j >'XoJ^e®ons inzien vervult de schrijver van lift "bêifüstó duikel te veel de rol van ziener,- iVien *'t't "dleen'-^gegeven is ileri slnijer der toekomst op fl£jj4tpnf De heer Fransen van de Putte wordt fiescnifti^l als iemand die geen specialiteit is, en toch wordt zulks door verreweg de meesten in den lande erkendvooral met het oog op zijn langdurig verblijf in Indie en het practische dat zijn gansche levensloop steeds heeft gekenmerkt. "V an welken invloed natuurlijk de spoedig iu be handeling komende cultuurwet zijn zal op onze koloniën (zoo dezelve ten minste wordt aangeno men) is vogr het tegenwoordige npg niet te zeg gen- Wat aangaat den heer öeertsemanieuw be noemd minister vaü binnenl. zakenwordt ge vraagd of hij van hooger onderwijs, waterstaat enz. wel genoeg zoude afweten en of het genoeg is dat men als knap notaris in zijn vak ook een welverdiende naam heeft. Vooreerst vergeet men dat de heer Geertsema gedurende geruime» tijd zitting heeft gehad in de hoogste vergaderzaal des lands eu daar meer malen getoond heeft au fait te zijn van 's lands belangen. En danzoude men denken dat de vele hooggeplaatste personen die betrokken worden en om advies gevraagd daar waar het de za- menstelling geldt van een uieuw kabinet, waar van de handelingen van zoo overwegenden invloed zijn op welvaart en volksgelukzich diezelfde vragen niet stellen? Waant men dat het geëer biedigd hoofd van den staat genegen is dezulken als raadslieden zijner kroon om zich te zien,i waarvan hij geeue genoegzame waarborgen bezit als noodig zijn de innerlijke rust en welvaart i zijner geliefde onderdanen te verzekeren Zoude het ten slotte aan te nemen zijn dat liet den 1 afgetreden minister Thorbeeke, den erkeuden grootcn Staatsman, onverschillig is wie ua hem zijn de partement aanvaardt Zijn opvolger toch zal het waarschijnlijk gegeven zijn veel te voltooijen wat nog onvoltooid iswaarvan de gedachte van hein 1 (Thorbeeke) is uitgegaan. Het vele door Thor-1 becke daargesteldzal liera een eerzuil oprigten 1 in het hart der natiedie duurzaam zijn zal. i De uitvoering van een grootsch denkbeeld is af- hankelijk van het denkbeeld zelve. Eerst de the-1 orie daarna de practijk. Is de uitvoering be- gonnen en kan dezelve niet worden voltooid door1 gebrek aan bekwaamheid of verwaarloozing, dan sterft de gedachte en gaat de roem verloren van hemdie door de goede uitvoering volk en va derland van dienst dacht te zijn. De ministrieele betrekking heeft dit eigenaardige dat velen met eene portefeuille belasthunnen roem overleven en de reden daarvan is niet ver te zoekenmaar ligtvoor een groot deeldaarin dat door voor uitgang en volks verlichting een volk geen gelijken tred houdt met een ministerie, dat b. v. voor een tiental jaren de leiding der zaken in handen had en dat volk wetten schonk, die na een of ander tijdsverloop door zich op nieuw voordoende nieuwe behoeften bleken ongeschikt te worden en het noodig was te herzien of nieuwe in de plaats te stellen. Het bestuur van het ministerie Thorbeeke en van zijne portefeuille in het bijzonder, zal daarop voorzeker eene uitzondering makenvooral met het oog op de openbare werken onder zijn beleid begonnen, als daar zijn het gröotendeels voltooide spoorwegnet, de waterwegen onzer twee voornaam ste koopsteden enz. en met het oog daarop kan het wel niet anders of de heer Geertsema zal wel de man zijnallezints berekend voor zijne taak. Aangaande den heer Cremersminister van buitenlandsche zakendaar is (en hierin moeten wij de Heldersche Courant gelijk geven) weinig of niets van te zeggen. Wat aangaat den heer Blanken, als minister van oorlogis het niet te ontkennen dat hij in groote mate het vertrouwen der vertegenwoordiging bezit en over 't algemeen bij de corpsen hoog staat aangeschreventwee zaken die reeds op zich zelf als niet gering mogen geacht worden. Het is tevens van algemene bekendheid dat voor een minister voor dat departement steeds moeijelijk iemand te vinden is en wel omdat zeer weinigen don naam van groote bekwaamheden bevestigen door dat oyer het algemeen door den officier wei nig voor de pers wordt gewerkt en hij zich meer op de dagelijkscbe pradiscbe dienstzaken toelegt. WeMtplt het leger enkde officieren die door hnnne uitstekende geschriften zich een grooten naam hebben verworven bij (fc arméemaar bij die is de tegenwoordige rang die zij beklceden veelal een beletsel. Geheel anders is dit bij iemand van de regterlijkc magtw-ardoor wij van zeiven op den heer Piekt? nienw «enoemd minister van jus titie komen. Hij b«it als ieder regtsgeleerde den doctoralen graaddie in ieder geval de talis man is. De sprong dcor den heer Pickó gemaakt is ontegenzeggelijk niet alledaag9chmaar juist dit i is voor ons een waarboig voor zijne bekwaamke-i den. Dat hij reeds vroeger bij de bewoners van1 zijne provincie hoog stond aai.geschrevenbewijst zijne candidatuur in 18'it voor het lidmaatschap der 2e Kamervan welke hij zich echter vrijwil lig terugtrok. De gewigtige werkzaamheden die echter van den heer Pieké zullen geëischt worden, de gewigtige wetten op regtcrlijk gebiedwelke in behandeling moeten komen zullen echter ruim schoots gelegenheid geven hem later in zijne handelingen te leeren kennen. Het valt echter wel niet te betwijfelen of het vooruitzigt daarvan zal voorzeker deszclfs invloed bij hem hebben laten gelden en ware hij zijne kracht niet eenigzins bewust hij zoude als eerlijk man hebben gewei gerd eene tegenovergestelde handeling zonde eene ondankbare eigenliefde verraden. Dat onder de hoogere regterlijke ambtenaren wrevel bestaat volgens de Haagschc correspondentie der Helder sche Courant zal wel waar zijndat men daar bet nieuwe ministerie in sommige kringen een kort bestaan toeschrijftevenzeermaar, men vcrgctc nietdat een residentie eene stad is van coterie en intriguewaarbij geene andere is te verge lijken. Over het beweren dat in de Kamerconserva tieven liberalen als anderzints zich zullen aan sluiten om het nieuwe ministerie het heengaan gemakkelijk te makenwillen wij maar liever niet spreken. Het tegendeel ligt te "zeer voor de hand, dan dat ieder met een eenigzints gezond oordeelzulks niet zoude kunnen begrijpen. In afwachting van hetgeen het nieuwe ministe rie doen zal tot heil van het volk van Nederland, hopen wij dat het zal voortgaan op den weg van liberalisme en steun vinden bij de vertegenwoor diging. GE\YO\E BEIUGTEN. Een verschrikkelijk ongeluk had onlangs te Deventer plaats in de R. C. kerk aan het gewelf waaraan men bezig was eenige herstellingen te doen. Tusschen 4 en 5 ure stortte een gedeelte van dit gewelf met een vreesselijken slag in on derscheidene werklieden onder het puin bedelvende, Twee hunner zijn levenloosdrie suderen zwaar gekwetst te voorschijn gehaald en is men dadelijk begonnen het puiu weg te ruimen om nog een persoou te vinden die onder hetzelve verpletterd was. Een noodlottig voorvalhet gevolg alweder van misbrnik van sterken drankwordt uit De venter gemeld. I)e schoenmaker Peters een mandie reeds lang als dronkaard bekend stoudwas Zondag morgen, door zijoe vronw met een fleschje jenever toegerustnaar Apeldoorn gegaan. Hij was daar op eeoe brnilofspartij geweestschijnt die plaats tegen 6 nur des avonds in beschonken toestand verlaten te hebben en moet toen op de hoogte van de herberg de Zwaan in eene vechtpartij ge raakt zijn en daar ernstige sneden in den hals beko men bebbenterwijl de woud aan de regterhand het bewijs aangeeft dat hij zich verweerd heeft. Hij schijnt toen tot digt bij den laatsten tol te zijn doorgeloopen is daar eene herberg binnen gegaan waar men zijne wonden bemerkt heeft en waar bij water gevraagd maar naar 't schijnt jenever gekregen heeft. Van daar is hij weder naar de stad vertrokkenmaar schijnt toen het vonder misgeloopen te zijn of daarop het evenwigt verloren te bebbenalthans hij is in die drooge sloot gestorven. Naar men verneemt, heeft de lijkschouwing bewezendat de man gestorven is 1 aau vergiftiging van het bloed door overmagtig gebruik van jenever. Hij moet behalve eenig maagsap alleen jenever in zijne inaag gehad hebben terwijl geen zijner wonden van dien aard was dat zij den dood teu gevolge kon bebben. De wonden zijn eveuwel op zeer gevaarlijke plaatsea aan den hals aangebragt. Naar men verneemt is de justitie de vermoedelijke daders reeds op het spoor. In eene reeds sedert lang aanhangige kwestie, betreffende het huren van een hnis op den Vijverberg te'sllage, is Karei II, ex-hertog van Bronswijk bij vonnis van de arrondregtbank tegenover de firma Sorel in het gelijk gesteld. Het huurcontract is beschouwd als ontbonden met veroordeeling tevens vaa dea gedaagde om aan den eischer alle kosten schaden eu iuteresseu te betalen. Op 27 Jauuarij beeft op het gehucht Koen- mole eene treurige gebeurtenis plaats geltad. Zekere Anna Perveru oud 43 jaren heeft hareu echt genoot Legourlay broodbakker van beroep door een mesteek gedood. Ziehier in welke omstandig heden. Toen vrouw Legonrlay van Quimperlé huiswaarts keerdewaarheen zij zich begeven had om bloem te koopen vond zij de deur gesloten iets wat nog nooit over dag was gebeurd. Deze deur was zamengesteld uit twee deeleu en zij slaagde er iu de bovendeur open te stampen eu klom langs daar de woning binnen. Haar echtgenootdie zich op eeue kamer der eerste verdieping bevond kwam oogeublikkelijk naar beneden opgevolgd door Fraucisca Perou eeue zeventienjarige bedelaarster. Bij dit gezigt werd de echtgenoote razend van woede zij stuwde Fraucisca de bitterste verwijlen toe en gaf haar twee stokslageu iu deu rug. De bakker Legourlay beripte zijne vrouw over deze gewelddadighedeu en verliet de woning om zich naar de herberg te btgeven. Toen hij te huis terug keerde had er zulk een woedeud tooueel plaats tusschen de beide echtge- nootendat de vrouwtot het uiterste gedreven, razend op haren man aanliepeu hem het mes, dat zij in de hand hield iu de volle borst plofte. Doodelijk getroffen storte Legourlay ten gronde en gaf na eenige oogenblikken den geest. Bij de bovenstaande bijzonderheden voegt de Publicateur van Quimperte nog bet volgende Na de misdaad bedreven te bebben is vrouw Iogoulay deu rector van het gehucht gaan zeggen dat zij hareu echtgenoot had gedood. Onderrigt van de gepleegde misdaad begaf de gendarmerie van Quimperle zich aanstonds ter plaats, en hield de schuldige aan welke hoegenaamd geen berouw scheen te gevoelen over de begane euveldaad. Zelfs heeft zij de lijkschouwing willen bijwonen vaa haren echtgenootdie gedaan is door doctor Cyon in tegenwoordigheid vau den Keizerlijken procureur van Quimperle. GEMENGDE BEK1GTEÏV Te Parijs dragen tegenwoordig de liverei-be- dieuden van eenige groote familien de wapens van deze op hnnne hoeden. Uit Napels wordt gemeld dat gedurende deze maand vijf geestelijken waaronder een fraDciscaneu monnik, in het huwe lijk zullen treden. Deze huwelijkeD zullen zeer toenemen. In de vorige week is de verjaarsdag van Z. M. deu Koning op vele plaatsendoor bet bonden van parades euz. plegtig gevierd ge worden. Een gaslantaaroopsteker te 's Hage werd door de policie verrast terwijl hij met behulp zijner lange ladder bezig was de lampen der eerepoort in zijne zakken te bergen. De man bad reeds te diep in andere glaasjes gekeken en scheen daarom het gezigt van eene andere verlichting dan die van zijn fabriek werd geleverd niet te kunnen verdragen hij had reeds een 30tal vetglaasjes bij zich doch is na verloop van een paar dagen weder ontslagen. Te Amsterdam is io de vorige week in het paleis van Justitie op de kamer waar bet le en 2e kaotongeregt zitting houdtbrand ontstaandoch spoedig ontdekt en geblust. Te Neurenberg zijn de bopprijzen zeer gedaald. Te Londen is het zonderlingste schipdat immer gebouwd iste water gelaten. Het beeft den vorm vsn een cigaar twee schroeven en is gedeeltelijk van hout en ten deele ijzer zamengesteld.

Schager Courant | 1866 | | pagina 2