BEKENDMAKING. (1 i:\YO\L BEIUGTEIY. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevondenhet verbod tot het houden van markten en openbare ver- koopingen van RUNDVEE op te heffen voor het gedeelte der provincie Noord- Holland gelegen ten noorden van het IJ en de gemeente Velsen. BUSLIGTING. OPENSTELLING van het KANTOOR. Des Zondags worden geen postwissels afgegeven of uitbetaald. Vertrek van den landmail naar Nederl. Indië. der regering in deze wordt afgekeurd, zoowel door het Volksblad al» door professor Vrede. Ofschoon de verklaring van enkele Ilanovrancn, dat zij hier waren gekomen met het doel om een vrijcorps tegen Pruissen op te rigtenden minister eenig- zins verontschuldigt, gelooven wij toch dat over dreven vrees voor Pruissen een groot aandeel heeft gehad in de bewerking dezer uitdrijving. Nu is er niets gevaarlijker voor kleine Staten dan lafhar tige vrees. Want, een staat die zijne rcgten niet met waardigheid, weet te handhaven wordt daardoor rijp voor annexatie. Een klein land dat zijn eer heeft verloren heeft alles verloren. Onze eer bestaat in onze onge- schonden vrijheidwaarvan een iederdie zich op onzen bodem bevindt het genot kan hebbenzoo de minister uit overdreven vrees die vrijheid schendt, brengt hij de nationale eer op de gevoeligste plek eene wonde toe. Dit mag de Nederlandsche natie niet toelatenallen tot welk een partij wij ook behooren, moeten wij er voor waken, dat Neder land blijve wat het altijd waseen land der vrij heid zoowel voor vreemdelingen als inboorlingen. Zoo de minister niet terugkomt op zijne handel wijze dan moeten wij door een monster-petitie pro testeren tegen deze schending der nationale eer, cn naar het ons voorkomt, is het de pligt van de ministeriele partij ons daarin voortegaan daar zij moet tooneu de eer des vaderlands, boven de par tijschap te stellen. Ontslag van den Hoogleeraar van Vloten. Uit het besluit van den gemeente-raad te Deventerwaarbij de Iloogleeraar van Vloten werd ontslagenblijkt dat de curatoren hebben blijven aandringen op het ontslagniettegenstaan de de Iloogleeraar in eene missive aan den raad de beleedigende woordendie het voorname mo tief voor het voorgestelde ontslag warenhad inge trokken. De curatoren eischten dat de Hoogleer- aar dit ook zoude doen in eene afzouderlijkc aan ben gerigte missive, en hij weigerde dit. Naar ons gevoelen was bet niet anders dan eene jam merlijke ijdelheiddie de curatoren dien eisch deed stellen, zij hadden regt om te vorderen, dat de hoogleeraar zijne beleedigende uitdrukkingen terug nam maar of hij dit deed in eeneu brief aan den raad of aan hen eelven gerigt dat moest voor hen het zelfde zijn. De curatoren moesten hebben bedacht dat zij in de eerste plaat» moesten zorgen voor de belan gen van het onderwijs en niet voor de handhaving van hunne eigene waardigheid en eere. Het moge de ijdelheid van eenen beleedigden persoon stree- len, dat de beleediger genoodzaakt wordt om ne- drig tot hem te komen met het verzoek om ver schooning een waarachtig verstandig mensch moet het voldoende sijn, als de beleediger zijn leedwe zen op wat wijze dan ook, toont over de daadmaar vooral handelt een verzorger eener openbare zaak verkeert indien hij in zijn eigen per soon voldoening verlaagt want niet datgene wat zijnen persoon beleedigt, maar wat de zaak bena deelt, moet hij zich aantrekken. Naar onze meening hebben de curatoren en de leden van den raad niet liberaal, noch verstandig gehandeld, toen zij om zulk een reden medewerk ten tot het ontslag van een geleerdedie zooveel heeft gedaan tot verhooging van den bloei onzer letterkunde. Postkantoor SCIIAGEN. Regtstreeksche Pakketverzending, naar Alkmaar 7.51 's m. 3.21 'sa. 6.59 'sa. h Amsterdam 7.51 h 6.59 h Beverwijk 7.51 tt 3.21 'sa. 6.59 u Haarlem 7.51 3.21 u 6.59 «r <r 's Hage 3.21 H Helder 9.10 's m. 5.32 10.37 Va. h Rotterdam 8.21 n tr plaatsen binnen het arrondissement van het kantoor ten 5 uur 's m. Schagerbrug en 't Zandvoor de 2e. maal ten 3.45 's avonds. 7 uur 's morg. 2.30 's av. 6 uur 's avonds, voor het arrondissement van het kantoor ten 11,30 's nachts. Voor het afhalen en aanteekenen van brieven en het uitbetalen en afhalen van postwissels, van 9 tot 11 uur 's morgens en van 4 tot 5 ure 's avonds. Voor het frankeren en andere diensten van 7 tot 11 's morg. van li tot 2i en van 4 tot 5 uur 's avonds. BESTELLINGEN. 7 uur 's m. 12 uur 's midd. en 7 uur 's avonds. Via Marseille den 9 16 25 van elke md. Via Southampton 1 17 ar ar Via Triëst ar 7 23 nu» De brieven voor deze verzending moeten min stens twee dagen te voren ter post bezorgd zijn. Voor het prov. geregtsbof te Arnhem zal op Donderdag den 12 dezerbehandeld worden de zaak van Johanna Sikkelbeenweduwe van Jan van den Bergwonende te Arnhem. Uit de acte van beschuldiging in deze za»k opgemaakt blijkt, dat de verslagene Jan van den Berg in den laatsten tijd zich geheel aan ledig gang en drookeuschap had overgegeven en in dien toestand meermalen zijne vrouw mishandelde, zoo dat zigtbare sporen daarvan achterblevendat bij dan ook in den avond van 11 Junij 11. ODgeveer ten 9 ureveder beschonken is te hnis gekomen en ruzie met zijne vronw heeft gezochtwaarna zij zich nit de kamer naar het voorhnis heeft be geven om een boterham voor hunnen kostganger, die des nachts aan de spoorwegbrug werken moest, gereed te makeodat van den Berg toen ook naar voren gekomen isen ter linkerzijde van «ijne vronw staandeaanmerkingen heeft gemaakt op de door haar gereed gemaakte boterham (roggebrood met ham) en onder het zeggen, dat de kostganger geen ham noodig hadhet roggebrood heeft weg geworpen en de ham weggenomen dat de beschul digde die driftig van aard is, daarop onder het zeggen van Als je Dn niet ophondtdan steek ik je door de pens, met het broodmes, dat zij in de linkerhand hieldnaar hem heeft gestoken en hem in de iegterborst een zoodanigen steek heeft toegebragtdat de long geheel was doorstoken en de gtootc slagader ernstig gewond met dat gevolg dat hij onder den uitroep van: o Jezns! vrouw wat doe je daarop een bankje is gaan zitten waar langs hij bloedende is op den grond gevallen en weinige oogenblikken later is overleden. De politiedienaar \Y. te Harlingen is dezer dagen te 5 nre van het havenhoofd in zee ge sprongen alleen met achterlating van zijne pet. Iu de verte opgemetktheeft men terstond pogin gen aangewend om hein te redden maar reeds was hij spoorloos verdwenen, zoodat men lang en vruchteloos naar zijn lijk heeft gezocht. Kort te voren eerst had bij tsqae woning en zijn gezin verlaten. Men schrijft nit 's Hage dat, behalve van den Heer Potterook sprake is van den Heer Andreae, oud lid der Tweede Kamer, voor de be trekking van minister van koloniën. De Heer Andreae bevindt zich reeds sedert eenige dagen in de residentie. Een treurig ongeval had te Stads-Kanaal onlangs plaats in de ma ïtwijnstokerij van de wed. E. Uniken, alwaar zich een arbeider K. Stirkel, in eene der grondknipen bevond om de rest van het vocht er uit te maken, niet liet on gelukkig gevolg, dat hij er levenloos is uitgehaald, als zijnde gestikt. Stiekel was een braaf en op passend huisvader en laat eene weduwe met vier kleine kinderen achter. Door spoedig aangebragte hulp is nog de zoon van de wed. Uniken gelukkig gered die bezig was zijn arbeider naar boven te balen. Uit Hoorn schrijft men: De aardappeloogst zal in onzen omtrek ditmaal eene opbrengst leverenzoo als wij die iu de laatste jaren niet gehad hebben. De meeste vel den staan rijkvol en zuiver. Van ziekte is Goddank nog niets te bespeurende stoelen le veren ruim op en zijn zeer goed van smaak. Het vooruitzigt is dus allergunstigst. De hoogleeraar R. van Rees te Utrecht onlangs emeritus gewordenheeft bij het neder- leggen zijner academische werkzaamheid vele be wijzen ontvangen van de achting en liefde zijner vroegere en latere leerlingen. Onder anderen hebben de studenten die in het laatste jaar zijn onderwijs genoten haddenhem een kostbaar ge schenk aangebodenbestaande uit eene zwart mar meren zuilwaarop zich een zilveren groep be vindt Een vrouwenbeeldgeplaatst lusschen een hemelglobe en een galvanometerhoudt in de eene hand een passer en reikt met de andere een lanwerkrans toe. Aan de voorzijde der zuil ziet men eene zilveren plaatin deu vorm eener ge denkrol voorzien van eene toepasselijke inscriptie, en aan de drie andere zijdenevenzeer in zilverde busten en relief van Hoygensvan Ganss en van prof. R. van Rees zelve. Het geheel is met smaak ontworpen en bewerkt. Een album met de portretten der deelnemers ging met het geschenk gepaard. Een paar dagen later begaf zich eene talrijke schare andere mannendie in vroeger of later tijd tot de discipelen van prof. R. van Rees be hoord hadden en thans uit verschillende oorden des vaderlands waren bijeengekomennaar zijne woningom er den geliefden leermeester een een voudig blijk hunner dankbaarheid en sympathie te geven. Het bestond nit een albumbevattende de portretten en handteekeningen der ongeveer 160 deelnemersen een tweede album met de portretten der beroemdste hedendaagsche physici in en buiten Enropa. Beide albums waren ge plaatst in een keurig meubel, een tafeltje, dat van boven den vorm van een lessenaar heeft, en waarop zijwil men ze doorbladereneene ge schikte plaats vindenterwijl zij er binnen ge borgen zich achter eene plaat van spiegelglas aan het oog vertoonen. Bij de overdragt van dit ge schenk voerde Prof. Buvs Ballot namens de deel nemers het woordop eene wijze even gepast en hartelijk als diewaarop de hoogleeraar van 1 Rees daarna hem dankend beantwoordde. Jl. Zaturdag is een passagierstrein van Li- 1 verpool naar Birmingham in de nabijheid van V\ arrington in botsing gekomsn met een kolen- 'trein. Vijf reizigers zijn onmiddelijk gedood en een groot aantal meer of minder zwaar gekwetst, i Latere berigten nit Warrington melden dat boven- dien nog eene dame is overleden. Dertig personen i bleven onder geneeskundige behandeling aan het behoud van drie hunner werd gewanhoopt, i De Presse zegt, datTnrksch gezinde berigten omtrent de jongste gebeurtenissen in Bnlgarije het volgende melden: Op 8 Junij rokte van Rutschuk komende eene bende van ongeveer 200 man groo- tendeels Grieken en omstreeks 50 Garibaldisten aangevoerd door een Garibalditisch officierBulga rije binnen maar werd onmiddelijk door de Turken

Schager Courant | 1867 | | pagina 2