Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BÖIBKBBAG 13 Tiende Staatkundig Overzigt. Over eenige bezwaren tegen den parlementairen regeringsvorm. Jaargang. A<>. ïmg J \M £81. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het gcheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten e *0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle UITO-EEPSTEE "WED. JP. Die timmeitf-aan den wegh, Verwacht ^ezegh. (Cats.) J\ C3-3 DILERICH. PRIJS DER ADVERTBNTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN ZFIR-^IDTCO. =Z=i Ofschoon de magt van Frankrijk in de laatste jaren ontegenzeggelijk is getaandblijft het zoo wel door zijne geschiedenis als zijne taal nog het eerste land van Europawij zullen dan ook ons overzigt met Frankrijk beginnen. Dit land ver keert thans in stille rust, doch klaarblijkelijk is die rust niet te vertrouwenmaar moet men haar beschouwen als eene stiltedie den storm voor afgaat. De keizer Napoleon III kan als Karei V zeggende fortuin is als een speelzieke maagd zij verlaat ons als wij oud wordenwant hij zag in den laatsten tijd al zijne plannen mislukken zoowel in Italië als Duitschlandin Mexico als Algcrie. De uitkomst heeft wederom bewezendat zoo veel wat men aau staatkundig inzigt en overleg toeschreefveelal niets anders was dan het werk der fortuin. Napoleon III die voor eenige jaren ten komen louteren en veredelen meesttijds de kerk, zoowel als den citaatmaar het onregt en het zedebederfdie zij aankweeken in hun boezem, zijn hunne ware vcrdeivers. Ook het thans zich op zijn onregt nog verhoovaardigende Duitschland zal dit vroeg of laat ondervinden. De Pruissische oveijjeerschings politiek vindt reeds op alle paden die het wil inslaanonover komelijke hinderpalenzoowel in Hanover als in Frankfort neemt de tegenstanddien zij onder vindt dagelijks toe. Binnen korten tijd zal Ha nover voor Pruissen woiden, wat Polen voor Rus land is en Lombardije voor Oostenrijk is geweest, het zieke lid dat het geheele ligchaam krank dreigt te maken. Nog altijd schijnen Pruissische liberalen ver- blind door de flikkerlichten der door von Bismarck behaalde overwinningennog altijd blijven zij als een troep gebiologeerden de wenken gehoorzamen van den man der fortuin en des staals en des bloeds. nog door de raeesten als de eerste staatkundige n'mmer was de aanbidding van het blinde van de wereld werd beschouwd is van zijn hoogte 200 zeer zwang als thans in de Pruis- gevallen. De mislukking van zijne plannen met siscbe Kamers- Doch laat ben vrij knielen voor Mexico doet vooral aan zijn roem veel afbreuk, de instorting van den Mexicaauschen keizerstroon, ten koste van zooveel Fransch goed en bloed opgerigt, is misschien de grootste nederlaagdie Frankrijk sinds Waterloo heeft geleden. Een niet minder hun afgod laat hen zich aanbiddend werpen voor de verpletterende raderen van de zegekar waarop hun afgod troontdie afgod zal hen naar verdien ste weten te straffen voor hunne laagheid. Hun afgod laat zich door geeue hulde geen vleijerijen zorgwekkend vraagstuk zal voor de napoleontische verzoenen- regering eerlang te Rome worden opgelost. Zal het ontzag voor den keizer een genoegzaam krach- Op hetzelfde oogenblik dat de Kamer weergalmt van den lof des vrijzinnigen ministerslaat die li- tige slagboom zijn om de ltaliaansche revolutieberale regeriug «PP*1 aanteekenen van het vonnis, te weerhouden in haar vaartzal Italië uit vrees waarbij de hoofdman der liberalenvon Twesten werd vrijgesproken. Die liberale regering eischt een tweejarige gevangenisstraf, wegens het gebruik maken van een grondwettig regt. Op hetzelfde oogenblik dat de liberalen de schatten der natie veil hebben om den gelukkigen minister te verrij ken zegt een der ministersdat men des gevor derd met de Kamers korte wetten had kunnen maken. Ziedaar de aanbidding des blinden geluks en hare gevolgen? en ontzag voor Frankrijk te vreden zijn met het deel, dat het verkreeg, zal het niet zijn hoofd stad de bakermat van zijn roemals zijn regt- matig eigendom vorderen Wie die den gang der ltaliaansche revolutie heeft gevolgd kan op dat punt twijfelen. Italië zal zich meester maken van Romegelijk het zich in bezit heeft gesteld van Napels, Romagne en Venetie. Ook in dat opzigt zal dus de keizerlijke rege ring te zwak worden bevonden. Maar zoo de ltaliaansche revolutie zich meester maakt van Rome wat zal er dan worden van den edelen grijsaard, Pius IX, wat zal dan het lot van het pausdom zijn Wij voor ons gelooven niet dat de R. K. kerk eenig gevaar loopt. Die kerk in het politieke leven van Europa heerschttre- zal door geeuen storm van buiten vallen. at den de tegenstanders van den parlementairen re- rijken en kerken ten grond brengt is meestijds geringsvorm weder te voorschijn. Drie bezwaren j geen uitwendige ramp. De rampendie van bui- j worden doorgaans tegen dien regeringsvorm te berde Bij de algemeene malaise, die tegenwoordig gebragtnamelijk dat hij duur is dat onder zulk een bestuur weinig wordt uitgevoerd en tot stand gebragt en dat de souverein, als gebonden in al zijn doen en laten, wordt gebragt in ecnen ongelukkigen toestand. Vreemd genoeg hebben zelfs de verdedigers van den parlementairen regeringsvorm de gegrondheid dier bezwaren toegegeven. Naar ons voorkomt dreven zij echter daarbij de toegevendheid al te ver, want alle drie grieven missen allen grond. Voor 80 of 40 jaren toen Engeland liet land bij uitnemendheid van dien regeringsvormin financielen nood verkeerde en een Staatsbankroet van dat rijk algemeen werd voorspeld terwijl de effecten van het absolute Oostenrijk en Rusland voor de meest soliede der wereld guldenbad de eerste grieve misschien een schijn van waar- heidmaar thans nu juist de landenwaar geeu parlement bestaatten gevolge van een ellendig wanbestuur in den jammerlijksten geldnood ver- keeren, mag deze grieve niet meer worden aan- gevoegd. Bij slot van rekening is de 'parlemen taire regeringsvorm de goedkoopste gebleken. Het tweede bezwaar schijnt gegronder. Hoe vele klagten hoort men ook niet bij onsdat de Kamers niets doen dan pratendat zij in nutte- looze redetwisten den kostbcren tijd laten verloren gaanen dat er zoodoende niets tot stand komt. Doch ook deze grieve isals men de zaken wel beschouwt, weinig gegronder dan de eerste. De geschiedenis levert het bewijs, dat een parlemen taire regeringsvorm de werkzaamste van allen is en dat er onder denzei ven èn meer èn betere wetten tot stand komen, dan onder een absoluut bestuur. Let men op het getal wetten, dan heeft nooit cenig bestuur de parlementaire regering van Frankrijk gedurende de Staatsomwenteling in werk zaamheid geëvenaard. Fabelachtig schijnt ons het getal van wettendoor de Fransche nationale ver gaderingen gegeven. De constituerende vergadering gaf toch gedurende 18 maanden het aanwezen aan 2557 wettende wetgevende vergadering gedurende 11 maanden aan 1712 en de nationale conventio aan 11210 wetten. Men kan dus althans die parlementaire regering niet van werkeloosheid beschuldigen. Ook in ons vaderland hebben onze Staten—Generaal eer te veel, dan te weinig wetten gemaakt. Wje ons staatsblad inziet zal bevinden, dat bijna in ieder jaar de vruchtbaarheid vau de Kamers in hek Ier 11 COURANT1

Schager Courant | 1866 | | pagina 1