30 IEL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 'Jtè 505. Staatkundig Overzigt. Elfde Jaargang. SCHAGER abonnementsprijs voor diii8 maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Kijk #1,16. Afzonderlijke Couranten - #0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert a Verwacht gei m den wegh, egh. (Cats.) UIT3-EEFSTEE WEID. IP. J\ O DIDEEIOH. prijs dek advertentlën i Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote lettors naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FH^ISrCO. m t Zoo men gelooft in het bestuur van eenen al- wijzen wereldregeerder ligt ernaar ons gevoelen niets ongerijmds in om aantenemen dat de eeu wige Onveranderlijke zijn bestuur regelt en wijzigt naar de mate der ontwikkeling waarin zijn schep sels verkeeren. Dit althans is zekerdat niet in alle tijdperken der wereldgeschiedenis hetzelfde zedelijk hoofddenkbeeld op den voorgrond staat. Wordt het den menschen als liet ware in het ecue tijdperk toegeroepen gij alle n zijt vrij in een ander tijdvak klinkt hetgij zijt broeders en weder in een ander: gij zijt allen kinderen van eenen hemelschen Vader. In onzen leeftijd schijnt het zedelijke denkbeeld, dat door onregt en geweld nooit iets goeds tot stand kan worden gebragt het meest in het licht te treden, liet voorbeeld van liet mexicaausche keizerrijk heeft dat op nieuw bewezen. Dat kei zerrijk wr nu geheel ten gronde gegaan de onge lukkige keizer Maximiliaau is waarschijnlijk de gevangene van Juarez leger geworden. Het liberale cngelsche hoofdblad de Timesbetreurt dezen val teil sterksteomdat Mexico daardoor weder ge heel en al aan de regeringloosheid ten prooi zal worden gegeven. Doch naar ons gevoelen was de fransche interventie in Mexico een der grootste ouregtvaardigheden waaraan de staatkunde zich in de latere jaren heeft schuldig gemaaktwij willen eens aannemen dat het doel -van Napoleon UI werkelijk is geweest om een rijk van be schaafdheid en orde te vestigen in een land waarin tot heden niets dan barbaarachheid en re- geringsloosheid heerschtenmaar dan vragen wij wat is eene beschaafdheiddie door getrokken kanonnen en Miniés-buksen moet worden gepre dikt, wat is eene orde, die begint met de eenige bestaande wettige magt omver te werpen Is dat beschaafdheid als dames uit den hoogsten stand, die de nationale zaak ondersteunden in het open baar worden gestraft met stokslagen Is dat be schaafdheid als een rijk van 8 millioen inwoners als een niets waardig cadeau wordt weggeschonken aan eenen vreemden prins Zijn die bloedbaden te Pnebla en Vera-Cruz de goede voorsmaken van de hemelsche vruchten der beschaving Neenwij voor ons erkennen gaarne dat de val van den op onregt gebouwden mexicaansche keizertroon ons goed heeft gedaan. Toen Maximilia&n de heerschappij over Mexico i aanvaardde werd hij een handlanger van het ge weldhij erlangt dus thans niets meer dan zijn verdiende loon. Inde straf van het ooregt zien wij een wel daad voor het menschdort, want zoo het onregt straffeloos kon triomferendau zoude de misdaad geen teugel meer hebbenen het geloof aan een regtvaardig God zoude eea van zijn liechtste grond slagen missen. Van ouds hebben dan ook de wij zen geleerddat ofschoon de deugd op aarde niet altijd wordt beloond de misdaad altijd op de eene of andere wijze wordt gestraft. Zoolang het uur der straf niet is gekomen en het vonuis der veroordeeling niet is voltrokken is de sehuldi- dige als het ware een van God geteekende een Caïn die over») d 1 wrekers van zijn mis daad vreest te ontmoeten. In dat opzigt is de wereldgeschiedenis altijd wereldgerigt geneest. Daarom kunnen wij ook niet geloovcn dat het op zooveel onregt gevestigde pruissische rijk eene gelukkige toekomst zal te gemoet gaan. Reeds nu begint het in het morrende Hanover een aan vang van de straf te gevoelen. Zonderling is het, dat terwijl door de over winningen van PruissenOostenrijk is bevrijd ge worden van zijn lastpostVenetiehet eerste rijk ten gevolge van zijn heerschzucht zulk een lastpost in Hanover heeft ontvangen. Naar het schijnt is laatstelijk in dat land een wijd en zijd ver spreide zamenzwering ontdektwelke ten doel had om een opstand voor te bereiden. Alhoewel wij in de tegenwoordige omstandigheden zulk eeu opstand niet staatkundig zouden achtendaar er toch weinig kans van slagen zoude bestaan, terwijl een opstand dan alleen mag worden beproefd, als het vooruitzigt bestaatdat het bloeddat zal vlietenniet geheel nutteloos zal opgeofferd wor den kunnen wij toch niet anders dan sympathie gevoelen voor de moedige aanhangers van de ou de monarchie. De verdrijving van den koning van Hanover is toch een onregtdat vroeg of laat zal gestraft worden door de omverwerping der heerschappij van het pruissische koningshuis. Evenmin als in Me xico zal hier het onregt ongewroken .blijven. "Wij weten wel dat de oude regering in Hanover ver van goed wasdat de verjaagde koning een on buigzame stijfkop wasvoor wien de lessen van den nieuwen tijd geheel verloren gingen maar dit neemt toch niet wegdat zijne verjaging eene ware gruwel was. Alleen de volken hebbenen slechts in den uitersten nood liet regt om hunne vorstenzoo dra zij tirannen worden af te zettenmaar een vreemd vorstdio den troon van een ander uit staatsbelang omverwerpt is een geweldenaar. Al ware het dus dat de wetten in Truissen beter mogten zijn dan in Hanoverdat het bestuur er liberaler ware (wat wij echter niet gelooven) zoodat liet land door den ruil van koningschap niet dan winnen kanzoo blijft echter het gepleegde ou- regt niet minder ten hoogste strafwaardigwant de koning van Pruissen heeft Hanover aan zijn land geannexeerdniet in het belang der Hano- vranendeze protesteren toch daar genoeg tegen, maar nit heerschzuchtook hier zal het wederom blijken dat uit onregt en geweld niets goeds kan voortkomen. De pruissische schrijvers en staats lieden die deze annexatie verdedigen beseffen zelve al te zeer het onregtdat is gepleegd zij wanen het gedane echter genoegzaam te kunnen verdedigen door te wijzen op het slechte gedrag van andere mogendhedendiewanneer zij daar toe in de gelegenheid waren nimmer hebben ge huiverd om veroveringen te makenden Neder landers wijzen zij op de door deze gemaakte ver overingen in de Indien. "Wij vinden deze verscliooning zeker al zeer flaanwwant wie weet niet dat de misdaad van den eene de misdaad van den andere niet ver schoont. Maar daarenboven moet men in aanmerking ne men op welken tijd de veroveringen hebben plaats gehad en welke landen zijn veroverd. Toen onze voorouders de eilanden in den indiseben archiptl en een gedeelte van het tegenwoordige engelsch Indie veroverden, deden zij dat in een tijdperk toen de begrippen van regt en onregt nog onein dig minder bij den mensch tot bewustzijn waren gekomen dan thanszij konden in die veroverin gen niets ongeoorloofds zienomdat zij niet beter konden weteneven min als wij het onze voorou ders ten kwade kunnen duidendat zij in hunne regtspleging de pijnbank gebruikten of dat zij met de uitgezochtste pijnen de misdadigers straf ten, evenmin mogen wij het hun verwijten dat zij de inwoners van Java aan hnn gezag onder wierpen. Maar wie zou bij onze tegenwoordige opgeklaar de regtsbegrijpen thans het niet als eene zware grieve rekenen tegen eene regering, zoo zij op nieuw de pijnbank invoerde Even too mogen

Schager Courant | 1867 | | pagina 1