Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 23 mm Elfde Jaargang. T ij dsbeschou w ingen Jï> 504. SCHAGER COURAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Courantenu 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TTITG-EEFSTER WEID. IP. O". O- DIDERICH. PRIJS DER ADVERTENTlëN I Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. De bewaring van den vrede in Euro pa. Er is een groot gevaar afgewend dat in aan- togt scheen: de oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen waarin ook wij waarschijnlijk zouden zijn betrokken geworden mist door de regeling der Luxernburgscbe zaak de eerste aanleiding. Deze uitkomst heeft onze verwachting verre overtroffen. Wij geven hiervan alle eer aan de diplomatie, wel te verstaan aan de buitenlandscheover de Nederlandsclie zullen wij ons oordeel hieronder ontwikkelen. ij ontkennen niet dat de goede uitslag voor een groot gedeelte ook het werk is van den vre delievende» geest der volkendoch naar onze meeuing voor een veel kleiner gedeelte dan wij regt hadden te hopen en te vorderen. Europa is den oorlog moede, verteert zijn beste krachten in den gewapenden vrede waaronder het gebukt gaat en moet eene oplossing willen waardoor het uit den ouhoudbaren toestand geraakt, waarin heersch- zucht en verkrachting van regt het gebragt heb ben. Het heeft dien toestand te lijdelijk gedragen, het heeft geen gebruik gemaakt van de middelen om de onschendbaarheid van zijn staatkundig leven te beschermen. Niet altijd is een oorlog te vermijdensomwijl is het pligtmatig onverschrokken den strijd te ge- moet te gaanwant een laffe vrede is oneindig rampzaliger in zijne gevolgen dan de ongelukkig ste oorlog. Maar de ernstige wil des volks moet er op gerigt zijn iedereu oorlog die voorkomen kan wordeh onmogelijk te maken. Onder de bladen in ons vaderland die op deze noodzakelijkheid gewezen hebben, bekleedt het Volksblad eene eerste plaats. De rigting die dit blad vertegenwoordigt is niet de onze. Wij zijn daarvoor dikwijls onverholen uitgekomen. Het blad miskent de verdiensten der liberale partij en in zijne staatkundige artikelen verliest het te veel uit het oog dat het klein weinigje vrijzinnigheid hetgeen thans ons volk bezit het cadeau is van Thorbecke. Doch wij willen ditmaal niet twis ten. Wij willen den vrede en ook het Volksblad wil dien opregtelijk. Veel minder dan het Volks blad achten wij ons geroepen om aan de spits der beweging te staan, die als uiting gelden kan van eene publieke opinie. Intusschen komt het ons voor dat het juiste oogeablik voor eene dergelijke manifestatie nu ge komen is. Het dadelijk gevaar voor een oorlog is voorbij, maar voor onzen geest staat nog dui delijk de weerzin waarmede Europa het behoud van den vrede dag aan dag onwaarschijnlijk er zal worden. Nu terwijl men nog weet aan welk ge vaar men ontkomen iszal men het volk en de volken gereed vinden om door onderlinge aan eensluiting zich sterk te maken tegen nieuwe ge varen. Deze overtuiging moenden wij aan het Volksblad te moeten mededeelen en wij doen deze mededeeling gepaard gaan met de verzekering dat wij van onze zijde zullen ondersteunen alle po gingen die iu het werk zullen gesteld worden om het doel verzekering van den vrede door den wil der volken te bereiken. De vereeniginge.K» tot verhooging van 's volksweerbaarheid. Eene der krachtigste middelen om aan de vrede-partij het op dit oogenblik gewonnen terrein te waarborgenligt naar onze meeuing in de vereenigingen tot ver hooging van 's volks-weerbaarheid. Van welk standpunt men deze vereenigingen be schouwt steeds dunkt onszal men er een waar borg voor den vrede in vinden. Indien men er in slagen kan die vereenigingen tot een volks zaak te maken verzekert men aan het volk een grooten invloed op het behoud van den vrede. Door de geheel v r ij w i 11 i ge toetreding blijft men onafhankelijk van de regering en daardoor wordt de regte toestand geborende regering ziet op het volkniet het volk op de regering. De aard der vereenigingen brengt de verschil lende standen tot elkander en biedt een uitstekend middel aan om eene opinie vast te maken in het volkom door vermenging der meeningen van allen eene volksovertuiging te scheppen. Hand aan hand zal de belangstelling in de weerbaarheid gaan met belangstelling in staatkundige gebeurtenissen in onze politieke toestanden en bet inzigt zal bij ieder geboren worden, dat de vrede het waarach tig belang is van Nederland. Ook het doel der vereenigingen werkt den vrede in de hand. Geoefende mannen zijn niet strijdlustigmaar worden door de strijdlustige» gevreesd. Indien een krijgshaftige geest onder ons volk kan worden opgewekt, juist nu, bij het be vestigen van den vrede, zal Nederland door dat het zich sterker heeft weten te maken voor de toekomst een oorlog minder te duchten hebben. Een gevaar en hierop wijzen wij de besturen der veieenigiDgen van dezen aard, bestaat er. Tegenover de voordeelen waagt, men lo. dat langzamerhand deze vereenigingen verliezen het vaderlandsch karakter en ontaarden in plaatselijke bijeenkomstenwaarbij genoegen op den voorgrond staat en die niet anders bewerken dan dat de middelstand zijn tijd en geld met opoffering van het huisselijk leven verkwist. 2o. datindien dit niet gebeurtde partijgeest met dergelijke vereenigingen zijn voordeel zal trachten te doen en staatkundige kuiperijen daarbij alleen baat zullen vinden. Wij vertrouwen echter beter van den verstan- digen zin van ons volk en willen om het moge lijk kwade, het zeker goede niet verwerpen. In tusschen moet op de zaak gelet worden en daar om bevelen wij haar aan, inzonderheid aau onze vereeniging te Schagen. Luxemburg. De vereeniging der kroonen van Nederland en Luxemburg bedreigt Nederland altijd min of meer met een gevaar. Dit zou kunnen voorkomen wordenwanneer het Neder- landsche volk zijn koning schadeloos stelde voor de materiële nadeelen voortvloeiende uit een afstand van zijne souvereiniteit over Luxemburg. Wij geven het denkbeeld ter oyerweging aan allen die invloed kunnen uitoefenen in den lande. Wij voor ons zien er een middel in om ook voor de toekomst den vrede voor ons vaderland te bewa ren. De onzijdigheidsverklaring van een land vooral wanneer die verklaring onder eenig voor behoud is geschied achten wij in oorlogstijd niet genoegzaam om elke schending van grondgebied te voorkomen. In ieder geval wordt ons land sterker wanneer de vorstdie ons regeertvoor geene andere belangen dan de onze te waken heeft. Beleid der regering in Nederland. Een derde middel om den vrede voor de toekomst te bewaren zoeken wij in de ondersteuning der re gering en in de verzoening der partijen. Het ka binet dat thans aan het hoofd der zaken staat drukt onze staatkundige rigting niet uit. Als re gering eerbiedigen wij het en waar wij wijzen op fouten in het regeringsbeleid doen wij dit niet uit erbarmlijke vitzucht, maar omdat wij in de waarheid alleen het middel vinden om de regering van eene dwaliDg terug te brengen. Door de kracht der liberale beginselen ziet men ieder behoudend ministerie afwijken van zijn oorspronkelijk pro gramma. De onderwijs zaak is naar de opvatting der liberalen door het ministerie, na eenige wei-

Schager Courant | 1867 | | pagina 1