GEWONE BERIGTEN. in lijaft liet geheel, dat zij bchooren uit te ma ken. Van daar de kracht van zijn invloed door ieder tegenstander zelfs erkend. Gedurende 20 jaren een publiek persoon heeft men hem niets ahders te verwijten, dan dat hij aan zich zei ven is getrouw gebleven. Het ïhoge femanff gelukken inconsequentfën aan te wijzen in de daden van dezen merkwaardigen manmaar het feit is onloochenbaar d it hij bij zijn aftreden verdedigtde zaak, die bij hij Zijn optreden voorstond. Wij bedoelen hier niet dut hij bij de wet wil vaststellen wat door van de Putte bij bestuit wil .worden ingevoerd ofschooi. ook daarin liet constitutionele regt aan zijne zijde ismaar hierop hebben wij het oogdat op zijn aftreden vervuld is de belofte van ingrijpende koloniale hervorming in liberalen zin.. Algemeen is dan ook de overtuiging gevestigd dat het vaderland een eerlijk en bekwaam man in hem verliesten wij wenschen der goede zaak van ontwikkeling eu vrijheid geluk dat het aan haren voortrtllelijksten verdediger is mogeu geluk ken na zoo lange en eervolle loopbaanzoo eer vol af te treden. 3o. Welke houding verdient het ministerie van de Putte Uit de overgelegde stukkeu blijkt, dat onze minister van koloniënzelfs wanneer de meerder heid van den raad van ministers hem in het ougc- lijk had gesteld, in het verschil met Thorbecke eu Olivicr niet zou ziju afgetreden omdat de cultuurwet iu behandeling komen moest. Nu wij den gang van het proces geheel kennen tusscheu hem en Thorbecke gevoerd dringt onpartijtigbeid ons om de aftreding van Thorbecke voor het grootste gedocltc te wijten aau eenc onverklaarbare stijfhoofdigheid van Thorbecke. Liever nog dan hieraan, schrijven wij gelijk wij in een vorig ,nuromcr dedendie aftreding toe enkel aau deu wil om af te treden, sau het zeer verschoonbaar verlangen om althans de laatste jaren van een buitengewoon werkzaam Icvcu rustig door te bren gen, althans vrij van de beslommeringen, ver bonden aan ccnc betrekking van eersten minister. Maar het ministerie van de Putt« heeft van leuze niet verwisseld eu verdient onze medewerking ge heel. Het is eene onwaarheid dat men Thor becke hu ft uitgestootcnmen heeft hem met leedwezen zien heengaan men is homogeen met hein in de groote beginselen van regeringsbeleid. He pogirg der reactie om verdeeldheid te brengen iu het kamp der liberalengaat uit van misleiding en schoon w ij niet wetendat misleiding hier gelukken zal, wijzen wij dringend op de nood zakelijkheid van eensgezindheidopdat althans in zoo ver dc oogen cr open gaan aan de behoudende partijdat het merkbaar voor haar wordt dat wij gcene dienaars van den Meester zijn geweest maar met hemstrijders voor vrijheid en voor uitgang «De Schager Courant tingt een loQied op den Hr. Thorbecke secs te groot man voor een klein land." Om een bewijs te geven v»n de intellectuele hoogte waarop dit Thorbeckiaansche blad staat schrijven wij hier bet adres letterlijk af, waaron der ods die conrant lieden werd toegezoodeu. aan te Retaktie rau ket tagblad van Svitkol- lont e* Scrarenhage. Welligt ware de beer Pické niet in aanmerking gekomen indien de heeren van de Pntte en Tan Boese van de geniën die in Schagen resideren, ken nis hadden gedragen." Bovenstaande lezen wij in bet Dagblad van Znid-üollaod en 's Gravenhage van den lOdezer. Wij verzoeken onsen geabonneerdendie de goedheid hebben present-exemplaren aan genoemd schend-blad te zenden (wy zouden het die eer niet toekennen) ons blaadje Diet ouder znlke be spottelijke adressen af te zendenten einde den redacteur Lion het achieten van meerdere bokken te besparen. De hoofdcommissie voor de Algemeeae Tentoon stelling van Nederlandsche Nijverheid en Kunst die van 17 Jonij tot 17 Octobcr a. s. te Am sterdam in het paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden heeft dezer dagen aan de industrieëlen uie» te lande eene circulaire gezondenmet het onlangs vastgestelde programma en reglement. Behalve de hoofdcommissie bestaat er in elke provincie eene gewestelijke commissie en worden in elke voorname gemeente lokale commissien ge kozen door welke allen verlangde inlichtingen zullen worden verstrekt. De Tamar Qncen een scbooner te Ply- mouth te buis bebooreudrtliep den 23 Jan. eene der l'lngelsclie havens binnen met eenc equipage, die slechts uit den bootsman een matroos en een jongen bestond, liet schip kwam van de Azori- rische cilauden. De bootsman verklaarde, dat te St. Georges een inlaoder als matroos was aan genomen aangezien een man der cqnipagc ziek was geworden. Eenige dagen danrnaterwijl het schip op weg w as naar Vadas Vilas om de rest der lading in te nemen vermoordde deze inlander den kapitein en een matroos door middel van eene bijl. De bootsman maakte zich meester van eene haudspaak en bragt den inlander zulke zware wonden toedat deze den volgenden dag stierf. De drie lijken werden over boord gewor pen waarop de scliooner koers zette naar En geland. Op een vlieringkaraeitje in de voorstad Ros- senthal te Berlijn woont eene bedelnrea in de vree- aclijkste ellende. Drie ongelnkkige was vroeger eene door het pnbliek geliefkoosde zangero» die zich dank zij hare schoonheid en bevalligheid door eene drom van aanbidders omringd zag. In hare goede dagen maakte zij te Hamborg kennis met een jongen eu rijken advocaat en onderhield met hem gedurende drie .jaren de teederste be trekking. De jonge vertinden leefde met de groot ste torgcloosboidverteerde hun geld en reisden van de eene plaats naar de andere om afwisse ling te brengen in hnr/ie vermaken. Maar na verloop van drie jaren was de fortuin van den advocaat versmolten en twee kinderen waren de behoeften der huishouding komen vermeerderen. In deze omstandigheid koos de advocaat spoedig partijhij verliet de jpnge vroowde moeder zijner twee kinderen, D< ongelnkkige verstootene wilde toen tot het toonert terngkeeren maar hare stem wns geheel bedorven. In hare wanhoop gaf zij zich aan den drank over, en van toen af was haar ondergang volledig en moest zij de toevlugt nemen tot deu bedelstaf. Zij zond eiken dag bare kinduren nit om aalmoezen te vragen, eu mishan delde hen, wanneer zij geen geld genoeg t'huis bragten. De vreesselijkste tooneelen volgden dik wijls daaruiten de bartverschenrendste kreten der kleinen drongen vaak tot de baren door. Dezer dagen viel weder znlk een tooneel voor en dit maakte dermate de verontwaardiging gaande van een nieuwen bewoner van bet huis waar de bedelaarster bet vlieringkamertje be woonde dat hij besloot deze aan de justitie over te leveren, nij klom de trappen op trad de ellendige verblijfplaats binnen en hief de band opom dc wreedaardige moeder aan te grijpen maar naanwelijks bad zijn blik zich op het gelaat der gewezen zangerea gevestigd of hij week sid derend terug. Hij had in de bedelares zijne vroegere minnares herkendde vrouw die hij laaghartig aan de schande en wanhoop had prijs gegeven Te Timenitz heeft een boer onlangs het leven verloren in zeer zonderlinge omstandigheden. Deze veldbewoner hielp een zijner gebarendie eene koe wilde afmaken zonder behnlp van een slagter. Hij hield de koe bij de hoornen, opdat de hamerslag die het dier moest afmakenniet mis zon vallen. Maar op bet oogenblik dat de andere boer den hamer ophief om hem zwaar op den kop van het dier te laten neèrvallen maakte dit laatste eene schielijke bewegingdie ten gevolge bad dat de gedienstige gebaar de plaats moest inne men der koe en den scbrikkelijken hamerslag ont ving. De dood volgde na verloop van eenige oogenblikken. In een zeer aanzienlijken vriendenkring te Parijs is dezer dageu eeB partij billard gespeeld die niet korter dan 20 uren heeft gednnrd. Er zijn daarbij enorme sommen gewonnen en verloren. Een Engelsche gentleman verloor 75,000 francs, een Frauschman 30,000een derde won er 40,000 francs medeen nog verscheidene anderendie groote sommen zoowel gewonnen als verloren hebben. - De dienstmeid van eenen notaris van het canton Fléron begaf zich in den namiddag van een dezer dagen naai het bureau der registratie te C'iiêuéedraagster eener blikken doosdie acten en eenc som van 300 fr. inhield. Op eenigen af stand van het kantoor gekomenop den weg van Bois-de-Breux naar Chènéesprong een man van groote gestalte Daar haar toedie haar met een mes dreigde en haar de blikken doos wilde afnemen. Op de kreten door de vrouw geslaaktdie zich verweerdekwam de ontvanger in allerijl aangeloopendoch de aanvaller hem ziende komen nam in allerijl de vlagt. Men zegt dat de gendarmerie op het spoor van den schold- pligtige is. Over eenige dagen beeft er te Wielsbeke een zonderling voorval plaats gehad petermeter en vroedvrouw waren naar de kerk gegaan met een kind om het te laten doopen. In liet naar huis gaan gelijk het maar al te veel gebeurthadden zij buiten mate in bet glas gekeken. Toen zij bij de moeder kwamen konden zij niet anders dan deu bundel geven zonder kind: zij hadden het verloren I Groot misbaar! Men ging aan 'tzoe ken en gclakkiglijk men vond het kind naakt aan eene doornhaag" liggen. Hoe was dit gebeurd Om den koitsten wegwas men door eene doorn haag gekropen de bundel was afgestroopt eu het kind was ter aarde nedergeploft. Een treffend zamenval van twee sterfgevallen heeft te 's Uage plaats gehad. De halp van de gemeentevroedvrouw lleijmcn werd ingeroepen bij de vronw van den timmerman M. aldaar. Toen tij voor het kraambed kwam werd zij plotseling door eene slijm beroerte getroffen. Kortom het gevolg wasdat de kraamvrouw door den schrik en de vroedvrouw aan de gevolgen der beroerte, beiden thans overleden zijn. De policie te Dublin heeft aldaar eene wapen fabriek der Feniaus ontdekt. Zij vond er een aantal piekenminiébukseu patronen enz.be nevens eene partij lood kogels en goed bewerkte handgranaten. De wcikplaats met bijbehoorende smederij was in de bcnedeuste verdieping van het buisterwijl de bovenverdieping tot magazijn diende. Er was op dat oogenblik niemand aan wezig doch één persoon van wicn het bleek dat hij san de zaak verbonden was is gevangeo ge nomen. Evenzoo zijn te Waterford een groot aantal piekenbommen patronen enz. iu beslag genomen. Te gelijker tijd werden te Aughnaclov uasporingen gedaan ten gevolge eeuer aanranding op den openbaren wegdoor twoe Feniaus gepleegd op een ingezetenedien zijna een pistoolschot op hem te hebben gelostzoodanig op het hoofd hebben geslagendat men aau het behond van zijn leven wauhoopt. Dc aanrauders hadden hem ronduit gezegd dat zij dit deden omdat hij geen voorstanders van liet Feniannisme was. Uit Kiel wordt het volgende gemeldBij gele genheid dat dezer dagen een gedeelte van het in gemelde stad liggende bataillon mariniers in den wapenhandel werd geoefendliet een officierde kapt. Grützsmacberzich door zijn toorn derwij ze vervoeren dat hij een der manschappen met zijn sabel een houw op het hoofd toebragthet wapen doorsneed het hoofddeksel en eene diepa wonde aan het voorhoofd en het gelaat was daar van het gevolg. Men zegtdat de kapitein des wege voor den krijgsraad teregt zal worden ge steld en naar men vermoedt zal worden gestraft met 24 uren kamerarrest. Dat deze zaak in de Elvebertogdommen groot opzien beeft veroorzaakt behoeft niet verzektrd te worden. Men telt op dit oogenblik te Parijs 11,314 koffij, bierhuizenenz.met 27,711 billarden zonder de 3127 in particuliere woningen bestaande billar den te rekenen. Aangezien men nu berekent dat ieder voor het publiek toegankelijke billard ge middeld lOfis. der dag opbrengt, zonden allen te zamen 277,110 frs. of 101,145,150 fra. per iaat aan de koffijbnishonders opleveren. Onderscheidene deelen van noordelijk Engeland lyn in de laatste dagen herhaaldelijk bezocht ge worden door onweetsboijen te Oakham waren donderweerlicht en hagel 11. Zondagavond zoo geweldig dat in de kerk aldaar verscheiden vrou wen van angst in zwijm vielen. De bekende geograaph A. Petermannte Gotha, heeft bekend gemaakt, dat hij van den vermaarden Rnssischen reiziger A. v. Middendorff de mededeeling heeft ontvangen van een herigt uit Siberie, waaruit blijkt dat aan de Far Golf, ten westen van Jemssei een geheel ongeschonden mammontb uit den bodem is te voorschijn go-

Schager Courant | 1866 | | pagina 2