klaring, den 29<ten Junij jl door den Paos uitge sproken w<.rd bnn sterfdag thans met bijzonderen luister gevierd. Ten tien are des voormiddage werd het H. miseffer plegtig opgedragen door monseigneur J. T. van Brussel, geheim kamerheer van Z. K. H. Pitfs IX en Deken vau Delftgead- sisteerd door eene talrijke priesterschaar des avonds ten 6 are namen de vespers een aanvang waarbij de dienst werd verrigt door prof. J. W. L. Smit, hoogleeraar bij het bisschoppelijk groot seminarie van Warmond waarna eene kernachtige feestrede werd uitgesproken door den kappelaan J. Kimman, van Ilage. Na de predikatie werd een plegtige om. gang in de kerk gebonden waarin verschillende corporatien met hare banieren en prachtige vanen vertegenwoordigd waren. Deze prosessiewaaraan ook een groot aantal priesters deelnam beeft niet weinig bijgedragenom den luister van dezen feestdag te verhoogen. Van heinde en verre waren ongeveer 600 vreemdelingen toegestroomd om bij deze ceremonien tegenwoordig te zijn en de graven der martelaren te bezoeken. Gepasseerden Zondag had in de groote kerk te Dordrecht een ongekend voorval plaats. Toen de hulpprediker den predikstoel beklommen had bevond zich slechts ééne vronw die plaats geno men had, onder zijn gehoor, terwijl nog een 4tal personen stonden te luisteren. De leeraarover zoo kleine opkomst niet zeer gesticht, gaf, nadat hij zich door den koster had laten gewissen dat de luisterenden de godsdienstoefening niet bleven bij wonen kennisdat hij het niet de moeite waard achtte om tot één persoon te spreken en derhalve de godsdienstoefening niet zou aanvangen. Te Londen ziet men sedert eenige dagen schoenpoetsmachines langs de straten cilinder- of trommelvormige kistjes van borstels voorzien die rondgedraaid door een slinger, in weinige oogen- blikken stol en modder verwijderen en de laars «f schoen glimmend maken. Men verneemt dat in Octobcr het standbeeld van Vondel te Amsterdam onthuld zal worden. Bij die gelegenheid zullen verschillende feesten plaats hebben o. a. zal een optocht door de stad gehouden worden. De heer directeur der maatschappij van Wel dadigheid teFrederiksoord ontving dezer dagen van een onbekende (postmerk Batavia) een wissel groot f 800 zonder eenig begeleidend schrijven. Wij mcenen geene te gewaagde gissing te doen met te onderstellen, dat dit geschenk voor de maatschappij van Welda digheid bestemd, afkomstig is van een zich noe mende »Oud-Notaris" te Batavia, die ten vorigen jare door de lezing van Cremer's novelle, getiteld Wouter Linge, derwijze met de M. v. W. ingenomen werd, dat hij zich verbond tot eene maandelijksche contributie van i 25 of 300 's jaars met ingang van 1 Julij 1866, zaodat bij ontvangst juist een jaar was verstreken na de toezegging. De gever wenschte echter geheel onbekend te blijven. Zaturdag middag jl. had op den grindweg bij Loosdorp een ongeluk plaats. De knecht van den landbouwer F. W. II. was daar met twee paarden, voor een hooiwagen gespannenop het land bezig, om het hooi binnen te halen. Door het een of ander toeval geraakten de paarden op holde meid, die zich op den wagen bevond sprong er af, zonder zich erg te bezeeren, terwijl de wagen spoedig geheel nit elkander geslagen werd. De paarden vlogen voort tot aan den tolboom bij Loosdorp en rnkten zich daar van elkander. Het eene paard holde langs den grindweg waar eene arme oude weduwe zat met eenige aan haar toe vertrouwde kindertjes. Deze oude stumper werd door het dier getrapt; zij werd in bewusteloozen toestand naar het dorp gebragt, waar op dat oo- genblik geen geneesheer aanwezig waszoodat er nog niets van hare verwonding gezegd kan wor den. In de vorige week viel een jongeling van omstreeks 17 jaren, J. van Dissel genaamd, eene met aardappelen beladen schuit naar Katwijk willende voeren door het blijven vastzitten van den haak vaa den boomin het water. Na eerst alle middelen aangewend te hebben om hem te reddendie echter vruchteloos bleven mogt het iemand die dadelijk in het water sprong, gelukken hem onder water te vattendoch slechts als een lijk boven te brengen. Zaturdsg avond had te Arnhem een vreese- lijk voorval plaats. Terwijl een knecht van den pompenmaker Fitlo, op eene plaats achter de woning van den heer Veth, langs eene ladder naar den diepen welput, die eerst even te voren was opengemaaktalklom om eene pijp te herstel len werd hij met het hoofd naar beneden ko-' tiendederwijze door stiklucht bevangen, dat hij dadelijk een lijk was en verder naar beneden stortte. Op het berigt van het oogeublikkelijk levensgevaar waai ia deze man verkeerde, snelde een schilders- kaecht uit de nabij gelegen fabriek van den heer Veth dadelijk naar de welpnt en begaf zich, zonder te luisteren naar den raad der toeschouwers om zich met een toaw te laten vastbinden op staanden voet mede langs de ladder naar de diepteom den pompenmakerskneebt te helpen met het nood lottig gevolg, dat ook hij door de stiklucht bevangen werd en dadelijk dood was. Beide waren personen in de kracht van hnn leven en de eerstgenoemde laat eene vrouw met drie kinderen na. Op nieuw blijkt dus hoe gevaarlijk het is om in dergelijke putten af te dalenzonder zich vooraf met een aan een touw vastgebonden licht omtrent den toestand der lacht te hebben vergewist. In bet tMessebarger VYochenblatt" leest men het volgende doodberigt. Mijn geliefde echtgenoot is niet meer. Hij wilde niet langer levenmaar wanneer hij ook gewild had dan had hij het toch niet gekund; hij kreeg het podegra in de maag en bezweek in den nacht van 19 op 20 jl. Ik zet de zaak voort en geef tevens kennis dat het onwaar is, dat ik met mijn meesterknecht zal trouwen. Ik trouw met den geneesheer van mijn echtgenoot, die den overledene zooveel trouw en liefde heeft betoond, dat ik ge troost hem mijn vertrouwen schenk. De trooste- looze weduwe is K. Gaber; verzoekt van rouwbeklag verschoond te mogen blijven. Een winkelier te 's Gravenhage vertrok van daar met den volkstrein die naar Haarlem en Am sterdam terogkeerde. Hij gaf den conducteur van den waggon waarin hij plaats genomen had kennis, dat hij te Leijden wilde afstappen. De conducteur merkte echter op, dat de trein te Leijden geene passagiers opnam of afliet. Bij genoemd station gearriveerd sprong de winkelier daarop uit den waggon maar kwam met zijn hoofd op de rails toregt ten gevolge waarvan hij terstond een lijk was. De Pruisische regering heeft naar Suhlade wereldberoemde plaats voor de vervaardiging van geweren30,000 in den laatsten veldtogt op de Oostenrijkers bnit gemaakte geweren gezondeni om die zoo spoedig mogelijk in naald-geweren te veranderen. Deze wapenen zijn gebleken voor be doelde verandering zeer geschikt te zijn. In genoemde plaats heerscht overigens de grootste bedrijvigheid; de Badensche infanterie geweren worden cr naar het Pruisische stelsel gewijzigd eu uit andere Duitsche staten worden officieren verwacht, om gelijke wijziging voor te bereiden. Naar gemeld wordt, heelt de politie te Hanover dezer dagen eene vergeefsche poging gedaan om zich van den persoon van den geheimen Hanoverschen financieraad van Klenck te verzekerendiegelijk men beweerteene som van twintig millioen gulden (den Hanoverschen kroonschat uitmakende) naar Engeland in veiligheid heeft gebragt. De heer von Klenck heeft zich echter in tijds verwijderd en is weder naar Engeland vertrokken. Te Hernösland eene havenplaats in Zweden, heerschte in het midden der vorige maand volsla gen hongersnood. Iemand tot de bemanning be- hooreude van een schip, dat den 19 Junij aldaar in lading lag, verbaalt, dat bij zijne aankomst gansche scharen van inwoners naar de haven geloopen waren, om te vernemen of er geene tijding was van de stoom- booten die sinds eenige dagen met levensmiddelen verwacht werden. Er was in de gansche stad ook zelfs geen enkel brood voorbanden. Men bad zich in de laatste dagen met weinige aardappelendie vreeselijk dnnr waren gevoed en het vee was geslachteensdeels om den honger te stillen en ten andere omdat er geen .voedsel voor te vinden was want bij het voortdurend ongunstig weder was er geen gras. De ongelukigen vielen voor de schepelingen op de kniën en smeekten om een stukje brood. Bij het vertrek van het schipwas er geen hnlp komen opdagen. Het Utrechtsch dagblad bevat het volgen de De politie te Rohrbach (Baden) is eene ijsselijkke misdaad op het spoor gekomen. Eene dame nit den fatsonlijken stand zon haar kind te vondeling hebben gelegd. Een professor aan de hoogescbool te Leiden wordt genoemd als medepligtige. De antecedenten der dame moeten ook niet de beste zijn. Immersmen verneemtdat zijbetzij nit hoogmoed hetzij uit andere oorzaken reeds vroe ge: haai vadei heeft verloochendeen hulpbehoevend oml man. De TJnité catholica meldt het volgende ne» pens de vreemdelinge», die ter bijwon-ng der ker kelijke feesten naar Rome zijn gestroomder zijn eekomen 15 kardinaals, 465 bisschoppen, 10,000 IUliasusche en 8000 vreemde priester» 12Ó0 or desgeestelijken en 85,000 leken. Ouder deze laatste z(jn niet begrepen degenen, die zonder pas zijn ge komen als behoorende tot de Pauselijke provinciën. Men heeft berekend, dat Rome gedurende eene maand 100,000 vreemdelingen heeft geherbergd. Aangeno men dat ieder hunner gemiddeld daags 2 scudi heeft uitgegeven en dit is een minimum dan zyn te Rome 6 millioen scudi gebleven das meer dau 30 millioen lires in eene maand. De bij deze ge legenheid outvangen offeranden en Pieterspenningen bedragen thans 5 millioen lires en de rekening is nog niet afgesloten bovendien 200,000 lires in billetten van de Pausselijke schuld. Men heeft berekend dat het onmogelijk ia alle voorwerpen welke de Parijsche tentoonstelling bevatgedurende de zes maanden dat zij open staat te bezigtigen, Het aantal exposanten is 45,000 aangenomen dat men aan ieder slechts 5 minuten wijdt, hetgeen zeker een minimum is, dan heeft men 225,000 3750 uren 156 dagen en 6 uren 5 maanden 3 dagen en 6 nren de dagen a 24 uren berekend. Men kan echter de tentoonstelling slechts gedurende acht uren bezoeken en zou der halve noodig hebben 468 dagen 6 uren 15 maan den 8 dagen 6 nren en men zon dan dagelijks van de opening tot de slniting daar moeten zijn en geene minuut aan de andere vertooningencafés chantantsrestaurants bierhuizen enz. mogen besteden. In de vorige week is te Nieuwediep het vol gende treurige geval gebeurt Een jongen die ach- op een rijtuig was geklommen had het ongeluk er af te vallen en werd door een onmiddelijk daar achter volgend rijtuig overreden bij was dadelijk een lijk. Op de in aanleg zijnde spoorweglijn Groningen- Wioschoteu had een treurig ougeval plaats. Het 5jarig zoontje van den aan dien weg werkzameu arbeider J. Gielles, had het ongeluk terwijl het op de rails speelde, door een zandwagen beladen met steenen te worden overreden waar het ou- middellijk overleed. Zondag avond 11. is nabij het Witte Huis op den steenweg naar Raamsdonk een milicien iu Garnizoen te Geertruidenbergdoor een hoorn blazer mede aldaar in garnizoen aangevallen en met de sabel belangrijk aan het hoofd eu in het aangezigt verwond. Naar men verneemt zou deze aanval eene wraakneming zijn over eene door voor melden hoornblazer geruimen tijd geleden on dergane mishandeling. Toen de dader te Geer truidenberg aankwam, is hij onmiddelijk in hechtenis genomen, na bevorens iu zijne woede een korporaal met de sabel in het aangezigt verwond eu een soldaat een beet te hebben toegebragt. Op den 23sten dezer stonden voor het Pro vinciaal Geregtshof in Noord-Holland teregt W. Straatman werkman bij de marine en F. Meerens, ketelmaker bij de marine, beide wonende te Helder ter zake van moedwillige brandstichting in een gebouwwaarbij te voorzien was dat mensehenlevens in gevaar konden worden gebragtten laste van de beschuldigden blijktdat zij in overleg en vereeniging met elkander in den nacht van ,80 op 31 Octobcr 1866 te Helder, bet huis ia de spook- straat aan den eersten toebehoorendeen door hem en zijn gezin benevens den tweeden beschuldigde bewoondwelk hnis benevens de daarin zijnde meubelen tegen brandschade verzekerd wasop zettelijk in brand hebben gestoken na daartoe reeds eenige dagen te voren het plan te hebben beraamd en zulks door eene menigte ligt ontbrandbaie goederen, als kleederen, lampen, turf, hooi en stroowelke zij daartoe vooraf op den zolder op den houten vloer en onder een met hout beschoten dak in die woning hadden zamengehooptopzettelijk in brand te stekenmet oogmerk om het vnnr op het hnis zelf te doen overslaan en dit te doen branden ten gevolge waarvan de bovengemelde goederen en stoffendoor thet vuur grootendeels zijn vernield, en de vloer van den zolder op twee plaatsen geheel is doorgebrandderwijzedat in den gang onder den zolder brandende stukken bont en lappen naar beneden zijn gekomen dat zij beschuldigden,;bij het stichten van dien brand hebben kunnen en moeten weten dat daardoor mensehenlevens in gevaar werden gebragtvermits de kinderen van den eersten beschuldigdezeer nabij de plaatswear de brand ontloken is i ia

Schager Courant | 1867 | | pagina 2