bkcmk Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. $9) Staatkundig Overzigt. Duitsche onderdanigheid, Neder- landscke zelfstandigheid. Tiende Jaarkrans. tjitg-eefstee wed. f. cr. <3* xdixdsürioh:. 'Jfê 483. b""»* A°. 1806. H SCHAGER COURANT; abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert sn den vegh Verwacht g. ;egli. (Cats.) PRIJS DER ADVBRTENTlëN: Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FEANCO. Bij den dood van den edelsten en christelijk- sten Staatsman onzer eeuw, Abraham Lincoln, scheen de toekomst van hst roemrijkste gemeenebest der wereld aan onwaardige handen te zullen worden toevertrouwd. De toenmalige ondervoorzitter Johnscn toch was volgens de geruchtendoor Americaansche dag bladen verspreideen man van een onwaardig karakter en geheel overgegeven aan de zonde der dronkenschap. Het feit, dat hij op eene gewig- tige openbare zitting van het congres in een staat van dronkenschap had verkeerdscheen deze beschuldiging al te zeer te wettigen. Men ontzag zich niet hem te vergelijken met hpt paard dr.t door Caligula tot consul was geproclameerdhet cenige wat hem in de oogen der Americanen nog een weinig aanzien gaf, was den door hem steeds aan den dag gelegdeu fauatieken haat tegen de oproerige Zuidelijken. Nog geen twee jaren zijn er sedert de verhef fing van Johnson tot voorzitter vcrloopen en reeds staat zijn persoon als een toonbeeld van een waar- digen bidachtzamen en standvastigen staatsman voor het oog der geheele wereld. De dronken kleermaker heeft in zijn staatkunde eene waardigheid en eeueu adel ten toon gespreid zoo als door niemand in het monarchale en aris tocratische Europa is geëvenaard. De man met zijnen fauatieken haat tegen de Zuidelijken is, toen het welzijn des Staats het vorderde, hun beschermer gewordeD. Gelijk het gewoonlijk in relijke gevallen gaat heeft zijne gematigheid hem den haat der drijvers op den hals gehaat. Tegen over de bedachtzame staatkunde van den voorzitter, die de verzoening tusschen de van een gescheurde Staten door zachte middelen wilde tot stand bren gen en de vrij geworden slaven eerst langzamerhand tot vrije Staatsburgers wilde verheffenstond de hevigheid eener partijdie de onderworpene Zui delijke Staten voortdurend als wingewesten wilde behandelen en het stemregt op eens aan alle negers wilde geven. Deze partij schijnt in het congres thans zulke eene beslissende meerderheid te hebben bekomendat de voorzitterwil hij den Ameri- caanschen Staat niet op nieuw bloot stellen aan de gevaren van een burgeroorlogwel genoodzaakt eal zijn om toe te geven. De voorzigtige staatkunde van Johnson zal daaiom echter niet geheel onnut zijn geweest, door zijn beleid hebben de Americanen tijd gehad om tot bezinning ta komende bloeddorstige wraak van den overwinnaar is bekoeldde Zuidelijken hebben gelegenheid gehad cm tot verademing te komen en zelfs voor de opvoeding der negers heeft iets kunnen geschieden. Aan de staatkunde van Johnson moet men liet dank wijten dat Ame rica is bevrijd gebleven van die uitbarstingen van bloedige wraakzuchtwaa au ieder opgestaan maar weder onderworpen land het toonccl is geweest zonder hem ware waarschijnlijk de onderwerping gevolgd door even bloed'fce tooneelen al3 eens in Polen en Hongarije hebbri plaats gehad. In de tegenwoordige omstandigheden is ds overwinning der radicalen veel minde, gevaarlijk dan zij voor anderhalf jaar zoude r:jr geweest;ntëge»»defl je- looven wij dat zij het Americaansche gemeenebest zal vrijwaren om weder te vallen in de fout van al te groote toegevendheid jegens de Zuidelijken een fout die een der oorzaken van den bloedigen burger-oorlog is geweest. Ook mag het niet worden voorbijgezien dat indien men al te lang uitstelde om de negers als vrije burgers te erkennener van dat uitstel wel eens afstel kon komen. Want gelijk men weet bestond er in Noord-Ameriea een diep gewortelde afkeer jegens alles wat neger is of slechts een droppel negerbloed in de aderen draagtdie afkeer thans grootendeels ten gevolge van den burgeroorlog weggenomenzonde bij den vrede waarschijnlijk weder boven kemen. Terwijl men eindelijk in het oog moet houden dat de zoogenaamde negers in America voor een groot gedeelte even blank en beschaafd zijn als de beste Jankees, want onder negers worden verstaan allen wier stamboom, al is het ook in het derde of vierde geslachtspreekt van eenen enkelen neger of eene enkele negerin. Deze allen waren door de veroordeelden van hun land van het stemregt uitgesloten voor deze al thans zal de overwinning der radicalen een zege praal des regts zijn. In America schijnt de hand der overwinning overal zegenend uitgestrekt om het regtna bange worstelingte kroonen. In Mexico is de door vreemde bajonnetten gevestigde troon zoo goed als ingestort en de kleine republiek van Paraqnay heeft gezegevierd over het magtige bondgenootschap van Brazilië en van de Staten der la Plata. Ook hier weder was de slavernij de ware oor zaak van den oorlog ook hier weder hebben het regt en de vrijheid gezegevierd, Driewerf geluk- i kig Americawel mag ons werelddeel u dio over winningen benijdenwant in Europahelaas is do zegepraal van de vrijheid en het regt eene groote zeldzaamheid geworden. Ja I wat meer is er schijnt in onze koude gemoedereu geen sym pathie meer te kunnen ontwaken voor de worste lingen der vrijheid. Zelfs het met zooveel man nenmoed strijdende Candia tegen de overmagt der Turken laat ons koud. En toch moest Europa bedenken welke roemrijke herinneringen aan dat eiland zijn verbanden Vooral het thans weder met Veuetio verbonden. Italië moest de heldenge stalte van Morosini en Künigsmarck voor zijne oogen zien verrijzen. Helaas in zijn voorspoed schijnt Italië vergeten dat het ongelukkige eiland eens door zijn roemrijkste repnbliek gedurende 2i jaren is verdedigd tegen de overmagt der Turken. Aan dat eiland kleeft voor ons Nederlanders eene her innering die verre van roemrijk is, want onze baatzuchtige handelspolitiek was in 1G6S een der voornaamste oorzaken dat het heilige kruis moest onderdoen voor de halve-maan. Onze vaderland-che geschiedenis leert ons op iedere bladzijdedat ij veel goed hebben te maken. In onze zelfzucht hebben wij veelal de vrijheiddie ons had groot gemaaktbij andere volken belemmerd. Mogt het Nederlaud der 19e. eenw zich ook in dat op- zigt niets hebben te wijten In het in Saksen uitgegeven humoristische tijd schrift, die fliegende b lat ter, kwam onlangs een verhaal voor van eenen armen luitenantdie met verlof zijnde zoo geplaagd werd door den commandant van de stadwaarheen hij zich ia zijn verlof had begevendat hij gedurende de vier weken van zijn verlof veertien malen arrest van twee dagen kreeg, telkens wanneer hij na afloop van zijn arrest zich naar den commandant begaf om hem zijnen dank te betuigen voor de genadige straf, kreeg hij van zijn nimmer moeden kwelgeest, om even nietige reden als de vorige keer, een arrest van twee dagentot dat ten laatste de vier weken van zijn verlof waren verstreken. VV ij weten niet in hoe verre men op zulk een verhaal af mag gaanmaar toch komt het ons niet onwaarschijnlijk voor, dat er in Saksen bij de officieren eene gewoonte bestaat om hunne superieuren na volbragten straftijd te bedanken voor de genadige straf; mogt dit zoo zijn dan noemen

Schager Courant | 1866 | | pagina 1