GEMENGDE BERIGTEN. van oorlog eeue orde is uitgevaardigd om te zorgen dat ietier manschap volkomen van zijne nitrosting is voorzien en dat aan de regimentskleedermakers bevel is «pgcven om te zorgen dat de magazijnen van kleedingwelke door dt indiensttreding der militiens nagenoeg talig zijn neder binnen drie maanden van een groeten voorraad goederen zijn voorz en. Men wil wetendat een en ander in verband ataat met ecue eventuele bezetting onzer grenzen door troepenen dat de orders in gereedheid liggen om voor dat geval 4 ligtingen op te roepin. Te Znbori heeft dezer dagen een huwelijk plaats gehad tnsschen twae personenwier geza- mcnlijke ouderdom 140 jaren beJraagt. Opmerkelijk is het dat bet thans gehuwde paar reeds voor 40 jaren liet voornemen had wj^evatom zich door den band des huwelijks te doen vereenigen toe vallige omstandigheden hadden destijds de verwe zenlijking daarvan verhinderd. Op 1 Jan. dezes jaars bevonden zich 1872 veroordeelden in liet bagno van Toulon waarvan 787 wegens diefstal, 807 wegens moord, 197 wegens aanslagen op de eerbaarheidenz. In categorien naar den omlerdoin der gedetineerden ingedeeld, bevond men dat de meeste misdaden tnsschen 21 cn 30 jaren werden gepleegd. In die i klasse telde men 583 veroordeeldenslechts 67 veroordeelden waren 18 tot 20 jaren oud, terwijl 244 van 51 tot 59 jaren telden. De meeste ver-] oordeelden (972) waren ongehuwd; 800 waren ge i liuwd en 100 weduwnaars. Naar hunne intellec-1 tuecle ontwikkeling ingedeeld verkreeg men de volgende uitkomsten: 1163 konden noch lezen noch schrijven; 529 konden dit in geringe mate; 157 konden bet en 23 hadden eene goede opvoeding genoten. Bij de iudeeling naar de beroepen en bedrijven, staan de tuiniers en landbouwers met 568 bovenaan. De timmerlieden komen iu de laatste plaats met 84. Ten aanzien der rede van Keizer Napoleon te Auxerre zegt de Times, dat zij luidt «ls eene uit daging aan gansch Europa; zij is als het ware een kreet van wraak gerigt tegen de handelrklassen en de bourgeoisie, welker hoop op vrede zoo wreed 1 wordt teleurgesteld. De Daily Neuws merkt op dat de Franschen de gesproken woorden beschouwen 1 als eeue herroeping van de bekende te Bordeaux afgelegde betuiging: L'Empire e'tsl la paix. fDali begio is slecht en zal nog tot erger leiden" heet liet verder. vOorlog reactie, coups détat en ver- i beurdverklsringen van alle publieke regten dat alles ligt opgesloten in liet gesprokene te Aoxerre." i Bij de posterijen in Pruissen bestaat ten ge- volge van de jongste maatregelen door de regering i genomen (het mobiliseren der armé)zoo groot gebrek aan de noodige personen om nsar bebooren i in de behoeften te voorzien, dat de provinciale directeuren zich tot de regering hebben gewend met i het verzoek ooi alle opgeroepen ambtenaren enz. der posterij te ontslaan. Te New-York is een raad van gezondheid in het leven geroepen die in de uitoefening zijner functien wordt bijgestaan door de policie, en wiens taak het is, om zooveel mogelijk te waken tegen den verkoop van vervalsclite levensmiddelen. Reeds zijn er op gezag van dien raad aanzienlijke hoe veelheden melk, die met water waren vervalscbt in beslag genomen terwijl de namen der primitieve verkoopers en opkoopers werden bekend gemaakt. Gelijke maatregelen wordeo genomen tegenover vleesch, visch, eijeren, vruchten, groenten; in een woord, alles wat voor de voeding bestemd is, moet van uitmuntende kwaliteit zijn, of het wordt ver nietigd. Zonderling mag echter de bepaling heeten, dat bet gebrnik van kalfcvleesch streng is verboden De raad oefent ook toezigt nit op de woningen en zorgt dat zij niet overbevolkt of ongezond zijn en men rekent dat een balf millioen inwoners genood zaakt zal worden te verhuizen naar de omstreken der stad, ten einde zoo doende een vochtigen kelder tegen eene gezonde woning te verruilen. Al deze maatregelen zijn genomen tegenover de mogelijk heid dat ook te New-York de cholera zou uit breken. Dezer dagen heeft de bekende pater Rok te Weenen behoorende tot de orde der Jezniten van den kansel de verzamelde menigte gewaarschuwd tegen het aankoopen der door hem gedurende zijne jongste statie aldaar gehonden predicatien. Bedoelde leerredenen zijn naauwkenrig gestenographieerd en daarna in het licht gegeven. Het schijnt derhalve dat de vervaardiger ze geschikt achtte om gehoord, jnaar niet om gelezen te worden. De Weiner Zeitang deelt mede, dat in April jl. in het oostelijke gedeelte van den delta Nijl, ter plaatse waar liet voormalige Tennis heeft gestaan eene steen is gevonden, waarop eene inscriptie in liet Grieksch en in liet oud-Egyptische wordt gele zen. De eerstbedoelde inscriptie bevat 76, de andere 37 regels. Het geheel dagteekend van 238 jaren voor Christus. Sedert de beroemde steen van Ba- lette in 1799 werd ontdekl, is zolk een gewigtige vond met het oog op bet hieroplypbische schrift niet gedaan. Als eene curiositeit kan worden aangemerkt dat in de lioofdvaart door het dorp Barsingerliorn in eene fuik van den heer Simon Spaans aldaar gevangen is eene met kuit bezwangerde zalm van ongeveer een Ned. pood zwaar op den 8 Mei jongstleden. Volgens een gerucht hptwclk allezins be vestiging vercischtheelt de Koning van Pruisen aan den Keizer Napoleon een eigenliandigen brief geschrevenom zijne bemiddeling in liet geschil tnsschen Pruisen en Oostenrijk te verzoeken. Men voegt er bij dat de Keizer niet zeer geneigd is om die taak op xich te nemen. Een brief nit Lausanne meltdat met de uitdeeling van buksen in de kantons van Waad- land en Feiburg gisteren een begin is gemaakt. De miliceins zijn aangemaand om zich gereed te houden ten einde op dc eerste oproeping onder de wapenen te komen. De kolonel de Salis is benoetnd tot bevelhebber over een corps van 12,000 man, dat eventueel aan de Italiaansche en Duitsche grenzen van Zwitserlaud zal worden bijeeengetrok- ken. Voor de aanstaande verkiezing van een lid van den Tweede Kamer der Staten-Generaal in bet kiesdistrict Roermondbevelen zich aan de Ileeren de Lom de Bergaftredend lid en Haff- manskantonregter te Venlo en redacteur' van het Venloosch Weekblad berucht door Lim- burgsche brieveubistorie. De Heer llAffmans reist reeds rond om zich bij de kiezers aan te bevelen en deelt visite kaartjes uit met het opschrift #Mr. Leopold Ilaff nans candidaat voor de Tweede Kamer der Staten Generaal." De Russische bladen gaan voort omstandige medelingen te doen over Kocnissarowden redder van Keizer Alexauder. Het Academische blad be vat de mededeeliog door Komisiarow dienaan- gaande gedaan welke aldus luidt. «Ik weet zelf niet wvt mijn hert zoo wouderlijk deed kloppen toen ik dien man (den moordenaar) zich haasten i zagom zich een eg te banen door de meningte 1 onwillekeurig oogde ik hem na maar vervolgens i vergat ik hem toen de Keizer kwam. Eensklaps 1 zie ik dat hij een pistool te voorschijn haalt en zich in positie steld om aan te leggen oogen- blikkelijk dacht ikdat indien ik mij op hem wierp en zijn arm een stoot op zijde gaf, hij een ander of mij zelf zon dood schieten en zonder verde re bedenking ligtte ik met kracht zijn arm op het schot ging af; daarna herinner ik mij niets, alles was rondom mij als een nevel omringd en weer tot mij zelf komende, zag ik alleen een generaal, die mij omhelsdemen bragt mij naar liet paleis, maar ik was als verstijfd en mijn tong als verlamd; eerst anderhalf uur daarna kwam ik weer tot be wntszijn en kon ik weer spreken." Bij eenige kooplieden in speelgoed te Parijs waren sedert een paar dagen twee poppen tentoon gesteld waarvan een den Koning van Pruisen en de anderen den Heer von Bismarck voorstelde. De eerste werd door den laatste bij de ooren vastgebon den en danste, zoodra men aan ten elastiek koortje trok. Op bevel der policie zijn die voorwerpen ech ter verdwenen. In Engeland is bijna Whitehaven een pas- sagierstrein in botsing gekomen met eenige wagens, die in een tnnnel waren blijven staan. De schok was geweldigverscheiden rijtuigen werden verbrij zeld en tnsschen de 80 en 40 reizigers werden in mindere of meerdere mate gekwetst. Volgens de laatste berigten uit New York heeft de Heer Kelly particulier secretaris van den nit Ierland ontsnapten Stepbens openlijk afgekondigd dat Stepbens eerstdaags in Amerika kan verwacht worden daar hij den 2Ssten April nit Havre per stoomboot zou vertrekken en dat het bepaald in zijn plan ligt, om in Amerika de zaak der Fenians uit te breiden. De Minister van oorlog heeft de chefs der ver schillende reg. drag. gemagtigd het getal jongelingen 1 beneden de 18 jaren bij elk escadron nit te breiden i tot 8daartoe znllen alleen goed ontwikkelde 'jongelingen worden gedesigneerd van wie het te i verwachten is dat zij eenmaal flinke dragonders en later eene aanwinst voor liet kader znllen wor den. Men schrijft uit 's Ilage aan den N. R. C. Het amendement van Nierop op de cultuurwet is eigenlijk ren amendement Thorbecke. Het is door dien staatsman geconcipieerd en heeft reeds gedurende acht dagen onder diens vrienden in de Kamer gpcicoleerd waarvan echter geen besluiten kon liet in te dienen. Dit besluit heeft eindelijk de Heer van Nierop genomen. Uit Jiilich meldt men dal liet der policie aldaar na veel tegenweer ondeivonden te hebben, gelakt is een persoon te arresteren in wiens bezit een aantal voorwerpen vau waarde uit kerken afkomstigzoo als zilveren rozenkransen scliepters, kroonen een rood zijden en met goud geborduurde mantel enz.ter gezamelijke waarde van ongeveer 500 tbalergevonden werden. De aangehoudene is een koekbakker uit Wurm die reeds meermalen met de justitie in aanraking geweest moet zijn en herkend is geworden als een der dieven die een bezoek in kerk te Lüvenich hebben afgelegd, of hij behoord tot de bende boosdoeners die in den laasten tijd ook in Limburg zoo herhaaldelijk de kerken bestolen heeftkan vooralsnog niet met eenige zekerheid gezegd worden. Bij de posterijen in Prnisen bestaat ten ge volge van den jougste maatregelen door de regering genomen (het mobiliseren der armée) zoo groot gebrek aan den noodige personen om naar bebooren in de behoeften te voorziendat de provinciale derectenren zich tot de regering hebben gewend met het verzoek om alle oproepen ambtenaren enz. der posterij te ontslaan. Omtrent de te 's Hage plaats gehad hebbende proefnemingen met het nieuwe brandbluschmiddel 1' Extincteur vernemen wij het volgende: nadat herhaalde malen in verschillende tonnen en kisten, met krollen gevnld eene hoeveelheid van koolteer en petrolenm gelijk men weet de meest kwaadaar dige brandstoffen werd geworpen waardoor van alle kanten een felle brand nitbarste traden twee personen te voorschijn die ieder op den mg had den het nieuwe brandbluschmiddeldat gevuld was met watervermengd met eene hoeveelheid Bicarbonas Sodae en Acidum Tartaricum (wijnsteen zuur en soda) en blusebteu daarmede binnen drie minuten tijds den brand. De commissaris des Konings in die provincie, de burgemeester en wethoudersvele leden van den gemeenteraad de opperbrandmeester de gemeente-architectraitsgu- gaders eene talrijke menigte belangstellenden woon den deze proefnemingen bijen gaven allen her haaldelijk hnnne ingenomenheid en tevredenheid over deze zoo welgeslaagde uitvinding te kennen. Te Glasgow is eene spinnerij afgebrand waar door 600 arbeiders van werk zijn verstoken. Koning Victor Eraannel heeft Garibaldi aan het hoofd van 20 battaillons vrijwilligers gesteld. In de vorige week zijn er nit de kerk te Heere, al de zilveren ornamenten van het Maria beeld gestolen. De Tweede Kamer hondt zich nog steeds onledig met de beraadslagingen over de coltnnrwet. Uit Weenen meldt men, dat er voortdurend berigt omtrent krijgstoerustingen ont vangen wordt. In Bohemen wordt met ijver aan de versterking van Tberesienstad gearbeid. De Dnitsche middenstaten nemen eene oorlogzuchtige houding tegen Pruissen aan. In Beijeren schijnt eene ministrieele crisis te lieerschen. De Aarts hertog Reinier is naar Yerona vertrokken. Pre sident Johnson heeft aan Mevr. Jefferson Davis verlof gegeven haren echtgenoot te bezoeken. Bet in Polen gevestigde aantal Duitschers is tbans tot 282,000 geklommen. De Prins van Oranje en de Kroonprins van Denemarken hebben eene soireé bij Keizerin Na poleon bijgewoond. Eenige Hollandsche paarden koopera hebben eene bestelling van 6000 paarden voor het Italiaansche leger ontvangen. Te Hamburg is het standbeeld van Schiller plegtig onthuld. De Deeusche infanterie zal worden gewapend met geweren welke van achteren geladen worden. De Studenteu te Utrecht hebben zich tot een corps vrijwilligers georganiseerd. De omstreken van Mantna zijn onder waler gezet. De vestingwerken van Peschiera en Lear.ano zijn uitgebreid. Het voornitzigt van oorlog wekt in Italië de grootste getsfdrift op. Te Genna alleen hebben zich iu twee dagen 500 vrijwilligers

Schager Courant | 1866 | | pagina 2