Het ebbenhouten kistje. ggde eïeügteiv. Eene noodiging. eene dagelijks uitgeoefende controle door vergelij king van het op enkele stallen voorhanden vee met het officieel voorhanden getal. ertrouwen komt hij deze aangelegenheid niet meer te pas. Nu men staaUtoczigt uoodig acht en helaas 1100- dig blijktis het pligt al de lasten die daaruit volgen met onverbiddelijke gestrengheid op te leg gen en uit te oefenen. GEYVON E BEI1IGTE1Y. In de Warte am Inulas men onlangs de volgende advertentie: »lk heb de eer ter kennisse van dieven en inbrekers zoovers en hon vriendpn te brengen dat ik door herhaalde gelokte en mislukte inbraken van de zijde hunner lieeren collegas on dervonden mij genoodzaakt heb gezien alles uit mijn pastorie weg te doen wat voor hen maar eenige waarde kan hebben. Na deze heeren van mijn bijzondere achting ten hunnen opzigte verzekerd te hebben heb ik de eer te zijnhun toegenegen Josef Saxenederpredikant," In Cannonstreet te I/onden aan het hoofd kantoor der Londen District Telegraph Compuiij worden thans proeven genomen met een werktuig, dat in zamenstelling en werking de hoogste volko menheid nadert die men van een telegraaftoestel wenschen kan. Het is een druktelegraaf die gewone drukletters aangeeft door middel van eene soort van toetsen waarop de letters gegraveerd zijn. De toestel werkt door middel van klokken en electrieiteit en is na reeds sedert verscheidene weken zonder eeni ge de minste stcriog in werking. Ten einde een denkbeeld te geven van de rijzing der huishuren te Parijs, ten gevolge der aan#taande tentoonstelling, kan dienen, dat de koninklijke familie van Portugal eene verdieping van een hotel op de Place Vendome tegen 1500 frs. per dag heeft gehnord makende 45000 per maand. Het is maar al te waar: Kleeren 'maken den man niet Dat heeft men dezer dagen te Toolon nog gezien. Een man huis aan huis bedelende werd gearresteerd. Naar het stads hma gebrairt werd ij onderzocht en wat vond men bij hem F 0221 rancs nieta meer niets ininder. Dat geld bestond in goudstukken en bankpapier. De hofmeester der stoomboot tosschen Roiter- dajn en s' Hert ogen bósch Spring in 't Veld heeft zich onderweg door ophanging van het leven beroofd. Toen de kapitein hem ging roepen om tafel te dekken mud hij zijn vertrek gesloten en de deur roet geweld geopend hebbende zag hij dat liy zich aau een visch- net had opgehangen. De vronw van den ougelukkige Uit het dagboek van een politie commissaris. IV. Ik kon wel denken dat een persoonlijk onderzoek noodzakelijk was en hield mij daarom in de na bijheid 'van het postkantooY op tot mijnheer Liston kwam om de aan Z. IJ. geadresseerde brieven in ontvangst te nemen toen volgde ik hem tot zijn wotiiug en vroeg in den winkel daar over naer zijn naam en beroep. Hm. I Het bevreemdt mij dat de matroos John Smit niet vroeger aan Mevr. Danton geschreveu heeft. Smit was oogeoschijnlijk een gemeene pekbroek en men ziet het aan zijnen brief duidelijk dat het schrijven hem moeite koste; derhalve heeft hij het tot het uiterste verschoven. Mag ik Lavernaque 's brief eens zien mijnheer Langdon. Langdon gaf hem den brief. Ik wist dat Wood- ward de fransche taal goed verstond hij ging er mede naar het vensteren las hem zorgvuldig toen voeg hij ook om den brief van John Smit waarop Langdon dien, naar het mij toescheen ,eenig- zins wrevelig nit den zak haalde. Na de beide brieven zorgvuldig onderzocht te hebben la» hij ze beiden in zijn zakboek en zeideGij zult er natuurlijk niet tegen hebben mijnheer Langdon dat ik deze papieren behoud. Volstrekt niet zij zijn geheel het eigendom van vronw Danton maar zij ontvangt daar tegen het kistje. Hm. Het is toch zonderling dat Lavernaque in zijn brief den inhoud vaD bet kistje niet beschreven heeft. bevond zich aan boord hetgeen het jammertooneel nog vergrootte. l'en 18den Maart is te Weenea overleden de lieer Ad. Eckliardtdie een fortuin nalaat vau 12 inillioen trancs. Hij begon iii 1801 als boekdiukkers- gezel zijn loopbaan. Sedert 32 jaren was hij uien- schcnschiiw, bewoonde erne kleine woning en verteerde weinig meer dan een halve gulden per dag. In de vorige weik is een schuitje geladin met zand en liggende aan den stijger te Rotterdam plotseling gezonken de bewoner van het vaartuigje, die gerust lag te slapen, is ongelukkigerwijze daar bij" omgekomen. De haringvangst is thans te Hoorn zoo grootdat die bij karren vol naar het boereuland vervoerd worden. ook heelt men er een zalm gevangen die 20 pond woog en extra duur is verkocht. Te Nieuwediep is een matroos uit de ra gevallen en onmiddeiijk overleden. Te Hud- derslield in Engeland is een goederen- gebouw van Jeu spoorweg afgebrand de schade wordt 20,000 pond stcrl. gescbatt Koning Vilhelm van Pruissen en Keizer Alexaoder van Rusland zijn voornemens, te zamen naar de Parijsche ten- tentoonstelling te gaan. De Keizerin der Fran- schen heeft de griep met He gezondheid van den Kroonprins gaal het niet best en de Keizer heeft de tentoonstelling op 1 April II. geopend zonder een woord te spieken de Prins van Oranje en de Graal van Vlaanderen hebben Z. M. aan den ingang ontvangen. Gaiibaldi is tot nog toe ongesteld. Te Amsterdam in de Joden kerkstraat is eene Paascli- brood-bakkerij totaal afgebrand eeue groote hoe veelheid paasclibrood is daarbij omgekomen. De negerkoning van Bounij wordt in de volgeude maand te Parijs verwacht. Al de geemploijeerdeu der pnlicie te Londeuhebben vrrbooging van tracteinent gekregen. .n 1866 zijn in Engeland uiet minder dan 428,878,820 eijereu ingevoerd. Jolianna Francisca vai Kesael is door het hof van Noord-Brabant Ier dood veroordeeld; zij had de wouiug baars meestere iu brand gestoken om dat zij zijne dienst mow verlaten. De hulp- onderwijzers te Middelbands hebben op het voorbeeld vau de polderjongens, als zij geen geld genoeg krijgen, allen hun ontslag ge nomen omdat de raad hel tracteuient had vermin derd ook de kleermakers te Parijs hebben den srbeid gestaakt.hij Suk-Ahias, iu Algcrie is een leeuw geschotendie als pracht-exemplaar geroemd wordt hij wordt geschat op 12 j.ireu oud en is bijna 3 ellen lang. Misschien is het beste begon Langdondat ik mij verwijdere en vronw Danton zeil zendt, Jan kunt gij haar het hare ter hand stellen. Gij hebt het toch volgeus alspraak bj u iu huis, mijnheer Liston. Neen antwoordde ik wij hebben het voor doel matiger gehouden eens meffdere inlichtingen over de aanspraken van vrouw Danton in te wjouen. Ik heb een vriend in Batavia en zal hem eens over die zaak schrijvea. Langdon werd onrustighij stond op en wilde zijne brieven terng hebben Woodward lachte en schndde het hoofd. Langdms voorhoofd rimpelde,1, en hij begon te dreigen. Ik vraag n is dat edel p-liandeld zeide hij tot Woodward vreemde brievei te willen honden Ik geloof, dat het vervalsrhte zijn hernam Wcod- ward koel en ik zal ze o liet teruggeven voor ze door een deskundige ondezocht zijn en zoodra ze als echt erkend ziju wit gij ze weder hebben, volgens mijne meening schjnen de beide slakken door de zelfde hand gescheven. Terwijl Wood ward aldos sprak greep Laigdon die (ligt bij de denr zat, zijn hoed, en vas eer wij het bemerkte nit He kamer verdwenen. Woodward lachte. Het zon moeite gekost heb ben zeide hij terwijl hij brieven nit den zak haalde, ja het zon moeite gelost hebben te bewijzen, dat ze vervalscht znn die moeite is ons do juist door den schnrk bespaard ;eworden. Een ervaren bedreger zon het daarop hoben laten aankomen. Zijne beschrijving van hc kistje was toch zuiver, hernam ik. Hoe kan hij taar dan achter geko men zijn Hij moet in verbinding taan met den persoon of de personen die het in uwe kamer hebben i\f.Ezom\ sTim De Redactie vereenigt zich niet altoos nel Je gevoelens der inzenders van geplaatste stukken. Ieder Schager, die 't wel met Koning en Va derland meent en wieu de woorden Nationaliteit en Vrijheid, geene ijdele klanken zijn, heeft voor zeker uiet hooge ingenomenheid kennis genomen van h< t hoofdartikel, in het vorige nummer dezer Courant geplaatst en geeft 't mij gaarne toedat de zaak welke voor zeki-r de nationale zaak bij uitnemendheid is iu ons midden een goeden pleit bezorger beeft gevonden. Schrijver dezes, die reeds vroeger zich de vraag steldeof 't nog geen tijd wasook hier de trom pet der voorbereiding te doen schalleu om nit den sluimer der zorgeloosheid te wekken voelde zich na het lezeu van 't aangehaalde artikel meer dan vroeger opgewekt, zijne plaatsgenooten uit te noodigende hier onder gestelde vraag wel te willen overwegen met al dien ernst en die belangstel ling waarmede ze reeds in zoo vele andere ge meentel van ons vaderland werd ontvangen. Welligt kan zijne zwakke poging er toe leiden dat onze goede stad eerlang eene parel te meer aan hare kroone heeftdat een mogelijke vijand ook ons uiet onvoorbereid zou vinden en dat vooral bewastheid van eigen kracht naast en bij onmisbaar vertrouwen op Neêrlands God ook ten onzent alle overdreven vrees eu bezorgdheid in de geboorte zou smoren I De vraag is dezeTeiwijl schier overal in stad en dorp scherpschutters- vereeiligingen ontstaan, welk verschijnsel de hope geelt(lat de tijd eener algemeene volkswa pening niet verre meer isterwijl Schagen boven zoovele zqstergemeenten alle elementen iu mime mate bevat, om zich in het bezit van dergelijke vereeniging te kunnen verhengen zou 't dan niet tioodig en goed zijndat eenige invloedrijke mannen onder ons zich vereenigdeu tot eeue voor- loopige commissie en. hnnne plaatsgenooten krach tig opwekten tot het oprigten eener scberpschut- tersvereeniging te dezer piaatse De ondergeteekende geen Schager zijndehad eeuteliik bezwaar zich op den voorgroud te stellen, inaar de overweging dat slechts eene stemme (van wie dan ook) behoefde te worden gehoord om overal weerklauk te vinden en dat hij binnen weinige dagen reeds de zaak aau betere en meer bevoegde handeu hoopt over te gevenleidde hem er toe deze noodiging te doen waarbij hij nog ten slotle den wensch uitdrukt dat alle belang- .-tlelleudeu zich aaustaauden Zondag, den 14 dezer achtergelaten. Dezen roorzeu heb ik een stapel oude courauteu doorgebladeid en het politie berigt van 14 Jnnij gevonden. Ik ging dus naar het gasthuis om verdere inlichtingen te bekomen. De vermoorde matroos was door niemand her kend gryorden. Het was in alles zoo als in het berigt bekend was gemaakt. Het schijnt, zeide ik, dat wij een misslag hebben begaan door Langdon te laten ontsnappen. Woodward maakte de zelfde opmerking en ijlde naar het politie burean maar het was te laat; de vermoedelijke bedrieger had de stad reeds weder verlaten en zich zoo goed verkleed dat men hem niet herkennen kon. In April van het volgende jaar betrok ik een klein huisje in de voorstad van Sonth B. Mijn werkkring was sedertdien tyd meer uitgebreid cn na had ik bet dragelijk. Ik bonwJe mij een grootere werkplaats kou eenige kaecbta werk verschaffen, en twijfelde niet of de ware eigenaar van het kistje zou eerlang wel komen en zijne aanspraken doen gelden. Alice daarentegen was van eene andere meening. Zij kon niet gelooven dat die letters S. P. L. iets anders konden beteekenen dan mijn naam. Zij droomde telkens van den schat en in die droomen verscheen steeds een knappe bedrieger. Het huisje dat wij bewoonden stond op het einde van acht gelijk gebonwde woningen, voor ie der dezer woningen lag een tuintje. Het huisjedat het naast bij ons lag werd bewoond door een oude achtenswaardige vronw met haren zooneen somber achterhoudend mensch van ongeveer veertig jaren. Die oude vrouw knoopte spoedig over de tuinheg kennis aan met Alice en zij stonden als buren op zeer goeden voet met elkander.

Schager Courant | 1867 | | pagina 2