Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad, 21 9 Jtë 491. Elfde Jaargang. OU V)U H9 Staatkundig Overzigt. Eenige opmerkingen betrekkelijk binnenlandsche staatkunde. SCHAGERCOURAN abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVKRTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. TXIT Gr JE IE ZETSTEE, WZEZD. I3. J". Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) O; ZDIZDZEZRIOZEI. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen, m?* vn BRIEVEN De laatste dagen waren rijk aan gewigtige ge beurtenissen gebeurtenissen die eendeels schijnen aan te duiden, dat de beginsels van vooruitgang en vrijheid eenen beteren tijd te gemoet gaan maar anderdeels ook dat dit ipaal weder revolu tionaire elementen zich in den strijd zullen men gen. In Italië heeft de volksvertegenwoordiging het door de regering voorgestelde plan van verzoening met de geestelijkheid in duigen doen vallen. Dien ten gevolge heeft eene ontbinding van de Kamer en eene gedeeltelijke wijziging van het ministerie plaats gehadklaarblijkelijk heeft de bewegingspar tij daar de hand in het spel gehad. Italië had thans in de eerste plaats behoefte aan rustelke staatkundige schok kon daar niet dan nadeel te weeg brengen en daarom gelooven wij dat men deze politieke beroering zeer moet betreuren meer dan waarschijnlijk zal de bewegingspartij door de nieuwe verkiezingen aanmerkelijk in krachten win nen en zoo deze zich magtig genoeg voelt dan zal de storm op Rome niet lang uitblijven. Vene- tie heeft reeds ondervonden dat vreemde bevrij ders niet altijd de vrijheid aanbrengen j want in strijd met de wet heeft de Italiaausche regering daar aan de ingezetensn het regt van vereeniging ontzegd. In Frankrijk heeft Napoleon III de volksver tegenwoordiging geopend met eene redevoering, die in sommige opzigten herinnert aan de woor den des evangeliesdeze dingen zijn geschied op dat de schrift vervuld wierde. Want de keizer verkondigt aan zijn volk, dat de gebeurtenissen zich in het laatste jaar zoo hebben toegedragen als zijn oom het in de geschriften, gedurende zijn ballingschap geschreven heeft voorspeld. Evenwel gelooven wij dat deze verheffing van Napoleon tot een profeet niet bijzonder in den smaak der Fran- schen zal vallen. Weinig voorzeker heeft de over winnaar vaD Australitz en Jena kunnen droomen dat zijn opvolger hem tot een Mahomed zoude maken. Immers even als deze vertoont zich het beeld des ooms voor de oogen van den neef, als ver sierd met de attributen van veldheer, wetgever en profeet. Yoor het overige belooft de keizer meer der vrijheid aan zijn volk. Wij houden het er voor dat deze belofte te laat komtde popula riteit des keizers is door de gebeurtenissen van het laatste jaar zoo zeer verminderddat zij niet meer is te herstellen. Daarenboven heeft de han delwijze der regering in de laatste dagen het ver trouwen op die belofte aanmerkelijk geschoktde post-administratie heeft namelijk uitdrukkelijk een openlijke schending van het heilig geheim der brieven bevolen door te gelasten dat de brieven waarin men vermoedde dat proclamaties van den pretendent Hendrik V waren geslotenzouden worden geopend en aangehouden. Het is opmer kelijk met welk eene eenparige afkeuring die maat regel door de organen van de dagbladpers is begroet, en de keizerlijke regering schijnt zich reeds te zwak te gevoelen .om die steuj des volks tot zwijgen te brengen. In Pruissen zijn de verkiezingen voor het al- gemeene parlement in eenen liberalen zin uitge vallen. In zoo verre heeft dus Bismarck rnisge- rekend als hij waandedat even als in Frankrijk ook in Duitschland het algemeene stemregt een steun zoude worden van het despotismus. In het nieuwe parlement zal de hooghartige graaf zich tegenover de door hem zoo gehate Joden en ge leerden dus weder bevinden. Trouwens de ver eering van het blinde geluk is in Pruissen een weinig getaand. De liberalen beginnen in te zien dat de nieuwe Mephistoteles hen door oorlogsroem heeft zoeken te bedwelmen om hen te verminken. Moge de les niet voor hen verloren gaan. Wij vreezen echterdat zoo men het beginsel des ge- weldsdat Bismarck heeft vooruitgezetniet ver oordeelt, men nog niets heeft gewonnen. Zoolang men in de meniDg verkeert dat het geweld een geschikt middel is om de volken tot eenheid en vrijheid te brengen staat men op den bodem van het despstismns. Regt en vrijheid mogen nimmer van elkander gescheiden worden. Nadeelig slot der begrooting. Als een aankomende jongen moest ik kaart leeren spelen bij eenen bejaarden Heerdie niet goed kon ver liezen. Dit bragt te weeg dat hij zoo dikwerf ik won mij onder de neus duwdeal wint gij gij moet u daarom niet verbeelden dat gij reeds het spel kent, maar zoo vaak ik verloor mij de vertroostende woorden toevoegdemoed gehouden, gij begint reeds vrij goed te spelen. Yan dezen smaad bij winst en dien lof bij verlies begreep ik in mijne jongens onnoozelheid niets, maar het maakte mij altijd verdrietig. Ik geloof dat onze natie thans in eene gelijke stemming verkeert, nu zij van sommige^ dagbladen bij een te kort van de staatsbegrooting slechts loftuigingen voor het bestuur hoortterwijl zij vroeger bij een tel ken jare terugkeerend batig slot hen slechts hoorde schreeuwen van een ellendig wanbestuur. Iedere onpartijdige zal gewis erkennen dat zoowel liet batig slot als het te kort voortsproot uit ge beurtenissen welke geheel onafhankelijk waren van het bestuur. Maar het komt mij toch wat onmenschkundig voordat men bij eene ledige schatkist den lof zang aanheft over het goed beheer, terwijl men vroeger geen woorden scherp genoeg wist uit te deuken om ministers te verguizen, die konden wijzen op eene volle schatkist. Het Volksblad en Thorbecke. Het Vloksblad zegt in één zijner laatste nummers toen wij een paar jaren geleden waarschuwden tegen de vergoding van het hoofd des Ministeries stonden wij bijna alleen en nu wordt in onder scheidene liberale bladen reeds van de kleingeestige vergoding van Mr. Thorbecke gesprokenterwijl enkelen hem reeds geheel verguizen. Zoo gaat het met de partijschapmen is onmatig in lof en in berisping. Het Volksblad heeft naar ons gevoelen geen- zins het regt om die verguizing zoo zij bestaat (waarvan ons echter niets bekend is) te berispen. Want die verguizing is niets anders dan de vrucht van de door zijne handen zoo mildelijk gezaaide zaadkorrels. Als men in een gezelschap dagelijks zegtA. is een geleerd manmaar hij is pedant, A. is een werkzaam manmaar hij is het meest ten zijnen eigene profïjteA. is een bekwaam ambtenaarmaar vreeslijk partijdigdan mag men zich niet verwonderd toonendat het gezelschap ten laatste een slechte openie krijgt van A. Ieder een weet dat zoodra men een maar laat volgen, op een alledaagsche loftnigingieder hoorder de eerste zinsnede beschouwt als eene inleiding naar welke men niet behoeft te luisterenmaar de tweede als de toepassingbij welke elkeen de ooren spitst. Het Volksblad zal misschien antwoordenindien zulks waai is dan beu niet ikmaai de slechte

Schager Courant | 1867 | | pagina 1