29 MAAST. Pc., Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Kiezers-vereenigingen. <;i;\yo\i; berigten. J\0 U\t\. Tiende Jaargang. ri:}> 1^66. SCHAGER COURANT. 1 abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk tt 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle KI K% WC ÏCk "O) KK Kf Die timmert aan den wegh W WMW XAJUtitf mW Verwacht gezegh. (Cats.) UITOEVEB F. CT. Gh DILEEIOH. prijs der advertent1cn Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FK^USTOO. Reeds meermalen hebben wij in onze hoofd artikelen onze weinige ingenomenheid betuigd met den invloeddien de in ons land bestaande kie- zers-vereenigingen uitoefenen. Wij willen ditmaal de aandacht onzer lezers in het bijzonder op dit pont vestigen. De algemeene verkiezingen in 1866 geven een nieuw belang aan dit onderwerp. De verkiezingsstrijd dreigt hevig te zullen worden. Indien hij enkel het getuigenis mogt dragen van *8 volks meerdere belangstellingzou ons de botsing der meeningen niet anders dan welkom zijnmaar tot nog toe gaf de verkiezingsstrijd geen ander schouwspel dan onverschilligheid van het volk en kuiperijen van partijen. Wij wijten dit, voor een groot gedeelte, aan de inrigting der kiezers—vereenigingen en maken ter staving van ons gevoelen opmerkzaam op het navolgende. De kiezers-vereenigingen zijn alleen kiezers- vereenigingeu in dien zin dat zij de kiezers van eene bepaalde partij vereenigen. Welke schoone namen men zich ook geeftals lid van eene kiesvereeniging onderschikt men zijne keuze aan die van een partij. Door de omstandigheid dat eene kiezersvereeniging eene rigting vertegenwoor digt en zich bij hare vorming ten doel stelt de ondersteuning van bepaalde beginselen, maakt men in de eerste plaats dat haar werk steeds eenzijdig is en verpligt menin de tweede plaatsde andere partijtot een zelfden eenzijdigen arbeid. Wij keuren daarom ten hoogste af dat eene kiezersvereeniging een programma heeft. Bij som mige vereenigingen van dien aard is dit eenzij dig denkbeeld zoo doorgedrevendat bij de toe treding als lid de schriftelijke verklaring gevorderd wordt van overeenstemming met de door de vereeniging vooropgezette beginselen. Wij geven wei toe dat door deze inrigting eene kiezers-ver- eeniging eerst eene magt wordt maar beweren dat die magt in strijd is met de vrijheid van verkiezingen. Het begrip van vrijheid gaat verlo ren bij aaneensluiting van verschillende individuen men schept daardoor een derde wezendat in ieder geval de minderheid tvranniseert en dat in zijne uitspraak niet één vrije stem vertegenwoor digt. Naar onze opvatting is ieder burger verpligt tot het uitbrengen zijner keuze en daartoe mag hij wel gebruik maken van de voorlichting, maar niet van de leiding van anderen. Bene kiezers vereeniging behoorde dus onzes inziens te zijn eene vereeniging van kiezers, zonder onderscheid van kleurte zamen gebragt enkel door belang stelling in de algemeene zaak en die zich ten doel stelde als ideaal gemeen overleg. Men zou in dusdanige vergaderingen zich moeten onthouden van het nemen van besluitenmaar zich bepalen tot eene beredenering der publieke belangen. Op zoodanige wijze ingerigt liet men ieder burger zijne vrijheid en zou men ligter geraken tot eene aan allen voldoende uitkomstwaarin alleen de waarheid ligt. Doch de meeste kiezersvereenigingen stellen zich niet tevreden met een programmaneenzelfs stellen zij een kandidaat, dien men verpligt is te stemmenwanneer de meerderheid hem als kandidaat der kiezersvereeniging heeft geprocla meerd. Welk een onregt dit is tegen over de minder heid, stipten wij reeds aan maar nog valt op te metken dat door zoodanige wijze een middel om met kennis van zaken zijue stem uit te brengen is omgezet in het eenige middel. Wij achten gemeen overleg tusschen de kiezers, publieke bespreking der publieke zaak van hoog gewigt en ontkennen niet, dat wanneer iedere vraag en ieder antwoord op zoodanige wijze overwogen werd de publieke zaak ook meer belangstelling wekken zon bij het publiekmaar ontkennen dat men aan de onfeilbaarheid van eene kiezers-vereeniging gelooven mag. Aan mij het regtom wanneer van mij een stem wordt gevraagdmijn eigen stem uit te brengen en niet die van eene kie zers-vereeniging. Op het oogeblik der stemming kan ik van inzigt veranderen en tegen over mij zelf en mijn vaderland ben ik dan tot verandering verpligt. Wanneer ik vrij van den druk dien eene vergadering kan uitoefenen op mijne over tuiging mijne overtuiging zie wijzigenmoet ik zonder verraad voor mijne overtuiging kunnen uitkomen. Een derde grieve tegen eene kiezersvereeniging is dat zij een permanent bestuur heeft. Het is duidelijk dat eene vergadering niet zonder leiding kan zijn en zelfs zeer goede leiding behoeft wanneer zij, naar ons denkbeeld ingerigt, zoo vele verschillende rigtingen in haar midden bevat. Maar met eene leiding der vergaderingen stelt het bestuur zich meestal niet te vreden; men bemag- tigt in den regel de leiding der zaken en per slot van rekening is de kiezers-vereeniging het werk tuig van het bestuur. Hoe kan het ook anders Het bestuur wordt gekozen uit de bekwaamste en meest invloedrijke leden der vergadering en het is immers duidelijk dat wanneer hun gezag e enigen duur heeftzij in hunne betrekking tot de kiezersvergadering, het geheele lot der verkie zing in de hand hebben. Bij de tegenwoordige inrigting der kiezers-ver eenigingen blijft het volk onverschillig en kuipen de partijen. Wij hopen dat in onze gemeente eene vereeniging tot stand komedie werkelijk aanspraak heeft op den naam van kiezers-vereeni ging zoodat zij niet enkele maar het grootste gedeelte der kiezers omvat; dat daann beraad slaagd en gesproken zal worden over de publieke zaak en dat ter wederkeerige ontwikkeling van denkbeeldende meest verschillende overtuigingen zich daar zullen doen hooren. Dan zal, zonder schennis van iemands vrijheid eene publieke over tuiging ontstaandie men helaashier te lande over welligt geene enkele zaak bezit daar al het werk der kiezers-vereenigingen zich tot nu toe heeft bepaald tot het stijven van vooroordee- lentot het aanblazen van partij-strijdtot het dienen van personen. Er bevindt zich thans te Raleigh (Noord Caro line) een vrouwelijk paardat nog meer dan het bekende broederpaar der Siamesche tweelingen de aandacht verdient. Beide meisjes zijn veertien jaar oud afkomstig van een neger en ecu negerin en door een nog naanweren band aan elkander verbonden dau de bedoelde Siamezen. Die band begint aau den hals en eindigt onder aan de ruggegraat. De tweelingen kunnen gelijktijdig met verschillende personen over onderscheidene zaken spreken terwijl de eene whist speeltleest of zingt de andere. Doch zoo men de reue aanraakt voelen beiden te gelijk de gewaarwording. Zij den ken weldra eene reis naar Europa te doen. Men schrijft uit Buiksloot del. 20 Maart De gemeenteu Nieuwendam en Buiksloot en ook de stad Amsterdam zijn gisteren avond aau een groot gevaar ontkomen. Ten negen ure des avonds ontstond er namelijk brand in den trasmolen de Leeuw staande op slechts geringen afstaud vau het buskruidmagazijn te Nieuwendatn. Gelukkig werd dit spoedig ontdekt door den meesterknecht van den onmiddelijk daarbij staauden houtzaagmolen de Liefde, en mogt men er in slagen den brand spoedig te blusschen de gevol gen zouden anders onberekenbaar ziju geweest. Genoemde trasmolen met riet gedekt is niet meer dan 150 ellen van het buskruidmagazijn ver wijderd, terwijl de hevige oostewind het vnur der waarts dreef. Hartelijk wenscht men dat Amsterdams inge zetenen het groote gevaar zullen beseffen dat ook de hoofdstad bedreigt, door de nabijheid van dat zoo gevaarlijk etablissementen de pogingen zullen ondersteunen van gemeentebesturen en ingezetenen van Nieuwendam en Buikslootten einde bij de regering op de verplaatsing daarvan aau te driogen. Het vonnis van onteigening van de regt- bank te Alkmaar op 8 Februarij jl. gewezen tegen Roskam en vermeld in het Handelsblad van 19 dezer, is slechts gedeeltelijk en op een min be duidend pnnt gecasseerd. Het is van belang te wetendat het voornaamste pnnt door de regt- bank beslistniet is gecasseerdnamelijk dat bij de vergoeding voor schade wegens snijding, het geheele bundertal eener boerenplaats in aaumer- king komt, voor zooverre het aan een verbonden is en ala het ware een rond geheel uitmaakt. Dit beginsel heeft voor Roskam het gevolg dat hij vergoeding krijgt over roim 28 bnndersterwijl men die slechts over 17 bunders berekende. Te gen de beslissing omtrent dit beginsel is men niet in cassatie gekomen en heeft deze alsnn kracht van gewijsde zaak. Volgens berigten uit Praag zullen buitenge wone maatregelen worden geDomen tot bewariog der openbare orde. Meo heeft eene menigte brand brieven in de stad verspreid ten gevolge waar van groote onrost was veroorzaakt. Talrijke pa trouilles doorkruisen de straten en waarschijnlijk zal de stad en het district van dien naam ia staat van beleg worden verklaard. De navolgende treurige gebeurtenis verwekt te Krabbendijke groote verslagenheid. Ia de na-

Schager Courant | 1866 | | pagina 1