ggde berigten. Gi:\VO\E HERIGTEy. MARKTBERIGTHN. Puriaereilde 27 Seot. k'eine Kaas f 28,50 Roter f 0,90 a 1,05 per N. ll\ 69 vette Kalveren 60 o 80 ets. ppr N. k. 20 nuclit. Kalveren f 8 a 20 58 vette Vaikens 40 a 50 ets. per N. tó. 31 magere Varkens I li n 14; 324 Biggen f 2,50 a 4,50Kip-Eijeren f 2,60Eend-Eijeren f 2,80 per 100. Broek in Waterland, 12 Sept. Kleine kaas f 26,25 aangevoerd 29 stapels wegende 6388 N. Hoorn, 12 Sept. Kleine kaas f27,25 aange voerd 243 stapelswegende 55395 N. fc. Amsterdam, Tarwe bij gerijven iets hooger bonte Pools, f 442 450 455 per 2400 kilo uaar kwaliteit. wie of het nadeeligste werkt. 2o. mag men het vaak weinig degelijk gehalte onzer dagbladen niet uitsluitend toeschrijven aan het zegelregt, die geringe gehalte moet iu de eerste plaats worden toegeschreven aan den vrij lagen trap van ontwikkeling, waarop een groot gedeelte onzer burgerij staat. Bij ons zijn de tijdschriften en maandwerken nagenoeg geheel vrij en toch onder de zee van maandwerken, waarmede ons land overstroomd wordtheeft men slechts een tijd schrift de Gids, dat op gelijke lijn kan worden gesteld met de beroemde Engelsche en Fransche maandwerken. Door het groot getal van maandwerken wordt de inhoud verwaterdmen moet ze opvullen met allerlei flaauwigheden, met novelletjes en verhaal tjes, die eeuwig en altijd op hetzelfde nederkomcn( en met vertalingen van stukken, wier inhoud «1 leen schijnt 'te dienen om aan te toonen dat ook buitenlandsche tijdschriften soms flaauwe kost kun nen voordïsschen. "Wij vreezen dat de afschaffing van het dagbladzegel op de dagbladen en de cou ranten hetzelfde gevolg zal hebben. Het getal der dagbladen zal vermeerderenmaar het gehalte zal niet verbeterenintegendeel zal w aarschijnlijk de inhoud nog worden verwaterd; de toestand der pers is de thermometer der volksbeschaving, zoo lang die beschaving geen hoogcr trap bestijgt, zal het gehalte der dagbladen niet verbeteren. Uithoofde van de ontwijkende en verkeerde opgaven van deze vrouw heeft men lang te vergeefs naar de vrucht vau deze bevalling gezocht. Eindelijk j heeft men het kind in lompen gewikkeld gevonden in een kist ten huize van de moeder der genoemde S weduwe, die hare medepligtigheid ontkende door I te zeggendat zij meende uat het een pak oude - kletderen was hetwelk hare dochter haar had medegegeven. Zaturdag den 31 Ang. ia de officier van justitie te Sreek aldaar aangekomen en na het vereiachte onderzotk te Lebben ingesteld met het slagtoffer vertrokken. De vermoedelijke daderes lijdt thans aan zenuw-toevallen en wordt door oppasters bewaakt. Uf.EZOMES STlttO. De redactie vereen igi ziek niet altijd met de gt- voelen» der inzendervau geplaatste stukken. Maandag, den 16en dezer, werd te Schagen eene algemeen® vergadering gebonden van de on derwijzers in het 7e. District dezer provincie. Ten 12 ure begaven zich de onderwijzers ten getale van ongevter 70naar de grodte kerk waarna aan belangstellenden de gelegenheid werd geschonken tegenwoordig te zijn. Wij moeten echter bekennen dat bet getal belangstellenden niet groot was. l)e Heer J. KWAST, wel willend daartoe van I'ur merend overgekomen speelde op het orgel eene indrukwekkende introductie, waarna een veertigtal onderwijzers een toepasselijk koor aanhieien. Ver volgens sprak de fleer .HOEK hoofdonderwijzer te Schagerbrng eene toepasselijke rede uit welke werd afgewisseld en besloten door een koor vaa de genoemde onderwijzers. Eindelijk onthaalde nog de lieer KWAST de aanwezigen op een paar orgel- stukkenzoo als men die van dergelijk meester kau verwachten en die verre boven onzen lof ver heven zij o. Verder begaven zich de onderwijzers naar het hotel SteenuaN ten einde hunne werkzaamhe den af te doen welk een en ander werd besloten met een vriendschappelijken maattijd die én wat bediening ,<éu wat het menu betreft, aller goed keuring wegdroeg. Te Boston is een speelhuis ontdekt waar meu het volgende middel bad uitgedacht om de gasten af te zetten. Indien iemand zijn geluk in dat bnis kwam beproevenwerd hij met den rog naar eene kast geplaatstwaarin een klein venster was aangebragt. In de kast was een man ver borgen die door het venster in de gelegenheid werd gesteld om te zien welke kaarten de speler in de handen had en die door middel vau een telegrafischen toestel zijnen handlanger met de kaarten zijner tegenpartij bekend maakte. In den namiddag van den 1 4 dezer, ten ure is te Bleskensgraaf de bliksem geslagen iu eeue hooiberg, welke geheel met de daarnaast gelegene boerenwoning is verbraud. Op hetzelfde uur is mede de bliksem geslagen in eeD watermolen tasschen Giessendam en Har- tjesveld terwijl men een half unr verder mede eenen zwaren rook heeft waargenomen inderigting van Giesseo-Nieuwkerk. Bijzonderheden ontbreken daaromtrent. Tengevolge van de nasporingen der politie is gebleken dat in den nacht van 26 op 27 Aug. jl. vaD een zoon is bevallen de weduwe S. te Koudum, zonder dat er iemand kennis van droeg. Aan hit Nietiwediep is aangespoeld het lijk van een pas gtboren kind v«n het mauiielijk geslachtge wikkeld in een bont friesch kussensloop dat met een stuk ijzer be/waard was. Als de gezond heidstoestand het toelaat zullen Burgemeester en Wethouders van Amsterdam den raad voorstellen, de kermis iu Outobcr te houden tijd gewoDnen is veel gewonnen. Te Uelfsliaven is een persoon aan de cholera overleden die pas twee Hagen te voren gehuwd wa3. De VouHelsfeesten te Amsterdam zijn uit gesteld tot 17, 18 en 19 October aanstaande. Te Helder doet men alle moeite ora den naar Maastricht verplaatsten controleur Jhr. J. F. Krai- jenhoff aldaar iu die betrekking te behouden 1 wij voor ons voegen onze wenschen bij de Hel- dersche. De bemanning van het stoomschip rMeta- len Kruis" is door een der leden vau de Metalen- Krois-verreniging onthaald op wijn, hrood vleesch en sigaren. Gp den Dam te Amsterdam is eeu standje geweest twee policie agenten raakten onder den voet en eenige militairen dreven spoedig de tropp uiteen. In den Staat Ohto is een breimachine uitgehouden waarmede een kind in één dag vijftig paar kousen kan breiieu. Met de doorgraving van Holland op zijn smalst schijnt ten spaak in het wiel te zijn gekomen althans de werkzaamheden aan de sluizen in den afsluitdijk te Schellingwoudé zijn gestaakt, het werkvolk is afgedankt en men zegt dat de onder handelingen tusschen de regering en de Ainster- dam«cbe kanaalmaatschappij op geen goeden voet staan. Twee leden der Hervormde gemeente te Dok- kom hebben bij deurwaarders exploifhun lid maatschap doen opzeggen. Te llarlingen is eene dame in arrest genomen en naar Leeuwarden getransporteerd omdat zijin een logement al daar eene som van veertig gulden had ontvreemd; zij was uit Holland overgekomen. De abt Brouwers van Amsterdam heeft medegedeeld, dat Nederland 1291 pausselijke Zouaven heeft geleverd, waarvan 639 uit het bisdom Haarlem en 1 uit het decanaat Schagen. In de vorige week had in Engeland 1 en in ons land geen enkel geval van veeziekte plaats. De gewone geneesheer van keizer Napoleon D. Baijer is overleden. Den 23sten 24sten 2 ós ten en 26 dtzer maand zulleu te Brossel de September feesten worden gevierd. Te Utrecht zijn vier jeugdige Japanners in de leer gekomen. De zeventigjarige beid van Skalitzde ge neraal von Steinmc is verloofd met de dochter van den generaal v. Krosigk. De heer P. P. van Bosse is tot ons leed wezente Assen niet tot lid der Tweede Kamer verkozen. Gepasseerden Maandag hteft Z. M. de Koning op de gewone wijze alleen met dat onderscheid dat de broeder van den Taikoen Prins Mumo Taju en gevolg de plegtigheid bij woonden de beide Kamers der Staten Generaal geopend bij de opnemingsrede is sprake van verligtingmaar Diet van opheffing van den lastdien de wet op het zegel der periodieke pers 'egt. Niettegenstaande bet ongunstiger weder na men er op 16 dezer, 11 Paarden deel aan de harddraverij van de wed. Grootes op de Nes te Schagen de prijs een prachtige pendule voor stellende een ruiter te paardwerd behaald door het paard Jaxsje, toebehoorende aau C. Borst, bereden door W. Borstde premieeen fraaije poiceleineu lampdoor het paard het Geeltje van G. Borstbereden door bemzelven. Mijnbeer de Redactenr 1 Rekeneode op uwe onpartijdigheid, vraag ik bescheiden een plaatsje voor het onderstaande liet K a t g o o ij e n. In uw vorig No. spraakt gij aan het slot van uw hoofdartikel over het in uwe oogen, zoo barbaarsch katgooijengij zeidet'wreedaardiger spel kan moeijelijk gedacht worden", en noemdet dat spel reene schandelijke volksgewoonte." Waarin dat wreedaardige dat schandelijkege legen is, waarachtig Mijnheer de Redacteur! ik begrijp bet niet. Gij verbeeldt U waarschijnlijk dat men eene kat, een redeloos schepselwat meer is het aller nuttigste huisdier, kwelt. Dit is echter geenzius het geval. Ik wil mij de moeite getroosten U uit te leggen hoe dat spel alhieren ik geloof in de geheele provincieNoord-Holland in zijn werk gaat. Men neemt een biertonnetje, kuipt er een bal, een slof, een turf of iets dergelijks in, daarna hangt men dat tonnetje aan een touw tusschen twep boomen of palen vervolgens bepalen de lief hebbers of beter gezegd de mededingers naar den uitgeloofden prijshet pnnt van waar zijmet ktieppels, op dat tonnetje zullen gooijentot het in duigen springthij door wiens worp het ge noemde voorwerp uit het tonnetje valt, is winner van den priis. Gij ziet dus, mijnheer de Redacteur! dat het Katgooijen, noch wreedaardig, noch schande lijk mag genoemd worden m.iar integendeel een spel, dat krachtsontwikkeling kraclitsinspatming vordertwant ik geef u de heilige verzekering dat men zonder een joed «e«p-erden arm zich niet in bet strijdperk behoelt te begeven. S. Een kastelein die jaarlijks laat katgooijen. Nehacen den 12 September 18g7. Aangevoerd 6 Paarden f 30 a 60 3 Stieren 60 a 120 8 magere gelde Koeijeil f 100 a 140 10 vette dito f 180 a 200 3 Vaarzen f 17 a 24; 4 nnrlit. halveren f 5 a 7 380 maeere Schapen f5 a I t 396 dito f 20 o 25 67 Lammeren f9 a 12, 4 Bukken en Geiten 11 a 4 18 ma gere Varkeus fll 20; 58 Biggen f 2,50 a 5 Konijnen 10 a 60 ets. Kippen 35 a 50 ets. Efuden 35 a 55 ets. Duiven 10 a 30 ets. Bo ter 75 a 90 ets. per kop of f 1 a 1,20 per N. tS. Kaas 25 a 40 ets. per N. ffi. Kip-Eijeren f2.1 ft a 2,20 per 100. Alkmaar, 13 Sept. Kleine kass f 27,50 commissie dito f 29,50 middelbare dito f 29,50, laagste prijs f 17,25 aangevoerd 604 stapels we gende 121389 N. K. 14 Sept. Aangevoerd 8 Paarden f 50 a 80; 5 Koeijen f 110 a 150 8 nucht. Kalveren f7 a 13,50, 343 Schapen f9 a 286 Geiten f3 a 6; 60 magere Varkens f6 a 14; 132 Biggen f2 a 4; Boter per kop 72^ a 80 ets. 16 Sept. Aaugev. 12 Koeijen f 150 a 260 55 Kalveren f 30 a 70, 599 Schapen f 14 a 30; 46 vette Varkens f 39 a 50 ets. per N. Rogge in loco prijshoudend met goeden handel f 250 cont. zonder korting dito f253 o. Galatz f 250 cont. zonder kortingf alles bij partijen Odessa f 260, Nicolajeff f 263, Taganrog f255 Petersb. f258 Galatz f 262 Berdianski f260, lies per 2100 kilo; op levering genoegzaam on-,

Schager Courant | 1867 | | pagina 2