dit iroood niet meer aan de zelfzuchtige wezens die hun onzin voor wijsheid wisten te doen gelden, gesterkt door hun goddelijk regt om te regeren neenook de stand der vorsten heeft zich in den loop der tijden verheven. Niet de vorst die speelt met de belangen zijner onderdanen en aan de nukken van zijn moedwil een gansch volk on derwerpt is een tyranzulke vorsten ziju on mogelijkheden gewordenmaar daar waar de vorst eene gelegenheid laat voorbijgaan om de natuur lijke wording van zijn volk in hare ontwikkeling te steunen daar waar het vorstelijk regt nog iets anders beteekent dan de pligt om 's volks belangen voor te staan, wordt met der daad eene tyrannij uitgeoefend. Doch niet meer straffeloos. De koningen zijn in den loop der tijden gebragt voor den regter- stoel der volken. Elk volk heeft zich zelf aan te klagenwanneer het zijne regten ziet verkort en als aanwijzing, hoe zeer de leer van het regt der vorsten tegenwoordig verlaten iskan dienen de weinige beteekenis die vorstelijke huwelijken hebben op de belangen van volken GEWO.\ E BEKUGTEIV. Hoe een komma houderd duizend francs waard kan wezen bewijst het testament van liet onlangs overleden akademie-lid Victor Coosin. Het behelst onder anderen de volgende bepaling: «Willende een laatste blijk van genegenheid geven aan mijne achtbare confrères, de heeren Francois Mignet,van de Fransche akademie en Jules Marthélémy St. f 1 i- laite, van de akademie der zedekundige en polietieke wetenschappen zoo verklaar ik te leg»tei»n ieder (hunner of twee?) honderdduizend francs." In het Fransch staat namelijk: je déclare léguer a cliacan d'eux (deux?) cent mille francs." Dat wooid d'eox is zoo onduidelijk geschreven dat het niet blijkt of de erflater ieder hunner 100,000 francs dan wel aan ieder tweemaal 100,000 francs heeft gelegateerd. In de nabijheid van Posterholt provincie Lim burg is in de vorige week een manslag gepleegd. Rij eene verkooping die in den loop van den dag ge houden werd boden twee liefhebbers herhaaldelijk tegen elkander op, waarom de een den ander reeds bedreigende woorden toevoegde. Toen de laatste tegen den avond huiswaarts keerde en op ren eenzamen weg waa gekomen werd hij aangevallen en men heeft hem daar sprakeloos vinden liggen. Hij is huiswaarts gebragthad eene wonde in het hoofd en eene in den buik waarin het moordmes diep was ingedrongen. De ougelukkige heeft geen woord meer geuit. Weiuige nren later was hij een lijk. De vermoedelijke dader is in handen der justitie. Men vertelt te Utrecht algemeen dat h*t uitgekomen is wie de dieven zijn van de effecten en jnweelenvoor meer dan een jaar te Ede aan Mevr. G. van S. ontvreemd. Het moet eene oude aanzienlijke dame zijn, die den diefstal met bare jufvrouw van gezelschap zou gepleegd hebben. De i'nweelen zooden te Parijs door de jnfvrouw ver- :ocht en de effecten te Amsterdam door een ma kelaar berkend zijn. Wij deelen alleen mede wat daar ter stede algemeen verhaald wordt zonder dat wij zeker zijn van de waarheid. Den 7 Maart werd te Arnhem op de al- gemeene begraafplaats ter aarde besteld het lijk van den Heer E. van Amstel DJzn., sedert eene reeks vau jaren hoofdonderwijzer aan de door het departement der maatschappij tot Nut van 't Al gemeen aldaar opgerigte tnsschenschool later gemeentelijke openbare school voor lager onderwijs. In den nacht van 3 op 4 dezer maakte een nood lottig toeval (een val van den trap) een einde aan zijn werkzaam en nattig leven. Alle openbare en bijzondere hoofd- en hulponderwijzers woonden de begrafenis bij. De Heer J. C. Vethake, school opziener in het eerste district van dat gewest hield bij het geopende graf eene toespraak waarin hij de vele verdienstea des overledenen herdacht. Men zal zich herinnerendat in de maand Dec. aan den Wolddijkgemeente Bedamhet lijk van eene boerenmeid in etne sloot is gevon den de justitie heeft zich met het onderzoek des wege tot hiertoe onledig gebonden, jl. Zaterdag is de vermoedelijke dader zijnde een boerenknecht onder de gemeente Bedumdie vroeger met be doelde meid in liefdesbetrekking stond naar Apin gadam getransporteerd en aldaar voorloopig in arrest gehouden. Te Stockport, in het graafschap Chester zijn op dezen oogenbiik 20,000 werklieden uit de katoen-fabrieken zonder arbeid. Dit is een gevolg van het door de fabriekanten genomen besluitom hel arbeidsloon in hunne fabrieken te verminderen. Overal wair dit is geschied hebben de werklieden geweigerd den arbeid voor te zetten. De regtbank te Zwolle heeft L. v. V. winke lier aldaarwegen* het voorhanden hebben en verkoopen in zijnen winkel van vuurwerk en bus kruid, zonder daarvan in zijne aanvrage om patent te hebben melding gemaakt veroordeeld tot betaling eener boete van f 500 of bij wanbetaling tot subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. GEME.\Gi>E BEIVIGTEIV. Napoleon III heeft een tooneelspel geschreven, getiteld «les alarmistes". De prachtige kerk der Drievuldigheid eene der schoonste heden-laag- sche kerken van Parijs is thans geheel voltooid zij heeft ruim 3 millioen francs gekostwaarvan bijna 200,000 voor beeldhouwwerk en ruim 150,000 voor muurschilderingen. Te Wijnaldum (Fries land) heeft een jongelingbij de jongste loting voor de nationale militie, No. 8 getrokken, het zelfde nommer dat vroeger zijn vader en zijn beide broeders ten deel vielmen zou daaruit kunnen op maken dat de wonderen de wereld nog niet uit zijn. In Amerika weet men geen raad met de petroleum men wen9cbt er dringend dat de we tenschap deze aardolie nog tot andere doeleinden dan de verlichting zal weten aan te wenden. De sociëteit te Gouda is bijna tot den grond toe afgebrand. Tot lid van den raad der gemeente Helder is verkozen de heer Jhr. F. I. Kraijenhoff onze tegenwoordige controleur. Door deu brand, ontstaan in een schoolgebouw, zijn 9 van de 100 daar aanwezige kinderen,, door den rook gestikt. In de afgeloopen wmV hebben de Uiker vis- schers 300,000 haringen aangebragt. Den Oen dezer maand des morgens ten 10 urn is de zon verduisterd geweest. Jonkhr. D. S. te Roosendaal heeft zich met Inciferkopjes vergiftigd alle aangewende middelen om hem nog in het leven te behouden waren te vergeefshij laat eene vrouw en twee kinderen na. De graaf van Vlaanderen beeft uithoofde van de duurte der levensmiddelen verhooging van tractament ge kregen j het voorstel van den Senaat om zijne jaarwedde van 150,000 tot op 200,000 te breugen werd bij acclamatie aangenomen, Over den nieuwen spoorweg van Hsarlen naar Uitgeest heeft een proefrid plaats gehad men kan dus met allen grond de opening van dien weg en dien van Uitgeest naar Alkmaar roet lo. Mei aansttande tegemoet zien. Te Westaond is de boeren woning van Prins totaal afgebrand. Bij dei Frauschen Senaat is een rekwest ingekomen waarbij wordt verlangddat eene bijzondere belasting van de vrijgezellen zal worden geheven. De heer H. Vermeulen te Utrecht heeft aan genomen 150 paardeu te leveren voor bet regi- gent veldartillerie, tegtn den prijs vsn f373; per paard. Te Amstrrdvm is een 7 jarige knaap al hoepelende, op de Regt-Boomslootte water geraakten vetdronkei. ^EMEÜTIAFkONDIGISGM. BEKE> DM AKING. De BURGEMEESTER der Gemeente Schagen Verwittigt den belanghebbenden dat de miliciens van de llgting 1366, zoomede de milicien-plaats vervangers van de ligtmg 1865, die zich van de acht regimenten infanterie met onbepaald verlof in hunne haardsteden berinden tegen den 26en de zer maandin werkelijke dienst zollen worden opgeroepeD. Scbageu deB 5 Maart 1867. De Burgemeester voornoemd. H. Ii. DE MEÊR KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Schage Gelet hebbende op art. 265 der Wet van 23 Junij 1851 (Staatsblad No. 85 BreDgen ter openbare kennis dat het door den Raad vastgestelde kohier van den Hoofdelijken Omslag, alsmede dat. voor de belasting op de honden voor het luopende dienstjaargedurende acht dagen en wel van Maandag den Elfden tot en met Maandag den I8en Maart aanstaande, ter Secretarie dezer Gemeentevoor een ieder ter lezing zal nederliggen. Eu is deze afgekondigd en aangeplaktwaar zulks te deen gebruikelijk is. Schagen, den 9en Maart 1867. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester '11. R. DE Meêr. De Secretaris A. J. van Cantfort. BEKENDMAKING. Jagt en Visscherij. De BURGEMEESTER van de gemeente SCHA GEN maakt hiermede aan de belanghebbenden bekenddat de blanco verzoekschriften (Model 1 en 4) ter bekoming van JAGT en VISCH- ACTEN en de kostelooze vergunningen tot uit oefening der Visscherij van heden op alle werk dagen der week vau des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar zijn tot den 20 April aanstaande. Schagen den Ten Maart 1867. Burgemeester van Schagen. H. R. DE MEÊR. i iJ kAMOAGEIIEGT C. V. te Medemblik overtreding van Art. 475 No. 3 Code pei.al wegens vergrijp tegen het po litie reglement der Gemeente Nieime Niedorp vtr- oordeeld in eene geldboete van f3 en in de kosten of 1 dag gevangenis. M. K. te St. Maarten het laten weiden van vee aan den openbaren weg te St. Maarten boete f 5 en iu de kosteu of subsidiaire gevangenis vau 1 dag. J. V. te Barsingerhorn, het iunemeu van een gedeelte van den openbaren weg in de gemeente Barsiugerhorn tot standplaats van eenig voorwerp, boete 11 en in de kosten of 1 dag gevangenis. C. V. te Barsingerhoro even als de voorgaan de. J. G. te Barsingerhorn wegens bet verbranden van ruigte vrijgesproken als zjjude liet feit onbe wezen de kosten te dragen door den staat. C. S. te Anna Paulowna Polderhet laten loo- pen van vee op eens anders bezaaide grond, schor sing der teregtzitting tot uadet onderzoek. J. K. te Schagenwegens het rijden in een honden wagen biunen ce gemceute Schagen geld boete f 8 of 1 dag gevangenis en in de kosten. A. V. te Petten wegens het aanwenden van po ging om wild te bemagtigen met wildstrikken, geld boete t 20 en bij niet voldoening subs. gevangenis van 7 dagen en daarenboven eene gevangenisstraf vau 7 dagen en in de kosten. C. V. te Barsingerhornhet laten loopen van vee op eens anders in den oogt staanden grond ver oord. in eene geldboete van t 5 of gevaogenisstraf van 2 dagen en in de kosten. J. P. te St. Maarten. Idem als de voorgaande. A. D. te Anna Paulowna Polder idem als de voorgaande. C. de W. te Zijpewegens het jagen ouder Adhs Paulowna Polder op landerijen gelegen onder het afgepaalde kaagreglveroordeeld in eene geldboete van f 10 bij niet voldoening gevangenis van 1 dag en in de kosten. P. S. te Beverwijk wegens het zich bevonden te hebben in een verre gaanden staat van dronken schap op de openbare straat te Schagenveroord. bij verstek in eene geldboete van f 8 of 1 dag ge vangenis en in de kosten. J. P. te Warmenhuizen het laten loopen vau vee op eens anders bezaaiden en in den oogt staan den grond veroordeeld in eene geldboete vau f 3 of gevangenis van 1 dag en in de kosten. J. M. te Alkmaar het in den nacht laten liggen van een houtvlot in het N. H. Kanaal zonder dat hetzelve, aan He beide einden voorzien was van twee helder brandende lantaarns veroordeeld bij verstek in eene geldboete van f10 en bij niet vol doening enz. 2 dagen gevangenisstraf 'en in de kosten. II. V. te Zijpe, overtreding van art. 115 vaa

Schager Courant | 1867 | | pagina 2