28 rJK &96. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Elfde Jaargang. Het nationaal eergevoel. .5 AV;186? SCHAGEE COTJEAN abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen f 1|00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Gats.) TTITO-EEPSTEB WED. F. J\ GM IDUDEïblOHI. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN IFIR^ISraO. Aan de orde van den dag zijn volkswapenin gen legerorganisatiëndiscussiën over budgetten van oorlog en marinemonitors en ramschepen fortificatie-liniënachterlaadgeweren. Onder de nationale eigenaardigheden van sommige volken behoort de eigenschap in dergelijke zaken vermaak te scheppen. Men bemint ze niet om haar nut maar om haar zelve. Het vertooning maken met militaire krachthet pogchen op krijgsroem ecne zekere kitteloorigheiddie om het minst of ge ringst de hand aan den degen slaatmogen ech ter karaktertrekken van sommige volken zijn aan het Nederlandsche volk zal dit niet ligt ten laste worden gelegd. En wij mogen ons gelukkig prijzen dat dit niet het geval is. Praalhanzen en twistzoekers zijn de regte mannen niet en bij al het schitterende dat genoemde eigenschappen voor den oppervlakkige» blik vertoonen danken zij haar bestaan voor een goed deel aan praal- en twist zucht. Bovendien zijn zij niet altijd dienstig om de kracht van een volk te verhoogen. Terwijl in ge wone dagen een belangrijk gedeelte der staatsin komsten er voor in beslag moet genomen worden, leveren uitgaven van dezen aard geen ander voor deel dan om op een af ander oogenblik een Don Quichotten rol op zich te kunnen nemenwaar van de ellendige gevolgen voor een volk zich on misbaar binnen korten tijd doen gevoelen. Einde lijk wordt de weerbaarheid van een volk dan slechts er door verhoogdwanneer een regt ontwikkeld nationaal eergevoel ten grondslag ligt aan den militairen zin. Onder de latere militaire natiën bekleedt Frank- rijk ongetwijfeld eene eerste plaats. Ieder fransch- man is soldaat en de militaire stand put uit de sympathie des volks het voonegt van door allen geëerd te zijn. Indien wij echter naar de oorzaak dier sympa thie zoeken twijfelen wij niet of wij komen op praal- en twistzucht terug. Yerpligtingen heeft het fransche volk aan zijn leger niet. De weidsche lijfstoet van Bodewijk Xl\ heeft Frankrijk ver armd. De oorlogen van den eersten Napoleon mogen het fransche hart nog van bewondering doen trillen rij hebben niets anders voor Frankrijk opgeleverd dan de mogelijkheid der stoutste reactie. Vernederd stond het in IS 15 daarberoofd van allen regtmatigen invloed met vreemde legers op zijn bodemgedrongen binnen engere grenzen dan ooit; in rouw over het ver lies van zijn dapperste zonen; verstoken van vrij. heidde eenige zaak die een volk fier maakt. En toch behoudt het leger in Frankrijk de eereplaats; roemzucht vult de gelederende zonen nemen de plaats in der vaders en met zelfverheffing wijst het volk op zijn millioen soldaten. Nog eens waarom "Wat oorzaak schept dit verschijnsel Wat schittert trekt de menigte aan. De groote natie genoemd te worden is een onweer staanbaar lokaas, Overwinnaar te blijven in de vreeslijke tour- nooijendie men oorlogen heetis het nationaal verlangen en geen grooter geluk voor een fransch hart dan het wapengeluk zijner natie door de geheele wereld te hooren uitbazuinen. Er ligt hierin iets edelaardigs maar toch ook iets kinderlijks. Het is nog het soldaatje spelen van het kindhelaas I op grooter schaal maar dat trots al het kinderlijke iets aantrekkelijks heeft voor het oog, De zorgeloosheid waarmede men alle hoogere belangen van zich afzetwaarmede men zich de grootste opofferingen getroost om een niets heeft iets dichterlijks. Uit die stof worden de helden gemaakttoch ziet een kalm nederlandsch hoofd slechts bedrogenen in die slachtoffers der eer. Het staat toch geschiedkundig vast dat mili taire overwinningen een volk armer mazen. Armer aan vrijheid want zij leggen de brug voor het despotismeregtstreeks door het eigenaardige van elke militaire hiërarchie en zijdelings door dat zij het bloed en de talenten van de edelste zonen des lands voor zich eischen. De groote zaak waarop het voor een volk aan komt is de wil en het vermogen om weerbaar te zijn. Die weerbaarheid staat voor zoo ver het vermogen er toe betreft voor een groot gedeelte in verband met de militaire organisatie. Niets natuurlijker dan de zorg om ten deze op de hoogte te blijven van de eischen des tijds. Maar de hoofdzaak voor de weerbaarheid van een volk blijft de volkswil om zich te verdedigen. De beste legers rijn verloren gegaan omdat het hieraan ontbrak. Daarentegen kan een volk niet verloren gaanwaar de wil om zich te verdedi gen bestaat. Onze geschiedenis is daarvan het sprekend bewijs. Alle gevaren die ons nationaal volksbestaan hebben bedreigdhebben wij niet door legers verslagen maar hoofdzakelijk overwon nen door het uitstekend persoonlijke dat ons volk eigen is. Daarin moeten wij ook voor het vervolg onze kracht blijven zoeken. Wij zijn een natie en daarom staat onze nationaliteit vaster dan veron- dersteld kan worden uit de geduchtheid onzer I verdedigings middelen. Vergeten wij echter niet dat in den loop der tijden het wezen, 't geen wij eene natie noemen aanmerkelijk zich gewijzigd, heeft. Geschiedenis, ligging, vorstelijke genealogiën vormden vroeger een volk. Maar dit alles moet slechts beschouwd worden als de reeks van om standigheden waaronder een volk geboren wordt. De nieuwe leer der nationaleteiten leidt in hare toepassing tot zulke vaak zonderlinge gevolgen, omdat rij in een veel vroeger tijdperk uit de ge schiedenis der volken te huis behoort. Thans worden er geene volken meer geborenrij zijn volwassen geworden en moeten zich handhaven. Een zelf bewust nationaal leven is de eenige aanwijzer van een volk en geene geschiedenis uit het verledenhoe roemrijk ook baatwanneer het tegenwoordig oogenblik geene bewijzen levert van een krachtig nationaal leven. Al het geen den volwassen mensch regt geeft op een onaf- hankelijken door ieder geërden toestand zijn thans voor een volk de noodzakelijke voorwaarden tot zelfbehoud. Deze liggen voor het individn slechts voor een gering gedeelte in de bescherming der wet. Onafhankelijkheid is een goed dat men zich zeivenverschaft vooreerst en allermeest door de achtingdie men voor zich zeiven heeft en door de handhaving van een onberispelijken naam. Zoo ook stelle Nederland rijn kracht in ongeschonden nationale eer. Deze noopt tot liefde voor het vaderland en geeft óns als burger een doel. Dit is eene zaak der verdediging waard en te gelij ker tijd de hoogste kracht. Alle voorwaarden om sterk te rijn worden daar door vervuld. Want waar men eerbied als cijns kan vorderen, is men sterker dan waar men vrees aanjaagt.

Schager Courant | 1867 | | pagina 1