Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. II Tiende Candidatuur van den Heer Mr. N. Oliyier. Aanslag op von Bismarck. Jaargang. A°. tjitg-evee ip. cr. o. dideeioh. BEIEVEN GEWONE «EIUGTEN J\o 451. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheels Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderv 0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Die timmert aan den wegh, Verwacht getegh. (Cats.) Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen Ofschoon wij in een volgend nummer de zaak der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Sta ten Generaal breeder willen besprekenkunnen wij echter niet nalaten om nu reeds bij voorbaat onbewimpeld onze goedkeuring te hechten aan de keuze die de kiezersvereeniging „de Grondwet „te Alkmaarheeft gedaan. De verkiezing van den Heer Olivier schijns ons toch allezins in het be lang van het land. De man, die naast onzen grootsten staatsman Thorbecke in het ministerie zatdie toen het nur der beslissing sloegmet dezen te gelijk aftradis voorzeker de geschikste candidaat in een districtwaarin de verdiensten van het afgetreden ministerie zoo algemeen werden gehuldigd. De lieer Olivier is een man van groote ver diensten onder de regtsgeleerden van ons vader land bekleedt hij een der eerste plaatsen. Door zijne gematigheidzijne wetenschapdoor de onbesprokenheid van zijn naam en de eerlijkheid van zijn levenswandelschijnt hij bestemdom als Thorbecke ons vroeg of laat ontvalt, het hoofd der liberale partij in ons land te worden. In de tegenwoordige omstandigheden zonde zijne verkie zing een groot gewigt in de schaal leggenzij zoude meer dan eenige andere gebeurtenisde ze gepraal der liberale beginsels bevorderen. Bij de verkiezing in de volgende maand is het dringend noodzakelijkdat de geheele liberale partij als één eenig man opkomewant zij zal hebben te strijden tegen een bondgenootschap van behoudsmannen antirevolutionairenuitramonta- nen en afvallige liberalen. Zegeviert deze partij dan zal de secteschoolin plaats van de staats school worden ingevoerd. Men beoordeelt eene partij het beste naar de mannendie hare woord voerders en lievelingen zijn. Deze partij heeft tot woordvoerder een L i o n een baron van Znrlen is haar geliefkoosde held. Nederland gaat voorze ker een gouden eeuw te gemoetals deze partij aan het bewind komt. De staaltjes van christe lijke liefde die zij heeft gegeven toen zij magte- i°os wasgeeft ons een voorsmaak van het geen ons te wachten staatals zij aan het bestuur zal geraken. Toch wij geloovendat het zoo ver niet zal komende groote meerderheid van het Xeder- landsche volk zal voorzeker niet toelaten dat het bewind komt in handen van mannen die door hun partijdrift reeds zoo veel kwaad hebben ge daan. Wij zouden niet bevreesd zijn voor de zegepraal noch van de antirevolutionairen noch van de behoudsmannenwant in beide partijen ligt iets goedsen zoo een van beide ooit aan het bewind kwam zoude er onder zulk een be stuur veel goeds tot stand kunnen komen. Maar wij vinden niets goeds in het zoo evengenoemde bondgenootschapzegeviert znlk coalitie dan kan men verzekerd zijn dat zij die het meeste hebben getransigeerd met beginsels aan het .bestuur zul len komen. "Wij erkennendat wij voor niets meer beducht zijn dan voor een ministerie sa mengesteld uit afvallige liberalen. Daarvoor be hoede ons de wijsheid van het Nederlandsche volk. De verkiezing van den Heer Olivier kan dns in dit opzigt niet genoeg worden aangeprezen. Maar voor de waarlijk liberalen bestaat er nog een andere gewigtige reden van aanbevelinghet is deze; dat de Heer Olivier een der eerste staatsmannen was die bij ons opentlijk het beginsel uitsprak, dat de colonien door onsniet ten onzen be hoeve maar om haar zelf wil moeten bestuurd worden. Of zon het in het oog van ons Christenen geen aanbeveling zijn voor iemanddat hij het eerst ons heeft aangeraden om in deze staatkunde een christelijk beginsel in toepassing te brengen Bij het lezen van het door dc nieuwsbladen medegedeeld berigtdat een moordaanslag op von Bismarck was mislukt heeft meuigccn waarschijn lijk uitgeroepenhoe jammerdat de kogel hem niet door het hoofd is gegaan Wat den persoon van von Bismarck zeiven betreft zoo zien wij in deze wensch niet zooveel verkeerdswant even min als men het behoeft te betreurendat de tot razernij gebragte opium snuiverdie iedereen die hem op zijnen weg ontmoetmet den dood bedreigt, door een kogel wordt nedergcschoten evenminjanog veel minder zoude men leed wezen behoeven te gevoelenzoo de ellendige staatsman wiens roekelooze misdadige band de oorlogsvlam in Europa dreigt te ontsteken door eenen ontijdigen dood in zijne dolle vaart werd gestuit. Alleen zouden wij zulk een wijze van sterven voor von Bismari k nog te edel vinden wij zouden het bejammerendat aan zulk een man eene zelfde martelaarsdoodals aan den edelen Lincoln ten deel vieL Mogten wij hem den dood toewenschen dan zou het dien zijn op het schavot. Maar de zwaarste straf zal voor hem gewis zijn een lang leven in diepe vernederingeen leven waarin hij al zijne heerznehtige plannen ziet mis lukken waarin hij Fruissen ziet teruggchragt in den toestand van 1808 waarin hij den door hem verachten burgerstand de alleen heerschende ziet zulk een leven wenschen wij hem toe. Maar wij achten de wenschdat de moordaanslag ware gelukt, geheel verkeerd, voor zoo verre daarin eene aanmoediging van den staatkundigen moord ligt besloten. Niets dat sterker afkeuring verdient dan znlk een moord. Uit het oogpunt des regts, daar de man die zich daaraan schuldig maakt zich opwerpt tot aanklagertot regter en tot beul. Wie de lettres provincials van Pascal gelezen heeftweet hoe deze reeds de opmerking maakt dat in het reglswezen Tan eiken beschaafden staat, steeds die functicn aan drie verschillende personen worden opgedragen opdat het regt daardoor onaf hankelijk blijve van den moedwil van éénen enkele. De grootste misdadiger kan aanspraak maken op alle middelen van verdedigingdie ten zijnen behoeve kunnen worden aangewendde grootste misdadiger kan vorderen dat hij niet veroordeeld wordt zonder verhoord tc zijnde grootste mis dadiger heeft regt om te eischen dat hem eenige dagen worden toegestaan om zich voor den dood te bereidenmaar bij den staatkundigen moord wordt alles uit het oog verlorenwat men jegens elkook jegens den misdadigsten verschuldigd is. Zonder zich te kunnen verdedigen onverhoord on voorbereid wordt een inan ter dood gebragt. door een persoondie tergelijker tijd zijn aanklager en zijn regter was. Maar ook uit een staatkundig oogpunt moet zulk een moord wonlen veroordeeld. De geschiedenis toch heeft bewezen dat bijna allo staatkundige moorden nutteloos zijn geweest en ju'st datgene hebben te weeg gebragt, wat men wilde voorkomen. c De moord van Qhsar gaf aanleiding tot de ty- rannij van Angustnsde moord van Marat tot het schrikbewind van Robespicre. Ook de moord van von Bismarck zoude waarschijnlijk de oorlogs vlam niet uitblusschen, noch aan de Fruissen hunne vrijheid hergeven. Met het dweepziek karakter des Konings laat het zich toch eenigzius opmaken dat dezena den dood des ministers zich verpligt zoude wanen om te blijven volharden in de plan nen van hemdie om zijnen 't wille den dood had ondergaan. Wij gelooven dns dat men Eu ropa mag geluk wenschen met het mislukken van dezen moord. De Voorzienigheid heeft gewaakt dat de heilige zaak der vrijheid dezen keer niet be smet werd met bloed. De Koning van Wurtemberg, de Groother togen van Hessen en Baden, de Hertog van Nassau en de gemagtigde van 5 andere Staten waaronder Beijerenhebben in het Wurtembergsche dorp Miihlacker eeue bijeenkomst gehoudenom over da krijgstoerustingen te beraadslagen. In den namiddag vao den 7 is een moord aanslag op den minister v. Bismarck beproefd. Toen deze, van den Koning komende, ten 4 nre de Linden—allee passeerdenaderde hem een welge kleed jongmandie uit een revolver 2 schoten op den minister loste. Deze greep zijn belager aan die gedurende de daaropvolgende worsteling, nog 3 malen school zoodat de kleederen dea ministers doorboord werdenen toen in hechtenis genomen is. Iu de gevangenis beeft bij zich verscheidene sneden in den hals gegeven en is daaraan den volgenden morgen ten 5 nre overleden. Hij was tot dezen aanslag uit Hoheabeim in Wurtemberg gekomen 22 jaren ond en is een zoon van den re- poblikeinschen uitgewekene Karl Blind. In den avond van den 8 is v. Bismarck door eene groote minigte eene serenade gebragt. Men verneemtdat van wege den minister C0URAN

Schager Courant | 1866 | | pagina 1