16 m Algemeen Nieuw^ Advertentie Landbouwblad. Elfde Jaargang. A°. tóSÉE, Landverhuizing. Redevoering van den Heer van Foreest. Jtè 503. - /Sj. .4 SCHAGER COURANT Z- abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) ITITG-EEFSTEE WEID. F. O*. Gh DIDERIOH. PRIJS DER ADVERTKNTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN PBA1TOO. De kwaal der landverhuizing naar Noord-Ameri- ca vertoont zich dit jaar weder in ons land op eene vrij bedenkelijke wijze. Ofschoon die land verhuizing bij ons sinds 1845 in grootere of ge ringere mate telken jare plaats had zoo schijnt in dit jaar echter de kwaal met grootere hevig heid los te breken. Als wij toch wel onderrigt zijn dan zijn door het groot aantal vertrokken landverhuizers thans enkele dorpen in Friesland, Groningen, op Texel en Terschelling voor een groot deel ontvolkt. De oorzaken voor deze toeneming der landverhuizing moeten voornamentlijk gezocht worden in de hooge prijzen van de voedingsmiddelen en den lagen stand der werkloonen waar nog bij komt de ramp der veeziekte en de vrees voor eenen aan naderenden oorlog. In alle opzigten zien wij in de landverhuizing een bedenkelijk verschijnsel. Waar zij voortspruit uit den lagen stand der werkloonen en waar zij alleen ten doel heeft om zich en de zijnen te kunnen voorzien van het noodige daar noemen wij het een hard lot van den armedat hij dus verpligt is om den dierbaren grondwaaraan ook zijn harte geheel hangtte verlaten. Wij noemen het bitter en hard voor een dagloonerdie nooit iets anders dan zijn dorp en hoogstens de eene of andere stad heeft geziendat hij dus vergezeld van eene weerlooze vrouw en van hulpbehoevende kinderenzich zonder eenige voorbereide kennis op duizeude mijlen van het vaderland onder vreem den moet begeven. In de meeste gevallen wordt de toestand van zulk een persoon door het verlaten van zijn vv derland nog verergerd, hier toch heeft hij bloed verwanten vrienden en bekenden die hem des ncxxis konden ondersteunenin den vreemde vindt hij mete dan onbekenden, die hem meestentijds met eenen achtc.-dochtigen blik gadeslaan. Het lot van den landverhuizerdie zijn vaderland ver laat om het gebrek te ontvlugten noemen wij dan betreurenswaardig. De meesten echter zoeken in vreemd werelddeel niet bloot eene voldoening ïer noodzakelijke levensbehoeften, maar ook T,_ "lom. s men het hier te lande redelijk wel heeft 'dan gelooven wij dat men het als eene groote heid kan beschouwen om elders rijkdom en ïi ie op te zamelener ligt nog altijd zooveel waarheid in het oude spreekwoord die in zijn vaderland droog brood heeftzoeke geen boter daarop in den vreemde. De meesten moeten daarbij ook bedenkendat al inag men ook zich zeiven aan de plagen en gevaren van eene vrijwillige ballingschap bloot stellen men haar vooral niet te ligt moet schattenals eene vrouw en kinderen de ballingschap moeten deelen. Bij de ineesten is achteruitgang in hunne zaken de oorzaak van en de prikkel tot landverhuizing, dezulken moet men vooral op het hart drukken om wel te be denken wat zij gaan ondernemenin verre weg de meeste gevallen is gebrek aan energie of wan gedrag de ware oorzaak van den achteruitgang ge weest wanneer de zelfde oorzaak blijft bestaan dan zullen zij in Nowi-Amerika even ellendig blijven als hieren als zij hun gedrag vernnde- ren als zij met nieuwen lust aan het werk gaan dan zal ook hier hun lot allengkens verbeteren. De zucht naar landverhuizing komt bij velen voort uit de zelfde bronwaaruit de begeerte om iu de loterij te spelen voortvloeit. Men wil ondanks zijn verleden rijk worden en in plaats van het steile maar zekere pai van onafgebroken werkzaamheid en spaarzaamheid te volgen kiest men den korten weg van een roe keloos waagstukwaarbij men alleen de kansen om te winnen, niet om te verliezen in het oog houdt. Velen laten zich ook verleiden door de gunstige berigtendie men van vroeger vertrok ken bekenden uit America ontvangt. Maar zijn al de berigten wel te vertrouwen Heeft de vroe ger vertrokkene geen belang er bij om de zaken schoon voor te stellen daar hij daardoor vroegere vrienden en bekenden om zich heen kan lokken vallen daarenboven bij verhuizing ons niet in de eerste weken alleen de schoone zijden der nieuwe woonplaatsmaar daarna de schaduwzijden iu het oog Nog bedriegelijker zijn de berigtendie commissionairs van vreemde reederijen geven deze zoeken den stroom der landverhuizers steeds grooter te makendaar deze de scheepvaart doen bloeijen. Wij hebben wel hooren spreken van handels huizen die aan hunne commissionairs premies beloofdenwier grootheid afhankelijk was van het getal landverhuizers dat door dezen werd over gehaald om op hunne schepen plaats te nemen dus valt natuurlijk niet veel staat te maken op de berigten dezer commissionairs. Ia het algemeea k.aa men aaax wij geioovea gerust beweeren dat niemand wel doet om de landverhuizing aan te moedigen wel verre V8n het pauperismus en de ongelijkheid in de maatschappij te doen verminderen verergert zij in vele opzigten, die kwalen. Immers indien die stroom van land verhuizers alleen bestaat uit arme sukkels en men- schendien het hier aan de noodige geestkracht heeft ontbroken dan is het te voorzien dat deze een allerellendigst lot onder de vreemden zulleu vindenen indien zich daar ook aansluiten wel varende ineuschendien het alleen te doen is om rijker te wordenzou dan de overdrevene zucht naar aardsche schatten niet te veroordeelen zijn zou het toegeven aan die begeerte in onze reeds zoo geldzuchtige eeuw den Mammon niet op een nog hooger troon plaatsen dan hij na reeds ze telt Een goed gevolg zalnaar wij hopen de landverhuizing in ons vaderland hebben dat zij namelijk de werkloonen van ons arbeidsvolk zal verhoogen. Wij hopen dat onze rijke landbou wers en industriëlen ook vdór dat zij door de noodzakelijkheid uit gebrek aan werkvolk er toe worden gedwongentot die verhooging vrijwillig zullen overgaaudaar zij toch moeten bedenken dat de christelijke liefde van hen vordert om het hunne bij te dragentot vermindering van den nood hunner broedersdie zoo sterk isdat hij dezen dwingt om het vaderland te verlaten. Gebrek aan de noodige plaatsruimte is de oorzaak geweest dat wij geen gevolg gegeven heb ben aan ons oorspronkelijk voornemen om te tre den in eene breedvoerige beoordeeling van de redevoeringgehouden door onzen afgevaardigde van Foreest in de zitting van 4 April jl. Maar ofschoon wij eene breedvoerige beoordeeling als thans te laat komendeniet meer oorbaar ach ten rekenen wij het van onzen pligt om te protes teren en wij hopen dat alle waarlijk liberalen in dit district daarmede zullen instemmentegen de inhumane en illiberale denkbeeldendie daarin worden verkondigd. In het bijblad lezen wij toch dat die Heer o.a. het navolgende heeft verkondigdambtenaren die in Indie andere denkbeelden daa. die van de Heer Foreest verkondigen of andere dan 's lands belangen mogten dienen of voorstaanmoeteD, wjc zij ook zijn mogen en hoe boog nnk rn-nla?,».

Schager Courant | 1867 | | pagina 1