SCHAGER COURAN 12 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 459. Volkswapening. Tiende Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DBIK MAANDEN Voor Schager»f 1,00. Franco per post door het geheele Kijk 1,15. Afzonderlijke Couranten«0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad wordcu door alle TJITG-EEPSTEE "WED. IP. J. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) O. DIDEBIOH. PRIJS DER advlrtentiün Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 35 cents zegelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zy beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Van onderscheidene zijden isin den laatsten tijd aangedrongen op eene spoedige vrijwillige volks wapening. Bij den benarden staatkundigen toe stand van Europa is het dan ook geen wonder, dat een ieder het gevaarvolle onzer weerloosheid begint in te zien. Zoo ooit dan is hst thans de geschikte tijd om bij de Nederlanders den krijgshaftigen geest hun ner vaderen, uit de löe. en 17e. eeuw op te wekken. Het voorbeeld van üanover en Saksen moet ons hebben geleerdwat het zeggen wil ongewapend te staan tegenover eenen overmoedigen vijaud. Wij vragen hoe zoude het met Nederlajtë gegaan zijnzoo een aanzienlijk pruisisch leger corps in plaats van tegen Hanovertegen ons ware opgerukt Zouden wij met grooter eer dan zij uit den strijd zijn gekomen Een ieder mag die vragen wel aan zich zeiven doenmaar wij vreezen dat het antwoord weinig bevrediging zal wezen. En bij al het besef des gevaars blijft toch het Nederlandsche volk bijna geheel werkeloos. Ter wijl de oorlogsstorm door geheel Europa woedt is het als of wij verzekerd zijn dat hij ons alleen zal blijven sparen. In onzen overmoed verzaimen wij echter het éénige middeldat op den duor den vrede voor ons kan waarborgen. Want voor kleine 8taten geldt het evenzeer als voor groote, dat wie den vrede wil, zich voor den oorlog moet wapenen. De schold der werkeloosheid ligt dit maal echter nog meer bij sommige dagbladen, dan bij het volk zelve. Want een groot gedeelte der natie zelve, brandt van begeerte, om de handen aan het werk te slaan. "Vele dagbladen toch hebben de volkswapening ontraden, op ^roid dat door Snik eene wapening den gelukkigen toestand van onzijdigheidwaarin wij ons thans bevinden in gevaar zoude brengen. Wij gelooven dat dit be- weeren geheel ongegrond isen alleen zijn grond heeft in overdreven vrees. Wel is waar kan het oprigten van vrijcorpsen de onzijdigheid van een land, waar dit geschiedt, soms in gevaar brengen, maar dat kan dan alleen plaats hebbenals de wapening met een bepaald oogmerk van aanval tegen eenen bepaalden vijand geschiedt. Zoo had Napoleon in 1809 o. a. eene niet ongegronde reden om aan Oostenrijk den oorlog te verklaren, toen dit door het openlijk toelaten en aanmoedigen van het zoogenaamde fugendbund overal het volk de wapens in handen gaf met het bepaalde doel om de Franscheiv uit Duitschland te verja gen. Eveitzoo beschouwde Oostenrijk in 1S59 het oprigten van zulke vrijcorpsen in Sardiniëteregt als een daad van vijandschap hetzelve aangedaan, want het was bekend, dat die vrijcorpsen moesten dienenom Oostenrijk vroeg of laat. aan te val len. Maar niets vanhetgene onze onzijdigheid zoude kunnen compromiteren is daarentegen gele gen in eene volkswapeningten onzent onder de tegenwoordige omstandigheden. Die wapening kan geen auder doel hebben dan zelfverdediging. Wij gyjn een kleine Staat die van handel en nijver- heidtmoet levenvr:^ en onzijdigheid zij n de hoogste weiischendie wij voedeneenen aanval lenden oorlog kan ons niets d«n ellende aanbren gen, waut ook zelfs bij dei^ grootsten voorspoed zouden w ij daardoor het terreinwaarop onze handel zich beweegtbeperken. Voor ons aan veroveringen te denken zou krankzinnigheid ziju wie kan dus aanstoot nemen aan ouze volkswa pening. Nog meerwij zijn thans bevriend, zoowel met Pruissen als met Oostenrijk en Frankrijken onze eenigste wensch isbevriend met alle drie mogendheden te blijven. Zoo wij ons wapenen het is dus tegen geenen enkelen bepaalden vij and want worden wij ook al door den loop der omstandigheden misschien genoodzaakt om deel te zemen aan den oorlogop het oogenblik weten wij niet of wij zullen strijden aan de zijde van Pruissen tegen Frankrijk, of aan de zijde van jdit land tegen het eerstgenoemde. Onze volkswapening is dus alleen gerigt tegen eenen toekomstigen vijanddie onze onafhankelijkheid zonde willen aanvallen. Geene enkele mogenheid kan dan denkendat de wapening bepaaldelijk tegen haar is gerigtzoo bet eene of andere rijk daarin eene reden mogt zoeken om onze onzijdig heid te schendendan is het niet anders dan een voorwendsel, dat ook zonder de volkswape ning toch wel zonde zijn gevondenen in dat geval is het oneindig beter gewapend dan weerloos te zijn. De groote mogendheden zullen vrij wat meer eerbied en achting voor ons verkrijgenals zij bemerken dat de geheele Nederlandsche jongeling schap vrijwillig naar de wapenen is gesneld om als dc nood dreigthet vaderland te konnen BRIEVEN 1 IL 3 verdedigendan als zij ons daar zien ne derzittcn met de "handen in den schoot. Eene in den wapenhandel geoefende bevolking, ziedaar de beste bescherming onzer onafhankelijkheid. In de ure des gevaars laten de groote mo gendheden ons in den steek even als zij het ons in 1830 en Denemarken in 1864 hebben ge daan. En ook dan zelfs als wij onze onafliankc- lijkheid zouden moeten dank wijten aan de eene of andere groote mogendheidis die onafhanke lijkheid slechts een halvewant daardoor zouden wij zooveel verpligtingen jegens zulken Staat op ons laden, dat wij in eene even vernederende be trekking zouden geraken als die van Italië tot Frankrijk. Laten de Nederlanderg toch steeds de woorden gedachtig zijn die een hunner vurigste zangers (Loot?) hun toeriep Steunt niet te veel op Prinsen en op Grooten Zij snellen u ter hulpstrook dit met hun belang En anders zien zij kalm en koel uw ondergang, Of, zoo er hier of daar van 't wrak nog splinters springen, Daar zullen zij om strijd ter deeling zamen- dringen Zij zijn gelijk aan hendie oefenen 't regt van 't strand, Ter bergingals de kiel onweerbaar ligt in 't zand, Dan redden zij voor zich en pleiten om de stokken Zoo bood men Polen hulpdoor 't van elkaar te rekken. Steun Nederland, op uw regt, uw burgers en uw vloot Strijd zelf, dan vindt ge in God den trouwsten strijdgenoot. Ons leger is betrekkelijk kleinmaar met het grootste gedeelte der Nederlandsche jongelingschap gewapend achter zich, kan het vrij aanzienlijk zijn. Dat de Nederlandsche jongelingen zich dan haas ten om het voorbeeld der studenten aan de Aca demiesteden en der jongelingschap van Deventer te volgen. In elke plaats van eenig belang moet een of meer vrijcorpsen verrijzen. De vrijcorpsen moeten zich onderlingen met de regering in betrekking stellenopdat eenheid van werking daardoor worde verkregen. "Voorzeker willen wij onze jongelieden geenzins den raad geven onf nu, te midden van den vrede, hun beroep en hunne betrekking op te offeren

Schager Courant | 1866 | | pagina 1