31 MWL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. YkY vt w \ns vft Thorbecke en de cultuurwet. Jfö £53. Tiende Jaargang. HZ VERKIEZINGEN. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenƒ1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder*0,16. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJIT3-EVEB F. J". O. DIDEBIOH. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. - Artikel 100 der kieswet bepaalt, dat de ge wone verkiezing van de helft der leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, moet plaats hebben op den tweeden Dingsdag der maand Junij. Weldra breekt dus weder het gewigtige tijdstip aanwaarin het Nederlandscbe volk door het uitbrengen zijner stemmoet beslissen over de regering vau ons vaderland. Is die verkiezing altijd gewigtigin de tegenwoordige omstandighe den is zij nog belangrijker dan ooit te voren. Na een vierjarig tijdperk van nooit geëvenaar- den bloeiwaarin werken werden tot stand ge- bragt of begonnenzoo groot als Nederland nooit mogl aanschouwenwaarin bet middelbaar ouder wijs op een voet werd ingerigtdat ons land thans inet geheel het buitenland in dit opzigt kan wedijverenwaarin eene bij ons geheel onbekend en toch allerheilzaamste gezondheids politie werd in het leven geroepen waarin met de plaatselijke accijnsen de laatstebelemmering voor het vrije binnenlandsche vervoerwerd weggenomen en waarin de schoonste gebeurtenisdie Nederland sedert 1813 mogt beleven, de vrijverklaring der slaven plaats hadna zulk een gezegend tijdperk treedt de liberale partij uit het bewindom plaats te maken voor personen eener behoudende rig- ting. Het zij zooMet zelfvoldoening mogen zij die een deel hebben uitgemaakt vau het vrijzinuig bewind terugzien op het doorleefde tijdperk. Door latere geslachten zal h«>t geprezen worden als de gulden tijd van Nederland. Maar mogen ook liberale staatslieden aftreden het Nederlandscbe volk treedt niet af, dat volk kan de vrijzinnigheid niet prijs geven omdat het daarin werd opgevoed en omdat het met haar zijn eigene natuur zoude verloochenen. Nu de geest der vrijzinnigheid dreigt te wijken uit onze regering is onze natie dubbel verpligt om te toonendat zij steeds vrijzinnig wil blijven en afkeer blijft voedenzoowel van godsdienstige hoogmoed en sectengeestals van een nationaal egoïsmusdat in de aan onze hoede door de Voorzienigheid toeveitrouwde volken niets anders ziet dan middelen van ons zeiven te verrijken. De nu op handen zijnde verkiezing geeft ons eene uitmuntende gelegenheid om te doen blijken van deze gezindheiddoor te stemmen op den voor het vele goededat een liberaal bestuur in het leven heeft geroepenals eene waarschuwing aan de behoudende regeringdie zal opvolgen om niet de handen t slaanaan het gene ons volk voor heilig houdk. Die verkiezing zal aan duiden dat men hier althars geen begeerte voedt om met eene verandering onzer onderwijswet de verdraagzaamheid uit t nze scholen te verbannen die verkiezing zal bew.jzen dat hier niet de in standhouding van een stelsel wordt gewenscht dat de Nederlanders ten koste van de Javanen verrijkt. Tegenover den heer OL1VIER staat de heer van Herwerden als oandida>J. in ons district. Gepro tegeerd door het dagbiad van 's Gravenhagedat orgaanvol hartstogt ?n bitterheid van de op de li regering beluste fractie der behoudende partij is hij een vertegenwoordiger zoowel van hendie de schoolwet wil veranderd hebben als van diege nen welke de Javanen tot eene eeuwige onmon digheid willen doemen. Zijne verkiezing zoude de zegepraal niet alleen van het behoud maarook van de reactie zijn. M ij hebben bij eene vroegere verkiezing ernstig gewaarschuwd tegen de onverschilligheid bij ver kiezingen die zelfs zoo ver gaatdat men zich niet eens de moeite wil getroosten om zich te begeven naar de stembus. Is zulk eene onver schilligheid altijd laakbaar in de tegenwoordige omstandigheden zou zij het dubbel zijn. Wie thansanders dan om gegronde redenenbij de verkiezing te huis blijft, toont daardoor, dat hem de toekomst van het vaderland hoegenaamd niet ter harte gaat en dat hij het burgerregt en den naam van Nederlander onwaardig is. Verscheidene dagbladen in ons vaderland heb ben niet onduidelijk te kennen gegeven dat zij de ondersteuning, door den heer Thorbecke ge geven eerst aan het amendement van den heer van Nierop, daarna aan dat van den heer Poortman toeschreven aan eenen personel^n wrok door hem gekoesterd jegens den minister van colonien. Het Volksblad gaat zelfs zoo ver, dat het als een straf voor die daadThorbecke onwaardig keurt onder de groote mannen van het vaderland te worden opgenomen. Wij noemen zulk eene ver heer OLIVIER zullen de kiezers van dit district oordeeling nit de hoogte even ongepast als on- loowel geven een bewijsdat zij dankbaar zijn f christelijk. Wie geeft den heer Bosch Kemper of andere dagblad-schrijvers het regt om te spre> ken van opoffering van overtuigingwat regt vaardigt de booze vreugde die zy aan den dag leggen nu zij zulk ceu leelijke smet aan een der edelaardigste karakters van onzen tijd meeneu te kunnen aanwrijven. Zoo het waar wasdat een staatsman als Thorbecke, zich zoo ver had kunnen vergetenom aan eene onedele drijfveer eene heilige overtuiging ten offer te brengen dan moest dit niet eenen bedekten vreugde-toon maar eene kreet van diepen rouw bij iederen regtge- aarden Nederlander doen opgaan. Zou het dan geen onherstelbaar vetlits voor ons vaderland zijn, zoo het in zedelijkeu zin een zijner grootste man nen voor eeuwig had verloren Zoude het niet eene smet zijn voor het geheele Nederlandscbe volk zoo de vreemdeling kon zeggen jaren lang heeft het zich doen leiden door een manzoo kleingeestigdat hij zich niet eens kon verheffen boven eene kleine vete Gelukkig wordt de aan- tijging door niets gcregtvaardigd. Thorbecke heeft zijne bedenkingen tegen de wet blootgelegd in een redevoering door die alle partijen werd geprezentot nog toe heeft niemand de door hem aangevoerde argumenten wederlegd, trouwens zij zijn ook niet te wederleggen. Maar hoe zou daar de redevoering zoo overtuigend was voor anderen, zou zij dan niet overtuigend zijn geweest voor den persoondie ze uitsprak Met het zelfde regt zou men kunnen beweren Cicero geloofde zelf niet aan de schuld van Catalinaof William Pitt verfoeide in zijn hart niet de slavern'j op wier afschaffing „hij bij anderen zoo sterk en over tuigend aandrongals dat men Thorbecke kau beschuldigen dat hij in de nit gesprokene rede voering zijne overtuiging prijs gaf. Bevat die rede niets dan sophisterijendan kan een knap man als Bosch Kemper ze gemakkelijk weerleggen dan zal het bem ligt zijn om aan te toonen dat daarin slechts eene opeenhooping van drogredenen wordt aangetroffen maar zoo lang men in gebreke blijft dit te doenbetwisten wij aan bem en aan ieder ander het regt om te spreken van opoffering van overtuiging. Naar onze meening kau aan Thorbecke in deze niets worden ten laste gelegd. Wij gelooven zelfs dat hij èn als minister èn als lid van de Kamersteeds een zelfde gevoelen heeft omhelsd. Het is waar in het afgeloopen najaar verklaarde hij volle sympathie te hebben voor de bedoelingen van den minister van colonienmaar ook na

Schager Courant | 1866 | | pagina 1