<SSS> Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 B M 511. Tijdbeschouwingen. Elfde Jaargang. tjitg-eepsteb wed. brieven pnanco SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOO 11 DRIE MAANDEN 5 Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75 Iedere regel meerder*0,13 De 83 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die pij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) De dood van keizer Maximiliaan. Even als op het feestmaal eens door Job in het mid den van zijne vrienden gehouden, de vreugde werd verstoord door onheilsbode op onheilsbode zoo wordt ook het hooge feest der nijverheid dat Napoleon III heeft bereid voor de souvereinen van Koropa verontrust door treurmare op treurmare en wel mogen de feestvierende monarchen verbleeken bij het noodlottig berigtdat uit Mexico wordt overgeseind die tijding tochleert hen de waar heid van Bjrrons woorden gewogen in de weeg schaal weegt het stof van eenen koning niet zwaar der dan dat van eenen daglooner uwe weegscha len o sterfelijkheid zijn steeds billijk voor allen, die sterven. Ook ons heeft het berigt van Maximiliaans geregtclijken moord leed gedaan, maar toch wij konden niet nalaten te denken, hoe veel onschul dig bloed is in Mexico gevlotendat meer moest betreurd worden dan het zijnehoe menige ar beidsman is er in den onregtvaardigen oorlogdie Irankrijk aan Mexico heeft aangedaan op de jam- merlijkste wijze omgekomen, zonder dat er het minste aan gedacht werd om de nagelatenwedu wen en w eezen te troosten. In de weegschaal van den dood, de dichter heeft het goed gezegd, zijn alle menschen gelijken wij moeten het even afkeuring.waardig vinden of een daglooner dan of een kouingszoon op eene onregtvaardige wijze wordt omgebragtdaarom, hoezeer wij den moord als wreed en onstaatkundig ook afkeuren, kunnen wij niet geheel deelen ia die woorden van onbe grensde verontwaardiging en vervloeking, die al- e_e over de hoofden van de Mexicaansche regering «orden uitgesproken, wij kunnen dit te minder daar men het treurig lot van Maximiliaan niet geheel onverdiend kan noemen. De oorlog, dien Frankrijk aan Mexico heeft aangedaan was een der onregtvaardigste die ooit zijn gevoerd. Tal van onregtvaardigheden en wreedheden zijn in dien oorlog gepleegd. Na eulk een oorlog matigde Maximiliaan' zich zonder het minste regt in strijd met den wil des volks den keizers-kroon aan, door vreemde bajonetten werd zijne heerschappij geschraagd, hevige ver- volgen werden door hem ingesteld tegen allen die de republikeinsche regering aanhingen, is het daa zulk een gtoot wonder, dat uu de republi ~P. J". Gr HDIZDEZRICIH:. - - keinen de overhand hebben de weerwraak niet uit blijft In het oog van alle Mexicanen die de onafhankelijkheid van hun vaderland op prijs stel den kon Maximiliaan niet veel anders zijn dan een vreemde gelukzoeker en indringer. Als hoofd van een Lendedie den bestaanden regeringsvorm had willen omverwerpen, had hij zich aan Majesteitsschennis schuldig gemaakt en dus den dood verdiend. De Mexicanen kunnen dus wel het eene en andere ter hunner verdedi ging in het midden brengen; toch zijn wij over tuigd dat alle verstandige Mexicanen nog meer dan wij de gepleegde ü.ial zullen betreuren want Maximiliaans dood werpt eene onuitwischbare vlek op het anders edele Uirakfer van Jusrez, den bevrijder van Mexico ,,.»t brengt het beslaan der republiek in gevaar. Zoo Maximiliaan in Mexico nog eene partij voor zich haddan zal deze door zijn dood aan merkelijk worden versterktde Americaansche re gering zal zich met afkeer wenden van een bestuur dat zijne menschlievende raadgevingen zoo in den wind heeft geslagen en zonder ondersteuning van Amerika kan de regering van Juarez zich be zwaarlijk in stand houden. Daarenboven moet de overwinnaar in een burgeroorlog in de eerste plaats grootmoedigheid en vergevingsgezindheid ten toon spreidenwant alleen daardoor kunnen de wonden der binnenlandsche vee ten worden geheeld. Mexico is te meer te veroordeelen wegens deze daad van ontijdige wreedheid en oumenschelijklieid, daar nog onlangs Nóord-Amerika het een schit-1 terend voorbeeld heeft gegevenwelke goede i vruchten door eene vergevingsgezinde staatkunde worden voortgebragt. Volgens het strenge regt hadden de zegevierende Noord-Americanen voorzeker het regt om den president Davis, die in hun oog niet anders kon zijn dan een rebel ter dood te doen veroordee len maar de edele Johnson begreep teregtdat daarwaar bloedige geregtigheid zoo na grenst aan wraakzucht eu daar waar in den roes der overwin ning de stem der staatkundige hartstogt zoo ligt den schijn aanneemt van die des strengen regts, geen doodvonuis mag worden uitgesproken. Uit het oogpunt van eene christelijke staatkunde mag het ter dood brengen van Maximiliaan noch vergoelijkt noch verontschuldigd worden, maar om der regtvaar- digheid wille, moeten wij daarbij echter vragen wie der Europesche souvereinen van den eersten rang heeft het voorbeeld gegeven van zulke eene staatkunde Heeft Napoleon die vergevinsgeziudheid ten toon gespreid toen hij zijne staatkundige tegenstanders naar C-ajrenne liet transporteren Heeft de keizer van Oostenrijk dit gedaan toen hij in het bloed van zoo vele edele Hongaren de vlam van den opstand tegen zijn gezag zocht uit te blusschen Geeft de koning van Pruissen het voorbeeld van die christelijke toegevendheid als hij de arme Ha- novranen die geen andere misdaad deden dan dat zij getrouw bleven aan bunnen wettigen ko ning in de gevangenissen laat werpen en de ongelukkige Sleeswijkers laat verliOLgeren Getuigt Polen van de vergevingsgezindheid van Ruslands keizer? Wie van die monarchen heeft dan liet regtom als zonder schuld den eersten stern op Juarez te werpen? Men zal het moe ten toestemmen dat het woord christelijke staat kunde tot nog toe niet bekend is in het woor denboek der Europesche souvereinen daarom heb ben zij ook geenzins het regt om die te kunnen eischen van liet hoofd eener nog pas half beschaafde natie. Vurig hopen «ij dat de heerschzuchtige staat kundigen in den val van het Mexicaansche kei zerrijk een waarschuwend teeken mogen zien. De gekroonde aanbidders van den God kanon kunnen toch daaruit leeren dat hun despotieke Heer der heerscharen die steeds de magt boven het regt in bescherming neemt in America de zijde der republikeinen heeft gekozen en wie weet of de Heer der heerscharen ook niet een maal in Europa revolutionair gezind zal worden. De gekroonde aanbidders kannen nu al reeds ziendat hun Moloch soms evenzeer dorst naar het bloed van een prins als naar dat van een burger of boer. Welligt dat deze wetenschap hen eenigzins ge neest van hunne afgoderij. Immers, welke slechte eigenschappen zij hunnen God ook toedichten, Hij is te fatsoenlijk om een vriend van democra tie en republikeinen te zijn en daar dus de God kanon in America de republikeinen en democraten helptkan Hij niet de ware God zijn. Nog ho pen wij dat de treurige afloop van de fransche interventie eindelijk de Europesche regeringen zal tot de overtuiging brengendat geen beschaving door geweld van wapenen kan worden voortgeplant en dat hij die de onafhankelijkheid van een volk, met welk oogmerk ook, aantasteen kwaad doet dat eens zeker wordt gestraft. Uitzetting der Hanovranen. Wij heb ben tot ons genoegen gezien dat de handelwijze

Schager Courant | 1867 | | pagina 1