Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. J[o. 494. Elfde Jaargang. Avl867. Blikken naar binnen en buiten. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MA AND BIT Voor Schagen Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. 1,00. h 1,15. 0,10. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Wa jjflf|(? Jjjï, JfjL IKR "ffijPtï F JEW WU BW UW Verwacht gezegh. (Cats.) ,M_ fl VvJB&JIpv JCA .X TJITG-EEFSTEE WED. IP. J". Gr". DIDEEICH. BRIEVEN" IFBGéGrsTO O. Naar binnen. Aller merkwaardigst is de regtvaardiging die dit ministerie aan den minister Thorbecke ten opzigte van zijne toepassing der wet op het lager onderwijs gedwongen toebrengt. Men herinnere zich de motie van Groen en de jaarlijks terugkomende klagten bij de behandeling der begrooting tegen de staatsschool ingebragt. Daarin zocht men het kwetsbare punt van het liberale ministerie en de eerlijke oppositie rigtte daarop steeds haar aanval. De stellige verklaring, herhaaldelijk door Thorbecke afgelegd dat h ij met strenge onpartijdigheid de onzijdigheid der staatsschool op godsdienstig gebied handhaafde, vond nimmer eenig geloofmet onwrikbare vastheid van overtuiging verkondigden Groen en zijne volge lingen dat onder de handen van Thorbecke het onderwijs dienstbaar werd gemaakt aan eene propaganda van het ongeloof. Welnu een ministerie treedt op aanvanke lijk met sympathie begroet door de voorstanders van het bijzonder of laten wij liever zeggen door de tegenstanders van het staatsonderwijs. Niet zonder reden. Toch uitsluitend niet als de diplomaat bij uitnemendheid werd den graaf van 7. u ij 1 e n een hoofdrol toegedacht in het nieuwe kabinetmaar zeer zeker is bij die benoeming acht geslagen op zijne bekende denkwijze omtrent de rigtingdoor Thorbecke aan het lager onder- wijs gegeven. Intusschen blijkt al dadelijk dat ook van dit ministerie geene verandering van stelsel te wachten is en terwijl het dus de oude opposanten tegenover zich zietstelt het zich te genover hen met de oude uitdaging van Thor becke noem mij een feitwaarbij op gods dienstig gebied de openbare school haar neutraal standpunt heeft verlaten. Ik zal het onderzoeken, met strengheid en onpartijdigheid onderzoeken maar aan mij is een dergelijk feit niet bekend. Zulk eene regtvaardiging noemen wij allermerk waardigst. Zij is zoo eenvoudig en toch zoo schitterendzoo stilzwijgend en toch zoo afdoend, dat wij zelfs eerlang hare erkenning verwach ten door het vooroordeel der antirevolutionaire par tij- De koloniale staatkunde van dit kabinet is terwijl wij dit schrijvenin deze Kamerzitting nog niet besproken. Indien de minister Ta kra nen te regt in dit ministerie van capacitei ten zitting heeft genomen zou ons de verwerping zijner begrooting leed doen. "Wij vernemen dat bij de liberale partij de toeleg tot die verwer ping niet bestaat. Zoo die verwerping evenwel plaats heeft zal zij geen stelsel veroordeelen maar alleen een minister casseren. De eisch tot regt- vaardige regeling onzer betrekkingen tot de kolo niën is zoo dringend dat zelfs de meest behou dende minister daaraan geen weerstand zal kunnen bieden. In dien stand van zaken is het welligt geluk kig dat een ministerie van behoudende rigting het ministerie van de Putte vervangen heeft. Verandering en verbetering is een gebiedende nood zakelijkheid doch voor het gevaar dat de veran dering niet stelselmatig genoeg zou zijneen revolutionair karakter zou dragen is het heilzaam dat de verbetering uitgaat van eene conservatieve zijde. De liberale partij zal zich bij de behan deling der koloniale zaken niet onbetuigd laten. Hare stelling is bijna gelijk aan die tegenover het ministerie van de Putte en even als deze minis ter vrijwillig vielzoo zal ook de tegenwoordige minister mits bij bekwaam zij alleen dan vallen wanneer hij in zijne rigting van geene trans actie weten wil. Radicale middelen zijn in den regel te heftig. Het doel alleen moet stellig en afdoend zijn maar tot bereiking van dit doel is de regte weg niet altijd de kortste. Inzonderheid liet waar die bereiking alleen mogelijk is door eene voorbereiding van den publieken geestdooi een winnen van men- schendoor de opneming van nieuwe denkbeel den in oude toestanden. Iets anders is het waar wij slechts te kampen hebben met de natuur. Menschen moeten geleid, doch de natuur moet overheerscht worden. Vrij leid voor een tegeno vergesteld gevoelenmaar het jukwaar de na tuur tegen u opstaat. Wij zagen daarom met leedwezen bij da nieuwe maatregelen tegen de veepest de groote reeks vai uitzonderingen. Waar lijk dit ministerie heeft rog weinig geleerd en zoo het der liberale partij lustte zou de tegen woordige minister van bimenlandsche zaken moei- jelijk zich staande kunnen houden tegen de aan- klagt van stelselloosheid er gemis aan energie bij de toepassing der reglementen tegen de vee pest. Waarom de deur open gehouden voor kwade praktijken en om een enkele koe te sparen den veestapel op nieuw in ge-aar gebragt Indien er ééne enkele uitzondering gemaakt wordt ten opzigte van den regelafmaking van ziek en be- smet vee beteekent de regel niets. Even zoo heeft het geene waardewanneer verboden wordt het vervoer van vee en geslacht vleeschindien men een enkele weg daarvoor openlaat. Afmaking baat niets, zoo lang het stelsel niet in zijne al gemeenheid wordt toegepast en al het zieke en besmette vee ontniddelijk vernietigd wordt. Is dit onmogelijkstaan hoogere belangen hier tegendurft men dit niet dat men dan geene millioenen onnut bestede en zich bepale tot niets doen. Dat men vooral dan niet een afgetreden minister aanklage wiens stelling steeds is geweest dat het Rijk nietmaar de belanghebbende han delen moest. De driestheidwaarmede een pen als die van het Dagblad, beschuldiging op beschuldiging slingert naar het hoofd der liberale partij is inderdaad onverklaarbaar, wanneer men nagaat dat het tegenwoordige door het Dagblad beschermde Ministerie de eigen fouten heeft ge maakt die men Thorbecke ten laste legt. Naar buiten. De oorlogzuchtige berigten volgens welke wij al spoedig in een buitenlandschen oorlog zouden gewikkeld worden zijn gelukkig we der gesust. Op een feit is voor zoo ver wij weten de aandacht nog niet gevestigddat op zich zelf beschouwd, een steun scheen te verleenen aan de vermoedens van oorlog. Wij doelen op de echtverbintenis van den Graaf van Vlaanderen met eene Pruissische Prinses. Er zijn toch nog dilettanten in politiek genoeg die aan vorstelijke verbindtenissen een belangrijken invloed toekennen op de geschiedenis der volken. Zij die daaraan geloof slaan hebben zich in de laatste tijden dikwijls genoeg bedrogen gezien. Denemarken is ook weder in dit opzigt een spre kend voorbeeld. Doch ons is het een verblijdend teekenwanneer wij het gewigt van vorstelijke verbindtenissen zien afnemen. Het leert ons dat de tijd voorbij iswaarop over volken werd be schikt naar gelang het belang van vorsten dat mede bragtdat men niet meer als huwelijksgoed een volk aanbrengtmaar 's volks belangen onaf hankelijk van de familie verbindtenissen der vor sten gehoord en gevolgd worden. De waarde der volken is toegenomen en de ellende waarin zij voor het meerendeel verkeeren is niet de schuld hunner vorsten maar het werk van eigen krachts- verwaarloozing. En inderdaad die toestand is jam merlijk. Op enkele uitzonderingen na, ziet men elk volk van vrijheid verstoken en prijs gegeven aan eeDe verkwistende tirannij. "Wij denken bij

Schager Courant | 1867 | | pagina 1