Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Staatkundig Overzigt. 'M &S5. Elfde Jaargang. A°. 1! SCHAGER COURAN abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1»00. Franco per post door het gehcele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten«r 0,10. "Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) prijs der advertentiön Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerdern 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TTITGtEEFSTEB; W ~F~!ID. 3?. <X_ Gr> TDIDEIR/IOH. BRIEVEN In het laatste staatkundige overzigt zeiden wij dat de zaak van de vrijheid en het regt in Eu ropa te vaak de nederlaag moest lijdende laatste gebeurtenissen in Spanje hebben de waarheid van dat gezegde weder al te zeer bevestigd. De pre sident minister Narvaez heeft een coup d'état gewaagddie gelukt ishij heeft de volksver tegenwoordiging niet ontbondenmaar uit een gejaagdsommigen der afgevaardigden zijn gear resteerd anderen gevankelijk naar straf-colonien gevoerd. De oorzaak van deze daad des gewelds lag in eene door de voornaamste leden der Cor tes gehoudene vergadering, op welke men was overeengekomen om het ministerie te doen vallen. De stoutmoedige ministerdie reeds vroeger had bewezen dat hij voor niets terugdeinsde is de beraadslagende vergaderiug voorgekomen. Tot he den hebben de besluiten der Cortes bijna nimmer eenigen invloed gehad op de aftreding of omver werping van een bewind. Zelden of nooit treedt in Spanje een minister af anders dan gedwongen door een zoogenaamd pronunciamento, dat wil zeggen door een oproer van het leger tegen het bestaande bewind. Het leger heeft in Spanje het lot van het minis terie geheel alleen in handen. De Spaansche re gering staat dus tegenover het leger in nagenoeg dezelfde vernerende houding als eertijds de ro. meinsche keizers tegenover de praetorianen en de Turksclic sultans vroeger tegenover de Janitsaren stonden. Het behoeft niet gezegd te worden dat zulk eene houding aller ongelukkigst is en bij het volk ■alle eerbied voor het gezag moet wegnemen. De natie kan in de ministers toch niet anders zien can gelukzoekers en geweldenaarshet moet haar onverschillig zijn wie aan het bestuur isdaar onregt alleen de oorzaak van de verheffing en alleen onregt de oorzaak van den val is. Dit is het treurige en noodzakelijke gevolg van de coups d'état. Zoodra eene regering den weg des regts en der wettigheid heeft verlaten staat zij in zedelij ken zin geheel weerloos tegenover ieder onregt en onwettigheid. Nimmer kan een coup d'état de magt der regering vergrooten. Een gewelde naar moge de heilzame bandendie de wet hem 1 aanlegt, kunnen verbrekenhij wordt er niet vrijer noch magtigcr doorin plaats van die J heilzame banden voelt hij zich welras gekneld door de vernederende kluisters des onregts. De Spaansche ministersdie zich van de heilzame controle der wettige volksvertegenwoordiging willen vrij makenvervallen daardoor in de onteerende dienstbaarheid van het leger, van de regtbank, die bestond uit huns gelijken en die bevoegd was om een oordeel uit te spreken wilde zij niets wetenmaar de regtvaardige Nemesis stelt tot straf van hun onregt hun lot in de handen van hunne minderen en onbevoegden. De staatkundige schokken blijven dus in Spanje voortdurenongelukkig land dat zoo weinig van zijnen vroegeren roem ei; oude grootheid heeft overgehouden. Met schande teruggetreden uit den kamp met de Zuid-Americaansche republie ken zonder eeuig financiële vertrouwen inet een ondermijnde troononophoudelijk geteisterd door staatkundige schokken is het welligt op dit oo- genblik het rampzaligste rijk van Europa. Welligt breekt er voor Spanje geene genezing aanvoor dat het een ander vorstelijk stamhuis krijgt. De laatste regerende tak der Bourbons schijnt het zelfde lot beschorendat de zusterstakken in Frankrijk en Napels wedervoer. De geschiedenis moet een streng vonnis der veroordeeling uitspreken over de Spaansche Bour bons. Gesproten als het ware uit de lenden van den grijzen Lodewijk XIV heeft het Spaansche vorstenhuis al de gebreken van dezen koning op zijn ouden dag, geërfd en naar het schiereiland medegebragt. Doch gelukkig voor de menschheid is geen geslachtboom zoo ontaard of hij brengt nog somwijlen edele vruchten voort; de Spaansche Bourbons kunnen wijzen op een Karei III, in den donkersten tijd der 18e. eeuw brak dus op eens een stralend licht voort, en zoo kan het ook zijn dat de Bourbons ook in deze eeuw een man voortbrengen die de redder van Spanje zal zijn. In duizende voorbeelden leert de geschiedenis ons, dat wij nooit aan de verbetering des menschdoms moeten wanhopen. Onder de dikke sneeuwlaag blijft het zaad langzaam schoon onzigtbaar voort- kiemen te midden van de winter-koude zwellen de knoppen onmerkbaar aan de boomen. Zoo ook wint de zaak der vrijheid, des regts en vooruitgangs ook bij uiterlijken tegenspoed lang zaam aan in krachten en bloei. "Wie goed zoekt kan de kiem reeds zien, kan de knoppen reeds zien zwellen. Als wij scherp luisteren kunnen wijbij het lezen der couranteneiken dag uit ieder rijk stemmen hooren die van vooruitgang spreken en den triomf der goede zaak voorspellen. Naar ons gevoelen mag men in de spoedige vol- tooijing van den spoorweg van St. Petersburg naar Móskow een voortceken van dezen triomf begroeten. In een vroeger in deze courant opgenomen dicht stuk hebben wij reeds ons gevoelen over het nut der spoorwegen uitgesproken. Wij hebben toen gezegddat de meerdero materiele welvaartdie spoorwegen aanbrengen dan alleen als een zegen is te beschouwen als zij vergezeld gaat door cencn christclijken geest. Er bestaan echter redenen om voor Rusland meer dan voor andere landen van den spoorweg heil te verwachten, liet grootste gedeelte van Rus land heeft tot heden alleen de slechte zijde van de beschaving gezien. Door het verleggen der residentie van Moskow naar St. Petersburg heeft Peter de Groote Rusland in een Europeesch rijk herschapenmaar tevens heeft hij zijne heer schappij gehuld in een vormdie in openlijken strijd is met het karakter van het Russische volk. Op het voetspoor van de Fransche koningen streefde Peter en zijne opvolgers naar eene magti- ge militaire heerschappij. Deze militaire heerschappij is de vloek van Rusland geworden. Zoo er een volk bestemd schijnt om uit te munten in de werken des vredesdan is het de Russische natie. Geen zachter, gemoedelijker en onderdaniger we zen van natuur dan de Russische boer. Het volkskarakter spiegelt zich doorgaans het beste af in de geliefkoosde volksdranken en spijzen. De geliefde russische volksdrank nu ia thee. Bij de Russen bestaat dan ook een innerlijke afkeer van den militairen stand. Hun instinct schijnt hun toe te roepen dat landbouw en nij verheid voor hen de beste wegen zijn om roem en grootheid te verkrijgen. Hunne uitgestrekte en vruchtbare akkersgevoegd bij de korte zo mers en lange winters van hun klimaateischen veel handen om ze te bebouwen. De wijze Voor zienigheid schiep overal den aard der bewoners in overeenstemming met de eischen van den bo dem, waar zij wonen maar de menscnelijks dwaasheid en heerzucht handelde bijna overal hier mede in strijd. Voor het Russische volk zal dan alleen de dag der waarachtige welvaart aanbreken als de regerigg de bevolking in ruste en vrede hare akkers laat bebouwen. Naar ons voorkomt zal de aanleg van den

Schager Courant | 1867 | | pagina 1