niet meer het belang der zaak maar elkanders oudergang Iredoelden. Wat zal intusschen hiervan het gevolg zjjn. Na de intrekking der wet schiet naar ons inzien den minister niet anders over dan het ver zoek om ontslagen moet dit ontslag du aftreding van het gansche kabinet ten gevolge hebben. Eene ontbinding der kamera zou in de tegenwoordige omstandigheden zeer zijn af te raden, daar waar lijk reeds elementen genoeg voor spannig en ver warring zijn. Bovendien zou eene nieuwe kamer tegen over dit vraagstuk in dezelfde verhouding staan. Nu het ons is gebleken dat er bij dc liberale partij en tusschen hare leiders gebrek is aan eens gezindheid en zamenwerkingkunnen wij dc af treding van die partij als regering niet betreuren. Regering in eigentlijken zin is haar dan onmogelijk en de uitoefening van het gezag kan haar slechts leiden tot krachtsverspilling om haar bovendien verdacht te maken bij hare tegenpartij. Nu het gebleken is dat de eene helft der libe-1 rale partij, de andere helft mistrouwtis het niet meer dan billijkdat ons vertrouwen op haar ook begint te verzwakken. Niet dat wij ontrouw wor den aan dc zaak van het liberalismealleen is het onze pligt de mannen te verzakendie onze zaak tot eene persoonlijke kwestie verlagen. Geen beter middel om aan de vroegere regeringspartij de oogen te openen dan om aan haar het gezag te ontnemen. Als oppositie zal zij zich spoedig we der vereenigen en de onderviuding zal haar voor later tijd bewaren in dezelfde dwaling te ver vallen. Wij pleiten dus voor de aftreding van dit mi nisterie en zouden het zeer ongaarne zieu zoo er nieuwe kunstmiddelen werden aangewendom aan het bewind te blijven door de factie van de Put te. Maar bovenal dringen wij aan tot hereeniging bij de liberale partij. Van beide zijden zijn er groote fouten begaan. Het Thorbeckianisme gaat welligt te ver in zijne meening dat Thorbecke onmisbaarhet Puttianis- me te ver in zijne overtuiging dat Thorbecke mis baar is. In ieder geval had men bij het aanvaar den van den kolonialen strijd naauw vereenigd moeten zijnen het is onvergefelijk dat op dat oogenblikdoor uitstooting van enkele leden een nieuw kabinet gevormd is. Het is zeer te betreu ren geweestdat het tegenwoordig kabinet geene betere keuze heeft kunnen doentoen het een jurist zocht om zijne voorstellen te verdedigen. Het is onbegrijpelijkdat een minister van kolo niën eene wet voordraagtdie den Javaan eigen dom wil gevenzonder dat hij bij rnagte is te omschrijven wat hij door eigendom verstaat. Het is opvallend dat Thorbecke eerst als lid van de Kamer en niet als lid van het kabinet zijne bezwaren tegen het ontwerp aan zijne vorigen ambt genoot heeft medegedeeld. Maar bovenal valt te betreuren dat uitstekende menschen bij eene zaak die het publick belang geldt, kleingeestige driften kunnen bot vieren en het werk van jaren kunnen vernielen uit persoonlijke antipathie. Wij doen daarom een beroep op hun doorzigtvaderlands liefde en waardigheid en streelen ons met de hoop dat dezelfde handendie hier de vlag van het liberalisme hoog ophieldenna eene korte, maar leerzame ballingschapzullen worden geroepen om de grondslagen van een verlicht bestuur, ook voor onze koloniën te leggen. GE WOK E BERIGTEN Het ministerie heeft collectief zijn verzoek om ontslag bij Z. M. den Koning ingediend. In de vorige week stond te Dusseldorf een corps tot de landweer behoorende op het excercitieveld dat aan de uiteinden met linietroepeo was afge zet. Een der eerstbedoelde manscbappeo ontwaarde zijne echtgenootedie hem toewenkte aan de over zijde van het kanaal dat langs de eene zijde van het excercitieplein loopthij deed door teekenen verstaandat hij haar had opgemerktsprong zonder te aarzelen le water, omhelsde zijne vroow en keerde onmidJelijk weder naar het excercitieveld tongonder het luide gejuich der aanwezige toe schouwers en manschapper. in het rond verza- meld. 1 Bij het eerste corso (een waudelrid per rij tuig) dat te Berlijn op Dingsdag jl. werd gehonden,1 had Prinses Friedrich Karl het ongeluk door een haar toegeworpen Irouquet in het oog te worden getroffen. Dc daardoor veroorzaakte ontsteking heeft beide oogen aangetastzoodat de Prinses vrij ernstig daaraan lijdt. Uit Alcxnndrie wordt gemeldt, dat alle be- i| rigteo uit Arabie ontvangen gunstig lniden. Mie komen omtrent overeendat de gezondheidstoe- stand der bedevaartgangers uitmuntend is. Men S hoopt dus dit jaar den terugkeer der cholera-epi- 5 demie niet te vreezen te hebben. Berigten uit New-York van den 5den Mei meldendat een der schepen van de Fenians t de Engelsche schooner Wentworth heeft genomen. De benaming van het kaperschip ging daarop aan t boord van den Wentworth over, na haar schip) in den grond te hebben geboord. De federale stoomboot Winooski werd ter vervolging nitge- 5 zonden en slaande er inderdaad in de Wentworth l op te sporen doch misleid door den naam en het uiterlijke liet men het schip ongemoeid. Er loopt r thans een gerucht dst de Feniansdie zich aan boord van den Wentworth bevonden, zich op hetr eiland Grand Menan hebben nedergezet. Uit Pesth wordt berigt dat dagelijks sterke transporten uit Zevenbergen en uit de verwijderde deelen van Hongarije in gemelde stad aankomen, welke alle per spoorweg naar het noorden des lands worden vervoerd. Hoe groot het aantal goe- de militaire paarden is dat llongarijen bezit, wordt t eerst regt dnidelijk in dagen als de tegenwoordige; ruim 1000 stoks per dag worden aangekochten t liet schijnt dat de voorraad onuitputtelijk isin zoo groote menigte worden zij aangevoerd. Het Tielsch Weekblad «ijst op een brand- J ladder van nieuwe vinding door den timmerman Wildeman te Tiel bedacht, waarop de aandacht j van geraeentebestnuren wordt gevestigd. Deze lad- J der, die eene lengte heeft van p. m. 13 el, kant in een oogenblik door middel eener lier die aan het juk waarop de ladder rustverbonden ia opgerigt worden, liet geheele toestel rust op twee j wielen en kan zeer eenvor ,'ig overal vervoerd wor- i den de communicatie tusschen den ladder en het j brandende gebouw wordt daargesteld door loop-1 planken zoodat men dus teu alle tijden door de j ramen der verschillende verdiepingen toegaug tot i 1 het gebouw kan daarstellen. Voor een paar dagen had te Weenen aan i bet spoorweg-station een voorval plaats hetwelk 1 een diepen indruk op de toeschouwers maakte. Bij een transport van ongeveer 600 man van de reserve, opgeroepen om de wapeuen op te vatten was ruim de helft in handboeijen gesloten en onder bewaking gesteld van eeu zeer talrijk detachement linietroepen. De bedoelde manschappen spraken onderling buiten gewoon luid en niet (en guuste van den Heer von Bismarck. Naar men zegt zonden op 11 dezer., des voormiddags ten 10 ore, de ramen van het scbrijf- kabiuet des Koniogs van Pruissen eensklaps onder den invloed eener sterke uitbarsting hebben ge dreund hetwelk eene algemeene sensatie te weeg1 bragt. Bij onderzoek vond men aan de zijde van het Park een hol projectielhetwelk men door middel van een langen geleiddraad had doen sprin gen. Den dader heeft men nog niet knnnen ont dekken. Ook de Volks-Zeitoug maakt melding van eeue uitbarsting, maar volgens dat biad zou zij niet des voormiddags, maar des avonds ten 11 ure hebben plaats gehad, op het oogenblik dat de Ko- niug oit de opera kwam. Karl Blind heeft een brief aan den Times gezonden, waarin hij betuigt zijn zoon te beschoo- als een edel jongeling die zijn vaderland beeft zoeken te bewaren voor de ellende van een af- 1 schowelijken oorlogen op wieos nagedachtenis dos geen smet kleeft. Volgens een in handen der justitie gekomen brief van Cohen Blind was zijn voornemen om i door het ombrengen van v. Bismark de oogen der orsten te openen evenals door den aanslag van Orsini de houding van Keizer Napoleon te- genover Italië veranderd is. Op verzoek en op kosten zijner ouders is aan het lgk van Blind eene eerlijke begrafenis toegestaan. Het militaire feest, den 6 dezer te Lyon ten voordeele van het werk der jonge soldaten- i dochters gegeven werd door eene betreurenswaardige gebeurtenis gekenmerkt. i De paardenloopen waren eerst goed afgeloopen toen het de beurt der officieren werdwaarvoor er zes mededingers waren ingeschreven. Deze jonge en moedige officieren vlogen als een storm voorbij en in een oogenblik zag men ben met stof en bloed overdekt. Er was eene bank tegen den dijk der rivier ge plaatst, waar zij met hunne paarden moesten over springen. Zij waren reeds de rivier overgetogen en nog twee hinderpalen te boven gekomen toen zij over die noodlottige bank moesten. Het eerste paard struikelde op de belling en rolde over zijoen ruiter. Alstoen vielen al de andere over elkanderbehalve tweewelke den schok konden vermijden en den loop voortzetten. Den eerste der officieren was de borst ingedrukt en hij gaf nog slechts eenige teckens van leven. Zijn paard was stokdooJ gevallen. Een tweeden officier was de schedel verbrijzeld en hij werd op den slag gedood. De twee anderen hadden wonden of kneuzingen bekomen. In de vorige week kwam te Sint-Joos-tcu Noode een brouwerswagen iu vollen draf d'nnion- straat afgereden welke onder de hoogste bergen van Brussel mag worden getelden waar reeds meer dan eens ongelukken zijn voorgevallen. liet paard was reeds op hol van op den Boulevard de 1'Observatoire. Dien hoogen spitsen berg afrijdende was het aan den voerman onmogelijk zijn paard te stillen of het in tijds te doen keeren wat ten gevolge haddat het paard tegenover de straat op een huis aaukwam. Het paard keerde zijnen kop van het vensterraam afen sloeg er mede tegen den muur, zoodanig dat het zich den sche del half verbrijzelde. Door den schok werd de voerman van den bok gesmeten en gevolgd door twee tonnen bierwerd hij door hel vensterraam in de kamer geworpen. Al de meubels werden verbrijzeld welke zich in het vertrek bevonden. De voerman welke aanstonds werd opgenomen en naar het St. Jans-gasthuis gedragen is in den avond aan zijne wonden overleden. In alle deelen van Ierland neemt de landver huizing ontzaggelijk toe. Het schijnt dat inen in plaats van Ierland feitelijk aan Engeland te ont- rooven, het land ontvolken wil. De midden- en lagere klassen verlaten het eiland met al wat zij bezitten. Alle jeugdige en krachtige mannen be geven zich naar Amerika: slechts de ouden en zwakken blijven achter. Uit Cork alleen schepen zich elke week 1500 landverhuiz-rs in. GEMEKGDE BEIUGTEN. Naar men berigt zou de heer Poortman eer lang tot burgemeester van Schiedam worden be noemd. Te Weenen wordeu dagelijks honderde vrijwilligers aangegeven. De broeder van den miuister president van Oostenrijk te Weenen woonachtig rigt ten zijueu koste een vrijcorps op, uitsluitend uit Stiermarkers bestaande. In Rus land bevinden zich 10,000 med. doctoren en verdere geueesheeren d. v. één geneeskundige op de 7000 zielen. Uit Hoorn is, onder geleide van een korporaaleen detachement schoen- eu kleeder- I makers vertrokken om bij het dépot van het 7de 1 regemeut infanterie werkzaam te zijn. Prins Karl van Hohenzollern is door de wetgevende 1 kamer tot vorst van Rumenie verkozen. Naar men verneemt gaan Rusland en Engeland ijverig voort op deu ingeslagen weg tot bemiddeling tusschen Oostenrijk en Pruissen. i Uit Luxemburg meldt men dat Nederland, waarschijnlijk in de ouderstelling dat eene ver- i andering zal plaats hebben in den toestand van den Bond, het voorstel tot afscheiding van Limburg i uit deu Boud weder ter sprake gebragt. De feredale partij in Pruissen stelt alle mogelijke mid- i delen in het werk om den invloed vau von Bismarck te fnuiken. In Gallicie vreest men voor het bionenrnkken van Russische troepen in de Donau- vorstendommen in geval van het uitbarsten van een oorlog. Te Rome zijn zes pauselijke artelleristen met dolksteken omgebragt. In Oos tenrijk en Pruissen worden de oorlogs toebereidselen dag en nacht voortgezet. Ten gevolge van de aanneming van het amendement van den beer Poortman door de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de mi nister van Koloniën de cultuurwet ingetrokken. Den 14 is te Groningen bet naar de Koningin genaamd Sophiahais plegtig ingewijd geworden. Te Amstelveen zal eene nieuweberv. kerk en toren worden gebouwd. De veeziekte is ook in Ierland uitge.

Schager Courant | 1866 | | pagina 2