e jieinc.dk iïeiu-ten. omsingeld en voor eene legtbank uit Christenen en Torken bestaande teregt gesteld schuldig verklaard en onmirtdelijk geëxecuteerd nl. de Garibaldisten j werden allen en van de Grieken werd het grootste gedeelte opgehangen. De commanderende officier1 had brieven van Garibaldi bij zich en meende door het vertoouen daarvanzich te kunnen redden.1 De papteren werden hem afgenomen en naar Kon itantinopel gezonden om aan den Italiaanschen gezant te vrorden overhandigd. De officier deelde echter in het lot zijner makkers. Een dertigtal smeder, nit 's Hagedie in het laatst van het vorige en in het begin van dit jaar werkzaam waren aan de ijzeren spoorbrog over de Vecht in de lijn van Zwolle-Meppel kwamen in den avond van 2 December jl. te Zwolle een maakte daar een geweldig leven en rumoer, zoodanig dat eenige nachtwachts en politie agenten genoodzaakt waren, één hunner, wegens rustverstoring, in bewaring te nemen de overigen verzetten zich daartegen en poogden hunnen kameraad te bevrijden de nacht wachts werden in eeue tapperij gedrongen en daar geducht gcslageu zoo zelis dat het horologie van een hunner in elkander gedrnkt werd toen de po litie kwam om de nachtwachts te ontzetten werd deze eveneens mishandeldterwijl er uitgeroepen werd laten wij toonen dat we Haagsche jongens zijn." Het mogt de politie gelukken eenige der aanvoerders te arrestereudoch niet voordat ver scheidene agenten slagen en verwondingen hadden bekomen. Na eene breedvoerige geregtelijke instructie zijn negen van die «Haagsche jongens" voor de regtbank gedagvaard. Vijf hunner zijn bij gebrek aan bewijs vrijgesproken de vier overigen zijn ver oordeeld een tot zes maanden en drie tot twee maanden eenzame opsluiting. Dezer dagen geraakte te Coevorden een paard met wagen, waarop een jongen van 15 jaren zat, op hol. De jongen geraakte ven den wagen tnsschen de raderen en werd een eind medegesleept hij be kwam hierbij zulke vreeselijke verwondingen dat hij na twee uren een lijk was. Als eene bijzonderheid wordt gemelddat de postbode tusscheu Middelburg en Veere J. An- driessen jl. Zondag voor het laatst als zoodanig de dienst verrigtte, welke hij gedurende veertig jaren en drie maanden heeft volbragt. Twintig jaren heeft hij den weg van Middelburg naar Veere een maal en de overige jareu twee maal daags geloopen. Be rekent men den afstand tnsschen beide kantoren op 7100 el dan zal de geheele te voet afgelegde lengte ongeveer 8| maal den omtrek der aarde op de evennachtslijn bedragen. Om hem iu staat te stellen van dat loopen door zitten te knnnen uit rusten hebben eenige ingezetenen van Veere be sloten hem bij het genot van een door het rijk te verstrekken pensioentjeeen stoel te schenken waarvan de kosten door geldelijke bijdragen zulleu bestreden worden. De bisschop van Nautes heeft naar men verzekert, aan de hem onderhoorige priesters verboden de groote tentoonstelling te bezoeken. Ultramon taansche dagbladen geven de vreea te kennen dat de wereldtentoonstelling en hare praal nieuw voedsel aan de overhelling van den geest onzer eeuw tot het stoffelijke zal geven. Een heilzaam tegeuwigt daartegen zieu zij in de tegenwoordige leesten te Rome. Naar men verneemt moet bij den heer procureur- generaal bij den Hoogen Raad ter vervolging bij dat hooge regtscollegiezijn ingekomen een relaas, opgemaakt tegen een der ministers, ter zake van het laten losloopeu van zijn hond. Dit is de tweede maal dathoe schuldeloos het feit ook moge ziin, een Nedl. minister wegens overtreding zal teregt staan. Eenige jaren geleden zou eeu lid van den Raad van State zich ook uithoofde var. eene politie— overtredingvoor den Hoogen Raad hebben moeten verantwoorden maar daar op dat feit eene eukelc geldboete als straf was vastgrsteld, kwam de overtreder door het betalen van het maximum der boete de regtsvervoleing voor. Nu echter tegen het feit ook gevangenissraf wordt bedreigd kan de regtsvervol- ging niet worden voorkomeu. De vroeger' voorge vallene zaak tegen een vorig minister betrof epn verzoim van aangiite van een zoon voor de nationale militie. Zondag avond had in den trein die ten 7 n. 21 m. te Schiedam aankomt een ijzingwekkend voorval plaats. In de uabijheid van het station gekomen stond een jeugdige knaap tegen het por- tier te leUDenterwyl zijn vader naast hem zat. Plotseling gaat het portier open en het knaapje stort uit den waggon. De vader wilde zijn kiod oaspringen, doch werd door de zich in den waggon bevindende passagiers tegengehouden en moest afwach ten wat van den knaap geworden was, tot hij aan het station kwam men meende echter hem te hebben zien op rijzen. Toen de vader naar de plek terug keerde waar de knaap uit den waggon was gevallen zag hij hem bij de kromming van den v-eg, in de verte naar zich toekomen. Het kind had zich alleen aan den ann bezeerd cn eene ligte kwetsuur aan het hoofd bekomen. Te Sslzbnrg is in de hoofdkerk eene stille lijkmis voor wijlen den Aartshertog MaximilUan van Oosteurijk keizer ran Mexico gevierd. Keizer Fratis en zijne broeder Knrl Ludwig Victor woon den voor het altaar de dienst bii. In het schip der kerk nas een catafalk opgerigtaan welks beide zijden de troepen der bezetting waren ge schaard. De Keizerin Elizabeth en de Aartshertogin Sophia moeder des keizers woonden de godsdienst oefening niet bij. Terwijl de Duitsche regeringsbladen het lot van Keizer Maximiliaan betreurenzonder hem of Keizer Napoleon iets te verwijten en mot een weemoedig welgevallen de uitmuntende hoedanigheden en edele bedoelingen in herinnering brengen van den gefasilleerden Vorstademen de liberale bladen eene sterke verbittering tegen Napoleon III. Zoo beweert de Freie Presse dat het smartelijke beriirt van Maximiliaans uiteinde vooral met schrik ver nomen moet zijn op het paleis der Tuilcrien «waar" zegt zij«de eigenlijke auteurs van dit groote treurspel op gouden, of juister welligtop vergui- de troonen zitten." Nog bittterder laat de Presse zich uit; zij noemt de Mexciaansche expeditie de i zedelijke logt naar Moskou van het tweede Fran- sche keizerrijk en bewfert dat de treurige afloop i van hetgeen Napoleon III eins «la plus grosse affaire de mon règne" noemde het bewijs levert i dat de antocratiewelke naar welgevallen over menschenlevens en ovor millioeneu beschikt, een i verderfelijke regeringsvorm is. De Jongste berigten uit Mirsmar omtrent den i toestand der Keizerin L'iiarlotte luiden zeer ongun stig. De gent esheeren geven weinig hoop op herstel tn de lijderes doetzoowel in heldere als in i benevelde oogenblikken steeds pogingen om de j hand aan zich zelve te sl ian. i Zondag namiddag wilde een jongeling van I 5 jaren Cornelis Etneis genaamd die te Leiden i buiten de Zijlpoort woonde, in rie sloot achter het huis zijner ouders een bad nemen en sprong daar- i toe in het water. Door dezen sprong geraakte hij echter diep iu den modder waarin hij is gestikt. Eenigen tijd later werd hij er uitgehaald met zijne handen voor de oogen. Twee personen die in de nabijheid aan het visschen waren, hebben een kwartier lang om hulp hooren roepen welk geroep hoe langer hoe flaauwer en door de ouders niet opgemerkt werd. In de afgeloopen week was in de noodkerk der Herv. gemeente Charlois eene buitengewoon groote schare zamengevloei.i onder het gehoor van Ds. N. de Graaf van Rotterdam. Bij het einde van den voorzang hoorde men op de galerij een gekraak. De talrijke menigte daarop en daaronder gezetenschrikte natuurlijk zeer. Men begint te gillen sommigen gaan op de vlngt en duwen de aodere weer voort en zoo is in een oogenblik de gansche vergadering in een vreeselijke verwarring. Stoelen worden over en op elkander geworpen vele dringen om het gebouw te onlvlugten en durven den hoofdiugang onder de galerij niet door zoodat slechts een versperde achterdeur en eene nannwe zijdenr overblijven ter ontvlugting. Ruiten werden ingeslagen en tot vlngtgsten gemaakt. Gelukkig kwam de gemeente met den srhrik vrij de galerij dreigde wel te bezwijken maar heeft zich staande gehouden. Men zegt, dat sommigen nog al ernstige kwets uren hebben bekomen hetgeen niet te verwonderen is daar velen onder den voet geraakten. Dat de voorganger zijn werk, en dat tot groot en algemeen leedwezen niet heeft kuuuen voortzetten spreekt wel van zelf. Deelder. wij onlangs het curiense beslnit van den raad van Ooststellingwerf medewaarbij de hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk hunne betrekking verliezenthans berigten wij dat de raad der stad Ommen het traktement van den hoofdonderwijzer aldaar heeft verhoogd van f700 op 800in te gaau op den dag van zijn huwe lijk.. Volgens de Fransch» 'bladen hebben de bis schoppen van Canada den Paus een meesterlijk bewerkt zilveren vaartuigter leagte van meer dan één elten geschenke gegeven. Het scheepje is met goudstukken geballastde hutten zijn eveneens met gemout goud opgevuld. Het plan bestaatom eene tweede telegra fische lijn te leggen ten einde Indie met Europa te verbinden. Zeer teregt beweert men dat do telegraafdienst thans onvolkomen is niet alleen is zij in hooge mate slordig maar men mist ook communicatie met Singapore, China, Japan en Australië. Dc nieuwe maatschappij heeft concessie verkregen van het Italiaansche gouvernement om eene lijn te leggen van Susa naar Modica (Sicilië). Modica heeft reeds gemeenschap met Malta en van daar zal eene lijn gelegd worden naar Suezenz. De geheele lengte van de aan te leggen lijnen be loopt 3650 zeemijlen kostende 1,100,000 p. st. terwijl nog voor 100,000 p. st. aan lijnen zal worden overgenomen. De Iersche policie heeft ontdektdat een groot aantal personen op een veld nabij Wiclow des avonds omstreeks 11 ure op militaire wijze werden geoefend een zestal waaronder de aanvoerder werden in ver zekerde bewaring genomen. Door verschillende medische autoriteiten in Pruisen zijn in der tijd voorstellen gedaan aan den minister voor onderwys, om de studenten in de medicijnen vjjf jaren in plaats van vier te doen studerenzoo als sedert 1826 het geval was, en wel op grond van de uitbreidingdie de wetenschap heeft erlangd. ^len gelooft intus-chen dat dc minister dezen weuach niet zal inwilligeu. In den vroegen ochtend van 6 dezer is aan hrt eind di-r kilzekere van Vlietwonende te Zwijndrecht, toen hijna de^ nacht op het Bcrgschc veld met peuren doorgebragt te hebben, raar huis terugkeerde onverwacht door een persoon in zijn vaartuigje aan gevallen die hem met zijn riem een slag in den nek gaf, w-Bardoor hij nederatorttewaarna de aan valler zijn slagtoffer zoodanig mishandelde, dal het in hopelozen toestand gevonden en vervoerd is geworden. Aangaande den dader rust zwaar vermoeden op iemand, die zich omstreeks dien tijd daar ter plaatse insgelijks met peuren heeft bezig gehouden. Indien dat zoo is zou het uit wraak zijn daar de verdachte persoon zich vroeger aan diefstal heeft schuldig gemaakt en daarvoor is veroordeeld geworden cn hg den aangevallene als een dergeuen beschouwde die hem verraden hebben. Bij gelegenheid van den gecostnmeeiden opfogt der Etrcchtsche studenten htbben dc zakkenrollers weder goede zaken gemaakt, zij wisten zich onder andere meester te maken van 1 gouden cijlinder horologie met zilvereo wijzerplaat en gouden ket ting van vier strengen 1 gouden fransch horologie roet porseleinen wijzerplaat, vergulde wijzers en gouden vestketting van vier snoeren met dito boekje bevattende 2 portretten; 1 plat gouden cijlinder horologie met gouden wijzers de kast met bloemen gegraveerd en gouden vestketting met zoogenaamde charivarie bestaande uit een gouden passer truffel maatstok, driehoek, winkelhaak, medaillon, ho- rologie-sleutel en cachet met groenen steen, alles met twee gouden ringen aan den ketting verbonden 1 gouden repetitie horologie met dito ketting en twee dito sleutels1 gouden cijlinder horologie met zilveren wijzerplaat waaraan een gouden vestketting1 gouden cijlinder horologie met dito cuvet waaiop staat «échappement a cijlinder quatre trous en rubis" met lange massief gouden ketting; 1 zilveren cijlinder horologie met zware gouden vestketting en dito kompas 2 zilvereo knippen met koialen beurzen enz. enz. Een wissel groot f 752,36 door den heer S. H. Eerdmans te Baarn verzonden per post aan den heer N. J. C. Timmerman te Amsterdam is niet aan het adres bezorgd. Hij of zij die een zwart taks hondje met biuine pootjes verloren heeft kan het terug bekomen bij den rijks veldwachter Nijdam, te Hellendoorn. Op Terschelling is een onbekend lijk aangespoeld. De heer J. J. Deiruël is op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Beverwijk en als zoodanig ver vangen door den heer A. Magcinburgemeester van Hoogwoud. Het bouwen van een station en bijbehoorende werken te Nieuweschans is aangenomen door Tool te Wognum voor f298,000. Het kamp van Zeist wordt in orde gebragt. De keizers en koningen die de parijscbe tentoonstelling bezochten hebben zich allen vrij goed geamuseerd behalve de Sultan die verschrikkelijk het laad heefthij is ziek van verveling en komt de deur niet oit. De geheele

Schager Courant | 1867 | | pagina 3