Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Die ,immertdtn *egh' 1 FKBRMMJ. M 689. Elfde Jaargang. Staatkundig Overzigt. Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheèle Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Verwacht geaegh. (Cats.) TTITG-EEPSTEE WED. F. J\ O-I DIDERICH. Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FFs^TTCDO. Het jaar 1867 schijnt zich berucht te willen maken door staatkundige regtsgedingen. In Noord- Amerika is een strafregterlijke procedure ingesteld tegen den hoogst bekwamen president Johnson in Italië heeft de senaat reeds een vonnis uitge sproken over den grijzen admiraal Persano. Staat kundige procedures hebben doorgaans treurige ge volgen. Aan een vonnisin zulk een zaak ge veld, ontbreekt ook meestijds dat gene wat een regtspraak eerbiedwaardig moet maken de regt- vaardigheid. In den naam van het regt doet dan veelal de staatkundige partijschap uitspraak. Het regtsgevoel de* volks kwam ook.hijna altijd in verzet tegen zulke vonnissen. Staatkundige veroordeelingen hebben doorgaans het omgekeerde gevolg van het geen de partijschap er mede beoogde. Zij wilde er de tegenpartij mede vrees aanjagen en die tegenpartij werd er bijna altijd sterker door zij wilde daardoor een brandmerk drukken op het voorhoofd van eenen gehaten tegenstander en het werd veelal dezen ten eeretitel. Gelukkig het volkbij wien het regtsgevoel zoodanig ontwik keld isdat het alle door partijzucht begonnen staatkundige regtsgedingen in den kiem weet te verstikken. Dit schijnt het geval te zijn in Noord-Ame- rika, immers wordt dc procedure tegen den pre sident daar meer en meer inpopulairde magt der openbare meening zal spoedig de tegenpartij noodzaken om het daartoe gedane voorstel in te trekken. Uit alle handelingen van de Noord— Amerikaansche natie blijktdat zij volkomen voor zelfbestaan is gevormd. Staatkundige hartstogten mogen een wijle daar een gedeelte des volks verblin den en medesleepen eer het te laat isweet het betere en verstandigste gedeelte der natie tusschen beider te komen. De Amerikaansche democratie vertoont zich voor ons oog als eene onstuimige zeede oppervlakte der wateren wordt van alle kanten door duizende winden beroerdis aan allerlei wisselingen blootgesteldmaar inwendig Dader bij den bodemheerschen kalmte en rust. an daar die kracht bij zoo groote bewegelijkheid, van daar de stevigheid van het Amerikaansche staatsgebouw, te midden van zooveel onrust. Voor seker kleven aan de Amerikaansche natie groote gebrekenmaar voor het zelfbestuur is zij meer eenige andere geschikt; trouwens zij heeft een langen tijd gehad om zich daarin te oefenen. Want de Amerikaansche vnjheid dagteekent niet van den vrijheidsoorlog ook toen de Noord-Ameri kaansche Staten nog Engelsche colonien waren waren zij inwendig nagenoeg geheel vrij. Deze vrijheid heeft hen groot gemaakt. Even als in alle andere zaken zoo heeft een volk ook een tijd noodig om zich te oefenen in het zelfbestuur. Geen wonder dat het in zijne leerjaren menigen misslag begaat. De Italiaansche natie verkeert klaarblijkelijk nog in dien leertijd. De veroordeeling van den admiraal Tersano is naar ons gevoelen toch een groote staatkundige misslag. Met eene overgroote meerderheid heeft de senaat te Florence heslist dat de man die sinds lange jaren zyn vaderland trouw had gediend moet veroordeeld worden wegens onbekwaamheid. De Atheners veroordeelden den veldheerdie een veldslag had verloren meesttijds ter dood zij welke zulk een vonnis uitspraken waren daarbij onder den ontzenuwenden invloed van vrees voor het ge peupel. Ook de Italiaansche regering en senaat schijnen beangstigd te zijn geworden door het volksgeschreeuw. Men heeft aan den toorn van bet volk een zoen offer willen brengen en daarvoor den ongelukkigen admiraal gekozen. Gelijk het met zulke vonnissen doorgaans gaatblijft de ware schuldige ongestraft. Wie toch anders dan de regering kan aansprake lijk worden gesteld voor de nederlaagdie de i Italiaansche vloot heeft geleden Deze toch heeft de verbazende geldsommen die zij kreeg voor de verbetering der marine, zoo goed besteed, dat de vloot die de beste van heel Europa heette te zijn in werkelijkheid slechter bleek dan die van een verouderde constructuar. Meer dan waar schijnlijk is een groot deel der gelden overgegaan in de zakken der leveranciers. De regering had daarenboven den admiraal wiens onbekwaamheid door den senaat thans is uitgemaakt, aan het hoofd der vloot gestelddaar hij langen tijd den staat had gediend, moest zij weten op welke hoogte hij stondwist zij dit niet dan mogt zij hem zulk eene betrekking niet toever trouwen. Hoe men de zaken ook neme de re gering alleen was de ware schuldigewant niet de lasthebber, maar de lastgever mag aansprakelijk worden gesteld voor de slechte uitvoering van een lastals het blijkt dat de laatste kon weten dat gene daarvoor niet de noodige bekwaamheid bezat. Immers is het een gewoon menschelijk gebrek dat men zijn eigen verdiensten en bekwaamheden te hoog schat. Wie zal dus iemand durven ver- oordeelen die misleid door het vertrouwen op zijn krachten een taak aanvaardde die later voor hem te zwaar bleekmaar wie zal eene regering durven vrijsprekenzoo zij iemandwiens onbe kwaamheid, zij had kunnen weten, daarvoor aan wees? Gelukkiger dan in die staatkundige pro cedure .schijnt de Italiaansche regering te zijn iu eene financiële operatiedie zij wil ondernemen. Deze operatie mag onder de meesterstukken van staatkunde worden gerekend. In 1859 en 1860 heeft namelijk het Italiaansche bestuur een groot gedeelte der geestelijke goederen tot staatsdomein verklaard. Nu heeft liet hij de volksvertegen woordiging een wetsontwerp ingediendkrachtens het welke die goederen zullen teruggegeven worden aan de geestelijkheid onder voorwaarde dat deze gedurende zes jarentelken jare 100 millioenen livres aan den Staat Letale en wijders verpligt zij om zorg te dragendat binnen 10 jaren al die goederen, op uitzondering van eenige landerijen, bij de geestelijke huizenverkocht worden. De ge zegde G00 millioenen zullen geleverd worden door den bekenden Belgischen financier den graaf La- grand Dumonceau (den man der grond-crediet- vereenigingen) die daarvoor eene provisie van 10J zal genieten. Wij noemden dit plan het welke het eerste werd uitgedacht door eenen staats man van roraeinsche afkomst, genaamd Minghett, een meesterstuk en wij gelooven niet te veel te heb ben gezegd. Gelukt toch dit plan dan zal het voor Italië de heilzaamste gevolgen hebbenvooreerst zal de Italiaansche schatkist met 600 millioen livres worden gebaatten tweede zullen de nadeelige gevolgen van het bezit van een groot gedeelte des lands in de doode hand worden weggenomen, ten derde zal de zoo schadtlijke tweedragt tus- tchen regering en geestelijkheid ophoudenterwijl eindelijk de belegging der koopprijzen te weeg zal brengen dat de Italiaansche fondsen aanmer kelijk zulleft rijzenwant alhoewel om de geeste lijkheid te believen de wijze van belegging vrij is gelaten, zoo mag men toch aannemen dat een groot gedeelte der gelden zal besteed worden voor den aankoop der thans zulke hooge renten gevende Italiaansche effecten. Hoe schoon echter dat plan ook zijtoch is het lang niet zekerdat het de noodige goed keuring erlange van de volksvertegenwoordiging SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN I PRIJS DER ADVERTENTlëN

Schager Courant | 1867 | | pagina 1