Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 22 Jtë 43!). 1°. 1S66. Jü XJ il xi jdjcixi Verwacht gezegh. (Cats.) Benoeming van den heer Pické tot Minister van Justitie. De Onkwetsbare. Tiende Jaargang. AH SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle yfe ifHk "Y4Y V"Sfc W m 1# fffijt Die timmert aan den wegh UITGrEVEB. IP. J-. Oh. DIDEEICH. prijs der advertentlën Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Getrouw aan het eens door ons opgevatte voor nemen om onze beschouwingen mede te deelcn over alle belangrijke tijds aangelegenhedenook dan zelfs als het eenigzius netelige zaken betreft, willen wij thans ook onze gedachten ontvouwen over de zoo zeer besprokene benoeming van den heer Pické tet minister van Justitie. Ons heeft die benoeming leed gedaanomdat wij in haar veeleer de vrucht zagen van het ver langen der Heeren welke belast waren met het zaraenstellen van het nieuwe ministerie om zich zoo spoedig mogelijk uit eene onaangename posi Uit de vertellingen van een ouden Russischen soldaat. V. (Slot.) Algemeen was reeds bekend, dat hij onkwets baar wasdat de vijand hem niet deeren kon In den bloedigstenvreesselijksten strijd handelde hij met eene zekerheid en koenheid, die niet in het oog vielomdat meu er aan gewoon was. Het laat zich hooren dat hij algemeen geëerd en be mind was. Die hem niet eerdewas bepaald een slecht soldaatslechts een lafaard en verra der kon hem haten jegens dezulken was hij zeer gestreng. Nalatigheid kon hij niemand vergeven niemand wie het ook zijn mogt. Toen ik eens de bajonnet van mijn geweer verloren wasliet hij mij vijftig goed getelde stokslagen toedienen. Doch hij had volkomen regtik had ze dubbel verdiend. Toen men hem naar Sebastopol zondhetgeen elk soldaat als de grootste eer beschouwde kon de vijand zeer spoedig bemerkendat mijn Paul zich daar bevond. Wanneer hij eene schans ver dedigen moest wachtte hij niet tot de vijand op hem afkwam maar ging hem te gemoet Hij voerde eiken aanval in persoon aanen bekom merde zich even weinig om de vijandelijke schoten als ik mij om een muggenbeet verontrustte. Dik werf stond hij des middernachts op om na te zien of de kanonnen allen in behoorlijke orde waren. Bij zulk eene nachtronde bemerkte hij eens een jong matroosdie op den hem toe vertrouwden mortier ingeslapen was. In de grootste woede rukte Paul een pistool uit den gordel en beval den matroosmet een donderenden stemom op te staan. Gij slaapt terwijl gij op wacht staatvoerde de generaal hem tegen. Heerik heb sedert vier nachten geen oog digt gedaan stamelde de jongeling tegen mijn wil ben ik in slaap gevallen. Deze ellendige uitvlugt bragt mijn Paul zoo zeer ia woede, dat hij den matroos met de kolf van tie te reddendan van het te rade gaan met de ware belangen des lands. De heer Pické was aan ons en de groote meerderheid onzer landgenooten geheel onbekend. Het eenigc, dat wij sinds van hem te weten zijn gekomen is dat hij van een betrekkelijken jeugdigen' leeftijd is, sinds «enige jaren de onbelangrijke betrekking van Kantoureg- ter te Tholen heeft bekleed en eene naar men zegt verdienstelijke schets der algemeene geschiede nis benevens eenige juridische stukjes heeft ge schreven. In al deze zaken vinden wij hoegenaamd niets dat zijne benoeming tot minister regtvaardigt. Het kan zijn dat hij een uitnemend bekwaam man is maar zijne bekwaamheid is nog onbekend aan het algemeenen wij geloöven dat het volk regt het pistool zulk een kevjjeu slag in het gelaat loebragtdat hij hém een oog uitsloeg. v Opdat gij op een andermaal de oogen niet weder sluitschoftvoegde hij hem toe. Hierop verwijderde hij zich zonder op te kijken. Had hij het gedaan hij zou bemerkt hebben hoe een ouder matroos den wankelenden jongeling in de armen opving om hem met eene doek het bloe dige aangezigt af te droogen. Deze oude matroos was de vader van den jongere. In eene der vol genden nachtten opende de vijand een vreesselijk vuur tegen het Kornitoffbolwerk. Ik stond op mijnen postgedekt door een schanskorfdie reeds half door de vijandelijke kogels vernield was. De op ons afgeschoten kogels vielen als kagelkorrels om ons neder. Elk oogenblik sprongen drie of vier bommen in mijne nabijheid en rukten den een né den ander mijner makkers weg. Te midden van dezen kogelregen zag ik mijn Paulin de rigting waarin ik mij bevondheen snellen. Toen bij de lichtkogels zijne generaals uniform zigtbaar werd rigtten zich honderden geweerloopen op hemdie hij niet eens scheen te bemerken en terwijl hij met vasten tred bij mij voorbij gingvloog een kogel juist bij zijn hoofd lang. Generaalpas opriep ik hem toe. Ahzijt gij het Peter zeide hij mij een wenk gevende om met hem mede te gaan. In dezelf den oogenblik sprong een karteskogel voor zijne voetengeen spier van zijn gelaat vertrok zich hij liep steeds voortik volgde. De vijand had het hevigste vuur tegen den regtervleugel van het bolwerk gerigt. Van de zes kanonnen kon er slechts een gebruikt wordende overigen waren1 vernield. i "Waarom wordt hier geen vuur gegeven? vroeg de generaal. Onze kanonnen zijn vernieldwas het antwoord van voor zoo veel ik in de duisternis kon bemer ken een oud matroos. Dan moet men anderen halen beval Paul en zond mij met dit bevel heen. Binnen vijf minuten hadden wij door een be dekten gang de kanonnen op hunne plaats gebragt. Stel ze dadelijkbeval Paul en onmiddelijk wa- heeft om te vorderendat voor de hoogste staats ambten slechts zulke personen worden geroepen wier bekwaamheid algemeen wordt erkend. Een onbekend persoon tot minister voor te dragen is naar onze meening, en lijnregten strijd niet den geest onzer grondwetja voor alles gelijkheid voor allen wil. Men heeft te regt bij ons voor bijna alle staatsambten vergelijkende axamens ingevoerd omdat men daardoor een waarborg aan het volk wilde gevendat alleen de bekwaamsten tot die ambten werden geroepen, en hoe zal dan iemand tot minister kunnen worden benoemd zonder dat de natie eenige waarborg voor zijne bekwaamheid heeft Voorzeker mogen wij aannemen dat de heer van de Putte en de heer Kappeijnc, door ren een twintig tal personen bezigom de kanon nen voor de schietgaten te brengen doch men had naauwelijks tien kunnen tellenof van de twintig personen was er geen enkele meer in leven. Dadelijk kwamen er weder twintig andereu manschappen om het werk voort te zettenhet welk zij onder een hevig kartets er klein geweer vuur van den vijand ten uitvoer hragten en toen de schanskorven en de borstwering in orde waren schoten er slechts vier man over. Wie is hier de commandant? riep de generaal. Ik antwoordde een oud matroos. Gij moet deze linie van den vijand beschieten, hernam de generaal. De matroos boog zich over het geschut met het halve lijf buiten de borstweriug. "Weet gij nu waarop gij te mikken hebt? vroeg de generaal. Ik weet het antwoordde de matroos. Hebt gij goed gemikt - Zeer goed. Geef dan vuur. Toen volgde een schotdoch het was een pistoolschoten even als of de aarde onder hem wegzonk viel mijn Paul op mij en krampach tig mijnen arm vattende, rogchelde hij Peter ik ben doodelijk gewond. Onmogelijk schreeuwde ik. 't Is toch waar 1 zeide hij. Doch het is geen vijandelijke kogel die mij getroffen heeft. Het was de mijneIk betaalde er het oog van mijn zoon mede riep eene stem die ikvoor die van den ouden matroosherkende Woedend stortten de soldaten zich op den moordenaardoch voor zij hem vatten kenden was hijbinnen eene secondevan de borstwe- gesprongen en stierf eenen vreesselijkendoch voor den ellendeling nog veel te zachten dood. In mijne armen blies Paul zijn moedige ziel uit. De vijand kon hem niet wonden, en zoo hem geen russische kogel getroffen had geloof ik dat hij dan nog zou geleefd hebben tot roem van zijn volk. De Almagtigc behoede elk voor de wapens zijner

Schager Courant | 1866 | | pagina 1