis aanleiding gaf te verdagen tot na de afdoening der cultuurwet. De liberale pers kan niet dikwijls genoeg dit feit in het licht stellen. De cultuurwet wordt ondersteund door Thorbecke. Indien hij zitting neemt in de Kamer zal hij dit ontwerp als zijn ontwerp verdedigen. Hierop stuit elke argumentatie af tegen de wet uit het ontslag van Thorbecke ont leend en vervalt het grootste bezwaar tegen de aanneming der wet en tegen den duur van dit ministerie- 2o. Hoe verlaat Thorbecke de Staatsdienst Het is aan de talrijke vijanden van dezen staatsman niet mogen gelukken, hem te doen val len. Een der werkzaamste geesten van zijn land heeft hij zich niet alleen getoond in daden maar ook in gedachten. Praktijk eii theorie vormden En ziedaargeen zijner ledematen was beschadigd, zijne voeten waren zoo onverlet als de mijue, hij had geen enkele wondedie goede jongen. De dokter verklaarde ons de zaakde kogels hadden jnist voor zijne voeten den grond geraakt en een diep gat gemaaktwaarin Paul gevallen was en het nedervallende zand had zijne beenen tot aan de knieën bedekt, en daar hij zich zoo vast iugesloteu gevoeldezelf stellig geloofddat hij beide beenen verloren had. Dit geval werd als een wonder beschouwd. De soldaten namen mijn Paul op huune schouders en droegen hem onder gejuich door het leger heen. De officieren zagen verbaasd naar zijne verscheurde en doorboorde kleederenen konden zich niet verklaren hoe de held zonder eene enkele zelfs de allergeringste verwonding, had kunnen blijven. Hierop werd naar Petersburg gemeld, dat het Ozaner-regement zijn pligt gedaan had. Buiten dien werd hooger op melding gemaaktdat van het Ozaner-regement één man gewond en één ongekwetst overgebleven warende eerste was ik en de tweede natuurlijk mijn Paul. Mijn Paul ging als majoor in den slag en keerde als ge neraal er uit terug. En toen steeg hij steeds hooger op de ladder des roems en in de genade van den Czaar. Doch welk een groot manaanzienlijk heer hij ook mogt wordenmij vergat hij nimmeren steeds wist hij het door te zettendat men mij verplaatste, waarheen hij ging. Wanneer hij re vue hieldsprak hij mij altoos aanzoo ik op post stond, zocht hij mij niet zelden op en menigmaal dronk hij brandewijn uit mijne veld- tiesch, en gaf mij het noodige om ze weder te kunnen vullen. Slot tolgl.)

Schager Courant | 1866 | | pagina 1