GEMEE\TEAFR0\DIG1\GE\. GEMENGDE IIE1UGTEN. I.\GEZ0>DE.\ ST\RRE.\. verpligt is om zich te gedragen naar de voorschriften die hij ontvangt van wege de expresselijk bij de wet aangewezen autoriteit en dat, zoo deze antoriteit zich ten aanzien eener wetsbepaling vergist de burger voor de gevolgen daarvan niet etrafregtelijk aansprakelijk kon worden gesteld j dat hij veeleer zich houdende aan de voorschriftca van zoodanige autoriteit, moet geacht worden in redelijken zin niet anders te hebben knnnen handelen dat ein delijk wanneer iemand door de omstandigheden zeiven gedwongen werd verkeerd te handelen op grond van art. 64 strafregt er geen wanbedrijf aanwezig is en ontsloeg mitsdien den beklaagde van alle regtsvcrvolging. Het openbaar ministerie echter is hiervan in hooger beroep gekomen bij het Provinciaal Ge- regtsgof van Noord-Brabant, welks arrest in deze belangstellend wordt te geinoct gezien. Van de uitslag der verkiezingen kan men het volgende melden 1. Van de 75 leden der ontbonden kamer zijn 45 bij de eerste stemming op nieuw gekozen 0 zijn uitgevallen en 22 komen in herstemming. De uitge vallen leden zijn de lleeren Dirks Andreas van der Veen Dullert of Dam (tusschen deze twee moet worden herstemd) van lleukelom Jespera ,de Poorter Cornelis Olivier. 2. Van de leden, die vóór de motie Keuchenius hebben gestemd zyn herkozen 23 en uitgevallen 5 terwijl er in herslemmiug komen 11. Van hen die tegen de motie hebben gestemd zijn herkozen 15 uitgevallen 3 en komen in herstemming 6. Van de afwezigen bij de stemming van die motie ziin 7 herkozen en komen 4 in herstemmingterwijl 2 zijn uitgevallen. Sedert eenigen tijd is door Quesneville eene inktsoort vervaardigd, die te Parijs onder den naam van Encre pour les dames bekend, de eigsnscbap be zit dat het daarmede geschrevene na verloop van 14 dagen tot 4 weken geheel verdwenen is. Deze inkt werd door de Parijsche dames gebruikt, om vlugtig aangeknoopte liefdesbetrekkingen spoorloos te doen verdwijnen, doch het geval is ook reeds voorgekomen dat men hem ook tot een misdadig doel heeft gebe zigd, nnmelijk tot het teekenen van acceptaticn waarbij de handteekeniug op den vervaltijd was verloren gegaan. Zeer teregt heelt de politie dan ook de verkoop ver boden. Een Msrseillannsch koopvaardijkapitein, Devote geheeten, is op het denkbeeld gekomen om de jagt- liefhebbers uit te noodigen tot het houden eener groole jagtpartij, op het niet ver van de kust van Tunis gelegen onbewoond eiland Galita, dat voor een der rijkste jsgtvelden van de Middellandsche zee gehouden wordt, en waar het behalve van hazen, konijnen, pa trijzen enz. ook wemelt van klipgeiten, allerlei water vogels euz. De kapitein heeft den prijs der deelneming op 700 fr. per hoofd gesteld, en neemt daarvoor trausport en onderhoudkosteu voor zijne rekening. Den 25 October is, zooals de Courrier dn Gard meldt, het jagtgezelschap van Marseille vertrokken. Op den Boulevard des Italiens te Parijs wordt een aanvang gemaakt met onder den beganen grond eene metalen buis te leggen, welke van het Graud- Hotel naar het boofd-poskantoor zal loopen, en waar door de brieren zullen aankomen en vertrekken op nette kleine karretjes, welke door een zuig- en pers pomp in beweging gebragt worden. Dit is eene eerste proeve. Te Liverpool heeft Donderdag een geweldige storm veel schade aan de schepen veroorzaakt. Een schip is vergaan en verscheidene menschen kwamen daarbij om. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA- GEN, Herinneren de ingezetenen aan de bepaling van Art. 71 van het policie reglement luidende „Ieder bruiker van een pand huis tuin of ander perceel is verpligt de straat vóór en lang het perceel liggende behoorlijk schoon te honden van gras ruigte eu vuilnis alsmede om, wanneer dat door Bur gemeester en Wethouders is afgekondigdte zorgen dat binnen den tijd bij die afkondiging bepaald de straten gewied en schoon geveegd of geschrobt worden, alles voor zoo veerre zijn pand strekt de straf op deze overtreding gesteld, is bepaald bij artikel 471 Tan het wetboek van strafregt." „Ingeval eenig pand geen gebruiker heeft of daarover geschil ontslaat zal de Eigenaar op dezelfde straf, tot de naleving van bovenstaande bepalingen verpligt zijn." En geven wijders te kennen datDaar aanleiding van genoemd Art: 71, de daarbij bedoelde schouw zal plaats hebben op Zaturdag den 24 November 1866. Schagcn den 7 November 1866. Burgemeester eu Wethouders voorn. l)e Burgemeester H. R. de MEÊR De Secretaris A. J. van CANTFORT. Ten opzigte der gijzeling voor schulden is, in Pruissen in zoover een eerste slap tot hare op heffing gedaan dat de vcrplegings kosten die de schuldeischers moeten voorschieten tot op het dubbele worden verhoogd. Uit Hoogoveen schrijft men dat de turf goedkoop zal worden. Te Spier dijk is eene boerenwoning, met bijna alles wat daarin was, door brand vernield.Te Egmond aan zee is de cholera uitgebroken. De 64 ja rige sjouwerman A. Wijnbergen is te Amsterdam van eene stelling gevallen en zwaar gewond naar het gasthuis gebragt. Z. K. II. Prins nenderik is expres van Soest- dijk naar den Haag gekomen om zijn stembriefje in de bus te brengen dat is eerst ambitie. In de afgeloopen week hadden te Amsterdam plaats 19 sterfgevallen en 27 geboorten, en te Londen 1394 sterfgevallen en 214S geboorten. In Frankrijk zal eerdaags eene wet worden voorge dragen waarbij uitdrukkelijk straffen tegen liet tweegevechtworden bepaald. De Koningin van Spanje is bij de natie niet gezien. De heer Roelatits commandant der schutterij te Schiedam heeft zijn ontslag aan den Koning gevraagdde goede _mau heeft ruim 56 jaren dienst bij de schutterij. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der Re gistratie en domeinon te Alkmaar den heer W. .Vlacalcster Loop. In het kiesdistrict Alkmaar zijn tot leden van de 2e. Kamer der Staten Ge neraal gekozen de heeren Mr. C. van Foreest en Mr. E. H. 's Jacob 'u plaats van N. Olivier. De heer Gerrit Groot, te Akersloot, bekend als een der steunpilaren van de Schager-Veemarkt, heeft aan de algemeene armen zijner woonplaats een extra vet varken present gedaan. De En- gelsche soldaten worden dagelijks in het hardloo- pen geoefend. De Keizer van Oostenrijk is bijna door een brutalen kleermaker doodgeschoten. T« Quebeck zijn 2500 huizen verbrand waardoor 18000 menschen van hnisvesting zijn beroofd. Voii Bismaick wil maar niet beter worden. Vele Nassansche jongelieden vertrekken naar Ame rika, men zegt uit benaauwdheid voor de krijgs dienst. Te Apeldoorn hebben vier jongelieden gevochten met dat gevolg dat er een is doodge slagen. De Zaandamsche timmerlieden hebben een parig verhooging van loon aan hunne bazen gevraagd. Een sergeant der infanterie die als commandant in het paleis op den Dam te Amsterdam de wscht had heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. Als eene zeldzaamheid wordt gemeld dat te Dinxperloalle stemgeregtigden bij de jongste verkiezinghnnne briefjes hebben in geleverd. De maréchaussees hebben te Utrecht eeoe goede vangst, zij hielden 17 vette varkeus aan omdat er geen bewijs van herkomst bij was. Z. M. heeft voor de briefwisseling tusschen geneeskundige iuspecteurs en adjuncten met de ge-1 oeesknndigeo, vrijstelling van port verleend. i De Redactie rereenigt zich niet altoos met de gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. De ondergeteekenden zijn voornemeDS een histo rische en kritische beschouwing te geven der gevel- steeneD uithangborden uithangteekens opschriften in gevelsop borden en luifels ja zelfs de schit- derijen en rijmen op winkeldeurenschoorsteeneu en boerenwagens sluiten zij daarvan niet oit. Van al wat dienaangaande op verschillende plaatsen Tan ons Landvooral ook in afgelegen streken nog te vinden is of wat men zich nog heiinnert daar vroeger gezien te hebben dat zich door oudheid en zeldzaamheiddoor iets karakteristieks of vernuftige vinding onderscheidt - hetzij steenen basreliëfs in de gevels der hnizengeschilderde taferelen wapens beelden gebeeldhouwde of ge sneden lignren tot het huisde bewoners of de nering betrekking hebbende, of plaatselijke histo rische herinneringen betreffende hetzij opschrif ten spreuken of rijmen wenschen zij mededee- linü te ootvaugen. Hiertoe roepen zij de holp in van al hun land- genootcn van ieder die belang stelt in oud heidkundige nasporingen, ieder die het gewicht beseft van al wat de geschiedenis van het leven der volkeren helpt zamenstellen iederdie genegen is hun onderneming te bevorderen. Zij richten tot die allen het vriendelijk verzoek de opgave en beschrijving van elk zoodanig voorwerp van hout of steengeschilderd of gebeeldhouwd prozaschrift of rijm, en, wanneer de fignur zeer bijzonder is, liefst met een afteekcuing, hun te willen doeu toekomen onder 't adres van de heeren Gebr. KliAAY boekhandelaars te Amsterdam. Amsterdam 3 November 1866. J. VAN LENNEP. J. TE li GOUW, Mijnheer de Redacteur! Kreeg het ministerie in uw vorig nommer een lofrede van de redactie ik vermeen dat de spoor wegmaatschappij er .mede in roogt dcelen. Het is waar, honderden personen moestenals ze met deu spoorwagen te Behagen mede wildenveelal in regen en wind of koude staan wachten. Passagiers 1 en 2 klasse moesten gewoonlijk in de wachtkamer staan, terwijl de 4 n 6 stoeleu daar aanwezig reeds door zakkendragers en andere lieden waren ingenomenen dat is nog niet alleade maatschappij mede te zuinig zijnde om op buiten gewone marktdagen een genoegzaam aantal wa^sons disponibel te stellenzoo moeten vele passagiers zich laten welgevallen in een goederen- misschien beesten waggon gepakt of geplaatst te worden. Is dit misschien mede aan het stadsbestuur van Alkmaar te wijtenOok dat moet een pluimpje hebben. Het bewijst dat ze allen Schagen en omstreken kennenzijn wij een kwarteeuw verder Schagen moet een slation eerste klasse hebben. Uw Dienaar, XX. De laatste kaasmarkt 1S65. De iaatsts koemarkt 1866. SCHAAKSPEL OI'lillF No. tl. ZWART. ABC DEFGII Oplossing van de'Schaakspel—opgaaf No. 42 Wit Zwart A4 op A5 H5 op F4 E7 E2 onverschillig D6 F5 of A5 op D5f en mat. De 3de zet van Wit is afhankelijk aan den 2den zet van Zwart. Hiervan hebben wij goede oplossing ontvangen van J. F. te Si. Maarten, C. M. D. te Amsterdam. De reeds ontvangen oplossing van No. 43 komt ons onjuist voorals de le. zet van Zwart is E6 op D4 gaat die oplossing mank

Schager Courant | 1866 | | pagina 3