Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Tiende Jaargang. Een Volksblad? M 45G. SCHAGER COURA abonnementsprijs voor drie haanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iedcrcn Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle B0B0BBBA Die timmert aan den wcgli Verwacht gezegh. (Cats.) UlTGhEEPSTEE WED. JP. T. O. DIDEBIOH. PRIJS DER AOVEUTENTlëN I Van een tot vijf regels 0,75. Iedere regel meerderv 0,15. Do 85 cents zcgelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. 21 mmj. BEXEVEN ZFE^A-USraO. In het Volksblad van de vorige week lezen wij de volgende regels «Wij danken de redactie van de Schagcr «Courant voor de beleefdo toezending van een «nommcr harer Courant. «De mccningcn over staatkundige edelmoedig heid en grootheid van karakter kunnen verschil len. Intusschen berigt het Schager Weekblad: dat het in het vorige jaar reeds van algemeene bekendheid was dat THOR- BECKE en VAN DE TUTTE in een belang rijk punt, ten aanzien van decultuur- wot, verschilden." «Het Scliagcr Weekblad zal ons zeer verpilgten dit punt op te noemen. De zaak kennisdie een Weekblad openbaart, geeft den maatstaf aan waarnaar zijne oordeelvellingen moeten geschat worden." Deze woorden hebben een onaangenamen in druk op ons gemaakt. Niet zoo zeer om bun inhoud of beteekeniswaut deze is geringmaar om het weinig llollandsche in den vorm der gedachte uiting. De lezers van het Volksblad worden door dien vorm genoopt om heel weinig zaakkennis toe te schrijven aan ons bladdit enkel is het doel dat de schrijver zich voorstelt en dit bereikt hijterwijl hij dit doel reeds in de gedachte heeft door als een fatsoenlijk man eerst aan onze redactie zijnen dank te betuigen voor de beleefde toezending van een nommer onzer courant. Wij stellen vooral voor het volk beleefdheid op hoogen prijsmaar indien het Volksblad nog duizend jaar wekelijks blijft verschijnen, betwijfe len wij het of eene beleefdheid van deze soort aan ons volk zal kunnen zijn ingescherpt. Het zou kleingeestig van ons zijn, zoo bij wijze van uitzondering door het Volksblad deze beleefdheid was aan den man gebragt. Wij zonden er dan geene beschuldiging op kunnen bouwen. Maar het behoort tot de taktiek van het Volksblad eene zoodanig beleefdheid voor op te zetten om als de ooren gespitst zijn er eene beleediging in te blazen. Waarlijk, er is te veel verband tos- scben de woordvoeging en den gedachtengang om zoodanige praktijk te veroorloven in een Volks blad. Men zou er het volk niet beleefd door maken maar valsch. En daarom waarschuwen wij ieder lezer van het Volksblad voorde beleefd. heiddie het verkoopt. Men neme altijd geen de minste notitie van dc loftuitingendie het toezwaait aan zijn vijanden. Onder het gras ligt altijd dc adder. Zekerons zal het Volksblad ditmaal althans een verwijt van dezen aard niet durven toevoegen, Wij kunnen ook onmogelijk een: pater peccavi vernachtenmaar dit hopen wij in het belang der goede zaak dat het Volksblad zal trachten zich los te maken van deze tweede natuur. Zeker, zaakkennis is voor een Weekbladecu uoodig iets. Zij geeft dikwijl den maatstaf aan, waar naar zijne oordeelvellingen moeten geschat worden. Maar zaakkennis is niet altijd te bewijzen. Zij wordt meestal vertrouwdgeloofd. En geloof en vertrouwen volgen dry Vrij en lafheid niet. Nadat het Volksblad voor ons de bedoelde buiging gemaakt heeft, zegt het, dat dc mee ningen over staatkundige edelmoedigheid en groot heid van karakter kunnen verschillen. Ziedaar eene tweede eigenaardigheid. Hoe deftig staat deze periodeWelk een groote woorden Wat eene zaakkennis moet die man hebben die dus spreekt! En toch, woorden, woorden, woor den! roept Hamlet, wanneer men hem vraagt wat hij leest, en hier ook staan niet meer dan woorden, woorden, woorden! Was het de bedoeling van den schrijver om te constateren dat er tusschen ons verschil bestond in meeuing, en dat er (aldus) verschil tusschen ons kon bestaan in meening. Er ligt geen de minste be doeling in. De woorden zijn gebruikt om gedruisch te maken. Geen enkel lezer van het Volksblad heeft er de waarde van kunnen begrijpendaar de schrijver hem geheel onkundig liet van wat er eigentlijk in ons blad had gestaan. Behoorlijk toegelicht zou dc ziu ziju verstaan baar geworden. Tlians schijnt hij gerigt tot een geest, en wel tot een van de ongeloovigste soort, tot een die ontkentdat er verschil in meeninir kan bestaan. Maar toch ligt er in dien zin eenige conces sie aan ons. Er schijnt toch uit te blijkendat wat dan ook onze meening mag geweest zijn men ons liefst niet van dwaling betichtmaar het veiliger vindt om maar tusschen beiden te laten wie gelijk heeft en in het algemeen te zeggen dat er verschil kan bestaan over de vraag of er vast land is aan de Zuidpool en dos ook over de vraag, die ons bezig hield. Want inderdaad, even weinig als inen met de Zuidpool te malran heefteven weinig komt hier te pas dc vaststelling van het verschil in onze meening. Straks liooren wij toch, dat wij cr niets van weten en vervalt dus geheel dc concessie, die schijnbaar aan ons scheen gedaan. Nadat toch is medegedeeld dat de meeningen kunnen verschillen, haalt men eene zinsnede aan uit ons blad. Wij zeggen daarin, dut liet reeds in het vorige jaar van algemeene bekendheid was dat Thorbccke en van dc Putte in een belangrijk punt ten aan zien van de cultuurwet verschilden. Deze stelling past geheel in ons redebeleid. Waarom, zeiden w ijmaakt men er thans Thorbccko een verwijt vandat hij nu in mcening verschilt met van dc Putteals men verleden jaar reeds wist dat dit het geval was. Een groot man, zoo schreef het Volksblad, verandert zijne zienswijze met naar de omstandigheden. Thorbccke ia bier van zienswijze veranderd (natuurlijk als gevolg van de omstandigheden) derhalve is Thorbeckc geen groot man. Nu beweerden wijdat Thor bccke reeds verleden jaar naar het algemeen ge rucht zeiin een bclajigrijk punt met van de Putte verschilde en dat men dus de verandering der zienswijze van Thorbccke kon tegenspreken uit de bladendie thans van de verandering een ver wijt maakten. Wij ziju niet gelukkig genoeg een volledig exemplaar te bezitten van het Volksblad. Waarschijnlijk heeft het ook gebruik gemaakt van de geruchten die van een verschil spraken in den boezem van het Ministerie; die van een ge sprek wisten dat Thorbecke te Dresden had ge had. Maar hoe ookhet feit door ons gesteld schijnt zoo vast tc staandat het niet eens weersproken wordt. Althans dit doet het Volksblad niet en terwijl onze stelling dos ongedeerd daar staat dat het reeds in het vorige jaar van algemeene bekend heid was dat Thorbccke en van de Putte in een be langrijk punt ten aanzien van de cultuurwet ver schilden vergaat de kwaadspreker van Thorbecke niet van schaamte, maar doet hij de onnoozele vraag, in wat voor punt? Het Schager Weekblad, vervolgt hij, zal ons zeer vcrpligten dit punt op tc noemen. Welk een belagchelijke vertooning maakt schrijver hier! Wij hebben niet beweerd dat w ij wisten in welk pont de beide groote mannen verschilden. De gansche kwestie loopt niet over dit punt, maar over de vraag of het Volksblad ontkent of aanneemt dat er verle den jaar reeds verschil bestond tusschen Thorbecke

Schager Courant | 1866 | | pagina 1