Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Elfde Jaargang. A°.,i867. zz Tijdsbeschouwingen. 'M tiSH. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN: Voor Schtgen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk *r 1,15. Afzonderlijke Courantenw 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITQ-EEFSTEB WED. IP. CT. Q-3 DIDEBIOH. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekbandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN liet nieuwe jaar. Het is eene oude goede gewoonte elkander bij den aanvang van een nieuw jaar alles goeds toe te wensehen. Tusschen lezer eu schrijver van een dag of weekblad ontstaat on merkbaar eene betrekkingdie op hartelijker en w.-lgemeender toon dan vaak met andere vrienden en bekenden het geval ishet heil en zegen voor elkander op de lippen brengt. Bovendien de bloei en vooruitgang van ons blad hangt voor een groot gedeelte af van de welvaart onzer ge meente en de nicuwjaarswensch 's dus welligt nog niei eens zoo geheel onbaatzuchtigal dichten wij ons de voortreffelijke maar zeldzame eigenschap der onbaatzuchtigheid toe. Dat het dan in 1S67 Sckagen wel ga dat inwoners en bestuur eendrach tig aan de taak werkzaam blijven out het belang der gemeente te bevorderen door de ondersteuning van al het eigenaardig goede dat de plaats onzer inwoning kenschetst en door de overwinning van zoo meuige nog bestaande hinderpaal legen de vrije en ruime ontwikkeling onzer plaatselijke be langen. Dat ook ons in onderscheiden opzigten gedurende het afgeloopen jaar zoo diep geslagJl Nederland een tijdperk van verademing vinde in den jaarkring, die zich ontsluit. Moge door Gods goedheid ons land voor uitwendige rampen bevrijd blijven en bnrgerdeugd en edelaardige vaderlands liefde onder ons worden aangekweekt als een ons niet te ontnemen schat. Waar liefde voor het degelijkegetrouwheid aan het ware en geloof aan de overwinnende kracht van zedelijkheidverstan delijkheid en godsdienst den zin van het Neder- landsehe volk blijft versierenkan de toekomst ons slechts voeren tot gelukkiger toestanden. Al leen op de veredeling en strenge toepassing onzer beginselen komt het aan en wat dit jaar dan ook geve indien het ons in dit opxigt slechts sterker maaktis er geen vijand die ons deeren, geen ramp die ons ontmoedigen kan. Mogen die beginselen ons spoedig voeren tot het herstel der goede verstandhouding tussen regering en verte genwoordiging door beiden warsch te maken van praktijken met haar in strijd en wij aldus in liet bezit ecner verlichte regering en van eene vertegenwoordiging die hare regten en pligten kentwaardig den rang blijven handhavendie ons vaderland op staatkundig gebied bezit. liet Dagblad van Nederland. De opgo rigte vercenigingdie zich ten doel stelt het uit geven van dit Dagblad telt onder hare leden geene dan bekwame menschen. De meeste hunner heb ben op Staatkundig en letterkundig gebied zich reeds een wel verdienden naam verworven. En toch zijn wij niet zonder beduchtheid dat van de onderneming niets te .egt zal komen. Zij zal vermoedelijk bezwijken onder de mededinging, die zij inct andere gevestigde bladen in liberalen zin zal te voeren liebbon. Inzonderheid zal het haar moeite kosten zich tegenover het Handelsblad staande te houden. De onderneming is waar schijnlijk op te groote schaal aangevangen en een dagblad dat alle andere in Nederland verschijnen de dagbladen in grootte overtreft, maakt zich de tevens gestelde taak o^_. tevens het beste blad in Nederland te zijn zeer moeijelijk. Het ligt wel eenigsints in den geest van onzen tijd om ui terlijke vertoouing op prijs te stellen doch dik wijls ligt de oorzaak van het mislukken des ei genlijken doels juist in de grootschhcid der grond slagen waarop men bouwen wilde. Yan het klei nere tot het grootere te komen is gemakkelijker en veiliger weg dan dien men stelt in de hand having van een ingenomen hoog standpunt. ij stemmen gaarne toe dat inzonderheid de groote dagbladen in ons vaderland weinig getuigen voor de beschaafdheid en ontwikkeling van ons pu bliek. De meest gelezen courant van ons vader land onthoudt zich zorgvuldig van elke politieke be schouwing. Hare redactie, zoo uitmuntend geschik* voor de leiding der publieke opinie bepaalt zich tot het geven van een vrij naauwkeurig overzigj uil de meest gelezen buitenlandsche bladen. Maar nationaal in dezen zin is de orpegte Haarlemmer niet. Het is alsof ons volk geen belangen heeftwaarbij het de moeite waard is stil te staan. Naar de opvatting ven het Haarlem sche blad is de taak vsn den dagbladschrijver niet meer dau het als in een spiegel teruggeven van enkele tijdelijk het publiek bezig houdende gebeurte nissen de andere zijde van die taak om het aan een toekomstigen geschiedschrijver gemakkelijk te maken eens de geschiedenis van het Nederland onzer dagen te boek te stellenwordt geheel uit het oog verloren. De leading artikelen van het Handelsblad mis sen over het algemeen alle bevalligheid van vorm en schoon een enkele maal door de vrij groote uitgebreidheid van dit blad een nummpr verschijnt waarin veel lezenswaardig voorkomt heeft het even min als de Haarlemmer rogt op den naam van een nationaalNederlandsch dagblad. De Nieuwe Rotterdammer courant is enkel een blad voor den handel en door de bijzondere wijze waarop hare aandeelen zijn geplaatst loopt zij telkens gevaar slechts partij belang te dienen. Aan een goed dagblad heeft Nederland dus wel degelijk behoefte en mogt de oprigting van het dagblad van Nederland't geen zich voor stelt om tot een volkszaak te maken de verdedi ging van de belangen van regt en waarheid in den strijd, die de tijd aan de menschheid te strij den geeft, gelukkenzeker zullen wij ons daarin verheugendie in bescheidene kring en met be perkten krachten steeds naar betzelfde doel heb ben gestreefd CiEYYOiNE BE1UGTEN Laatstl. Maandag is te Ten Post door den heer officier van justitie te Appingedam met den heer reg- ter commissaris onderzoek gedaan naar eene op groote schaal gepleegde verduistering van goederen, behoorende tot den boedel van den onlangs in staat van faillisse ment verklaarden kasteleia aldaar E. IV, en is hiervan het gevolg geweestdat eeD groot aantal van die verduisterde goederen zijn gevonden en in beslag ge nomen by onderscheidene ingezetenen van dat dorpje en van het naburige Kroddeburen, die allen als goede vrienden Tan den gefailleerde zich tot het bewaren dier goederen hadden laten vinden. De gefailleerde zelf is onmiddelijk na afloop van het onderzoek des nachts naar het huis vau arrest te Appingadam over- gebragt. Omtrent den moord op SU Nicolmasavond ge pleegd, verneemt men in het reztgeloovige Gaasterland vreemde geruchten; er wordt toch onder de geloovigea verhaald, dat de vermoorde door niemand anders dan door den duivel is omgebragt, dat by toen nog met de lamp in de hand twintig pas geloopen eu daarna neergevallen is. Men gelooft nietdat het ooit geregtelyk zal aangewezen worden, wie de moor denaar geweest ia. Zaturdag jl. is op de lijn Eindhoven-Lnik een ongeluk gebeord waarover berigt wordtHet ongeval schijnt ontstaan te zijndoordien men van Lnik een locomotief had doen vertrekken zonder den van Eindhoven komenden trein te waarschuwen deze zette zijne reis roet volle vaart voort en ont moette op een der menigvuldige krommingen van den weg, op de hoogte van bet station Herstel, de locomotief, waardoor eene verschrikkelijke bot sing ontstondtengevolge waarvan de locomotief en eenige waggons geheel verbrijzeld werden. D« machinist en de stoker van de eene locomotief zijn deerlijk gewondzoo zelfs dat men voor bet leven van den stoker vreestde machinist wordt verpleegd ia het gasthuis te Tongeren. Verdei hebbea do

Schager Courant | 1867 | | pagina 1