SCHAGER COURA 28 MEM. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Burgeroorlog in Duitschland. M& 57. Tiende "aargang. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DUIB MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk a 1,15. Afzonderlijke Conranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITOEEFSTEB WED. IP. J". Gr. DIDEEICI1. PRUS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Qroote letters naar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PRANOO. Zoo is dan de vreeslijke broederkrijg in Duitsch land losgebroken. De herders die hunne kudden moesten hoeden hebben ze uil heerschzuchtover geleverd aan de woede der wolvenwant bij al de ijslijkheid en het mensch-onteerende der laatste gebeurtenissen is dit ten minsten een troostdat de oorzaak van dezen jammerlijken oorlog niet moet gezocht worden bij het Duitschc volk maar alleen bij zijn ellendige regeringen. Het zijn de vorsten, die lievelingen van Gods genade, welke de oorlogsvlam hebben ontstoken. In den boezem toch van het Duitsche volk wasdoor een vijf tigjarigen vrede, alle onderlinge afkeer en vete vergeten, sinds 50 jaren ong het geheele Duit- 'sche*^^ hét uekende li|tr van Arndt in alle oorden inet geestdrift, sinds 50 jaren was een groot en vereenigd Duitschland het ideaal voor iederen waarachtigeu Duitscher. Waren er geen koningenkeurvorsten en gra ven geweest, de namen van Pruis-SakserIlano- veraan en Swaab zouden weldra vergeten zijn ge weest aan het groote gastmaal van het vrije staatkundige leven zouden al de kinderen van het Dnitsche vaderlandals broeders hebben aange zeten en gewis zouden de verwante volksstam als Nederlanders, Switsers Denen en Zwe men den, spoedig gehunkerd hebben om met hen aan te zitten. Maar thans wie zal het broederslagtende volk niet schuwen Doch neen 1 gelijk wij zeiden op het hoofd des volks mag de vloek wegens dezen oorlog niet nederdalen. Vooral heeft het Pruissische volkin adres op adres, de regering om de bewaring van den vrede gebeden. Maar de ministerdie reeds voor 4 jaren had uitge roepen dat Duitschland mogt worden genezen door het vuur en het zwaar en dat inagt boven regt gaat, wilde den oorlog; over hem en over zijn koning, kome dan het bloed der mil- lioenendie in dezen rampzaligen oorlog zullen vallen. Klaarblijkelijk kan de koning van Pruissen nog niet gelijk zijn minister geheel den raensch uit schudden waarschijnlijk zal hij somswanneer bij rust op zijne sponde nog wel een fluisterende stem vernemen hem zeggende: „koning van Pruissen Ziet gij Jaar die velden waarvan de oogst vertrapt 13 die ontvolkte dorpendie steden verbrand en geplunderdziet gij daar die schare van vermink ten, die weduwe en weezen, die in alle oorden van Duitschland, tot (od om hulpe schreeuwen, ziet gij die huisgezinnen hun ellendig brood met tranen mengende. Er «ras een tijd dat de moe dersdie gij tot weduwen en bedelaarsters hebt gemaakt hare kinderen leerden voor u tot Qod te bidden er was een tijd dat de vader die daar ver minkt aan den weg zit,"tot zijn zoon sprak: God zegene den koning. Koning van Pruissen de geschiedenis zal eenmaal al die verwoestingen en ellenden op uwe rekeniitg stellen en de Eeuwige Regtvaardige daarboven, de Beschermer van we duwen en weczen, zal jle kreten hoorendie van alle zijden tot hem oprezen." Waarschijnlijk zal de koning van Pruissen van tijd tot tijd zulke ve^vii^'' hom door zijn geweten gedaan, hooren. Maar hij heeft een raiddel om het te paaijen door voor geheel zijn volk een algemeenen bede' dag uit te schrijven. Immers hij is een christelijk koning van een christelijk volk de blinde heidenen mogen ter algemeene verdelging uitgaan zonder God om zegen op hunnen voortreffelijken arbeid te smeekenniet zoo de christenen zij moeten naar de kerken snellen om in naam van Jezus, den vriend van alle volken en geslachtende over winning over hunne vijanden dat is de vernietiging van de bloem der natie, de verwoesting hunner steden en de ellende over heel hun land ver spreid van God af te smeeken. Gezegende uit werking van het christendom. Vroorae geloovige christel._,ke gemeentedie uwe zendelingen oost en west uitzendt, besteed uwe gelden om allerwegen heidenen tot christe nen te bekeeren maar laten zij de afgoden niet aanschouwen, welke gij vereert in uwe kerken, want zij zouden zeggendie Christusdie God: wier hulp gij bij de verdelging uwer vijanden inroept zijn wreeder en bloeddorstiger dan de af goden waarvoor wij knielen. Naar ons oordeel is met den burgeroorlog van 1866 het vonnis der veroordeeling over het ko ningschap in Duitschland uitgesproken. Ten derde male laat het profetische, gewogen en te ligt bevonden, zich hooren. Tweemalen werd het koningschap als door een wonderwerk gered, in 1812 toen de zon der fortuin en in 1848 toen het volk den voet zette op den nek der Duitsche vorsten, ontving het ernstige en dreigende ver maningen. Maai de boetprofeten werden met smaad weg gezonden, thans waarschijnlijk zal het uur des geregts komen. Yoor Duitschland zelve is in dezen oorlog het uur der wedervergelding reeds aange broken want wie ziet niet in dezen krijghet onmiddelijk gevolg van de berooving van Dene marken, ook niet de straf voor het gepleegde on- regt. En Pruissen en Oostenrijk en de Bond hebben zich schuldig gemaakt aan hemeltergend onregt jegens het weerlooze Denemarke'n. Uit koude berekening bleef Frankrijk -uit vreesachtig zelfbe lang bleef Engeland,- onzijdigbij de lafhartigheid der groote mogenheden vau Europa had het roo- verscomplut de handen vrijmaar zienu de dieven den buit beet hebben nu blijkt hetdat onregtvaardig verkregen goed niet gedijt. De weer looze vindt een wreker iu de roofzucht aclve Ar roovers. Gewis de waarachtige Heer der Heer scharen heeft getoonddat Hij meer is dan een moderne Mars, meer dan een blinde Gcd Kanon (dat hoogste regt der koningen.) Hij heeft doen blij ken dat Hij de harten der roovers evenzeer als de vaart der kogelsin zijne magt heeft. Zigtbasr heeft Hij getoond dat er eene wet der zedelijkheid isdie niemand ooit geheel straffeloos kan over treden en dat een elk die zich waagt op het pad des ouregtsdaarin vroeg of laat zijn onder gang vindt. De spreukmagt gaat boven regtmoet een gruwel in zijne ooren zijn. Het rijk wiens rege ring èn in haar woorden èn iu haar hai.delingen die leer huldigde, moet in de toepassing van die leer vroeg of laat de regtvaardige straf voor zijn misdadig pogen vinden. Want tegenover elke magt verrijst weldra een grooter magt, die de eerste te niet doet gaan, maar wat gebouwd is op regt, staat als op een rots. Het moge zijn dat Pruis sen als overwinnaar uit dezen oorlog zal treden, maar de vergelding zal het daarom niet ontgaan. De Koning en zijn eerzuchtige ministers zullen vroeg of laat het gepleegde onregtmet heete tranen beweenen. De wrekerdie thans Denemar- ke heeft gewroken zal vroeg of laat op het hoofd vau het Pruissische Koningschap de jammerlijke gevol gen van dezen rampzaligen oorlog doen te regt komen. Zonde bet niet reeds een begin van de staf zijn dat geheel Europa reikhalst naar de ver nedering van het Pruissische Koningschap. In Nederland is ook de wensch van het volk ten deze aanzien eenparig. Ons belang als Nederlan ders moet ons dan ook doen hopen dat de heersch zucht vau Pruissen worde gebreideld, Is Pruissen

Schager Courant | 1866 | | pagina 1