Het sterfbed van J. F. Helmers 2G Februarij 1813. m. »s\»tellen van wetteu is toegenomen. Die niet.*- doende en alleen pratende Stalcn-Gencraal hebben gedurende de 50 jaren van hun vernieuwd be- bestaan ons eene verzameling van wetten gegeven, die in omvang en getalal de ordonnancien en besluitendie de absolute Frauache koningen gedurende 5 ccuwcu aan hunne onderdanen gaven, verreweg overtreft. "VVij stemmen echter gaarne toedat vele wet- j tenwaaraan lang behoefte wasveel langer weg- blijven dan wel oorbaar is. Maar de schuld daar- van moet men niet uitsluitend wijten aan het j parlement. De oorzaak daarvan moet veel eer worden gezocht in tijdsomstandighedenonafhan- 1 kelijk van den regeringsvorm in gebrek aan be kwame mannen om sommige wetten tot stand te brengen en eindelijk in de aan onze natie ook in andere dingen zoo eigene zucht naar traag heid. Ook zakendie niets inct het parlement ge meen hebbenkomen bij ons langzaam tot stand, men denke aan bet woordenboek onzer taal, aan het standbeeld van \ondel. De schuld der lang zaamheid moet dus niet gezocht worden bij den regeringsvorm maar bij de natie zelve. Het bezwaardat de souverein is geplaatst in een ongelukkigen toestandgaat mede niet op. Het is goed en gelukkig voor den zwakken mensch, dat hij beperkt worde in zijne niagt. Een onbe paalde heerschappij maakt doorgaans den bezitter zeiven het meest rampzalig. De geschiedenis van de geslachten der onbepaalde gebieders is steeds met bloed en tranen geschreven. Een Nero en Caligula geplaatst op eeneu constitutionelen troon, zouden gelukkige en brave menschen zijn gewor. I 1■l-'-LU «1 I I J 1 Gelijk gewoonlijk het geval isvolgde ook bij den dichter na de overspanning uitputting, en die uitputting was de aanvang des stervens. De zoo even vermelde woorden waren de laatsten die hij duidelijk sprak wat hij nog verder uiltc wa ren half afgebroken volzinnen of woordenwel ker ware beteekenis somtijds moeijelijk was na te gaanof ook de zulkendie alleen betrekking hadden op eene aaudoening of behoefte des oo- genbliks. "Wie daar lag te zieltogen was niet meer de dichterniet meer de denkerniet meer de vurige patriot maar de menschde echtge noot en de vader; de sluijer blijve dus ten dien aanzien voor die sponde gespreidieder onzer kan zich eene voorstelling van zulk een sterfbed ge makkelijk vormen daar niet alleen de verbeeldings kracht, maar zelfs de herinnering van een dergelijk door de meesten zelf bijgewoond tooneeldat ge makkelijk maakt. Men groepere om een sterfbed een weenende gadevrienden die willen troosten en helpen, maar niets kunneneen kroost, dat de zegen des va ders verwacht en men zal de grondtype der veege sponde van iederen vader en echtgenoot voor zijne oogen zien verrijzen. Yan deze type wijkt ieder sterfbedhet zij iu de werkelijkheid aanschouwd, het zij ons beschreven door de pen van roman schrijver of dichter, weinig af. Met het uur des stervens wordt de mensch aan onze blikken ontogen om eene toekomst vol ge heimzinnigheid en nevelen te gemoeb te gaan maar het geen hij was als maatschappelijk wezen, het zij dan als staatsmanhetzij als schrijver of als dichter, blijft op aarde achter, dit wezen heeft te midden van de levendenzijn eigen lot gevallen zijn eigen toekomstgelijk de levende den. De Engelsche koningen George IIHT en IV waren de ellendigste wezens die men zich kan denken. Varen zulke wezens onbeperkt geweest in hun gezagzij zonden gewaad hebben in het bloed en de tranen der onderdanen. De Engelsche vrijheid heeft hare vorsten gevrijwaard voor den vloek van het nageslacht. GEMENGDE IlEllIGTE-V. In een huis te Dublin, hetwelk voor het ui terlijke een apotheek scheen te zijndoch waar binnen uaauwelijks voor eenige schellingen genees middelen zich bevonden hteeft de politie een geheel ntst Fenians opgieligtbenevens den eigenaar der gewaande apotheek. Achter den winkel heeft het huis eene roime zial die,700 personen kan be vatten en waarschijnlijk tdt exccitieplaats diende. In de maand Oct. jl. zijn 567 schepen uit de Rritsche koloniën in Engeland aangekomen en 373 derwaarts vertrokken. Vergeleken met dezelfde maand van 1865 heeft de invoerhandel eene kleine vermindering ,~de uitvoer daarentegen eenige vermeerdering ondergaan. G. lil. landman wonende te St. Maartensbrug, in de Zijpe, is gepasseerden Zaturdag avond, met kar en paard uit Alkmaar huiswaarts keerctide in het kauaal gereden en jammerlijk verdronken. Er is besloten om lpet gcheele Oostenrijksche leger met achterlaadgewcren te wapenen 580,000 geweren znllen verauderd worden in geweren naar liet stelsel Einder, waarmede men 14 schoten in dc minuut kan doen 350,000 dezer geweren zul len op 1 Mei gereed zijn. De kosten ziju geraamd op 3,100,000 11. Er zullen nog 420,000 naar een ander stelsel worden vervaardigd waarvan 200,000 ook tegen 1 Mei gereed zullen zijn. Die geweren van nieuwe constructie zullen vervaardigd worden naar het stelsel Ramingston en de patronen ge fabriceerd naar de gecombineerde stelsels van lia- mington en Peabody. Iu de afgeloopen weelfwerden te Ammcrstol 46 zalmen gevangende prijs is van f 1,75 tot f2, verkeert het nu eens in voorspoedondergaat het straks verdrukking, wordt het nu ter Hemel geheven straks der vergetelheid ten prijs gegeven. Geen merkwaardiger geschiedenisdan die der lotgevallen van een groot maatschappelijk wezen op aarde, na zijnen dood. Ook die van Helmers na zijn sterven is zeer belangrijk en leerzaam. Naauwelijks was de doodstrijd gestreden en stond de weduwe mit een brandend oog, waarin geen traan wilde komenen steunende op haar balf volwassenen zoon bij het lijk in stille smartof een geregtsdienaar kwam namens den keizerlijken procureur het huis binnenhij was voorzien van een mandaat om deu dichter te arresteren. On bekend met de ziekte en het sterven des dichters verzocht hij om dezen te spreken. De bedroefde weduwe had kracht genoeg om den geregtsdienaar te woord te staan: ETw mansprak hij ligt onder de verdenking dat hij door zijne gedichtende getrouwe Am sterdammers en Hollanders heeft opgezet tegen de roemrijke regering van den grooten keizer. Ik verzoek umij te volgen was haar antwoord zij bragt hem naar het lijk van haren mandaar ligt het lijk van den zanger der IloUandsche na tie zeg aan uwen meester dat diegenewelke gij zoektthans spot met alle magt der vreemde overheerschingzeg hem dat de dichter nog in zijn laatste dagen de herleving van Holland heeft voorspeld. De geregtsdienaar vertrokhet hem gegeven bevel van gevangenneming werd zooveel mogelijk geheim gehoudendaar de fransche regering te- regt begreep dat de bekendheid daarvan alleen kon dienen om de nagedachtenis des dichters bij zijne landgenooten nog heiliger en meer dierbaar te maken. Drie dagen later werd het lijk des dichters zonder eenige uiterlijke praal op het kerkhof te Muiderberg begraven de lijkbaar werd alleen vergezeld door den grijzen vader en den zoon van I den overledenalsmede door zijne vricuden Loots, per 5 oneen. Het dames concert te Utrecht bragt f1910 op. Op st. Nicolaas avond is het inons land overal slecht wcêr geweest. Gedeputeerde Staten van Drenthe hebben verordend, dat wegens de vele gevallen van hondsdolheid die zich thans in die provincie voordoen de honden tot 1 Februarij 1867, in dat gewest, moeten worden vastgelegd. Te Aalten heeft midden in het dorp een fikschen brand gewoed. Bij den predikant der gemeente Eoon-op- Zand is ingebroken en aan verschillende voor werpen voor p. m. f1000 gestolen. Mr. W. II. Dullert is te Groningen tot lid van dc 2e. Kamer verkozen. Te Hoorn is een nienw en goed ingerigt ziekenhuis geopend zoo iets behoort te Schagen ook nog tot de vrome wenschen. Te London zijn, in de vorige week, geboren 2128 en gestor ven 1459 personen en te Amsterdan in de maand November geboren 696 en gestorven 588. Te Amsterdam heeft eene christin haren dier baren echtgenootmet eene fhsch de hersenen in geslagen ter voorkoming van oploop is zij in den nacht geariesteetd en is een Jodin overleden die de navolgende legaten heeft gemaakt vrij van successieregtals aan de Synagoge de armen de armenschool en het weesmeisjes-huis ieder f 20,000, aan het oude mannen huis f 10,000 en aan het weesjongens-huis f5000. Te Egmond aan zee zijn vijf lijken aangespoeld. De 4e. aflevering van het Nederlandsche woor denboek is eindelijk verschenenlangzaam gaat zeker. Te Noordwolde is afgebraud het winkelhuis van Wiebe Wiebrens de Jong de vlammen deelden zich mede aau de woning van Romke Romkca Pnstma die Ook geheel afbrandde. Het huis van de weduwe ter Stecge te Kampen is door den feilen wind ingestort. Naar men verneemt maakt het- geschrijf en de klagtcn over de ver kiezingen te Almolo thans het onderwerp van een geregtelijk onderzoek uit, wij zijn zeer naar deu uitslag benieuwd. Benoemd tot notaris te I.eijmuiden de heer W. Boerlage. Op de Reguliers gracht te Am sterdam heeft -een heer zich opgehangen. De toestand van Mexico is niet zoo kalm als de fransche bladen ons willen wi,a maken men zegt dat moord en doodslag er aan de orde van de Klein en van Hall. Geen Hollander die de een voudige lijkstatie tegenkwamdie haar niet vol diepen eerbied groettewant een ieder besefte dat het gevallen vaderland in hem een zijner beste en trouwste burgers .had verleren. Het w as een schoone voorjaarsdag, toen het lijk ter aarde werd gebragt, De lente-zon scheen vrolijk in de geopende groeve, een sneeuwbloempje hief iu de nabijheid het een zame knopje uit het dorre grasde naauw ont waakte leeuwerik steeg vrolijk zingend naar boven, zij die het lijk wegdroegen zagen in dat alles be moedigende beelden en teekens voor het herleven des vaderlands. De erfenis, die Helmers naliet, neen! zij zoude niet aan slaven ten deel vallen, maar de vrije zo nen van Nederland zouden zich eens mogen ver heugen in de schatten zijner nalatenschap. Maar al scheen het ook aan de oosterkim een weinig te gloren, de lange nacht der slavernij bleef voordu ren, de kranke gevangene telde de slepende uren, en er scheen geen einde aan de duisternis te ko men toch waren de Nederlanders in de dagen van hunne langgerekte en pijnlijke verwachting den gestorven dichter innig dankbaardat hij hen ge troost had met zijne zangendat hij hun gespro ken had van den goeden tijddie wederkomen zonde. Ten allen tijde hebben de praktische Hollan ders in hun beroep hunnen aardschenhoogsten God vereerdvoor de meesten onzer is het beroeps leven het' eenige ware levenhet beroep is de Huisgod, voor wien wij het hoogste altaar bouwen, zoo lang wij in zijn dienst zijn is de vereering van andere goden afgoderij. Daarom kan de Hollan der geen schitterender hulde bewijzen dan wan neer hij bij het dienen van zijn God toont dat hij nog iets anders hooger achtgeen schitterender hulde dan wanneer hij om den wille van den be lijder, diepen eerbied toont te hebben voor den huisgod van een ander, en deze hulde werd Hel- mere gebragt. Helmers en Loots dreven namelijk zamen handel in kalk en cement. Op de ten

Schager Courant | 1866 | | pagina 2