4 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Elfde Jaargang. Staatkundig overzigt. GEWONE BERIGTEIY. .M A97. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk «1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UITG-EEPSTEE WED. IP. J". <3-. DIDEEICH. prijs der advertentlën Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN F&jSJÜTOO. Gedurende de laatste weken wonnen de geruchten betrekkelijk den afstand van het Groot Hertogdom Luxemburg aan den franschen keizer telkens in geloofwaardigheid aan. Naar het schijnt is echter het tractaat nog niet gesloten doch het schijnt zeker dat over de zaak wordt onderhandeld. In dien men sommige geruchten mag gelooven dan zoude de Groot Hertog voor den afstand eene vergoeding van 100 millioen francs erlangen. Wij moeten erkenueudat het ons leed zoude doen zoo die geruchten waarheid bleken. Luxemburg zal toch dan welligt de twistappel tusschen Pruis- sen en Frankrijk worden en bij een oorlog tus schen die twee rijken, kunnen wij niet dan ver liezen. Daarenboven leert de geschiedenis al te zeer dat wij tegen Frankrijk altijd op onze hoede moe ten zijn, en ofschoon wij op dit oogeublik meer bedreigd worden door de heerschzucht van Pruissen dan die van Frankrijkzoo blijft de laatste des niettemin een gevaarlijke nabuur, het is nimmer onze zaak dezen nog magtiger te maken dau hij isdaarenbovenwordt door dezen afstand niet alleen in Pruissen maar ook in geheel Duitsch- land eene wrevel tegen Nederland verwektdie al is hij onverdienddaar toch de Luxemburgsche regering ons heel vreemd is, evenwel voor ons nadeelig kon worden. Men voege daarbijdat de vereeniging van Luxemburg met Frankrijk ook door Belgie met leede oogen zoude worden gadeslagen, daar dan toch dat rijk als het ware meer en meer door 1 rankrijk zoude worden ingeklemd. Eindelijk is naar ons voorkomt, de souvereiniteit eene te heilige zaak, dan dat zij voorverkoop zoude vat baar zijn. De vorsten moeten het bij de gratie Gods ten eenemale wegschrappen als zij wanen dat die souvereiniteit, even als andere handelszaken voor goud kan gekocht en verkocht worden. Uit eerbied voor den edelen Groot Hertog, onzen ge- ëerdeii Koningmeenen wij om die redenen zon der nadere bevestigingnog geen geloof te moe ten slaan aan die geruchten. Mij willen daarom liever ons oordeel opschor ten, tot dat de zaak nader bevestigd of tegen gesproken wordt. Dit houden wij voor zeker dat *at er ook van de zaak zij, de Groot Hertog ftllesa uit liefde voor zijne onderdanentot dien stap is overgegaan. Voor het overige wordt meer en meer bevestigd, wat wij zeiden in ons laatste overzigtnamelijk dat met iedere week de toe. stand van Europa een meer oorlogzuchtig karak ter aanneemt. Want ondanks de vredelievende verklaringen van den franschen minister Rouher en van den prnissische minister von Pismurck, blijft er eene oorlogzuchtige spanning bestaan. Alle volken wapenen zich en rusten zich uit voor den oorlog. Deze spanning heeft ook bij ons te weeg gebragtdat de aanzienlijke begrootingen voor oorlog en marine door de Tweede Kamer met eene groote meerderheid zijn aangenomen. De woorden-wisselingen over de begrootingen waren zeer belangrijk zij werden voornamentlijk gevoerd door den minister van oorlog en -de afgevaardig den Storm van 's Grav^sNnüe, de Boo van Al- dewereld en Stieljes. De laatste vooral heeft daarbij groote blijken van kennis gegeven. Een ander gevolg van de spanning ia het verrijzen van vereenigingen tot oefening in den wapenhan del in bijna alle plaatsen van ons land. Wij juichen die pogingen tot vermeerdering van onze weerbaarheid ten sterkste toewant wij ge looven dat ons vaderland op den duur alleen vrij kan blijven, door het aankweeken van een krijgs- haftigen geest onder ons volk. Daarenboven zieu wij in het oprigten van zulke vrijwillige vereeni gingen de vrucht der vrijheid en daarom verwach ten wij voor ons volk daarvan oneindig meer vrucht dan van alle wettelijke regeling van schutterij eu militie. In alle oorlogen zijn de vrijwilligere op den duur de beste soldaten geweest. Het is waar ongewoon aan den oorlog weken zij meestal bij de eerste ontmoetingzelfs de zoo moedige ameri- caansche vrijwilligerewierpen in den eersten veld slag bij Bellrun hunne wapens ter neder, maar bij de tweede ontmoeting hielden zij reeds beter stand en bij de derde overwonnen zij. Men mag daarom het voorbeeld van onze vrijcorpsen in 1787 niet aanvoeren tegen het oprigten van de bedoelde vereenigingenwant die vrijcorpsen werden ten gevolge van verraad en de lafhartigheid der re genten buiten staat gesteld om te toonen wat zij vermogtenwaren de hoofden der patriotische partij slechts moedig geweest, de vrijcorpsen zou den zich spoedig waardig hebben gedragen want het is merkwaardigdat toen de amsterdamsche vroedschap slechts gedurende twee dagen zich moe dig hieldaanstonds de Pruissen bij Ouderkerk door de vrijcorpsen werden teruggeslagenook is de omstandigheid dat de vrijwillige volkswapening in 1787 mislukte, volstrekt geen bewijs, dat zij thans weder zal mislukken. Immers is ook de toen beoogde staats—hervor ming mislukt en toch zagen wij haar in onze da gen volbrengen op eene veel schoonere wijze dan onze voorvaderen hadden durven hopen en zoo zal het met de volkswapening ook gaan. De schoonste eigenschap van het nederlandsche volks, karakter is de geest der volhardinghet is deze geestdie ons steeds doet terugkeeren op mis lukte proefnemingentot zoo lang wij eindelijk slagen. Wij houden het voor zeker, dat ingeval (wat God verhoede) een oorlog moge losbreken onze vrijcorpsen zullen bewijzendat de vrijheid grooter helden vormt dan de dwang. Het oprig ten der vrijcorpsen heeft reeds dit goed gevolg gehad dat men minder hoort klagen over onze weerloosheid. Die klagten kwamen voort uit laf hartigheid want de vrees alleen klaagtde moed slaat de handen aan het werk en rust niet voor dat hij zijn doel bereikt heeft. Het ia lafhartig heid zich zelve weerloos te wanenzoo lang men niet alle middelen, om zich te verdedigen heeft beproefd. Alles duidt tegenwoordig bij ons aan dat wij zijn ontwaakt uit de outzenuwende rustWaarin wij lagen vei zonken. Als de storm opsteektdan zal hij ons niet meer geheel onvoorbereid vinden. Naar het ons voorkomt gaan wij zorgvolle tijden te gemoet, maar dat mag ons niet doen vertra gen want de aannaderende gevaren hebben niets dat onzen moed en onze zielrust kan wegnemen. De menschelijke grootheid kan alleen blinken bij noodeven als het gesternte aan den Hemel alleen bij duisternis. Die menschlijke grootheid is als de zon waarvan Ossion zingtals het on weer de wereld verduistertals de donder rolt en het weerlicht flikkert, ziet zij in hare schoonheid uit de wolken neder en lacht zij tot de stor men. Een boer die jl. maandag te 's Gravenhage plaats bad genomen in den spoortrein vroeg toen hij even gezeten was aan een tegenover bem zittend persoon of zij nn wel naar Amster dam gingen dat is te zeggen antwoordde deze de bank waarop ik zit gaat naar Amsterdam die waarop gij zit naar Rotterdam. »ls 't waar riep de boer verschrikt nit en plaatste zich ijlings

Schager Courant | 1867 | | pagina 1