Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 Elfde Jaargang. A. 1 M 514. De havenwerken van Samarang. SCHAGER COÜRAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagen Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. 1,00. 1,15. /r 0,10. Abonnementen op dit blad worden door alle PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder. #0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UITGrEEFSTER "WED. IP. <T. O iDiiDifiiEiiaiH:. BRIEVEN PEANCO - Het klinkt wel eenigzius vreemd in een blad als het onze de havenwerken van Samarang te bespreken terwijl het kanaal van Schagen nog altijd tot de vrome maar onvervulde wenschen behoort. Intusschen hebben wij de zelfvoldoening dat van onze zijde herhaaldelijk tot het nemen van een besluit in deze levenszaak voor onze gemeeute is aangedrongen en wanneer wij ditmaal van Sama- rang's haven spreken geschiedt dit hoofdzakelijk nog met het oog op de dringende zaak van hét kanaal. Terwijl toch op zich zelf reeds de Indische belangen meer en meer de aandacht van Nederland wekken, zoo zelfs dat ook in onze gemeente eene vereeniging is opgerigt tot Nut van den Ja vaan van welke vereeniging wij tot heden slechts de constitutie in ons blad konden opne men maar waaraan wij gaarne door opneming in dit weekblad van hetgeen door haar ter algemeene bekendmaking geschikt wordt geacht, onze mede werking verleenen willen is bovendien de be spreking van het onderwerp der Samarangsche havenwerken aanbevelingswaardigwijl er voor ons de leering uit te trekken valt hoe noodig bet is datwil ooit het kanaal tot stand komen', de pu blieke opinie in onze gemeente zich luide en krachtig daarvóór moet verklaren. De openbare meeuing wordt door eene regering nooit straffeloos miskend. Deze waarheid geldt voor ieder bestunr hoe klein ook en welke per soonlijke belangen en plaatselijke overwegingen zich aanvankelijk en nu nog tegen de uitvoering van het plan verzetten mogen tegen den stroom valt niet op te roeijen en eindelijk zegeviert de openbare meening. In geene zaak heeft de publieke opinie in In- dië zich zoo luide verklaard als ten opzigte van de Samarangsche havenwerken. £n daar zij ge schikte middelen gebruikt heeft om hare meening te openbarentwijfelen wij er niet aan of Samarang zal zijne havenwerken verbeterd zien vóór dat wij nog in het bezit zijn van ons kanaaltenzij ook in onze gemeente de publieke opinie zich luid en krachtig openbare. De vervulling van gemeente-behoeften is voor zeker in de eerste plaats de taak van den gemeen teraad en de kiezers oefenen op zijne samenstelling een zeer vermogenden invloed uit. Het is echter onmogelijk van ieder gemeente-belang in het bij zonder de keuze of herkiezing van een lid te la ten afhangen en met volle instemming kan iemand met onze medewerking tot lid van den gemeente raad gekozen wordendie toch in belangrijke punten gelijk do kanaalzaak in meening met ons verschilt. Toch volgt uit een en ander nietdat gemeente belangen uitsluitend worden geregeld door eene stemming van den gemeenteraad. Op die s'emming zelf behoudt de publieke opi nie een grooten invloed. Een bestuur dat zich ten taak heeft gesteldom welke redenen dan ook geenerlei veranderingen te brengen in bestaande feitelijke toestanden komt er zoo ligt niet toe eene zich krachtig openbarende publieke meening in liet aangezigt te slaan. Dit is gebleken in de Samarangsche zaak en zoi'gj>nk blijken in de zaak van Schagen. Doch de Raad zelf heeft tot handeling niet immer het initiatief te nemen. Wij herinneren ous dat de Regering bij monde van den heer Thorbecke op den aandrang van sommige Kamer leden tot herziening der wetten op het liooger onderwijs geantwoord heeftniet alleen moet de publieke opinie zich eerst vestigen op de noodza kelijkheid der herziening maar ook op den aard der aan te brengen wijzigingen. Dit beginsel is geheel overeenkomstig aan onze opvatting van de taak der over ous gestelde regering. Ofschoon het begrip van zelfregering nog niet dusdanig in onzen staatkundigen toestand en in de wetten die ons beheerschen is opgenomen als feitelijk in Engeland plaats heeftwaar de regering slechts de uitvoerende inagt is van bet huis der gemeente, en dit de zuivere vertegenwoordiging van de da- van den Raad geboren om met inspanning van alle ten zijnen dienste staande middelen de inwil liging van den wenscli der publieke opinie te bevorderen. Daardoor wordt geenerlei ongeoorloofden invloed uitgeoefend op de zelfstandigheid der besturende ligchamen. Een gemeenteraad vertegenwoordigt in zijne besluiten de gemeente en waar eene publieke opinie zich in anderen zin vestigt doet deze niet de besluiten van den gemeenteraad te nietmaar constateert zij alleen hel verschil in meening dat op den duur ten liaren voordeelc vereffend moet worden. liet bovenstaande heeft niet uitsluitend betrek king op onzen gemeenteraad, maar geldt ook ge heel voor de hoogure besturen Provinciale Sta ten en Binnenlandsche Zaken. Zeer te regt wordt liet verleenen van subsidie door hen afhankelijk gesteld niet alleen van de gewone eischen als al gemeen belang en betrekkelijke noodzakelijkheid der subsidiëring maar ook en voornamelijk van het belang dat de gemeentenaren zelf stellen in de uitvoering der zaak. Indien deze door taal noch teeken van hunne meening doen blijken er bij groote gemeente-belangen als het onderwerpe lijke zich roeren noch bewegen, kan men dan he bestuur aansprakelijk stellen voor den slakkengang en bureau-sleurwaarmede deze zaak behandelt wordt Indien grondwettig ons volk te wachten had op den genadigen wil der regering, indien het verboden was aan eene mogelijke verbetering van eigen toestand te denken voor dat het denk beeld daartoe werd aangegeven door een alver zorgend bestuur zouden wij het niet wagen aaD gelijks wisselende publieke opiniezoo zijn wij S Scbagen's ingezetenen op nieuw deze zaak aan te echter nog veel verder van het Franscbe stelsel bevelen en hen op te roepen tot hare openbare verwijderddat schoon den schijn aannemende van j behandelingom na gemeenschappelijk overleg hun- geheel op het volk te steuneninderdaad allen ne wenschen en plannen aan de gestelde m agten invloed van het volk verlamt en elke kracht doet j kenbaar te maken. uitgaan van de regering en hare leiders. Zoo ook Nu echter grondwettig het regt van petitie is hier. Het bestaan der behoefte behoort niet toegestaan en dit regtmet gepastheid en klem door ieder raadslid van eigen meening afhankelijk j> aangewend veel grooteren invloed uitoefent dan de te worden gesteld. j persoonlijke meening van enkele regerings-perso- Met regt kan ieder lid zich beroepen op de j nenvervullen wij enkel een burgerpligtwaar lijdzaamheid der belanghebbenden. Waar van wij de gezeten burgers onzer gemeente oproepen om deze zijde geenerlei uiting plaats heeft is de Raad zich toch belangrijke gemeente-zaken aan te trek- niet geregtigd belangrijke financiële bezwaren over ken en geschikte middelen aan te wenden ter het hoofd te zien. Waar integendeel blijkt van algemeene belangstellingvan bereidwilligheid om openbaring hunner meeniDg. Ons blad staat ter hunner beschikking voor zoo ver het ter vorming ten koste van belangrijke opofferingen een gemeen-en verspreiding dier meening dienstbaar kan zijn. jt« belang bevoiderd te zien, wordt de veipligtingTen allen tijde hebben wij de belangen van Scha-

Schager Courant | 1867 | | pagina 1