liet ebbenhouten kistje. GEWONE BEMGTEiY. Pen 9dcn April a. 8. zal voor liet hof ft* Zwolle behandeld worden de zaak tegen H. J. Hoeren beschuldigd van moord op E. Walewijn te Deventer. Het hart van den verslagene is in eene gesloter.e fiesch op spintos gezet en als over- tuigingstuk voorhanden, Een vrij groote steek die deu dood oumiddelijk ten gevolge had is in dat hart zigtbaar. De grootste duitschc vlag die ooit vervaardigd iswerd dezer dagen door den hofleverancier Han- sotte te Herlijn voltooid. Zij bestaat uit niet minder dan 410 ellen vlaggendoek. De heraldische adelaar is 19 voet hoog. Deze vlag is bestemd om op 's konings verjaardag van een der hoogste bergen in Silezie te wapperen. De brigadier der kommiezen te Aulwerpen v. Ooien, ging zijne vroow te gemoetdie zijn zoon, uit Mexico teiugkeerendemedebragt. Door de gladheid viel hijwerd overreden en was een lijk. Dat een onbeschrijfelijk tooneel van droef heid volgde is duidelijk. Eene damedie het zag kreeg een toeval en stierf des avonds. Uit het archief van het departement van oorlog te Weenen is een belangrijk voorwerp ont stolen de kaart van AVallachijebestaande uit 120 bladen, vervaardigd gedurende den Krimoorlog en waaraan 200000 gulden is ten koste gelegd is spoorloos verdwenen. Men wil dat deze diefstal met politieke of diplomatieke kuiperijen in verband staat. Te Wijk bij Duurstede had Maandag middag een treurig ongeluk plaats. Het zesjarig knaapje van den veldwachter B. vielterwijl hij bezig was te hoepelen in het wateren werd slechts leven loos er uitgehaald. Ter gelegenheid des overlijdens van zekeren Felix de la Motte hebbeu al de dagbladen bet vertelsel medegedeelddat de la Mottein de revolutie van bet jaar 1830 gansch alleen de stad Mons in Henegouwen zou ingenomen en er de Hollanders uit verjaagd hebben. Graaf A. d'Al- cantara heeft de moeite op op zich genomen dit vertelsel te logenstraffen. Hij schrijft aan de Ga- zette Beigedat het vertelsel der inueining van Mons door deu zoogenanmdeu kolonel de la Motte gansch bezijden de waarheid is. Mijn vader en zijn broeder waren er bij tegenwoordig, schrijft hij; de tweede viel bij de verdediging der poort van Nimydie hem was toevertrouwddoor zeven kogels getroffen, 't Is niet voor een uur of voor een enkel man dat het garnizoen de plaats ont Uit het dagboek van een politie commissaris. II. Het had de grootte van een kleinen schrijflesse naar die de dames tot berging VRn hare geheime correspondentie met den goudsmid gebruiken. Aan ieder einde was een stevig handvatseloogenschijn- lijk om bet beter te knnneu vasthouden en te dragen. De half uitgebrande kaars stond omgekeerd in den kandelaar. Het wss zes unr, naar ik dacht, en toen ik opstond en eens rondkeek zag jk dat de deur in den gang half open stond hoewel ik mij herinnerde ze gesloten en den sleutel omgedraaid te hebbeo toen gij waart heengegaan. En wat was er in dat kistje? Alles op zijn tijd. Ik ging in de slaapkamer mijner vrouw. Alice sliep nog. Het venster van mijn «todeervertrek stond nog even als den vori- gen avond open want het was een warme nacht. En het kistje Nadat ik zorgvuldig had rondgezocht kwam ik tot het besluit, dat het kistje door iemand hier w a gebragtdie door het venster der vooikamer in huis was geklommenwant de deor der achterkamer was insgeluks gesloten, en de sleutel stak als gewoon- lijk in het slot. Ik greep de handvatsels, en bemerkte dat het kistje niet minder dan vijftig pond zwaar was. Naar het gewigt te oordeelen bevatte het geld ik sloot en grendelde daarna haastig mijDe kamerdeur en onderzocht het uitwendige van het kistje. De letters S. P. L. maakte mij verlegen. Zij hadden eene zonderlinge gedaante en konden niet door eene Europesche hand vervaardigd zijn. Ik begon met eene vijl de koperen banden door te vijlen en vras spoedig met dat werk klaaronder ruimde. Nooit hij mijn weten heeft het nallnnd- sche leger te Mons door zijn gedrag tot eene veronderstelling van lafheid aanleiding gegeven. LI. Zondag heeft men ontdekt dat de steen kolenmijn der Htereu Barber\lalkir en Comp.. ui Xottiughainsliire in Kngidatid in brand was geraakt. De vlammen zijn zeer geweldig en tot nog toe beeft men ze niet kunnen bedwingen; men vreest dat dc schade hoogst aanzienlijk zal wezen dewijl de kool van do beste hoedanigheid is. De drukte in liet fabriekwezen is te Almelo in deu laatsten tijd aanmetkelijk verminderd. Reeds zijn op vele fabrieken de werkureu ingekort en is bet werkloon verminderd. We! wil men bet doen voorkomen dat zulks geschiedt iu het belang van handel en nijverheid en fabriekarbeiders, ten einde eene overvoering der Indische markt te voor komen doch dit is geeuzins het gevaldaar zulk een maatregel door Twenlhe alleen genomen, weinig zou bateu die overvoering bestaat reedsen wel zóó dat vele fabriekanten er geen geheim van ma ken dat de toekomst zeer donker isen zoo er geene verandering in komtde fabrieken met ge- heelen stilstand bedreigd worden. Reeds hebben eenige arbeiders die biervoor bevreesd waren een goed heenkomen gezocht, en zal, naar men ver neemt, hun voorbeeld spoedig door meerderen ge volgd worden. Te Zevenaar is afgekondigddat ten gevolge van eene aanschrijving uit Prnissen de ingezetenen op nieuw gewaarschuwd worden de grenzen niet te overschrijden daar ingeval van aanhouding het opzenden naar Wessel, en tot een jaar zitten bet gevolg kan zijn. Deze aanschrijving heeft echter geene betrekking op het vervoer met den spoortrein. In dit opzigt is geenerlei veraudering gemaakt. Het vervoer met de spoortreinen blijlt vrij. In liet begin van het vorige jaar heeft te Ede een belangrijke diefstal van geld en gelds waarde ten bedrage van f40,000 en een partij ju- weelen plaats gehad waarvan men dezer dagen tot de ontdekking der daders is gekomen welke zijn gebleken te zijn de 72jarige freule v. PI. en hare jufvronw van gezelschap Pr. beide naar En geland uitgeweken. Reeds een paar maanden na den diefstal werd een nominale waarde van f 25,000 van deze effec ten op name van freule vao PI. bij een makelaar te Amsterdcm beleend deze ontdekte echter niet, dat die stukken een gedeelte uitmaakten der toen kortelings te Ede gestolen effectenwanvan de nommers bekend waren gemaakt de hooge afkomst eo ouderdom zijner principale deden bem zeker geen argwaan voeden. Mejofvrouw Pr. vertelde in die banden bemerkte ik de koppen van schroeven, die gemakkelijk los gedraaid werden. Ik had er nu nog slechts het deksel aftcnemen maar daar komt mij te binnen dat er wel een electiische batterij of een of ander helsche machine in kon verborjen zijn, en dat dit alles alzoo een aanslag op mijn leven kon zijn. Om niet het offer van znlk een duivelsstreek te worden zette ik het kistje op bet eene einde, eo sloeger het hout in kleine spaanders af. Nu kwam ik op eene met teer bestrekene vlas- bekleeding eo hieronder aat een tweede kistje van hoot dat op leder geleek. Ik trok het er voor- zigtig uit en ging er op dezelve wijze mede te werk als met het eertse. Nu stuit ik op 4 goudstaven, welke ieder twaalf tot veertien ponden wogen en in een hoekje vond ik nog een kleinen lederen bui del met twintig groote diamanten waarvan de de kleinste minstens honderd pond de grootste zeer wel driemaal zooveel waard was. Ik zocht overal te vergeefs naar eenig teekenom te ont dekken aan wien deze schat mogt behooren. Gij weet ik ben van natore voorzigtig, lang zaam en niet ligt ontroerd maar dat gond eo die diamanteu ouder mijue handen wekteu iu mij de koorts d e begeerte op cn ik greep ze aan alsof ze mijn eigendom waren. Het geweten trail hierbij ver op den achtergrond. Ik lag een vuur aan en verbrandde iederen splinter van de beide kistjes; maar de handvatsels en de koperen banden waren niet zoo ligt wegtemaken. Na eenig ua- denkenklom ik naar boven en wierp het eene stok metaal na het andere in het opene veld achter het huistusschen de schatting en de steen hoopen in. kervolgens zocht ik naar eene veilige plaatsom mijnen schat te verbergen. Koffer kast de zol- deriDg de vloer en meer dergelijke schuilhoeken kwamen mij den een na den ander in de gedachte, de maand Junij jl. aan al haar kennissen to Ede en Wazeningen dat zij met haar oom een reisje naar Parijs ging inakenen toen zij van daar terugkwam had zij niet weinig mede te deelen omtrent het genoegen daar gesmaakt en het vele daar gezien, terwijl zij een schat van kleedjes en de laatste modes medegebragt. Thans blijkt, dat zij er geheel alleen heen geweest is en haar eenige doel de verkoop der gestolene jnweelen was. Zoo als het gewoonlijk echter gaat, hebben hier de die ven zich zeiven verraden. Fr. van PI. heeftzeker stoot geworden door den goeden uitslag der belee- ning niet geaarzeld een Oostenrijksche coupon der leening 1851 in betaling uit te geven; zij beging daarbij echter de onhandigheid om achter het nommer op die conpon twee nnllen te plaatsen waardoor dat cijfer veel te hoog werd dan dat [het bij mogelijkheid tot eenig stuk van die leeuing kon behooreD. Deze coupon kwam spoedig iu handen van iemand die het bedrog ontdekte en tevens te weten kwam dat die door fr. van PI. was uitge geven. Deze logeerde toen met hare jufvrouw van gezelschap Pr. bij den heer C. te Rotterdam en toen men de freule vraagde op welke wijze het ef fect waartoe de coupon behoorde en waarvan men thans wist dat het tot de te Ede gestolenen behoord had in haar bezit was gekomen verklaarde zij eerst zulks niet te weten en later dat het uit de erfenis haars vaders was gekomen daar die vader echter in 1831 gestorven was, en het effect tot de leening 1854 behoorde, zoo bleek die bewering terstond valsch te zijn. Dienzelfden dag vertrok mejufvrouwr Pr. naar des freules woning te Ede, pakte geduren de den geheelen nacht alles op wat maar eenigzins opgepakt kon worden en wat erger is verbrandde b! de effecten die nog niet beleend waren dit al thans wordt vermoeddaar jufvronw Pr. volgens verklaring eener dienstbode een aantal papieren op het vuur geworpen heeft. Den volgenden och- tent vertrok zij weder per eersten trein naar Rot terdam waar zij freule PI. afhaalde, die aude ge durende den nacht alles had opgepaktbeiden ver trokken eenige uren later per stoomboot tëlegraaf naar Antwerpen en van daar naar Londen, waar zij zich nu bevinden. Wij behoeven niet te zeg gen dat deze ontdekking te Ede, Wageningen en omstreken waar freule van PI. met de aanziju- lijkste en meest geachte fsmilien op vriendschappe- lijken voet verkeerde en bij iedereen bekend isde grootste sensatie heeft te weeg gebragt. Den lldeu dezer heeft te Parijs de eerste voorstelling plaats gehad van eene nieuwe opera van Yerdi Don Carlus. De schouw burg was zoo vol mogelijk. Al wat Parijs aanzienlijks bevat was tegenwoordig. Er zijn stoelen iu het orkest maar niet eene plaats wilde mij bevallen. Ein delijk na een uur vau pijnlijk en oproerig na denken deed ik mij zeiven de vraag of ik het wilde blijven behouden, wanneer de werkelijke eigenaar kwam en zijne aanspraak deed gelden of wanneer hij door aankondiging of navraag zijn schat weder hoopte te vinden Dus vroeg ik mij zeilListon zijt gij een dief Bij deze gedachte voelde ik mij ontrust. Dan zoo ging mijn gewe ten voort zult gij wel zoo goed zijn meester Liston, mij te verklaren, waarom gij de spaauders der kistjes hebt verbrand en het overgeblevene iu het veld gesmeten hebt Ja nog meer wie gaf n de vrijheid het kistje te openen De aanvangs letters van mijnen naam stonden er op en de omstandigheid dat het in mijne kamer achter gelaten werdis eene voldoende verontschuldiging voor mij. Ik beb er niet aan gedacht mij den schat toe te eigenen maar ik wil alles nog dezen morgen in eene bank beleggen zonder er meer van af te nemen dan tot bestrijding der onkosten noo- s. Mijn geweten scheen met dit antwoord zeer te vreden te zijn eu om de belofte, aan een zoo strengen meester gegevenniet te verbreken Le- gaf ik uiij dadelijk op weg om den schat bij een bankier te brengen en verkocht alleen den klein ste diamant aan een Juwelier voor vijf en zeventig guiuées om de onkosten te dekken. Verder liet ik alle veertien dBgen het volgende in drie der meest gelezen dagbladen drukken Gevonden in de nabijheid der D. straatboek A. des morgens vroeg den 10 Jnnij een kistje van meer dan honderd pond waarde, aan gouden ju weelen. Dat eigendom bij eenen bankier belegd zat tegen betaling der onkostendengenen ter hand

Schager Courant | 1867 | | pagina 2