De Militaire academie te Breda; den hierover voor den krijgsraad zullen te regt staan. Zoodanig onderzoek leidt in den regel tot nietszoo niet tot verergering van de zaak. Het feit ligt daar en er valt hier niets meer goed te maken. Eigen consciëntie is vrij wat onwraak baarder regter dan een krijgsraad over een jon gens dwaasheid. Doch niet alleen daarom deed het berigt ons leed. ft e ene inrigting van on derwijs is het bestuur verantwoordelijk voor alles wat gebeurt. Eeu infernale geest (met deze woorden duidt de Arnhemschc Courant de stemming der kadetten te Breda aan) heeft zijn oorzaak. Het is verre van ons het gebeurde tc wijten aan het besturend personeel der akademic. "Wij willen ge- looven dat dit alleen uit mannen bestaat aan wie met vertrouwen de moeijclijkc taak om jongelie den te leiden is opgedragen, Maar dit neemt niet weghet bestuur is verantwoordelijk voor alles wat gebeurt. Geen uitvlugt kan hier ter verschooning dienenen zonder dat over schuld is een bekende spreuk wilt gij den vrede, keer dan den oorlog. Wij juichcu uit dien hoofde de maatregelen toe die genomen worden om ons land in een verdedigbaren toestand te brengen en ons leger eenc inrigting te geven die het bruikbaar maakt. Maar wij kunnen niet goedkeuren dat het gevaar voor ccn oorlog als zoo dreigend wordt voorgesteld. De oorlog uit zelf verdediging is zeker een heilige pligt, maar de weerbaarheid daartoe ligt slechts voor een zeer klein gedeelte in onze legerorganisatie. In den jongsten oorlog heeft Pruissen aanvallender wijze te werk kunnen gaanmaar of hel leger even goed had voldaan tegen ccn aanvallenden vijand is een geoorloofde viaag. Pruissen verkeert in een groot gevaar. Het pruissische volk heeft in letterlijken zin zich zeiven te verdedigen tegen een militairen willekeur, die regten en vrijheden van liet volk vertreedt. De soldaten die het behoeft zijn moedige, vaderlandslievende bnrgersbereid om door daden te toonendat de vrijheid hnn lief is. De overdrijving van het gewigt van het of geeu schuld eenige uitspraak wordt gedaan zwaardbrengt de vrijheid daar ernstig in ge. kan aan het publiek slcehts voldoening gegeven vaar. worden niet door een onderzoek van het gebeurde, "Wij zijn niet bevreesd dat de stillebedacht- maar door eene vervanging van het besturend zame Nederlander in dezen zin ooit van krijgslust personeel. Dit mag ongelukkig zijn voor sornrni- zal branden. De militaire stand heeft regt op gen maar de aard der verantwoordelijkheid laat hooger achtiug dan men hier voor hem over niet anders toe. beeft. De opleiding van officieren aan eene inrigting Zijn pligten zijn hier niet in strijd met deals te Breda strookt bovendien weinig met onze regten van een Nederlander. Hij heeft een werk- begrippen. kringwaarop hij met reden trotsch kan zijn S De jonge meuschen daar gevormd komen als daar vrede en welvaart voor een groot gedeelte v vreemdelingen in de wereklvreemd aan de za- op hem rusten. Voor een ander en vrij wat be- menleviug vreemd aan lut soldaten wezen. De langrijker gedeelterusten zij op de nrlieidKwin- opluiding bij de fwjlmouitn knmt ons veel ver heid matigheid en eerlijkheid van het volkop kieslijker voor. Het is waar dat daardoor eene de stipte eerbiediging van regtop liefde voor uit haren aard ecnigzins aristocratische inrigting vaderland en koning. Bovendien, het zwaard kan '-( vervallen zou, maar daarentegen zou in het leger een knoop doorhakkenmaar het lost geen enkelzelf zich een beschaafder toon openbaren onaf- vraagstuk op. Daarom willen wij zeer onderschei- scheidelijk van de betere uitzigten die hierdoor den hebben een militairen van een krijgshaftigen voor den militair van minderen rang geboren geest. Een krijgsman is ieder. Ieder heeft een worden en van den omgaig met beter opgevoede post, aan hem toevertrouwd; vijanden die sjonge menschen. zijne rust belagen; schatten die hij te verde digen heeft. Deze overtuiging veld te doen vin den achten wij zeer nuttig. Geen grooter vijand voor onze rust en ons bestaan dan de onmoge lijkheid der voorstelling van gevaar en geen hul- peloozer wezen in tijden van nooddan de mensch die in een ander dan zich zelfzijn redding1 stelt. Meermalen is er geklaagd over den ongelukkigen i geest van verzet die onder de kweekelingen dier academie schijnt te heerschen. Herhaaldelijk 1 is geblekeHdat het militaire gezag ee n gering prestige bezit. Reeds gedurende eenigen tijd bestaat er bij de jongelieden eene oppositie, on- vereeuigbaar niet alleen met den bijzonderen aard der inrigting maar onverantwoordelijk tegenover iederdie de opvoeding zijuer kinderen aan de leiding van anderen toevertrouwen moet. De afgeloopcn week heeft een treurig feit ter onzerN kennis gebragt. Zoo zeer schijut alle tucht ge weken dat het leven der kweekelingen niet be veiligt is tegen de aanvallen van makkers. M ij hopen dat de voorstelling dezer zaak overdreven is. Intusschen deed het ons leed met ophef in de dagbladen vermeld te vinden dat 5 jongelie- GEWO\E ÏEIUGTEN Tot nu toe moesten in Engeland de gehuwde soldaten die tcu behoeve van de dienst naar el ders gezonden werdenslvtn huu huisgezin on derhouden iu de garnizoesplaats welke zij tijdelijk hadden verlaten. Thans leeft de Regering bepaald, dat iQ zulke gevaileu an het huisgezin van den soldaat rantzoeiien uit d> gouvernementsmagazijneu zullen worden verstrekt ,nf weldatin de plaats daarvan en uaar verkiezi^ van de vronwdeze 3 stuivers daags en elk de kiuderen IJ stuiver kan ontvangen. Het uitvoerigste tegram hetwelk tot nn toe door den trans-atlanschenkabel is overgeseind, is, zegt men dat, hetafk in de afgeloopcn week door de Regering der V-eenigde-Staten aan haren gezaut te Pat ijs werd gouden. Dat telegram be stond uit 4000 woordi het werd in 10 uren overgeseind en kostte 2(0 p. st. De fabriekarbeideiP. te Enschedé is gewoon jaarlijks ten varken te estvn. Dathetwelk hij dit jaar op schot had («i oud) beloofde iets goeds te zullen worden. Het as onverzadelijk en uiter lijk bleek het ook dafcet voer hielp. Zaturdag werd bet geslacht en zt het overtrof aller ver wachting want kwamen zestien biggetjes te voorschijn. De Times eene inwe nitbarstiog der run derpest in de North Ring berigtende, voegt daar bij dat er algemeene ves schijnt te bestaan voor nieuwe verwoestingen vi die ziekte tegen den tijd dat het vee voor deu wier gestald wordt. Dringend raadt het blad aan de echoudershuune stallen naar de voorschriften der deskundigen te reinigen en met ontsmettende middelen tc zuiveren alvorens het vee er weder te plaatsen. Om der curiositeit deelt men mededat de muizen te Leersum buit winterkwartier hebben be trokken en daartoe voornamelijk het kerkorgel ver kozen hebben waardoor genoemd orgel geheel Ontstemd is geraakt, daar dis dieren al het daaraan behourende lederwerk hebben afgeknabbeld en zelfs in de pijpen gekropcu zijn. bij het bespelen van het orgel hoorde men dan ook zoo schrijft men onsmeer muizen- dan orgeltoouenwaarom de wakkere onderwijzer reeds jagt op die vreemde orgelspelers gemaakt heeft. De Minister van Binnetilaudsche Zaken heeft bepaald, dat: lo. het houden van markten en van opeubare verknopingen van rundvee in alle gemeeuteu van Noordholland met uitzondering voor zoover slagtvee betreft voor die te Amsterdam, Haarlem en Purmerend na de 12e December e. k. is verbodeD 2o. de Commissaris des Konings in Noordholland gemagtigd is, het houden van openbare verkoopingen van rundvee toe te staan wanneer bet vee aan ééueu eigenaar toebehoort of bij bocdelverkoopiugeu tot deu boedel behoort. De Sémaphore de Marseille behelst tijdingen uit Athene van 29 Nov, waarin de eerste bcrigten, die omtrent het gebeurde in het klooster Arcassa volkomen bevestigd werden. Bedoeld klooster aldus wordt berigt, wordt verdedigd door 197 Chris tenen, terwijl er 343 vrouwen en kinderen tevens de wijk genomen hadden. Mustapha pacha tastte het met eene groote strijdmagt aan gedurende twee dagen en twee trachten werden tneer dan duizend kanonschotea op het klooster gelosten toen liet hem gelakt was een bres er in te schieten, drongen de Turken, die reeds veel manschappen hadden verloren uaar binnen. Toen had er nog een heldhaltige strijd plaats, die zes ureu duurde; maar plotseliug werd daaraan een einde gemaakt door eene outploffing, die het grootste deel van het gebouw in de lucht deed springen. De opstandelingen hadden het vnur in het buskruid geworj en. Een telegram uit Triest zegt dat de archimandriet Gabriel dit heelt gedaau. Ongerekend het aantal dooden is dat der gewonden zee; groot. Meer dan 1000 der laatsteu zijn uaar Canea en naar Sonda vervoerd daar het hospitaal te ltclbvme ben niet allen kon bevatten. Pit een dezer d.rgcir door de dagbladen open- baar gernaakteu brief van deu lieer Russin» aait een Italiaansclieu muzikaler) monnik Aheia geheeteu blijkt, dat hij onlaugs bij deu Paus heelt aange drongen op het invoeren van middelen, tot opbeu ring vau het in diep verval verkeerende 11. Kathol, kerkgezang, maar nog geen beslissend antwoord van den H. Vader op zijn voorstel ontvangen bad. »Ik hoop, zegt Uossioi, mij op nieuw te dezer zake tot Z. li. te wenden, zoodra de loop der staatkun dige gebeurtenissen hooid en hart van mijnen geliefden Pius IX eeoigzius tot iust zal keLbeu gebragt." De minister van financiën heeft op het adres van een wagenmaker den ontvanger te Vzijn ontevredenheid doen betuigen, omdat deze zonder magtiging de beschrijving hoofdzakelijk door zijn geagreëerde klerk heeft doen verrie'.en, en de agre- atie vau dien klerk doen intrekken, omdat deze in strijd met de wet zich voor het invallen der biljetten voor de patenten heeft doen beloouen de klerk moet verwijderd worden vau het kantoor. Volgens den Almanach de Paris telt Mexico 7,995,426 bewonersdie over 20 proviucien zijn verdeeld. Onder deze behooreu 40,000 Europeanen, 1,100,000 creolen 5,900,000 Indianen en 1,500,000 mestizen. De Mcxicaansche schuld bedraagt 931,600,000 frs. en de jaarlijksche ontvangsten van het keizerrijk beloopen 100 millioen. Bij de tweede voorstelling van Sardoo's tMaison Nenve" te Parijs is het zeer onstuimig toegegaan. De claque applaudisseerdede cabale floothet publiek morde en de policis bewerk stelligde verscheiden arrestatien. De Monitenr du Soir doet in rijn wekelijksch overzigt uitkomen dat de terugkeer der Itali- aansche bisschoppen naar hunne diccessen op de bevolking een zeer gnr.stigrn indruk heeft gemaakt, en voegt er bijdat de Paus een opcubaar blijk heeft gegeven van zijn vertrouwen op de toekomst en op de deugdelijkheid der voor den H. Stosl bedongen waarborgendoor alle bisschoppen der R. Catliolieke kerk tegen 2 4 Junij 1867 te Rome bijeen te roepen. V erledeu Zaturdag had een droevig ongeluk, iu de nabijheid vau titeinop de Maas plaats. J

Schager Courant | 1866 | | pagina 2