Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Tiiwmi t* ic* BERIGT. Jilfde Jaargang TIJDSBESCHOUWINGEN. Doordien de Couranten vóór des namiddags 2,30 uur aan het postkan toor behooren bezorgd te zijn, wordt men verzocht de te plaatsen advertentiënui terlijk des Woensdags morgens ten 9 ure aan het bureau van dit blad in te zenden. Ingezonden stukken worden niet opge nomen tenzij ingeleverd des Dingsdags vóór 12 ure 's middags. M 521. ,V. 1867. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN t Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk *1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle PItIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, J A Verwacht gezegh. (Cats.) 3 a .k_« jax xaxtll TJITG-EEFSTEB WED. F. \T. Gr DIDERICH. BBIEVEN ZFIB^AHSTOO Eenheid van Noord Duitschland. Door de opening van den bondsraad zijn weer aller oogen gevestigd op Noord Duitschlandde koning van Pruissen heeft in zijne openingsrede de hoop te kennen gegevendat de eenheid van Duitschland het gewrocht en de vrucht des vre- des mogt zijn. Wij kunnen tiiet deelen in deze hoop wie het zwaard voertzal door het zwaard vergaanzegt de bijbel en te regtwat op ge weld wordt gegrond heeft geen zedelijken grond slag iedere magt moet welras onderdoen voor eene grootere magtmaar het regt blijft altijd hetzelfde. De koning van Pruissen heeft de vergrooting van zijn rijk door het zwaard verkregendoor het zwaard zal hij van dien buit weder worden ontzet. Bovendien is eene geweldseenheidals thans in Duitschland bestaat, in openlijken strijd met den aard van het beste deel des volks en met de geschiedenis der Germaansche natie. Het duitsche volk munt toch bovenal uit door gemoedelijkheid en trouw altijd hebben wij den Duitscher bewon derd als hijaan zijne vorstenhoe slecht zij overigens regeerden kinderlijk gehecht bleef. Dat het geoorloofd is den vorst in zijne magt te be perken dat het volk het regt heeft hem bij verre gaand misbruik weg te jagenzie dat komt niet op bij den gemoedelijken Duitscher. Het lijden van zijn vorst, zal hem ook meerder treffen dan eigen leed en dat van zijne naaste bloedver wanten. Al de rampen die Napoleon I over Duitschland had uitgestort, strekten niet zoo zeer om de Duitschers tegen den Franschen oTerheerscher in woede te doen ontvlammen, als wel de tranen van de verongelijkte koningin Louise, die zoo als de geschiedenis met logenstraffing van sentimentele legenden leertwel een weinig den smaad had verdiend welken Napoleon haar deed ondervinden. Maar de koning van Pruissen heeft erger gehan deld dan Napoleonhij toch heeft zijne mede- buiten 's lands moest dienen. In een tijd toen de meeste landen nog niet herbergzaam genoeg wa ren om vreemden te ontvangen en hen in rust vorsten onttroond en weggejaagd. Dit zal ten de vrucht van hunnen arbeid te doen genieten eewigen dage eene grieve van den gemoedelijken moesten de behoeftigen, die niet te vredeu waren Duitscher tegen hem zijn. Ook is Duitschland met hun karig broodwel in vreemde krijgs- als het ware opgegroeid met het klein vorstendom. dienst verbetering van hun lot zoeken. Dat de Dat klein-vorstendom is een bestanddeel van zijn vorsten van Brunswijk en Hessen tot stijving hun- innerlijk wezen geworden. »er financiendeze werving voor vreemde legers Het is voomamentlyk aan zijne kleine vorsten, j aanmoedigden, is dus niet zoo sterk te veroordee- dat het den voorrang in kunsteu en wetenschap- len als men tegenwoordig algemeen doetalthans pen is verpligt. Wel is waar hebben de kleine j is dit in ons oog geen zwaarder misdaad dan van vorsten veeltijds slecht geregeerden de bloed- hendie de oorzaak warendat gedurende een prijswelke de vorsten van Hessen en Brunswijk reeks van jaren door wilde krijgshoopen de oogst van Engeland ontvingen voor de geleverde solda- der velden werd vertreden en het bloed van laud- ten, blijft een eeuwige vlek op hun kroon. Even- genooten werd vergoten. wel als men het bestuur dezer vorsten vergelijkt Aan dat klein—vorstendom hing zooveel wat in met dat van grootere vorsten in gelijke omstan- J bet Duitsche volks-karakter goed en lievenswaar- digheden, dan moet men erkennen dat het niet dig wasmet het groote Duitschland op geweld veel slechter was dan van dezen. "Wij althans gevestigd gaat dat beminnelijke grootendeels ver zien niet in waarom de bewerkers van den der- loren. Thans staan de Duitschers tegenover liun- tig- en zevenjarigen oorlog zooveel beter zouden nen Koning, die de meesten niet mogen eeren en hebben geregeerd dan de kleine vorsten. liefhebbenomdat hij hunne wettige vorsten heeft Deze twee oorlogen hebben meer onheil over verdreven. Vereering van eenen wettigen vorst Duitschland gestort dan het wangedrag van alle - blijft, ook dan als zij overdreven wordt, eerbied- kleine vorsten te zamen door deze twee oorlo- waardige piéteitmaar vereering van een verove- gen is Duitschland eerst zwak en een speelbal raar is altijd een verachtelijke slaveuzin. Met de van andere mogendheden geworden. En men zal eenheid van Duitschland, zooals zij nu is gevestigd, het moeten erkennendat de oorzaak van beide gaat het duitsch volks-karakter ten gronde en rampen moet worden geweten aan de twee hoofd- daarom gelooven wijdat tot heil van Duitschland magten van Duitschland. die eenheid welke door het zwaard is gevestigd Ongelukkiger wijze is het nageslacht nog altijd ook door het zwaard zal vergaan, een weinig overbluft door den naam van Groote,) Anti-dagblad zegel-verbond. Het be- die de verblinde tijdgeDOOten hebben gegeven aan stuur van het anti-dagblad zegel-verbend heeft Frederik van Pruissen. De man moge een groot ons de statuten van dat verbond toegezonden, veldoverste en een vrij goed dichter zijn geweest, Volgens de circulaire is het doel der vereenigiug een goed regent was hij nietwant hij wilde om bij het Nederlandsche volk de overtuiging in- zijn rijk bouwen op grondslagen die ten eene- gang te doen vinden van de verderfelijke werking male in strijd waren met het karakter van zijn der zegelbelasting op de dagbladen terwijl het volk, namentlijk op onregt, ongodsdienstigheid en hoofdbestuur vooral van de pers, als leidsvrouw franschen geest. Wij begrijpen daarom nietder publieke opiniebelangstelling en medewer- waarom men met zulk eene strengheid zal oor- king vraagt. deelen over de kleine vorstenals men bij de Terwijl wij in onzen beperkten kring die onder- groote despoten zooveel door de vingers moet stenning gaarne verleenenmeenen wij toch een zien. En wat betreft bet verkoopen door de vor- paar opmerkingen te moeten maken. Daar het sten van Brunswijk en Hessen hnnner onderdanen te doen moet zijn om de waarheid, moet men bij aan Engeland, zoo moet men daarbij in het oog t, het opwekken der overtuiging van het verderfe- honden dat het vrije Zwiterland eeuwen lang lijke dezer belasting lo. niet verzuimen te herin- heeft geleefd van zulk een verkoop. r nerendat iedere belasting schadelijk isen dat Duitschland en Zwitserland waren in de vorige men dus alleen door eene vergelijking van de eeuw zoo armdat de bevolking om te bestaan gevolgen der verschillende belastingen kan nagaan

Schager Courant | 1867 | | pagina 1